ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 11
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлімі: | Мәдени мұра | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Казмаганбетова Н.Б. | ||||||
Күні: | 08.12.2022ж | ||||||
Сынып: | 4 «Б» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Әуелеген әсем әуен | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 4.1.3.3 – ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолдану | ||||||
Сабақтың мақсаты: | ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолданады | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин Сабақтың соңы 5 мин | Амандасу. Үш тілде Салем! Привет! Hello! 1-тапсырма. «Миға шабуыл» Музыка тыңдау және талқылау. «Қусни Қорлан» Бейнежазбадан тамашалау. Әннің сөзі мен әуеніне көңіл бөл. Екі нұсқада орындалған «Қусни Қорлан» әнінің ерекшеліктерін талқыла. 2-тапсырма. Екі нұсқада орындалған «Қусни Қорлан» әнінің ерекшеліктерін «Венн диаграммасы» арқылы талқыла. Әнші, ақын Естай махаббат сезімін әуен арқылы қалай жеткізген? 3-тапсырма. Зерттеу. Естай Беркінбайұлы (1874-1946).Композитор,ақын,әнші. Повладар өңірінде дүниеге келген. «Майда қоңыр» , «Құсни Қорлан» әні әлемге танымал.Әнші ақын Естай,Біржан Сал,Ақан Серінің ізін жалғастырушы ірі тұлға. Естайдың шығармашылығы жөнінде ғаламтордан ақпарат іздестіріп толықтыр. 4-тапсырма. Ән үйрену. «Қоғалы-ай» әні. Қазақтың халық әні. «Қоғалы-ай» әнінің қайырмасына қарап екі дауыста орындап көр. Оқулықпен жұмыс. Бағалау. Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс | Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Пазл әдісі бойынша топқа бөлу. 1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады. Топтас,бөліс, талқылау әдісі «Венн диаграммасы» Естай Беркінбайұлы өмірі мен шығармашылығымен кеңінен танысады. Әнді біргелікте орындайды Өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды. Кері байланыс «Интервью» тәсілі бойынша кері байланыс жүргізеді. | Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі | hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- «Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- Оқулық Кері байланыс тақтайшасы |
Бөлімі: | Әлем халықтарының музыкасы | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Казмаганбетова Н.Б. | ||||||
Күні: | 26.01.2023ж | ||||||
Сынып: | 5 «Г» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрлері (жалғасы) | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 5.1.2.3 – әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау; 5.1.3.1 – түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесінжеткізу; | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтайды,музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындайды | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы | Түркі тілдес халықтардың музыкалық аспаптары 1-ші тапсырма. Ізденіс ойының шарты. «Музыкалық аспаптар» кестесін асапатардың дыбыс шығару тәсіліне қарай, реттілігімен кестені толтырамыз. 2-тапсырма: Тыңдалым. Бейнероликті тамашала. «Сиқырлы чатхан» хакас халқының аңызы «Жетіген» туралы қазақ халқының аңызы «Өзбек халқының музыкалық дәстүрі» Өзбек халқы өте көне заманда пайда болған музыкалық өнерін мақтаныш етеді. Қазір оның мазмұны мен көркемдік құралдарға бай көптеген түрі бар. Заман талаптарына сай бейімделсе де, халық ата-бабадан қалған дәстүрін, музыкалық мұрасын қатты құрметтейді және жастар арасында насихаттайды. Әсіресе тұрмыс-салт музыкасы, дәстүрлі аспаптық шығармашылығы, дастан мен маком өнері, халық әндері, би өнері кең танымал. 3-ші тапсырма. Әнді орындау. Әнді анықтау. «Угәй, угәй, әй угәй ай» (қазақтың халық әуені) Ай қараңғы аспанда түн емес пе, угай-ай, Жақсы әйелдер өмірде гүл емес пе, угай-ай. Қыздар гүл-гүл болғанда, жігіт бұлбұл, угай-ай, Бұлбұл қонып гүліне түнемес пе, угай-ай. Угай-угай – әніміз, Арпа, бидай дәніміз. Уғай-ай деп ән салсаң, Келіспей ме сәніміз. Өлең деген немене білген ұлға, угай-ай, Ақ теңгесін кім қимас алар пұлға, угай-ай. Орылыңның барында ойна да күл, угай-ай, Өлеңнен соң адыра қалар тұлға, угай-ай, Өлеңнен соң адыра қалар тұлға, угай-ай. Угай угай-әніміз, Арпа, бидай дәніміз. Угай-ай деп ән салсаң, Келіспей ме сәніміз. Әншілер ән орындаған кездемузыкалық аспаптарды пайдаланады ма? Мысалдар келтіріп,өз ойыңды айт. Е.Хусайыновтың орындауында тыңдаған халық әуенін мына сөздермен қосып , сыныппен бірге үйрен және мәнерлеп орындап бер. | 1-ші тапсырма. Мұғалімге ән жазбасын дайындау ұсынылады. Сұрақтарды талқылаңдар. 2-ші тапсырма. Бұл тапсырманы орындау үшін білім алушыларға музыкалық аспаптарды беріңіз. 3-ші тапсырма. Білім алушыларға Шығармашылыққа жетелетін тапсырмаларды орпындау Әнді біргелікте орындайды | Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі | hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- Кез келген басқа көмеймен орындалатын әннің жазбасы | |||
Сабақтың соңы | Бағалау Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Үйге тапсырма: «Угәй, угәй, әй угәй ай» әнін жаттап келіңдер. Рефлексия: Мен не білдім? Бүгін мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? | Рефлексия сұрақтарына жазап жазады | | Рефлексия тақтайшасы |
Бөлімі: | Уақыт | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Казмаганбетова Н.Б. | ||||||
Күні: | 31.11.2022ж | ||||||
Сынып: | 3 Ғ | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Көнеден жеткен жетіген | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 3.1.3.2 – музыкалық форманың құрылымын анықтау: шумақ, шумақ-қайырма, бір бөлімді, екі бөлімді. | ||||||
Сабақтың мақсаты: | музыкалық форманың құрылымын анықтайды, музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсынады | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин Сабақтың соңы 5 мин | Сәлемдесу. Салмем! Привет! Hello! 1 тапсырма. Тыңдау және талдау. Жетіген аспабымен танысыңыз. Халық күйі «Қарағым» тыңдаңыз. Халық күйінің шығу тарихы мен жетіген аспабының шығу тарихымен өзара байланысын саралаңыз. Жетіген аспабының ескі түрі мен жаңа жетілдірілген түрін қарап, оны ажыратыңыз. - Қалай ойлайсың, уақыт музыка аспаптарының үніне ерекше үн бере ала ма? Неге? - Ескі түрі мен жетілдірілген түрлерінің өзара айырмашылықтары бар ма? Қандай? Атап шық. Мұғалім жетіген аспабының шығуына байланысты аңызды баяндайды. Оқуықта аңыздың қысқа желісі берілген. Қазақ халқы музыкалық аспаптарға бай. Солардың бірі – көнеден келе жатқан жетіген аспабы. Аспаптың пайда бол жайында аңыз да сақталған. Оқушылар мұғалім түсіндірмесін және музыканы тыңдайды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді Оқушылар зерттеу жұмысына тартылады оны орындайды. 1-тапсырма. Музыка тыңдау жəне талдау. Музыка тыңдауға Н. Тілендиевтің «Аққу» күйі жетіген аспабының орындауында тыңдатылады.Аққудың бейнелілік сипаты күйде ерекше берілген жəне оны жетіген аспабында орындау да оқушылардың қызығушылығын арттыра түседі. «Сұрақ ілмегі» әдісі. Оқушыларға берілетін сұрақтар да осы қажеттіліктен туындаған. – Жетіген аспабы судың сылдыры, қамыстың сыбдыры, аққу үнін, қанат қағыстарын қаншалықты жеткізе алды? – Күйден алған əсеріңмен бөліс. 3-тапсырма. Зерттеу.Оқушылар зерттеу жұмысына тартылады. Оқулықта зерттеу жұмысының талаптары көрсетілген «Көнеден жеткен аспаптар» атты зерттеу жұмысы Хабарлама талаптары: Аспаптың пішініне (формасына), орындау түріне тоқталу. Көне жəне жаңа аспаптың ерекшеліктерін атау. РЕФЛЕКСИЯ-Мен не білд - Бүгін мен не үйрендім? -Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым | Үш тілде амандасу Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. Дәптермен Сұрақтарға жауап береді Бір -бірін бағалау. Берілген сұрақтарға жауап беріп, сабақты қорытындылайды. Кестеде берілген аспап түрлерін таңдайды жəне сол аспапқа байланысты хабарлама дайындайды. Оқушылар үш топқа бөлінеді. Топтық жұмыстарын қорғайды Оқушылар мәнерлеп оқиды «Жетіген» өлеңін Н. Тілендиевтің «Аққу» күйінің сүйемелдеуімен мəнерлеп оқиды. | Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады | Бейнеролик оқулық Оқулық Оқулық, үн-бейне хрестоматия Топпен жұмыс.Импровизация жасау Кері байланыс тақтайшасы |