Файл: Блім Химиялы байланыс трлері Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.03.2024

Просмотров: 3

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім:

Химиялық байланыс түрлері

Педагогтің аты-жөні:

Жакыпова Г.О.

Күні:

17.02.2023

Сыныбы:

5 б,г,ғ

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Энергия түрлері мен көздері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.5.1.1 энергия түрлерін ажырату


Сабақтың мақсаты:

энергия түрлерін температура мен жылу энергиясын ажырата алады,


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Оқушыларды



Сәлемдеседі

Оқушылардың сабаққа назарын аудару үшін алдыңғы білімді өзектендіру мақсатында «Зип грейд әдісін қолданамын

  1. Жер планетасының тіршілік тараған қабаты ?

А) Биосфера

В) Гидросфера

С) Атмосфера

Д) Литосфера

Е( Тропосфера


  1. Тірі ағзаны ата?

А) Топырақ

В) Ауа

С) Жасуша

Д) Су

Е) Минералды тұздар

  1. Фотосинтез процесі жүретін ағза

А) Саңырауқұлақ В) Өсімдік С) Амеба

Д) Жануар


Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Түрлі түсті стикерлер
https://learningapps.org/watch?v=pp7knx9vt23

Жаңа сабаққа кіріспе
3 мин.

Жаңа сабақты меңгеру

Жаңа сабақты мұғалім слайдты қолдана отырып ақпарат береді


  1. Слайдтаберілген мәліметтерді мұқият тыңдайды , қойылған сұрақтарға жауап береді




Сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушыларды «Жарайсың!», «Керемет!», «Жақсы!» деп ынталандырып отыру

Слайд

Сабақтың ортасы

15 мин.

Берілген ақпараттарды қолдана отырып жеке жұмыс орындайды


Сұрақтармен жұмыс

Оқушылар алған мәліметтерін пайдаланып, берілген сұрақтарға жауап береді

Энергия деген не?

Энергияның қандай түрлері бар?

Энергия не үшін қажет ?


Дескриптор: Дескриптор:

1. Энергия түрлерін анықтайды





Жеке жұмыс

3 мин


Дәптермен жұмыс

Берілген термин сөздерді дәптерге жазып алу

Берілген термин сөздерді дәптерге жазып алады




Слайд

















Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың

«Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Үй тапсырмасына кітаптағы тапсырмаларды беру керек

«Принтер» рефлексиясы арқылы оқушылар өзінің сабақты қай деңгейде түсінгеніне анализ жасайды






«Теріп жаз» әдісі

Берілген бөлшектерден катиондар мен аниондарды бөліп жаз: Na+ , Cl- , Ca2+ , N3- , Al3+ , K+ , F- , O2- , Fe2+ , Cr3+

Химиялық байланыс

  1. Химиялық байланыстың неше түрі бар? (4 түрі бар, коваленттік, иондық, металдық, сутектік)

  2. Коваленттік байланыс деп қандай байланысты айтамыз? (Атомдардың сыртқы қабатындағы электрондардың ортақ жұбы арқылы түзілетін байланысты айтамыз)

  3. Коваленттік полюсті және полюссіз байланыстардың айырмашылығы? (Коваленттік полюсті электртерістігі әртүрлі атомдардың арасында, ал коваленттік полюссіз электртерістігі бірдей атомдардың арасында түзіледі)

Электртерістілік

  1. Электртерістілігінің мәні ең үлкен элемент (Фтор, оның мәні 4-ке тең)

  2. Электртерістілік дегеніміз не? (Атомдар байланыс түзу кезіндегі электрондарды өзіне қарай тарту процесі)

  3. Периодтық жүйеде электртерістілік қалай өзгереді? (период бойынша солдан оңға қарай, ал топ бойынша төменнен жоғары қарай ЭТ артады)

Ғалымдар

  1. Электртерістіліктің сандық мәндерін кім есептеп тапқан? (Америкалық химик әрі кристаллограф Лайнус Карл Полинг)

  2. Химиялық байланыстың электрондық теориясын ұсынған ғалым (Америкалық физхимик Гилберт Ньютон Льюис)

  3. Иондық байланыстың бірінші теориясын кім ұсынды?

Видео сұрақтары:

  1. Ион дегеніміз не?

  2. Иондық байланыстар әдетте қандай атомдар арасында түзіледі?

  3. Натрий атомы хлор атомымен әрекеттескенде электрондар қалай қозғалады?

  4. Хлор ионы теріс зарядталуының себебін түсіндіріңіз

  5. Неліктен натрий өзінің сыртқы қабатындағы 1 электронын берді?

1-топ «Кальций және хлор»

2-топ «Натрий және күкірт»

3-топ «Алюминий және фтор»