ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.03.2024

Просмотров: 8

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


_______________№175 орта мектеп____________________________

(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы. №12ертханалық жұмыс «Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу». (құлақтың есту қабілетін анықтау). 

(сабақтың тақырыбы)

Тексерілді: Смагулова А.А.

Бөлім:

Координация және реттелу

Педагогтің аты-жөні

Атабаева Гулназ.

Күні:




Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы. №12ертханалық жұмыс «Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу». (құлақтың есту қабілетін анықтау).

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Барлық оқушылар: Мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді, құлақтың бөлімдерін біледі.

Көптеген оқушылар: Құлақтың құрылысын талдайды, бөліктерін анықтайды, оларды салыстырады. Құлақтың әрбір бөлігінің қызметтерін нақтылай алады.

Кейбір оқушылар: Есту мүшесінің гигиенасын талдайды Есту мүшесінің адам өмірі үшін маңыздылығын саралайды, ой түйіндей алады.

Сабақтың мақсаты

8.1.7.2 дыбысты қaбылдау ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының ережелерін сипаттау

Тілдік мақсаты



Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Сыртқы құлақ,құлақ қалқаны, есту жолы, дабыл жарғағы, ортанғы құлақ; есту немесе Евстахий түтігі; есту сүйекшелері: балғашық, төстік, үзеңгі; ұлудене,ішкі құлақ,жартылай иірім өзектер,вестибула аппараты.

Құндылықтарды дарыту

« Мәңгілік Ел» жалпы ұлттық идеясының «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» құндылығына сәйкес оқушылар есту мүшесінің құрылысы мен естудің маңызын талқылай отырып, денсаулық сақтау және гигиеналық талаптар және қамқорлық көрсету мәдениетінің ұлттық жүйесін табысты дамытуға баулу.

Бастапқы білім

7.1.7.2 жүйке жүйесінің қызметі мен құрылымдық компонентерін атау 7.1.7.3 жүйке жасушасыны ң құрылымдық бөліктерін анықтау


    
Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

5 мин

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Бинго» ойыны. Лотоға түскен сандарға байланысты сұрақтарға байланысты жауап беру. 1) Спортпен шұғылданған адамдарда жаттықпаған адамдармен салыстырғанда инфаркт ауруы сирек болады. Себебі неде?

2) Гиподинамия дегеніміз не? Бұлшық ет төмендеуі салдарынан болатын ағзадағы өзгерістер.

3) Омыртқа жотасының бұзылу себептерін атаңыз.

4) Сәттілік!(сыйлық)

5) Жалпақтабандылықтың пайда болу себептер. 6) Омыртқа жотасының бұзылуы салдарынан болатын ауруларды атаңыз.

7) Спортпен айналысу кезінде не үшін тік жүктемені болдырмау немесе азайту қажет.

8) Ұтыс (Сыйлық)

9) Омыртқа жотасының алдын алу шаралары.

10) Гипокинезия дегеніміз қандай ауру.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады

Жұптық жұмыс.1-тапсырма. Құлақтың құрылысының негізгі ерекшеліктерін белгілеңіз.




Құлақтың құрылысының негізгі ерекшеліктерін

Сыртқы құлақ

Ортаңғы құлақ

Ішкі құлақ

1

Бас сүйектің самай бөлігінде орналасқан










2

Ең алғаш эволюция барысында тек сүтқоректілерде пайда болған










3

Құлақтың бұл бөліміндегі қуыстар мен иірім өзекшелерден түзілген күрделі жүйені- шытырман деп атайды.










4

Дабыл жарғағынан кейін орналасқан құлақ бөлімі.










5

Бұл құлақ бөлімінен құлақ қалқаны, сыртқы дыбыс жолы және дабыл жарғағы кіреді










6

Бұл құлақ бөлімі үш есту сүйекшелерінен тұрады(балғашық, төсік, үзеңгі)










7

Бұл құлақ бөліміне кіретін сыртқы есту жолында құлық бөлетін бездер болады.










8

Бұл құлақ бөлімінде мұрын-жұтқыншақпен байланысты қуыс болады










9

Бұл құлақ бөлімінде ұлудене және тепе-теңдік мүшесі-вестибула аппараты болады











Дұрыс жауаптар:




Құлақтың құрылысының негізгі ерекшеліктерін

Сыртқы құлақ

Ортаңғы құлақ

Ішкі құлақ

1

Бас сүйектің самай бөлігінде орналасқан










2

Ең алғаш эволюция барысында тек сүтқоректілерде пайда болған










3

Құлақтың бұл бөліміндегі қуыстар мен иірім өзекшелерден түзілген күрделі жүйені- шытырман деп атайды.










4

Дабыл жарғағынан кейін орналасқан құлақ бөлімі.










5

Бұл құлақ бөлімінен құлақ қалқаны, сыртқы дыбыс жолы және дабыл жарғағы кіреді










6

Бұл құлақ бөлімі үш есту сүйекшелерінен тұрады(балғашық, төсік, үзеңгі)




+




7

Бұл құлақ бөліміне кіретін сыртқы есту жолында құлық бөлетін бездер болады.

+







8

Бұл құлақ бөлімінде мұрын-жұтқыншақпен байланысты қуыс болады




+




9

Бұл құлақ бөлімінде ұлудене және тепе-теңдік мүшесі-вестибула аппараты болады










Тапсырма-2.Құлақ бөлімдерінің қызметтерін жазыңыз



Құлақ бөлімдері

Қызметтері

1

Құлақ қалқаны




2

Есту жолы




3

Есту сүйекшелері




4

Дабыл жарғағы




5

Ұлудене





Дұрыс жауаптар:


Жеке жұмыс.1 тапсырма. Биологиялық диктант.

1.Құлақ қалқаны ортаңғы құлақпен..............арқылы байланысқан. 2.Құлақ қалқаны ортаңғы құлақтан..............арқылы бөлінеді. 3.Есту сүйекшелері...........орналасқан. 4.Ішкі құлақта.................орналасқан. Жауабы 1.Есту жолы 2.Дабыл жарғағы 3.Балғашық,төстік,үзеңгі 4.Есту иірімі,жартылай иірім өзектері,сопақша және домалақ қапшықтар Дескриптор: 1. Құлақ қалқаны ортаңғы құлақпен қалай байланысқанын,не арқылы бөлінгенін жазады 2. Есту сүйекшелері мен ішкі құлақта қалай орналасқанын жазады.

Тапсырма-2.Зертханалық жұмыс

Тақырыбы : «Есту ерекшеліктерін зерттеу (есту қабілетін анықтау)».

Жұмыс мақсаты :есту қабілетін анықтау.

Жиілігі төмен сөздер


Жиілігі жоғары сөздер


Үй , терезе,құлақ,теңіз,

қала,ақыл,қарға, сабын

Сағат, түйін,шай,тор,шағала, құс

Естуді анықтау кестесі

Оқушының аты

4 метр

5 метр

6 метр

























Дескрептор

  • Зерттеуші оқушы зерттелуші оқушыға жиілігі төмен және жиілігі жоғары сөздерді оқиды

  • Әрбір қашықтықтағы есту қабілетін анықтайды.

  • Кесте толтырады

Тапсырма-3.«Үштік әдіс»- «Ойлан,жұптас ,бөліс»

Құлақ құрылысы кестесі

Сыртқы

Ортаңғы

Ішкі









Кестеге қолданатын сөздермен суреттер: Құлақ қалқаны, есту түтігі, дабыл жарғағы, есту немесе Естахий есту түтігі ;есту сүйекшелері :балғашық ,төстік, үзеңгі;иірім ,жартылай иірім өзектер, вестибула аппараты.


Есту мүшелерінің орналсу реттілігін анықта



Рефлексия


Мұғаліммен амандасу арқылы өз көңіл- күйлерін білдіреді.

.

Жұптық жұмыс тапсырмаларын орындайды, таныстырылым жасайды.


Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

Мақсаты: Өз мүмкіндіктері мен мен қызығушылықтарына қарай тапсырмалар орындау барысында нәтижелі білім алу

Тиімділігі: Білім алушылардың мамандыққа бағдарлану дағдысы қалыптасады, сабақ мақсатына тиімді жолмен жетеді.

Саралау: «Топтық саралау». Топтар бір-бірін бағалайды, ашық сұрақтар қояды.

Мақсаты: Алған білімдерін қорытындылайды

Тиімділігі: Уақытты тиімді пайдаланып бағаланады.


Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

ttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfC4NxXtjSw-KR8hcHBeWnR6EE7KJFUVcPAqu7FpGSdIKzp2A/viewform?usp=sf_lin