Файл: аза тілі Малімні атыжні Аймаханова Ж. К. Сынып 4 Б сынып.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 10
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қазақ тілі: Мұғалімнің аты-жөні: Аймаханова Ж.К. Сынып: 4 «Б» сынып | |
Бөлім атауы: | Табиғат қызықтары |
Сабақтың тақырыбы | Ғажайып қыс |
Жүзеге асатын оқу мақсаттары | 4.2.3.1. Белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті ( 4- 5сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу. |
Сілтеме: | Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы |
Жетістік критерийлері | Оқушының төмен жетістігі: тақырыпқа қатысты тыңдаған материалдың мазмұнын түсінеді, қыс жайлы ақпарат бере алады. Оқушының орташа жетістігі: тақырыпқа қатысты қысқа сөйлемдерді қолдану арқылы ақпарат бере алады, қазақ тілінде қыс туралы айта алады. Оқушының жоғарғы жетістігі: тақырыптың мазмұны бойынша жаңа атауларды қатыстырып сөйлемдер құрай алады, тақырып аясында тілдік қарым-қатынас құра алады. |
Жаңа сөздер: | Сырғанақ, мұзайдын, сүңгі |
Сабақта қолданылатын материалдар: | Түрлі -түсті суреттер |
Оқыту әдістері: | «Ойлан, бірік, бөліс», « ой қозғау» |
Дерек көздері: | Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік. |
Тапсырмалар:Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Тапсырма | Мұғалімніңіс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Сабақтың басы топқа бөлу Өткен сабақты тексеру | Өткен сабақтың жаңа сөздерін қолданып сөйлем құрастыру, мұғалім сөз жасырады, сол сөзге сөйлем құрастырып бір қадамға шығып отырады. А,В,С тобы болып бөлінеді. | Оқушылар берілген сөздерге сөйлем құрастырып, бір қадамға шығып отырады. А,В,С тобы болып бөлінеді. Мысалы: /Қолғап/ Мен қыста қолғап киемін. /Шана/ Мен шана тебемін. /Тону/ Мен қыста тонамын. т б |
Жаңа тақырыпты анықтау | 1.жаңа тақырыппен танысу Берілген көк қағазға пішіннің ішін ақ матамен толықтырады, қиылған суретті құрастырып, өздері әрі қарай өрбітеді. Жаңа тақырыпқа шығады. 2.Жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады. «Дұрыс айт!» айдарында берілген сөздерді дұрыс айтуға машықтандырады, бірнеше рет қайталатады. | Сұрақ –жауап. Қандай сурет шықты? Бұл не? Аққаланы қай мезгілде жасайды? Қыс қандай болады? Сен үшін ғажайып қыс деген не? Мұзайдын –ледовый каток Сырғанақ – горка Сүңгі – сосульки |
Сабақтың ортасы | 3.ТапсырмаҚыс суретін пайдаланып, берілген сұрақтарды, тірек сөздерді қолданып, сөйлем құрастырады. Шашылған сөздерді жинақтап, сөйлем құрастырады. Сурет бойынша сәйкес келетін сөйлемдерді теріп жазады. | |
| 4. Сергіту сәті. Қар лақтыру. Қыс мезгіліне қатысты сөздер мен сөйлемдерді естігенде қар лақтырады. | Бір –біріңе қар лақтырады. |
Сабақтың соңы Бекіту | Абай Құнанбаевтің « Қыс» өлеңін тыңдап өз ойын айтады. | |
Бағалау | Формативті бағалау | «бес саусақ» тәсілі бойынша бағаланады. |
Пән: Қазақ тілі Т2 | Бөлім: 5. Табиғат құбылыстары | |||||||||||||||
Күні : | Педагогтің аты-жөні: Досова Фариза Истаевна | |||||||||||||||
Сынып: 4 б | Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : | |||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Қыстағы аңшылық | ||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 4.3.3.1* мәтіннің жанрын (мақал-мәтелдер, бата, аңыз, мысал, өсиет әңгімелердің) жанрлық ерекшеліктерін және көмекші сөздердің қолдауымен пайымдау мәтінін анықтау 4.3.4.1* мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаты : | Оқушылардың барлығы: мәтіннің жанрын (мақал-мәтелдер, бата, аңыз, мысал, өсиет әңгімелердің) жанрлық ерекшеліктерін және көмекші сөздердің қолдауымен пайымдау мәтінін анықтайды, мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастырады және оған жауап береді | |||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы | Ертеңгілік шеңбер. «Мен саған тілеймін» Қызығушылықты ояту «Сөзжұмбақшылар» сайысы Үй тапсырмасын тексеру Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Барлық оқушылар бір-біріне шеңбер бойы жақсы тілек айтады. Мысалы: Саған денсаулық тілеймін! Саған жақсы көңіл күй тілеймін! | Қолпаштау | | ||||||||||||
Сабақтың ортасы | 1.Тыңда. Қайтала. Сөздікпен таныстыру: Жаңа сөздер: Аңшы-охотник Бүркітші- беркутчи Аңшылық-охота Аң аулау- охота Құлақшын-шапка Бата беру -дать благословение Бүркіт-беркут,орел ,сокол Жүген- узда;- уздечка;қанжыға майлану-удавшаяся охота/на зверей,птиц/ Тазы ит- борзая собака Томаға-кожаный колпачок, надеваемый на голову ловчей птицы (беркута, сокола) Жаңа сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру жаттығуы: 2. Айтылым.Тыңдалым 1,2-тапсырма Суретке қара. Сұрақтарға жауап бер 3. Оқылым.Айтылым. Ойланайық. 3-тапсырма. Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беріңдер. Аң аулау Кеше кешке басталған қар түнге дейін жауды. Ағаш пен үйді аппақ қар жапты. Әкем, мен, ағам, көрші ағайлар – бәріміз ең мықты әрі жүйрік аттарға міндік. Мен екінші рет аңға шықтым. Қасымызда тазы итіміз бар. Күн жып-жылы, айнала тып-тыныш. Жаңа жауған қардан түлкі, қоян сияқты аңдардың ізін оңай байқадық. Көп кешікпей аңдарды да көрдік. Бүркіттің томағасын шешіп, ұшырдық. Тазы иттер де қояндарды қуды. Біз бес қоян, үш түлкі ұстадық. Бүркіт пен тазы сондай күшті әрі епті. Қашқан аңды тез ұстайды. Қыста аң аулау өте қызық. | Тыңдалым,айтылым. Сөздерді оқиды, қайталайды, сөз тіркесін құрастырады. Мысалы: Аңшы аң аулауға шықты. 2. Айтылым.Тыңдалым ,21-тапсырма Суретке қарайды. Сұрақтарға жауап береді. 1. Аңшы дегеніміз – кім? 2. Аңды қалай аулауға болады? 3. Бүркітші дегеніміз – кім? 4. Аңға шыққан адам қандай қару алады? 5. Аңшылар аңға шыққанда қандай киім киеді? 3.Оқылым.Айтылым. Ойланайық. 3-тапсырма. Мәтінді оқып, а) сұрақтарға жауап береді. 1. Аңшылар аңдарды қалай тапты? 2. Аңшылардың қасында қандай үй жануары бар? Оның аңшыларға қандай көмегі бар? 3. Бүркітші бүркітін қашан ұшырады? 4. Аңшылар қандай аңдарды аулады? Ә) Сөйлемдердің жалғасын келесі бағаннан табады.
| «Бас бармақ» Дескриптор: - Суретке қарайды. Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: Мәтінді оқып, а) сұрақтарға жауап береді , Сөйлемдердің жалғасын келесі бағаннан табады. | Слайд Слайд Оқулық 70 бет Слайд Оқулық 71 бет Оқулық 71 бет | ||||||||||||
Сабақтың соңы | Үйге: 72бет 5-тапсырма | | ||||||||||||||
| Рефлексия «Табыс сатысы: қорытынды». | «Мен ........................................білемін», «Мен....................................түсінемін», «Мен ..........................жасай аламын». | |
Тарау немесе бөлім атауы: | | ||||||
Педагогтың Т.А.Ә. | Досова Фариза Истаевна | ||||||
Күні: | | ||||||
Сабақтың тақырыбы: | Айналаны салыстыру | ||||||
Сынып: | Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||||||
Оқу мақсаттары: | 4.4.2.1* оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу 4.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу | ||||||
Сабақ мақсаты: | | ||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | |||||||
Уақыты Кезеңдері | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Ұйым дастыру | Сәлеметсің бе? «Менің көңіл-күйім» жаттығуы Мақсаты: оқушылардың көңіл-күйін игере білуге және басқаруға, қадағалауға, дұрыс бағалай білуге тәрбиелеу. Алдыңғы оқу : «Сыңарын тап» әдісі Жаңбыр Жел Қырау Көктайғақ Шана Төбешек Сырғанау Сабағымыздың тақырыбы: «Айналаны салыстыру» (сравнение окружающего пространства) | Оқушылар мұғаліммен амандасып, көңіл күйлерін айтады Берілген сөздердің аудармасын табады | | оқулық «Менің көңіл-күйім» жаттығуы «Сыңарын тап» әдісі | |||
Жаңа сабақ | Жаңа сөздер (Прочитайте, напиши в словарь, выучи) Көбірек – побольше, болше чем.... Артығырақ – побольше, получше Жылырақ-теплее Салқынырақ-холоднее Жақсырақ-лучше чем Тезірек-быстрее Дескрипторы: 1.Осы сөздердің мағыналарын түсіндіру. 2. Дұрыс айтуға дағдыландыру 3. Сөйлемдер құрастыру. 4. Жана сөздерді сөздік дәптерге жазу. «Оқы және жауап бер» есте сақтайық 2 -тапсырма .
| Сөздерді оқиды, қайталайды. Мәтінді дауыстап оқиды. Грамматиканы мұқият тыңдап, қайталайды. Берілген қосымшаларды сөздерге жалғап жазады | «Жақсы! Тамаша! Керемет!» | Жаңа сөздер Оқулық | |||
Сабақтың соңы | Үй тапсырмасы: 4-тапсырма К ері байланыс | кері байланыс жасайды | | |
Мектебі | ″Мирас″ зияткерлік мектебі | ||
Мұғалімі | Досова Фариза Истаевна | ||
Пәні | Қазақ тілі | ||
Күні | | ||
Сабақтың тақырыбы | Алматы мен Астана | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): | 4.2.1.1 берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану 4.2.5.1 шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, ...) салыстыра отырып бағалау | ||
Сабақтың мақсаттары: | Барлығы: сөйлеу барысында шығарманың кейіпкерін салыстыра отырып, берілген сөздерге қарама-қарсы сөздерді таба алады және қолдана алады. Көбі: шығарманың кейіпкерін салыстыру барысында қосымша ақпарат бере ала отырып, пікірлерін дәлелдей алады. Кейбірі: бір-бірінің жауабын талқылай отырып, бағалай алады. | ||
Жетістік критерийлері: | Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. | ||
Құндылықтарды дарыту: | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | ||
Пәнаралық байланыс: | Дүниетану | ||
Сабақта қолданылатын әдістер: | Интерактивті тақта, слайдтар, А4 парағы, маркерлер, смайликтер, дөңгелек сары, жасыл, қызыл түсті қағаздар, кірқыстырғыштар, жіп, | ||
Оқыту әдістері: | «Көңіл-күйді анықтау» тренингі, «Миға шабуыл», ПОПС, «Қарлы кесек», «Караусель», «Кір жаю» әдістері, «Джованни құпиясы» ойыны, ҚБ «Бас брмақ», смайл бейнелері, «Көңіл-күйді білдіру» рефлексиясы, топтық жұмыс | ||
Тілдік құзыреттілік: | жұқа, жел, таулы, ыстық, қолайлы, жаңбыр, ашық | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Мұғалім «Көңіл-күйді анықтау» тренингінің негізінде сабақ басында оқушылар мимикамен көңіл-күйін білдіреді. Оқушылар өзінің көңіл-күйің (күліп немесе езу тартып тұрғанын, қабағы түюлі, бейтарап) сипаттайды. «Қарлы кесек» стратегиясы арқылы үй жұмысын тексеру. Қар кесегі ойынынан соң оқушылар қағаздарға жазылған сөздерге алдыңғы сабақта өткен салыстырмалы шырай жұрнақтарын жалғап айту керек: ашық + ырақ, жылы + рақ, салқын + ырақ, жарық + ырақ, қолайлы + рақ, ыстық + ырақ, суық + ырақ, жай + ырақ, қатты + рақ, жұмсақ + ырақ, үлкен + ірек, жеңіл + ірек, жақсы + ырақ. ҚБ «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау. | Шаттық шебері Қар кесегі | |
Сабақтың ортасы | «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы тақырыпты ашу. Мұғалім жаңа сабаққа кіріспе ретіне оқушыларға интерактивті тақтадан Алматыдағы және Нұр-Сұлтан қаласындағы зәулім ғимараттардың, көрікті жерлердің суретін көрсетеді. (Медеу мұзайдыны, Шымбұлақ, Метро, «Бәйтерек» монументі, «Думанойын-сауық» орталығы, Конгресс холл т.б.). Оқушылар «Джованни құпиясы» ойыны арқылы қолдарындағы тірек сөздерді пайдаланып суреттер бойынша мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. 1. Таулы аймақта орналасқан қай қала? (Алматы) 2. «Өмір ағашы» қай қалада орналасқан? (Нұр-Сұлтанда) 3. Алматының табиғаты Нұр-Сұлтанға қарағанда қандай болады? (жылырақ) 4. Алматының жазы Нұр-Сұлтанға қарағанда ... (ыстығырақ). 5. Нұр-Сұлтан қаласы қандай аймақта орналасқан? (жазық далада) 6. Қалаға қарағанда ауылда қыс ... (қаттырақ). (оқушылар суреттер мен қойылған сұрақтар бойынша МК сабақтың тақырыбын ашады, мұғалім сабақтың мақсатын хабарлайды) «Оқиық» айдарындағы тапсырмада оқушылар Алматы туралы өздеріне берілген сөйлемдерді оқып танысады, көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып толықтырады. «Караусель» әдісі арқылы топтар бір-бірінің жұмыстарын тексереді, толықтырады. ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалау. Біздің пікірімізше, өте жақсы болғаны ... Біздің ойымызша, осы жері ... жақсы болды. Біздің айтуымызша, осы жері ... жақсартуды қажет етеді. Топтардың жұмыстарын оқушыларды тақтаға шақыру арқылы тексеру. «Айтайық» айдарында «Кір жаю» әдісі арқылы оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. Әр топқа 2 сұрақтан беріледі. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Кейін дұрыс жауаптарды жіпте ілулі тұрған қағаздардан іздейді, салыстырады. 1. Алматы қаласы қай аймақта орналасқан? 2. Алматыда қар қалың жауады ма? 3. Алматының жазы қыдыруға қолайлы ма? 4. Алматыда ашық күндер көп пе, әлде бұлтты күндер көп пе? 5. Алматының күн райы Нұр-Сұлтанға қарағанда қайдан болады? 6. Алматының қысы қандай болады? ҚБөзін-өзі бағалау «Тамаша», «Жақсы», «Талпын». | Алматыда мен Нұр-Сұлтан қалаларына қатысты суреттер Қиынды қағаздар А4 парағы, маркерлер Интерактивті тақтада сөйлемдер беріледі Жіп, кір қысқыш, сұрақтарға жауап жазылған қағаздар | |
Сергіту сәті | Қағазға Алматының символына айнаған жеміс – алманы және «Ханшатырдың» суреттерін әр оқушы өзінің басына қағаз қойып салады. | Ақ қағаздар, маркерлер/фломастерлер | |
Аяқталуы | «Сөйлесейік» айдарындағы тапсырмада оқушылар «ПОПС» әдісін пайдаланып, үлгі бойынша Нұр-Сұлтан қаласы туралы салыстырмалы шырайды қолданып мәтін құрастырады. ҚБ мұғалімнің бағалауы. | Нұр-Сұлтан қаласына қатысты тірек сөздер: ауа-райы суық, қар қалың, жел, жазық далада, жылырақ, Алматыға қарағанда, суығырақ, ыстығырақ | |
Сабақтың соңы | Рефлексия «Көңіл-күйді білдіру» әдісі | Бұлт, күннің көзі, жаңбырдың суреттері |