Файл: за мерзімді жоспар блімі Визуалды нер.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 19.03.2024

Просмотров: 55

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


4. Ашық түсті маталарды ашық емес, ақ, қара, сұр түстермен үйлестіру керек.

5. Боз, түссіз маталарды ашық түсті қиындармен безендірген жөн.

Бұйымды өңдеу және біріктіру жұмыстарын реттілікпен орындау. Алған ақпараттары негізінде аспабауды көкірекшемен, белдікті алжапқыштың төменгі бөлігімен біріктіру.

Сонан соң оқушылар қалтаны алжапқыштың төменгі бөлшегіне қосып тігеді.









1-топ

2-топ

3-топ



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Дизайн және технология

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы

Материалды таңдау және дайындау. Жұмысты орындау реті 24.66-бет

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.4.1 Уақыт пен басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттің реттілігін анықтау және жоспарлау.

6.1.4.2Материалдық шығынды анықтау (сандық көрсеткіштер)

Сабақ мақсаттары

Үйге арналған бұйым дизайнын орындайды.Өлшем алып, бұйымның сызбасын орындайды

Жұмысқа жоспар құрады; Бұйымға кететін мата шығынын анықтайды.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагог іс-әрекет

Оқушы әс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

ұйымдастыру


Сәлемдесу.Түгендеу. Т5 ережесін ұстану.

Сабақ тақырыбы мен мақсатын талқылау

Өзін-өзі бағалау

оқулық

Жаңа білім


Материалды таңдау және дайындау.Өлшем алу және алжапқыш сызбасының құрылымы.

Сұрақтар қою:

- «Жобалау» «конструкциялау» және «пішім» дегеніміз не?

- Конструкциялау не үшін қолданылады?

- Пішім сызбасы не үшін жасалады?

Тапсырма. Өлшем алу.

Жұмысты орындау реттілігін талқылау:

Үлкен қағазға алжапқыштың шынайы көлемдегі сызбасын сызу. М 1:1 көлемдегі алжапқыш сызбасының құрылымы.

Дайын сызбаны қиып алу.

Пішімнің барлық бөліктеріне бөлшек атауын жазу.

Барлық бөлшекте бойлық жіп бағытын көрсету.



Әр қиықта тігіске арналған қосымша көлемін белгілеу.

Құрастырылған сызба негізінде мата шығынын анықтау..

Оқушылар бір-бірінің өлшемін алып, өлшемдерін дәптерлеріне жазады.
Дайын бұйым үлгісінде өлшемді анықтау үшін, денебітімнен өлшем алу қажеттігін түсіндіру. Алжапқыш тігу үшін қажетті өлшемдерді анықтауды ұсыну.
Өлшем алу тәсілін көрсету.


Оқушылар 1:4 масштабында матаға орналастырады, есеп жүргізеді. Бір-бірімен алмасып, тексереді, ұсыныс айтады

Бұйым дизайнын құрастыруда бірнеше идеялар ұсынады;

Бұйым орындау үшін өлшемді дұрыс алады;

Өлшем белгілерін қолданып сызба құрастыра алады;

Өз жұмысын жоспарлайды;

Матаға орналастыруды ескеріп, шығынды есептей алады..


http://kitchendecorium.ru/accessories-decor/dekorirovanie/shitie-detskogo-fartuka.html

http://kitchenguide.su/remont/obustrojstvo/kak-sshit-fartuk-dlya-kuxni.html


Бекіту

Кері байланс. БББ кестесі

Өз ой пікірі


Өзара бағалау

ауызша




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бұйым дайындау.Бөлшектерді пішу. 25.68- бет

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.3.1.Тігін машинасы және қол құралдарымен қайып тігу, сырып тігу тігіс түрлерін қолдана отырып, тоқыма материалдарын пішу және өңдеу.



Сабақ мақсаттары

  • Алжапқыш бөліктерін пішеді;

  • Жапсырма қалтаны қол тігістерін қолданып өңдейді;

  • Пішу мен қол тігісін орындау барысында техника қауіпсіздігін сақтайды;

Сабақ барысы

Сабақ

кезеңдері

педагог іс-әрекет



Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру

Сәлемдесу.Түгендеу. Т5 ережесі

Психологиялық көңіл-күйді көтеру үшін «Өтінемін» жаттығуы

Мақсаты: көңіл-күйді көтеру және одан әрі жаттығуларға бейімделу.

1-нұсқа. Ойынның барлық қатысушылары жүргізушімен бірге шеңбер құрады. Жүргізуші әр түрлі қимылдарды (дене шынықтыру, би, қалжың) көрсететінін айтады, ал ойыншылар оларды «өтінемін» сөзін қосқан жағдайда ғана қайталауы керек. Кім қателессе, ойыннан шығады.

2- нұсқа. Ойын бірінші нұсқадағыдай жүреді, бірақ қателескен адам ғана ортаға шығады және қандай да бір тапсырманы орындайды, мысалы, күлімсіреу, бір аяғымен секіру және т.б. Ескерту: бұл жаттығу әзіл үшін жасалғанын басынан бастап келісу керек.

Сабақтың мақсаты мен тақырыбын анықтау

Сұрақ-жауап кезеңі


Өзін-өзі бағалау

оқулық

Жаңа білім

Матаны пішуге дайындау.

Бұйым – изделие - product

Киіп көру – примерка – fitting

Қол тігістері – ручные швы – hand welds

Жапсырма қалта – накладные карманы – patch pockets

Матаға бөлшек пішімін дұрыс орналастыру реттілігін көрсету. Бойлық жіп бағыты ескеріле отырып, алдымен үлкен бөлшек, төменгі бөлігі немесе негізгі бөлшек (егер алжапқыш тұтаспішімді болса) және көкірекше, сонан соң арасына майда бөліктері – белдік, аспабау, қалта, әдіп орналастырылады. Оқушыларды мата жайылмалары: екі бүктеу, ашып жаю, аралас тәсілдерімен таныстыру.

тапсырма: алжапқыш пішу.

Бөлшектердің орналасуына назар аудару ескерту.

Тәжірибелік жұмыс барысында кеңес беріп, түзету енгізіп, қажеттілігіне қарай көмектесу.


Оқушыларға столдың бетінде жатқан матаның өңі мен теріс бетін, бойлық жіп бағытын, суретінің ерекшелігін және т.б. анықтауды ұсыну

Оқушылар матаға пішімді түйрегішпен түйреп, пішім контурын бормен айналдыра сызады, тігіске қосымша сызық белгілеуді ұмытпайды ескерту.Оқушылар өз бетімен бөлшектерді пішеді. Қалта орнын белгілейді.

Құралдармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техникасына ерекше назар аудару.


Мата бетінде лекалдарды дұрыс орналастырады;

Қосымша беріп, піше алады;

Мата шығынын есептей алады;

Техника қауіпсіздігін ұстанады.

Бормен сызып шығады.

Қалта орнын белгілейді.

Пішеді.



https://club.season.ru/index.php?showtopic=5078&st=20

https://www.babyblog.ru/user/sattva/3037739

мата, бор/сабын, метрлік таспа, қайшы, инелер, лекалдар

Қорытын-ды

Кері байланыс. «Блоб ағашы»

Өз ой пікірлері

өзара бағалау

ауызша




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жеке бөліктерін өңдеу 26.72- бет

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.2-Тігін бұйымдарын ылғалды- жылулық өңдеу режимдерін білу, сипаттау және оларды тәжірибеде қолдану

6.2.3.2-Әр түрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, бір өнім орындау

6.2.6.2-Қол электрлі құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру мен тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу) білу және түсіндіру

Сабақ мақсаттары

  • Жапсырма қалтаны машина тігістерімен өңдейді

  • ЫЖӨ жұмыстарын орындайды

  • Тігін операциялары барысында техника қауіпсіздігін сақтайды

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі

Педагог іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру

Сәлемдесу. Түгендеу.Психологилық ахуал орнату.

«Ой қозғау» әдісі.

Оқушыларға түрлі алжапқыш түрлерін көрсету.

Қолдану аясын талқылау.Жеке бөліктерін өңдеу жолдарын үйрету.

Сұрақ-жауап

Өзін-өзі бағалау

оқулық

Жаңа білім

Жапсырмалы қалта – накладные карманы – patch pockets

ЫЖӨ – ВТО - wet-heat treatment

Алдымен оқушылармен бірге жұмыстың бірнеше кезеңін белгілеп алу:

Жапсырма қалтаны өңдеу.

Алжапқыштың бүйір қиығын өңдеу;

белдік пен аспабауды өңдеу;

Бөлшектерді өңдеуге арналған технологиялық-нұсқау карта құрастырып көрсету.

Тапсырма: алжапқыштың жапсырмалы қалтасын, бүйір қиығын, белдік пен аспабауын өңдеу.


Техника қауіпсіздігі ережесі:

1. Жұмыс орнына жарық сол жақтан немесе алдыңғы жақтан түсу керек.

2. Отыратын орындық пен тігін машинасының ара қашықтығы 10-15 см болу керек.

3. Тігін машинасының айналатын бөлшектеріне тым жақындамаңдар.

4. Іске шашты жинап, женді қайырып немесе түймелеп кірісу қажет.

5. Жұмысқа кірісуден бұрын машина платформасындағы қажет емес заттарды тазалап, оның аяғының нық тұрғанына, инелерінің дұрыс орналасқандығына көз жеткізу керек.

6. Машина жұмыс істеп тұрғанда, машинаның қозғалып тұрған бөлшектеріне жақын еңкеюге болмайды.

7. Қол саусақтарын машинаның табанымен инеге жақындатпау керек.

8. Тігін машинасымен жұмыс істегенде машинаның қозғалысынан және айналып тұрған бөлшектерінен сақтан.

9. Жұмыс кезінде арнайы киім: алжапқыш, басқа орамал тарту керек.

10. Аяқтаған соң жұмыс орнын тазалау.


Алдыңғы сабақта оқушылар пішілген алжапқыштың алдыңғы бөлігіндегі жапсырма қалтаны қол тігісімен көктеп, пішінін тексеріп көрді. Қажетінше өзгерістер енгізді

Оқушылар нұсқау карта бойынша бүйір қиықтарын, жапсырма қалтаны өз бетімен өңдейді.

Оқушылардың өздік жұмысын бақылайды, бағыт беріп, түзету енгізу. Жұмыстың әр кезеңінен кейін ылғалды-жылумен өңделуіне назар аудару керек.

Оқушылар бөлшектерді ылғалды-жылумен өңдеу, тігін машинасымен тігу, құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау бойынша нұсқау беру


Дескрипторлар:

нұсқау бойынша өңдеу жүргізеді;

жапсырма қалтаны машинамен сырып тігеді;

белдік пен аспабау бөлшектерін қол тігісімен біріктіреді;

машинамен сырып тігеді, аударады;

тігісті ЫЖӨ-ден өткізеді;

техника қауіпсіздік ережесін ұстанады;

қол тігісі жіптерінен бұйымды тазалайды.

Соңғы ЫЖӨ-ден өткізеді.


Презентация

Тігін машинасы, электрлі үтік, марля, ине, жіп, қайшы, арнайы киім /фартук, орамал/, матадан пішілген бөлшектер


Бекіту

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет







ауызша




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру. §27-28. 76-78бет

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.3.2-Әр түрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, бір өнім орындау


Сабақ мақсаттары

Алжапқыш бөліктерін біріктіреді. Соңғы ЫЖӨ-ден бұйымды өтізеді. Бұйымды безендіреді

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі

Педагог іс-әрекет

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурс-тар


ұйымдастыру


Сәлемдесу. Түгендеу.Психологилық ахуал орнату.

Қолдану аясын талқылау.

Оқушылар түрлі алжапқыш түрлеріне түсінік беру.

Өзін-өзі бағалау

оқулық

Жаңа білім

Дайын бұйым бөлшектерінің біріктіру үлгісін қарастыруды ұсыну. Бөлшектердің қандай тәсілмен біріктірілгенін, дайындау барысында қандай әрлеу қолданылғанын талқылау.

Бөлшектерді біріктіру тәсілдерін көрсеу.

*бұйымды өңдеу және біріктіру.

*аспабауды көкірекшемен,

*белдікті алжапқыштың төменгі бөлігімен біріктіру.

* қалтаны алжапқыштың төменгі бөлшегіне қосып тігеді.

Бұйымды өңдеу және біріктіру жұмыстарын реттілікпен орындау. Алған ақпараттары негізінде аспабауды көкірекшемен, белдікті алжапқыштың төменгі бөлігімен біріктіру. Сонан соң оқушылар қалтаны алжапқыштың төменгі бөлшегіне қосып тігеді.

Өз жұмысын жоспарлайды;

Матаға орналастыруды ескеріп, шығынды есептей алады.

https://www.youtube.com/watch?v=UtygtIxbCfs

бекіту

Рефлексия . «Бағдаршам»


Өз ой пікірлері

Өзара бағалау

стикер




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жұмыс таныстырылымы. Көрме ұйымдастыру-

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.3.1.1 Мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру.

6.3.3.1 Пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы) салыстыру.


Сабақ мақсаттары

Өз жоба жұмысын таныстырады

Арнайы термин сөздерді пайдаланып, өз ойын негіздеп жеткізеді

Сыныптастарының жұмыстарын жақсарту бойынша ұсыныстар

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Педагог іс-әрекет

Оқушы іс-әрекеті

балалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру

Сәлемдесу. Жоба қорғау ережелерімен таныстыру, қатаң сақталуына назар аудару.

Көрме – выставка – Exhibition Жоба – проект – the project

Нысаналы аудитория – целевая аудитория – the target audience


Сұрақ-жауап кезеңі


Өзін-өзі бағалау

оқулық

Жаа білім



3-тоқсан бойынша жиынтық бағалауға арналған «Алжапқыш» тақырыбындағы жеке жобаны қорғау. Оқушыларды ережелер мен тәртіппен таныстыру.

Оқушылар жоба жұмыстарын қорғау үшін белгілі уақыттан бұрын келуі керек (қорғайтын жұмыстарын іліп, дайындап қою үшін).

Сіздерге жобаларыңызды қорғау үшін тоқсан бойынша жиынтық бағалау спецификациясына сәйкес барлық сыныпқа уақыт берілген.

Жобаны қорғау барысында сөйлесуге, мұғалімнен көмек сұрауға, қорғаушыға кедергі жасауға қатаң тиым салынады.

Әр оқушыға өз жобасын қорғау үшін 3-4 (15 оқушы) минут уақыт беріледі.

Әр оқушы жобасын қорғағаннан кейін сыныптастарының 1-2 сұрақ қоюларына болады.

Талықлап, өз ой-пікірін айтуға рұқсат етіледі.

Бұйым дайындауға қажетті өлшем белгілерін алады;

Алжапқыш бөліктерін пішу, өңдеуде қол және машина тігістерін қолдана алады;

Бұйым түріне қарай матаны/тоқыма материалдарын дұрыс үйлесімді қолданады;

Безендіру бойынша қажетті материалдарды дұрыс таңдайды;

Өз бетінше ұқыпты әрі сапалы бұйым дайындайды;

Жасалынған жұмыс бойынша алған білімін саралап, практикалық дағдыларын көрсетеді;

Шығармашылық жұмысты орындау барысында пайда болған мәселелерді өз еркімен шешеді;

Жұмысты орындау барысында алған біліміне сүйене отырып өз жұмысын және өзгенің жұмысын дамыту және жақсарту мақсатында ұсыныстар айтады;

Жұмыстың орындалу кезеңдеріне сипаттама береді;

Пәндік терминологияны сауатты пайдалана отырып, жұмыстарын аудиторияға ұсынады.

Дайын бұйымды қорғау:

1. Алжапқыш моделін көрсету.

2. Бұйымның моделі, әрлеуі, оның ерекшелігі, таңдалған материалы мен оның қасиеті туралы әңгімелеу.

3. Эстетикалық түрі мен сапасын жақсарту үшін бұйымның қай жеріне өзгерту енгізуге болатынын көрсету.

4. Бұйымды дайындау барысында жинақтаған жаңа білім, біліктілігі, жұмыс барысында кездескен қиындықтар туралы әңгімелеу;

5. Дайын бұйымның әдемі жақтары мен кемшіліктерін көрсету;
6. Бұйым құнын есептеу және бұйымды дайындаудың пайдасы туралы қорытынды жасау;

Бұл сабақта шығармашылық жұмыстың қорытындысы шығарылады.

Оқушылар таныстырып болған соң дефиле, сән көрсету түрінде қойылым жасайды.

Оқушылар бұйымды дайындау кезеңі бойынша суретімен, эскизімен электронды презентацияларын көрсетеді.

Оқушылар сыныптастарының жұмысына пікір немесе ұсыныс жазуады.

Өз жоба жұмысын таныстыру;

Арнайы термин сөздерді пайдаланып, өз ойын негіздеп жеткізу;

Сыныптастарының жұмыстарын жақсарту бойынша ұсыныстар айту.


http://vip.ve4erinki.net/organizaciya_modnyh_pokazov

http://citycelebrity.ru/citycelebrity/Post.aspx?PostId=292



Бекіту

Кері байланыс. «Жетістік баспалдағы»


Өз ой пікірлері

Өзара бағалау

стикер