ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.03.2024
Просмотров: 10
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
ЖШС "Республикалық жоғары медицина колледжі"
№6 әдістемелік кешені
Пәні: « Психиатрия»
Тақырыбы:«Созылмалы алкоголизм.Наркомания.
Психикалық ауруларда жедел жәрдем көрсету»
Мамандығы:0301000 « Емдеу ісі»
Біліктілігі:0301013«Фельдшер»,0302023 «Акушер»
Алматы
Құрастырған оқытушы:
_____________Закариянова Ф.К.
«Арнайы пәндер №2» ЦӘК отырысында
қаралды:
№ __ хаттама
«___» ______________ 2019 ж.
ЦӘК төрайымы
Абдигалимова Ж.С..______________
Оқу әдістемелік кешенінің құрылымы:
1.Жұмыс бағдарламасының көшірмесі
2.Теориялық сабақтың әдістемелік әзірлемесі (оқытушыға арналған)
3.Практикалық сабақтың әдістемелік әзірлемесі (оқытушыға арналған)
4.Білімгерлерге арналған әдістемелік әзірлемесі
5.Тестілер
6.Жағдаяттық есептер
7.Стандарттар
Теориялық сабақтың әдістемелік әзірлемесі (оқытушыға арналған)
Сабақтың тақырыбы :«Созылмалы алкоголизм.Наркомания.
Психикалық ауруларда жедел жәрдем көрсету»
Сабақтың түрі :теория сабағы, білім мен білімділікті жетілдіру
Әдісі : түйінді мәселерді іздестіру элементтерін қолдана отырып, түсіндіру және көрнекті пайдалану.
Пәнаралық байланыс: «Қалыпты анатомия»,»Патологиялық анатомия» «Жүйке аурулары», «Мейірбике ісі негіздері», «Қалыпты физиология»,
«Патологиялық физиология»
Пән ішіндегі байланыс :«Эпилепсия» , «Шизофрения» тақырыптары
Мақсаты :
Білімділік:
Созылмалы алкоголизм,наркоманияның себебтерін білу
Созылмалы алкоголизм,наркоманияның клиникалық көрінісін білу
Созылмалы алкоголизм,наркоманияның клиникалық белгілерін ажырата білу
Созылмалы алкоголизм,наркоманияның емдеу әдісерін білу
Психиатриядағы шұғыл жағдайларда жедел жәрдемді білу
Психикалық аурулардың алдын алуды білу
Дамыту :
Оқушылардың мамандыққа деген қызығушылығы ,аңғарымпаздығы, ұқыптылығын өрбіту
Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін жетілдіру ;
Оқушылардың пәнге байланысты жүйелік қажеттілігін дамыту;
Тәрбиелік :
Оқушылардың мамандығына деген көз қарасын қалыптастыру ;
Оқушылардың өзінің міндетін жетік меңгеруі
Оқушыларды ұқыптылыққа , мейірімділікке , науқастардың туысқандарына мейірімділік тануға үйрету ;
Науқастарменқарымқатынасындамедициналық деонтология мен этиканықатаңсақтау;
Оқушылардыжұмысына ,құралжабдықтарғаұқыптылық пен қарауғаүйрету
Сабақтыңуақыты90 мин
Сабақтыңқұралжабдықтары:
Таблица, сүрет
Жұмысбағдарламасы
Теория сабағынаарналғаноқытушының әдістемелікәзірлемесі.
Оқушылардың теория сабағынаарналғанәдістемелікәзірлемесі.
Сабақтыңқұрылысқисындысхемасы:
1. Ұйымдастыру -5мин
2.Тіректі білімніңөзектілігіалдынғытақырыпбойынша -25мин
3. Жаңаматериалдытүсіндіру -40 мин
4.Жаңа материялдыбекіту –10мин
5.Сабақты қортындылапбаға қою-5 мин
6.Үйге тапсырма- 5 мин.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
Оқытушы білім алушыларды түгендеп,олардың сабаққа дайындығын тексереді.Оқытушы білім алушылардың сырт келбетіне мән беріп,оқуға керекті құрал жабдықтарын(дәптер,қалам)бар жоқтығына назар аударады.Сабақтыңтақырыбына,жоспарына келешек мейірбике,фельшердердің оқытуына мән беру керек.
Өткен сабақты қортындылау:
Оқытушы оқушылардан қортындыны төмендегілер арқылы жүргізеді:
1.Қортынды сұрақтар(қосымша)
2.Жағыдайлы есептер (қосымша)
3.Тестілер (қосымша)
Жаңа тақырыппен таныстыру
Оқытушы қатысушылардан қортындыны төменгілер арқылы жүргізеді:
Созылмалы алкоголизм,наркоманияның себебтері
Созылмалы алкоголизм,наркоманияның клиникалық көрінісі
Созылмалы алкоголизм,наркоманияның клиникалық белгілерін ажырату
Созылмалы алкоголизм,наркоманияның емдеу әдісері
Психиатриядағы шұғыл жағдайларда жедел жәрдем көрсету
Психикалық аурулардың алдын алуды білу
Үйге тапсырма :
-теория сабағының конспекті,ментальді карта
Әдебиет қоры
-негізгі:
-оқулық Н.М.Жариков,Л.Г.Урсова,Д.Ф.Хритинин,К.Т.Сарсембаев»Психиатрия» қазақ тілінде
-оқулық Ю.Г. Тюльпин «Психические болезни с курсом наркологии»,
Москва 2014
-оқулық С.М.Бортникова,Т.В.Зубахина”Нервные и психические болезни”2010 ж орыс тілінде
Соылмалы алкоголизм
1-ші сатысы психикалық тәуелділік
2-ші сатысы физикалық тәуелділік
3-ші сатысы бүкіл ағзаның титықтауы тән
Алкоголиздегі тұлғаның деградациясы сипатталады:
1)моральдік-этикалық тәртәпті жоғалту
2)интеллектуальды-мнестикалық бұзылыстардың ауырлауы
3)әлүметтік-кәсіптік қасиеттердің төмендеуі
Әйелдердің алкоголизмның ерекшеліктері:
1)ішімдікті қолданғанда10-15 жыл қткен соңбіртіндеп қалыптасады
2)абстинетті синдромының оншалықты еместігі
3)тұоғаның деградациясы жай жүреді
4)сексуальды азғындықпен,әлүметтік деградациямен жүреді
Алкогольді делирийдің хабаршы белгілері:
1)абстинентті синдромның айқындылығы
2)эпилепсия тәрізді ұстамалар
3)ұйқының жоғалуы
Алкогольді делирийдің ең ерте белгілерінің бірі:
1) ұйқының жоғалуы
2)қорқу
3)қорқыныш сезім
4)гипногогиялық галлюцинациялар
Алкогольді делирийдің клиникасына тән:
1)орынды жалған бағдарлау
2)өзі тұралы жалған бағдарлау
3)уақытты жалған бағдарлау
Алкогольді делирийге тән неврологиялық белгілер:
жалпы тремор,Ромберг кейпінде шайқалу,сіңір рефлекстерінің жоғарлауы,горизонтальді нистагм
Созылмалыалкогольдіпсихозғажатады:
Корсаков психозы,токсикалықэнцефалопатия,алкогольдікжалған сал
Алкогольдік галлюциноздардың клиникасына тән:
1)вербальдік галлюцинациялар
2)императивтік галлюцинациялар.
Алкогольдік галлюциноздың делирийдан айырмашылығы:
1)вербальдік галлюцинациялар
2)сананың сақталуы
Алкогольдік параноидтың клиникалық белгілері:
1)қызғаныш сандырағы
2) ізге түсу сандырағы сандырағы
3)әсер ету сандырағы
Алкогольдік параноидқа тән белгілер:
1) қызғаныш сандырағы
2) аңду сандырағы
3)саханадағыдай галлюцинациялар
4)сандырақтық әсер ету идеялар
5)бағдарлау бұзылысы
6)ағымы-жедел,жеделдеу,созылмалы,аралас
Корсаков психозының негізгі белгілері:
1)амнестикалық синдром
2)полиневрит
Корсаков психозына тән белгілер:
1)сананың шатасуы
2)парамнезиялар
3)персеверация
Алкоголизм емінде болу тиіс:
1)жекелі
3)жүйелі
Алкоголизмнің емі мыналарға бағытталу тиіс:
1)науқастың өз ауруын мойындауына
2)оның қоршаған ортаға қатынас қайта құруға
3)ішімдіктен мүлде аулақ болуға
Алкоголизмнің рецидивін алдын алу үшін маңызды болып табылады:
1)диспансерлік бақылау
2)әлүметтік сауықтыру іс шаралары
3)бұрынғы маскүнемдерге клуб ұйымдастыру
4)көпшілікпен санитарлық ағарту жұмысын жүргізу
Ауыр алкогольдік интоксикацияда кома жағыдайда келесі жедел шаралар жүргізу қажет:
1)асқазанды тазалап жуу
2)жүрке қан тамыр жүйесінің жұмысын реттеу
3)тыныс функцияларды сақтау
Наркомания мен токсикомания сипатталады:
1)патологиялық әуестік
2)психикалық және физикалық әуестік
3)толеранттықтың жоғарлауы
4)психикалық бұзылыстар
“Наркомания” диагнозын қою үшін келесі белгілер болу керек:
1)наркотикалық затты үнемі қолдану
2) толеранттықтың жоғарлауы
3)қалыптасқан тәуелділік
наркотикалық мастықтың сипаттамасы:
1)есерлік
2)ойлау қабылетінің жылдамдауы
3)қимыл координациясының бұзылуы
Апиындық наркоманияның белгілері:
1)толеранттылықтың қарқыны тез өсүі
2)тәуелділіктің тез қалыптасуы
3)мнестико-интеллектуалды функцияның тез төмендеуі
4)тиімдіі-өнімді әрекеттердің жойылуы
Апиындық наркоманияның абстиненттік синдромының белгілері:
1)әлсіздік,қалтырау
2)тремор
3)бұлшық еттердің ,буындардың ауырсынуы
4)ішек перистальтиканың күшеюі
5)көз қарашығының кеңеюі
Гашишизмның белгілері:
1)эйфория
2)ассоциацияның тезделуі
3)есеңгіреу
4)терінің қызаруы,бозаруы
5)гипергидроз
6)сілекей ағу
Сора дәрмектерін ұзақ қолданғанда науқастарда келесі бұзылыстар дамиды:
1)апатия
2)тұлғаның моральді-этикалық қасиеттердің жойлуы
3) тұлғаның деградацияның күшеюі
ЛСД-ның жедел интоксикациясында байқалады:
1)қозушылық
2)спастикалық сал
ЛСД- ны қолдануда тұғызатын тұлғадағы өзгерістері:
1)қызығушылық көлемінің тарлуы
2)эмоциялық дөрекелену
Антипаркинсондық дәрі-дәрмектермен жедел ұланудың белгілері:
1)еңжарлық,тежелу
2)дереализация
3)уақыт пен орында шатасу
Ұйқы дәрі-дәрмектермен жедел ұланудың белгілері:
1)обнубуляция
2)ойлау қабылетінің тежелуі
3)қозғалыс координациясының бұзылуы
Тұрмыстық химиялық еріткіштердің буымен жедел ұланудың белгілері:
1)эйфория
2)есеңгіреу
3)иллюзиялық бұзылыстар
Практикалық сабақтың әдістемелік әзірлемесі (оқытушыға арналған)
Сабақтың тақырыбы: : «Созылмалы алкоголизм.Наркомания.
Психикалық ауруларда жедел жәрдем көрсету»
Сабақтың түрі: практика сабағы,білім мен білімділікті жетілдіру
2.Әдісі: түйінді мәселелерді іздестіру элементтерін қолдана отырып,түсіндіру және көрнекті пайдалану.
3.Сабақтың өткізілетін орны:РНПЦПЗ
4. Сабақтың уақыты: 180 мин
5.Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
1.Созылмалы алкоголизм,нашақорлықтың себептерін білу;
2.Созылмалы алкоголизм,нашақорлықтың даму сатыларын білу;
3.Созылмалы алкоголизмның белгілерін ,түрлерін білу;
4.Нашақорлықтың белгілерін,түрлерін білу;
5.Созылмалы алкоголизм,нашақорлықтың болжамын білу;
6.Емдеу әдістерін білу;
7.Күтім көрсетуді білу;
8.Алдын алу шараларын білу.
Дамыту :
Оқушылардың мамандыққа деген қызығушылығы ,аңғарымпаздығы, ұқыптылығын өрбіту
Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін жетілдіру ;
Оқушылардың пәнге байланысты жүйелік қажеттілігін дамыту;
Тәрбиелік :
Оқушылардың мамандығына деген көз қарасын қалыптастыру ;
Оқушылардың өзінің міндетін жетік меңгеруі;
Оқушыларды ұқыптылыққа , мейірімділікке , науқастардың туысқандарына мейірімділік тануға үйрету ;
Науқастарменқарымқатынасындамедициналық деонтология
мен этиканықатаңсақтау;
Оқушылардыжұмысына ,құралжабдықтарғаұқыптылықпенқарауғаүйрету
6.Сабақтыңөзектілігі:химиялық аддикциялардың маңыздылығы өте зор.созылмалы алкоголизм,наркоманияның клиникалық белгілерін ажырата білу орта медицина кызметкерлерге өте маңызды.
7.Пәнаралық ,пән ішіндегі байланыс:«Қалыпты анатомия», «Жалпы патология», «Қалыпты физиология»,«Мейірбике ісі негіздері», «Ішкі аурулар”
8.Сабақтың қоры:
1.Жұмыс бағдарламасы
2.Оқытушының практика сабағына арналған әдістемелік әзірлемесі
3.Оқушылардың практика сабағына арналған әдістемелік әзірлемесі
4.Таблица ,сүрет
5.Видеофильм
6.ЭЭГ
Сабақтың құрылымы-логикалық кесте және хронокартасы:
1.Ұйымдастыру -5мин.
2.Тіректі білімнің өзектілігі -15мин.
3.Манипуляция орындалу техникасын көрсету және түсіндіру -45 мин.
4.Өз бетімен жұмыс жүргізуге арналған әдістемелік нұсқаулар-10мин.
5.Оқушының өз бетімен жұмысы(оқытушымен бірігіп)-90мин
6.Сабақтың қортындысын шығару -5 мин.
7.Үйге берілетін тапсырма -5 мин.
Сабақтың барысы:
-Ұйымдастыру
Оқытушы білім алушыларды түгендеп,олардың сабаққа дайындығын тексереді.Оқытушы білім алушылардың сырт келбетіне мән беріп,оқуға керекті құрал жабдықтардың(дәптер,қалам) бар жоқтығына назар аударып,сабақтың тақырыбына,жоспарына келешек мейірбике,фельдшерлердің оқытуына мән беру керек.
Манипуляция техникасын көрсету және түсіндіру.
Оқытушы ұсынады:
Тіректі конспект.
Психикалық статусты тексерудегі шұғыл әдіс(техникалық әдіс)
Адамның психикасын тексеру(техникалық әдіс)
Оқушылардың өзіндік жұмысына арналған әдістемелік нұсқаулар.
Жаңа материалды түсіндіру(қосымша)
Оқытушы көрсетеді (техникалық әдістері)
1.Психиканы тексерудің шұғыл әдісі:
-бағыт
-жылдам іс-әрекет
-зерде және санау