Файл: 85 саба. Санды рнектер.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.03.2024

Просмотров: 10

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Математика

Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

85 сабақ. Санды өрнектер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.2.1.1. Санды және әріпті өрнектерді (көбейтінді, бөлінді)/теңдіктер мен теңсіздіктерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу.

2.5.1.3. Бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға, мазмұнына қарай және бірдей бөліктерге бөлуге берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару.

Сабақтың мақсаты

Санды өрнек құру

Теңдуктер мен теңсіздіктер ажырату

кері есептер құрастыру және шығару.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру


Жаңа білім

Бекіту

Рефлексия

Сабаққа дайындық


Үй тапсырмасын сұрау

41 бет 8 есеп

5*3/3=5*1=5

27/3*4=9*4=36

(8+4)/3=12/3=4

36/(56-52)=36/4=9
Жаңа тақырып

1-тапсырма

Өрнектерді жаз және олардың мәнін тап.

9 бен 2-нің көбейтіндісі

Ә) 36 мен 30 сандарының айырмасын 2-ге бөлу;

Б) 16 мен 29 сандарының қосындысын 9-ға бөлу.

9*2=18

(36-30)/2=6/2=3

(16+29)/9=45/9=5
2-тапсырма

Санды өрнектерді оқы. Амалдардың орындалу ретін анықтап,мысалдарды шығар.

«Бешбармақ» әдіс

13-4/2=13-2=11

3*(52-48)=3*4=12

2*3*5=6*5=30

6*3/2=18/2=9

35/(4+1)=35/5=7

12/(20-16)=12/4=3
3-тапсырма

ЕБҚ және ЕҚБ

Бір-біріңмен өзара байланысты өрнектер жұбын жаз. Олардың мәнін тап.

8*3=24/3

7*5=35/5

9*4=36/9

7*3=21/3

5*3=15/3

Көбейту мен бөлудің компоненттерін пайдаланып,мүмкін болатын барлық теңдіктерді жазады.
4-тапсырма

Есепті кесте құрып шығар.

А) Мектепте «Дәрумендердің пайдасы» тақырыбында сайыс өтті. Оған әр сыныптан 6 оқушыдан үш сыныптың оқушылары қатысты. Сайысқа неше оқушы қатысты?

Шешуі:6*3=18

Жауабы: 18 оқушы қатысты.
Ә) мектепте «Дәрумендердің пайдасы» тақырыбында сайыс өтті. Оған барлығы 18 оқушы қатысты. Әр сыныптан 6 оқушыдан қатысты. Неше сынып қатысты?

Шешуі: 18/6=3

Жауабы: 3 сынып қатысты.
Сергіту сәті.
5-тапсырма

ФС тапсырма

Есепті оқы. Оны шығару тәсілдерін түсіндір.

Айнұрда 20 теңгелік және 50 теңгелік екі монета бар. Ол 40 теңгеге дәптер сатып алды. Айнұрдың неше теңгесі қалды?

Шешуі: (20+50)-40=30

Жауабы: 30 теңгесі қалды
6-тапсырма

Өзіндік жұмыс

Х-72=28

x=80+72

x=152

152-72=28

500+x=900

X=900-500

X=400

500+400=900
7-тапсырма

Өрнектерді жаз және олардың мәнін тап.

45-ті 4 пен 1-дің қосындысына бөлу.

43 санынан 36 мен 4-тің бөліндісін азайту.



Үй тапсырмасы

8-тапсырма 45 бет





Шаттық шеңберін жасайды.

Үй тапсырмасын оқиды

Өрнекті жазады

Өрнектің мәнін табады


Санды өрнекті оқиды

Амалдардың орындалу ретін анықтайды

Мысалдарды шығарады
Өзара байланысты өрнектер жұбын табады

Есептің шартын жазады

Шешуін табады
Жауабын жазыда

Кері есеп құрастырады

Есептің шартын құрып,шығарады

Шешуімен жауабын жазады
Теңдеулерді табады

Теңдеуді шығарады


Өрнектерді құрады

Өрнектің мәнін табады
Үй тапсырмасын алады
Кері айланыс жасайды

Формативті бағалау

Дескриптор

Есепті шығарады-1б
Дескриптор:

Өрнекті жазады-1б

Өрнектің мәнін табады-1б
Дескриптор:

Санды өрнекті оқиды -1б

Амалдардың орындалу ретін анықтайды-1б

Мысалдарды шығарады-1б

Дескриптор:

Өзара байланысты өрнектер жұбын табады-1б

Дескриптор:

Есептің қысқаша шартын құрады-1б

Шешуін табады-1б

Жауабын жазады-1б
Кері есеп құрастырады-1б

Дескриптор

Есептің қысқаша шартын құрады-1б

Шешуін табады-1б

Жауабын жазады-1б


Дескриптор

Теңдеуді табады-1б

Теңдеуді шығарады-1б

Дескриптор

Өрнектерді құрады-1

Өрнектің мәнін табады-1б



Оқулық

Дәптер

Суреттер

Кері байланыс парақтары


Дәрумендер адам ағзасында 6 сағатқа дейін ғана сақталады.



Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Математика

Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

86 сабақ. Әріпті өрнектер.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.2.1.2. Әріптің берілген мәніндегі екі амалды әріпті өрнектің мәнін табу.

2.5.1.3. Бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға, мазмұнына қарай және бірдей бөліктерге бөлуге берілген есептерді талдау

және шығару, кері есептер құрастыру және шығару.

Сабақтың мақсаты

Әріптің берілген мәніндегі екі амалды әріпті өрнектің мәнін табу

Кері есептер құрастыру


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру


Жаңа білім

Бекіту

Рефлексия

Сабаққа дайындық


Үй тапсырмасын сұрау

8 тапсырма 45 бет

Ең көп жиналған көкөніс-картоп

Сәбіз қызанаққа қарағанда көп жиналды,бірақ орамжапырақ аз жиналды.
Жаңа тақырып

1-тапсырма

Өрнектер құр және олардың мәнін тап.

A)44 пен 35-тің айырмасын а есе арттыру,мұндағы а=5

Ә)24 пен х-тің бөліндісі,мұндағы х=3.

Б) 23 пен 13-тің қосындысын b есе кеміту,мұндағы b=4.

В) х-ті 27 мен 3-тің бөліндісіне көбейту,мұндағы х=4.
(45-35)*а=(45-35)*5=10*5=50

24/х=24/3=8

(23+13)/b=(23+13)/4=36/4=9

X*27/3=4*27/3=4*9=36
2-тапсырма

ФС тапсырма

Өрнектердің мәнін тауып,сәйкестікті анықта.

у/8 у=40

40/8=5

(80-48)/b, b=4

(80-48)/4=8

c-6*2, c=90

90-6*2=78

30+9*a, a=3

30+9*3=57

x/(22-19), x=21

21/(22-19)=7
5- нан,8-қарақұмық, 78-май-өсімдіктен алынатын өнімдер.

57-шұбат,7-айран жануарлардан алынатын өнімдер.

3-тапсырма

Тура теңдіктерді тауып,дәптерге көшіріп жаз.

B+30=30+b

3*4+3=3*5

9*3-3=8*3
4-тапсырма

Есепті шығар

Мектебімізде «Ас адамның арқуы» атты сурет көрмесі өтті.

Оған 3 сыныптан 12 оқушы қатысты. Әр сыныптан қатысқан оқушы саны бірдей. Көрмеге әр сыныптан неше оқушы қатысты?

Шешуі: 12/3=4

Жауабы: әр сыныптан 4 оқушы қатысты.

Бір сыныптан қатысқан оқушы саны

Сынып саны

3 сыныптан қатысқан оқушы саны

4

3

12


Ә) кестені пайдаланып,а еесебіне кері есеп құрастыр және шығар.
Мектебімізде өткен «Ас адамның арқуы» атты сурет көрмесіне 12 оқушы қатысты. Әр сыныптан 4 оқушы қатысты. Неше сынып қатысты?

Шешуі: 12/4=3

Жауабы: 3 сынып қатысты

Сергіту сәті.
5-тапсырма

Сағаттар қай уақытты көрсетіп тұр? 4 сағат бұрын қай уақытты көрсетті?
Сағат 3 болды. 4 сағат бұрын 11 болды.

Түскі 1330 4 сағаттан бұрын 1030 болады
1215 болды,4 сағаттан бұрын 815

6-тапсырма

Өзіндік жұмыс

С+( 59-58)*1+с

B+0*b+1

7-тапсырма

Амалдарды орында.

7 сағ 7 мин-5сағ 23 мин=1 сағ 44 мин

3 апта 4 тәул.+2 апта 3 тәул.=7 тәул.

9-тапсырма

b-мен а-ның орнына қандай сандарды қойып,төмендегі өрнектердің мәнін табуға болады?

(100-b)+10 (100-10)+10=100

(80-а)+10 (80-20)+10=70
Үй тапсырмасы

8-тапсырма
А) b-ны 5 есе кеміту, мұндағы b=45;

Ә) 54 пен 46-ның қосындысын а есе арттыру,мұндағы a=4.

45/5=9

(54+46)*4=400


Шаттық шеңберін жасайды.

Үй тапсырмасын оқиды

Әріпті өрнекті шығарады

Әріптің орнына сан қойып,есепті шығарады

Өрнекті оқиды

Әріпті өрнектің орнына сан қояды

Есепті шығарады

Сәйкестікті анықтайды


Тура теңдіктерді табады

Дәптерге жазады

Есептің шартын құрады

Шартын құрады

Шешуін жазады

Жауабын жазады

Кері есеп құрастырады
Қазіргі уақытты айтады

4 сағат бұрынғы уақытты айтады
Есепті салыстырады
Шамаларға берілген есептерді шығарады
Әріпті өрнектің орнына сан қойып,есепті шығарады

Үй тапсырмасын алады
Кері айланыс жасайды

Формативті бағалау
Дескриптор

Тапсырманы орныдайды-1б


Дескриптор:

Әріпті өрнекті оқиды-1б

Әріптің орнына сан қойып,есепті шығарады-1б
Дескриптор:

Өрнекті оқиды-1б

Әріпті өрнектің орнына сан қояды -1б

Есепті шығарады-1б

Сәйкестікті анықтайды -1б


Дескриптор:

Тура теңдіктерді табады-1б

Дәптерге жазады -1б

Дескриптор:

Есептің шартын құрады-1б

Шартын құрады -1б

Шешуін жазады-1б

Жауабын жазады -1б

Кері есеп құрастырады -1б


Дескриптор:

Қазіргі уақытты айтады-1б

4 сағат бұрынғы уақытты айтады -1б
Дескриптор

Әріпті өрнекті салыстырады-1б

Дескриптор

Шамаларға берілген есептерді шығарады-1б
Дескриптор:

Әріпті өрнектің орнына сан қойып,есепті шығарады



Кесте

Кері байланыс парақтары




Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Математика

Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

87 сабақ. Қосу мен көбейтудің қасиеттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.2.1.3. Қосу мен көбейтудің қасиеттерін әріпті теңдік түрінде:

a + b =b +a,(a+ b) + c=a + (b+ c),ab= baкөрсету және қолдану.

Сабақтың мақсаты

Қосу мен көбейтуді әріпті теңдік түрінде көрсету

Қосу мен көбейтудің қасиеттерін қолдану

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру


Жаңа білім

Бекіту

Рефлексия

Сабаққа дайындық


Үй тапсырмасын сұрау

8-тапсырма
А) b-ны 5 есе кеміту, мұндағы b=45;

Ә) 54 пен 46-ның қосындысын а есе арттыру,мұндағы a=4.

45/5=9

(54+46)*4=400

Жаңа тақырып

ФС тапсырма

1-тапсырма

Мәндері бірдей өрнектерді тауып,мақалдарды оқы. Осы өрнектерді салыстыр.


2-тапсырма

Өрнектердің мәнін тиімді тәсілмен есептеп тап.

73+9+7=73+7+9=89

30+(70+3)=(70+30)+3=103

4+6+26=4+26+6=36
3-тапсырма

Әр сурет бойынша екі көбейтінді құр. Көбейтінділердің мәндерін салыстыр.



Көбейткіштердің орны ауысқанмен көбейтіндінің мәні өзгермейді

4-тапсырма

Әрбіреуі 9-ға тең бес қосылғыштың қосындысын жаз. Қосындыны көбейтіндімен алмастыр.


9+9+9+9+9=9*5

Сергіту сәті.
5-тапсырма

ЕБҚ және ЕҚБ
46+b*b+48

(b+13)+27*39+(b+27)

B.5*5.b

3 . 4*4 . 2

6 . 5*7 . 5

6-тапсырма

Есепті кесте құрып шығар

Мектептің спортзалына әр жәшікте 9-дан 45 спорт құралдары сатып алынды. Неше жәшік спорт құралдары сатып алынды?

Шешуі: 45/9=5

Жауабы: 5 жәшік


7-тапсырма

Амалдардың белгісіз компоненттерін тап.

8*3+4=28

4*5=6*3+2

5*4=4*5

2*8=16+0

9-тапсырма

2-ні төрт қолданып,0 санын қалай шығарып алуға болады?

2 2 2 2=0

2*2/2*2=0

Үй тапсырмасы

8-тапсырма

Өрнектің мәнін тап.

64+8+26=98

(32+15)+25=72
Ә) Салыстыр.

A*2*2*a

200*4*4*300

7*2+7*7*4

B*3-b*b*2





Шаттық шеңберін жасайды.
Үй тапсырмасын оқиды


Мәндері бірдей өрнектерді табады

Мақалды құрастырады

Өрнектерді салыстырады
Өрнектердің мәнін тиімді тәсілмен есептейді

Сурет бойынша есеп құрастырады

Мәнін табады,салыстырады

Қосылғыштың қосындысын жазады

Оны көбейтіндімен алмастырады

Есептерді салыстырады


Есептің шартын құрады

Есептің шешуін шығарады

Есептің жауабын жазады
Амалдардың белгісіз компоненттерін табады
Есепті шығарады

Өрнектің мәнін табады

Өрнекті салыстырады

Кері айланыс жасайды

Формативті бағалау
Дескриптор

Есепті шығарады-1б

Дескриптор:

Мәндері бірдей өрнектерді табады-1б

Мақалды құрастырады-1б

Өрнектерді салыстырады-1б

Дескриптор

Өрнектің мәнін тиімді тәсілмен есептейді-1б
Дескриптор:

Сурет бойынша есеп құрастырады-1б

Мәнін табады,салыстырады-1б
Дескриптор:

Қосылғыштың қосындысын жазады-1б

Оны көбейтіндімен алмастырады-1б
Дескриптор:

Есептерді салыстырады

Дескриптор: Есептің шартын құрады-1б

Есептің шешуін шығарады-1б

Есептің жауабын жазады-1б
Дескриптор Амалдардың белгісіз компоненттерін табады-1б

Дескриптор Есепті шығарады-1б
Дескриптор:

Өрнектің мәнін табады-1б

Өрнекті салыстырады-1б



Бағғалау парақтары

Есеп жазылған фигуралар


Суреттер

Дәптер


Ереже жазылған қағаздар

Дәптер

Оқулық

Кері байланыс парақтары




Білім беру ұйымының атауы

№53 мектеп-лицейі

Пәні:

Математика

Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты-жөні:

Жапарова Гульназ Сериковна

Күні:

17.02.2023ж

Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

88 сабақ. 1 санымен байланысты көбейту мен бөлудің қасиеттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.2.1.4. Санды 1-ге көбейту және бөлу жағдайларын әріпті теңдік түрінде: a 1 = a, a: 1 = a көрсету.

Сабақтың мақсаты

Санды 1-ге көбейту және бөлу жағдайларын әріпті теңдік түрінде жазу

1 санымен байланысты көбейту мен бөлудің қасиеттерін есептеулерде қолдану

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру


Жаңа білім

Бекіту

Рефлексия

Сабаққа дайындық


Үй тапсырмасын сұрау

8-тапсырма

Өрнектің мәнін тап.

64+8+26=98

(32+15)+25=72
Ә) Салыстыр.

A*2*2*a

200*4*4*300

7*2+7*7*4

B*3-b*b*2

Жаңа тақырып

1-тапсырма

Көбейтуді қосумен алмастырып,көбейтінділердің мәнін есепте.

1*3=1+1+1=3

3*1=3

2*1=2

1*2=1+1=2

34*1=34

1*7=1+1+1+1+1+1+1=7

Қай көбейтіндіні қосумен алмастыруға болмайды? Неге?

Себебі ол санды 1 рет көбейту.


2-тапсырма

Көбейтінділердің мәнін есепте.

26*1=26

1*(17+34)=51*1=51

(40-24)*1=16*1=16

1*(37+3)1*40=40

28*(14-13)=28*1=28

(25-24)*13=1*13=13



3-тапсырма

Қалып қойған санды тап. Қорытынды жаса.

1*3=3 3 /1=3

4-тапсырма

Өрнектердің мәнін тап

7*1=7

6/1=6

(35-13)*1=22

(64-60)/1=4

97/1=97

(0+1)*1=1

83/(19-18)83

(29+19)*1=48
Сергіту сәті.
6-тапсырма

Ат спорты жарысына 4 топтан құралған ойыншылар қатысты. Әр топта 9 ойыншы бар. Жарысқа барлығы неше ойыншы қатысты?

Шешуі: 9*4=36

Жауабы: барлығы 36 ойыншы қатысты.

7-тапсырма

Сантиметрмен өрнектеп шығар.

6дм 3см+2дм 8см=9дм 1см

84см -5дм 7 см=27см

3 дм 6 см /1=3 дм 6 см

5дм*1=5 дм

8-тапсырма

Теңдіктер құр.

А) 56 мен 55 сандарының айырмасы мен 13-тің көбейтіндісінің мәні 13-ке тең.

(56-55)*13=1*13=13

Ә) 16 мен 15 сандарының айырмасын 4 есе арттырса,4 шығады.

(16-15)*4=1*4=4
10 тапсырма

Қосындысының мәні артық.
Үй тапсырмасы

9-тапсырма
Есепте

18*(87-86)=18

1*(100-14)=86

(25+19)/1=44
Ә) салыстыр

1 . 37*1+37

9/1*16-7

b-b*1






Шаттық шеңберін жасайды.

Үй тапсырмасын оқиды


Көбейтуді қосумен алмастырады

Кейбірі қосумен алмаспайтынын біледі

Себебін түсіндіреді

Көбейтінділердің мәнін есептейді


Қалып қойған санды табады

Қорытынды жасайды
Өрнектің мәнін табады

Мәндері бірдей әріпті өрнектер жұбын теріп жазады.
Есептің шартын құрады

Есептің шешуі мен жауабын жазады
Шамаларға берілген өрнекті шығарады

Теңдіктер құрады

Жауабын табады

Өрнектің мәнін табады-1б

Салыстырады-1б


Кері айланыс жасайды

Формативті бағалау
Дескриптор

Өрнектің мәнін табады-1б

Өрнекті салыстырады-1б

Дескриптор:

Көбейтуді қосумен алмастырады-1б

Себебін түсіндіреді-1б

Дескриптор

Көбейтінділердің мәнін есептейді-1б

Дескриптор:

Қалып қойған санды табады-1б

Қорытынды жасайды-1б
Дескриптор:

Өрнектің мәнін табады-1б


Дескриптор:

Мәндері бірдей әріпті өрнектер жұбын теріп жазады-1б

Дескриптор: Есептің шартын құрады-1б

Есептің шешуі мен жауабын жазады-1б
Дескриптор Шамаларға берілген өрнекті шығарады-1б

Дескриптор

Теңдіктер құрады -1б

Жауабын табады -1б


Дескриптор:

Өрнектің мәнін табады-1б

Салыстырады-1б




Оқулық

Дәптер

Кері байланыс парақтары


Есіңе сақта

Кез келген санды 1-ге бөлсең сол санның өзі шығады.

Мысалы: а:1=a. Мұндағы а –кез келген сан.