Файл: 9. 3 17 (vii), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV)топ элементтері жне оларды осылыстары.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.03.2024
Просмотров: 15
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Химия | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 9.3 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV)-топ элементтері және олардың қосылыстары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Жұмағұл Анар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | 25.01.2023 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 «А» | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Күкірттің қосылыстары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.2.1.13 күкірттің (IV) және (VI) оксидтерінің физикалық және химиялық қасиеттерін салыстыру және күкірт диоксидінің физиологиялық әсерін түсіндіру; 9.4.2.1 қышқылдық жаңбырдың пайда болу себебі мен экологияға тигізетін әсерін түсіндіру; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | - күкірттің маңызды қосылыстарының қасиеттерін сипаттайды - қышқылдық жаңбырлардың себебі мен экологияға әсерін болжайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Сабақтың басы 8 мин Өткен білімді еске түсіру Сабақтың ортасы 30 мин Жаңа білім Бекіту тапсырмалары Сабақтың соңы 7 мин Кері байланыс | Сәлеметсіздер ме !... Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Күкірттің қосылыстары Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Оқу материалын жариялау: Күкірттің маңызды қосылыстары: күкірт (IV) оксиді – SO2 күкірт (VI) оксиді – SO3 күкіртсутек – H2S күкіртті қышқыл – H2SO3 күкірт қышқылы – H2SO4 Күкірт (IV) оксиді - SO2 (күкіртті газ немесе күкірттің диоксиді), бұл түссіз, тұншықтырғыш өткір иісті газ. Күкірт (IV) оксидінің құрылымдық формуласы: Күкірт (IV) оксидін суда еріткенде, әлсіз екінегізді күкіртті қышқыл түзіледі: SO2 + H2O = H2SO3 1) негіздік оксидпен әрекеттесіп тұз түзеді: SO2+Na2O=Na2SO3 SO3+Na2O=Na2SO4 2) негізбен әрекеттескенде тұз және су түзіледі: SO2+2NaOH=Na2SO3+H2O SO3+2NaOH=Na2SO4+H2O SO2 зиянды микроағзалардан көкөніс қоймаларын тазартады. Күкіртті газды және күкіртті қышқылдың тұздарын жүннен тоқылған маталарды, қағазды, сабынды ағарту үшін қолданады. Күкірт (VI) оксиді, күкірт ангидриді - SО3, ұшқыш, түссіз сұйықтық. SО3+17°С температурада қатты зат. Олар суда жақсы ериді, нәтижесінде күкірт қышқылы H2SО4 түзіледі, олай болса ол қышқылдық оксид. Күкіртсутек –шіріген жұмыртқа йісті,түссіз газ.-60°с-та сұйық күйге ауысады.ал -86° с-та қатады. . Күкіртсутeк табиғатта жанартау атқылағандағы газдардың құрамында,емдік қасиеті бар минерал суларда кездеседі Күкіртсутек өте улы,оның өте аз мөлшерімен тыныс алғанда адам есінен танып,тіпті өліп те кетуі мүмкін. Күкіртсутек тыныс алғанда гемоглобинмен байланысып,сал ауруын туғызады. Күкіртсутекпен уланған адамды тез арада таза ауаға шығару керек. Қышқылды жаңбыр – атмосфералық жауын-шашын түрлері (оған қар да жатады). Жаңбыр құрамында қышқылдың (pH<5,6) болатындығы ауа құрамында өндіріс қалдықтары (мыс., SO2, NO2, HCl, т.б.) мөлшерінің көптігіне байланысты. Осындай жауын-шашын түскен топырақ пен су айдындарының қышқылдығы артып, соның нәтижесінде қоршаған ортаның экожүйесі деградацияға ұшырайды. Атап айтқанда, су айдындарындағы балықтар мен су жануарлары жаппай қырылып, топырақ құнарсызданып, жеміс-жидек пен көкөніс және орман ағаштары өспей, солып қалады. Бекіту тапсырмалары 1 – тапсырма Төмендегі тұжырымдардың шындық немесе жалған екендігін анықта:
Дұрыс жауабы:
2-тапсырма Сұрақтар: 1.Күкірттің аллотропиялық түр өзгерісінің болуын қалай түсіндіресіңдер. 2.Сульфидтерді қандай реакциялардың көмегімен анықтауға болады. 2-тапсырма Тест жұмысы 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады 2.Кері байланыс «+»;- қызықты әдіс стикер Оқушылар бір жағында(+) белгісі бар, осы тақырып бойынша түсінгенін жазады,келесі бетінде (-) белгісі,осы тақырып бойынша не түсініксіз болғанын жазады,және осы сабақта ұнаған тапсырма, әдістерді жазады | Жаңа сабақтың мақсатымен танысады Оқушылар мұқият тыңдайды . Оқушылар өз міндеттерін түсінеді. Берілген тапсырмалар бойынша өзін-өзі бағалайды. Күкірт (lV) және (Vl) оксидтерінің сипаттамасын табады; Күкіртсутектің қасиеттерін анықтайды Оқушылар өз ойларын жинақтай отырып ауызша жауап береді. Оқушының сыни ойлау қабілеттері дамиды және бүгінгі сабақтан алған білімі байқалады. Жеке жұмыс.Plickers қосымшасы арқылы берілген сұраққа жауап беру | 1-5 , барлық сұраққа дұрыс жауап берген оқушыға 1-бал Сұраққа толық жауап берген оқушыға 1-балл | Химия Класс: 9 класс Оспанова М.К., Белоусова Т., Аухадиева К. Мектеп 2019 184 https://foxford.ru/wiki/himiya/binarnye-soedineniya-sery Оқулық Химия Оспанова М.К., Белоусова Т., Аухадиева К. Мектеп 2019 ж 9 сынып , 64-67 беттер, |