ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 19.03.2024
Просмотров: 53
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Мектеп гигиенасы оқушылар денсаулығын қорғау және күшейту мәселелерін, оқу режимінің ретін, мектепте ыстық тамақ ұйымдастыру, мектептің тазалық мәселелерін қамтиды.
-Күнделікті бөлмені ылғал шүберекпен тазалап, жуып, сүртіп тұрған дұрыс. Жұқпалы аурулардан сақтану үшін бөлмені арнайы залалсыздандыратын ерітінділермен жуған жөн.Су ішу ережесін сақтау да маңызды. Бұл ішек –қарын ауруларынан сақтануға жағдай жасайды. Ашық құбырлардан еш уақытта су ішуге болмайды.
- Осындау тазалықты үйде де сақта. Үйге кіреберісте сырт киімің мен аяқ киіміңді шеш. Денсаулығыңның сыныптағы және үйдегі тазалыққа байланысты екенін ұмытпа!
Тұрғын үй гигиенасын айта кетсек.
Пәтер- адамға және оның денсаулық жайына әсер ететін қуатты фактор.
Тұрғын үй іші ортасының сапасына мына жайлар әсер етеді:
Сырттағы ауа;
Толық жанбаған газ өнімдері
Тағам дайындау процесінде пайда болатын заттар;
Жиһаз, кітаптар, киімдерден бөлінетін заттар;
Тұрмыс химиясы;
Темекі түтңнңнен бөлінетін заттар;
Орынжайды санитарлық нормаларының (адамдар санының) сақталуы және т.б.
Бөлім: Үй мәдениеті | Мектеп: | |||||
Күні: | Оқытушының аты-жөні: | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Киім (аяқ киім) күтімі мен оларды сақтау | |||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары | 6.2.5.5-Шектеулі қолдауда мезгілдік киім мен аяқ-киімдерді күту мен ұзаққа сақтау ережелерін білу және ұстану | |||||
Сабақтың мақсаты: | Киімнің шығу тарихымен танысады. Мата түрлерін ажыратады. Киімді күту жолдарын біледі. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақ кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушылардың әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру | Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу. «Жаңалық ашамыз» ойыны Заттардың негізгі қасиеттерімен қоса қосалқы қасиеттерін ашу үшін тапсырма беріледі. Бұл кәдімгі жеңіл ойдан арылу, айналаға сын көзбен қарау, жаңалық ашуға ұмтылу үшін керек. Мысалы, «Сіріңке жанып, жарық беріп қана қоймайды, бір жағынан салмағы мен ұзындығын жоғалтады; су – сұйық, бірақ оны қатырған кезде құрылыс материалы ретінде қолдануға болады (мұз қала салу) т.с.с. Оқушыларға қарапайым заттардың өзгеше қасиеттерін ашу тапсырылады. Мысалы, полиэтиленді қақпақ, қаламсаптың пайдаланылған өзекшесі, шеге, балмұздақ т.с.с. Бұл тапсырма талантты және дарынды балалардың қабілетін ашуға көмектеседі. Сонымен қатар оқушыларға психологиялық тұрғыдан жағымды әсер сыйлайды. | Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. | Өзін-өзі бағалау | оқулық | ||
Жаңа білім | Киімдерді күту.(слайд) Киім – адамның денесіне киюге арналған бұйым, жасанды жамылғы түрлері. Киім адамды қоршаған ортаның, табиғаттың түрлі әсерлерінен қорғайды. Оның тұтыну мәнімен бірге ғұрыптық және белгілі бір мақсатқа қызмет ететін маңызы бар. Жақсы киінуге ұмтылатын кісіге жинақылық, тазалық қасиеттер тән болу керек. Қолдануына қарай киім түрлерінің бөлінуі:
Киімдер ассортиментіне қарай үшке бөлінеді - Сырт киім,
Іш киім тігуге келесі мата түрлері қолданады:
Эстетикалық талаптар: Гигиеналық талаптар: Эксплуатациялық (пайдалану талаптары): Жеке жұмыс.Дәптермен жұмыс (жеке оқушыға берілген киімнің затбелгісіне қарай отыотырып,сипаттама жазу Кітаппен жұмыс.кітаптағы киімді күтуге қатысты затбелгіні қарап,оларды киімдерден тауып,ажырата білу. | Пайдалы кеңес.Аяқ киімдегі жағымсыз иісті кетірудің 6 ережесі.(видео) Киімдерді күту ережелері.
Киімді күтуге қатысты негізгі белгілер.(видео) Тәжірибе жұмысы. 1.Үтікпен жұмыс жасаудың қауіпсіздік ережелерін еске түсіру. 2.Жейдені үтіктеп көрсету. 3.Аяқ киімді тазалауды көрсету. | Киімнің шығу тарихымен танысады. Мата түрлерін ажыратады. Киімді күту жолдарымен танысады | http://cleandry.by/rasshif rovka-simvolov-uhodaza-odejdoy http://www.apreleva.ru/si gns.htm Бирка, этикетка, киім ярлыктарында пайдаланылатын символдардың Киімге күтім жасау символдары http://rodspec.ru/simvoly -uhoda-za-odezhdoj.html Киімге күтім жасау символдары https://www.youtube.co m/watch?v=lcqoWs2pm1 c жейдені үтіктеу https://www.youtube.co m/watch?v=_m25dhL4H ig шалбарды үтіктеу | ||
Қорыт-ынды | Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Жетістік баспалдағы | Өзі ой пікірлері | Өзара бағалау | ауызша |
Бөлім: Үй мәдениеті Көркем еңбек | Мектеп: | |||||
Күні: | Оқытушының аты-жөні: | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Сәндік гүлдер түрлері. Гүл өсіру шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар | |||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары | 6.2.5.1-Сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттеу және сипаттау 6.2.5.2-Сәндік бақ өсіру мен гүл өсіру шаруашылығында көктемгі жұмыстар (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу) жүргізу 6.2.6.1-Қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану | |||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: Сəндік гүлдер түрлерінің классификациялайды. Басым көпшілігі: Сəндік гүлдер түрлерін, ерекшелігін ажыратады. Кейбір оқушылар: Сəндік гүлдерді өсіру технологиясын зерттейді. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушылардың әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру | Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. «Мен,............» Назарларын сабаққа аудару. | Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. | | Оқулықтағы түсініктемелер мен иллюстрациялық суреттер | ||
Жаңа білім | «Суреттер сөйлейді» тәсілді пайдаланып Жылжымалы тақтада жасырылған сəндік гүлдердің түрлеріне қарап, топта талқылау арқылы қандай сəндік гүлдердің түрлерін білетіндеріңді тұжырымдап айтыңдар. Жылжымалы тақтада ілінген сәндік гүлдер түрлеріне қарап атауларын айтады. АКТ пайдаланып, сәндік гүлді өсіру технологиясын зерделеп,күту ерекшеліктерін зерттейді. «Қарлы кесек» тәсілімен тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріңіз! I-топ.Бөлме гүлдерін қалай күтіп, баптайсыз? II-топ.Бау бақшаға арналған жылдам өсетін қандай гүлдерді білесің? III-топ.Үйлеріңде қандай сәндік гүлдер өсіресіңдер | Кітаппен жасалынатын жұмыс | Бағалау критерийі: Ұяшықтарда жасырылған суреттер арқылы сәндік гүлдер түрлерін ажыратады және ерекшеліктерін тұжырымдайды. Дескриптор: Суретті мұқият қарап,танысады Сәндік гүлдердің түрлерін ажыратады. Биология пәнінен алған білімдеріне сүйеніп, тұжырым жасайды. | https://www.youtube.com/watch?v=N5DGwwsgnEo nEo https://www.youtube.co m/watch?v=FI2xUEd_W Uo гүлдерді отырғызу http://www.sadvo.ru/index/0-10 гүлдейтін өсімдіктерді өсіру технологиясы – Менің бақшам http://www.7ya.ru/article /Klumba-dlyanachinayuwih/ жаңадан бастағандарға арналған гүлзар http://dizcafe.com/ozelenenie/kras ivue-klumbu-izpetunii.html Петуния гүлзарлары: гүлзар жасаудың 5 ең тиімді тәсілдері http://neobionika.ru/ozele nenie.html мекткеп территориясын көгалдандыру | ||
қорытынды | Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» | Өз ой пікірлері | Өзара бағалау | ауызша |