ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 19.03.2024
Просмотров: 14
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім: | Дыбыс және әріп | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Отан. Жуан және жіңішке жұп дауыстылар | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу | |||||
Сабақтың мақсаты | Өлеңді мәнерлеп оқиды. Жазу жолын, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап талапқа сай жазады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Басы | Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Шаттық шеңберіне» тұру. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанайық, достарым, Арайлап атқан күнге.
Міне, осындай әдемі де, әдепті екенімізді бүгінгі сабағымызда көрсете білейік. | Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды. | | Таныстырылым. Түрлі гүлдер | ||
Ортасы | Оқулықпен жұмыс Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды. Өлеңнің авторы жайлы қысқаша мағлұмат береді. Бүркіт Ысқақов – ақын. 1924 жылы Қарағанды облысының Нұра ауданына қарасты Көкмөлдір деген жерде туған. Ол жастайынан қиялшыл, арманшыл болған екен. Зерек жас | Автор жайлы мағлұмат алады. 1-жаттығуда берілген өлеңді тізбектей мәнерлеп оқып шығады. Мазмұнына талдау жасап, сұрақтарға жауап береді. Отан сөзіне топтастыру жасайды. | ҚБ. «Бас бармақ» арқылы бағалау. | |
70
| ел аузындағы қисса, дастандарды зейін қоя | «Күн шұғыласы» | | https://adebi portal.kz/kz/ authors/view/ 2181 Тақтадағы жазу үлгісі |
тыңдап, жаттап алып жүреді. Ең алғашқы | Оқушылар Күн шұғыласына | | ||
өлеңі «Ана туралы жыр» деп аталған. | Отан туралы білетіндерін | | ||
Мұғалім өлеңді мәнерлеп оқып береді. | жазады. «Топтастыру» | | ||
Өлеңді оқып болған соң, оқушылармен бірге | бойынша кластер құрады. | | ||
мазмұнына талдау жасалады. Сөздікпен жұмыс жүргізіледі. | | | ||
Өлке – аймақ, өңір. | Сөздікпен жұмыс. | | ||
Ақын Отанды кімге теңейді? Неліктен Отанды тарих, тіл, жер, жыр дейді? | Өлке – аймақ, өңір. | | ||
Күн шұғыласына Отан туралы теңеу сөздерді | | | ||
қойып, әрқайсысын қалай түсінетіндерін | | | ||
айтады. | | | ||
Отансыз адам өмір сүре алмайды. Сондықтан | | | ||
ата-бабамыз «Отансыз адам – ормансыз | | | ||
бұлбұл» деп бекер айтпаған. | Көркем жазу | | ||
Дәптермен жұмыс | Л Л Л Л Л ЛЛ | | ||
Мұнда мұғалім л дыбысының сөздің басында, | л л л л л л л | | ||
ортасында, соңында келетінін айтады. | 2-жаттығу. Мақалды сауатты | | ||
2-жаттығу жазбаша орындалады. Мақалды | түрде көркем жазады. | | ||
көркем жаз. | Жеке жұмыс. | | ||
Дескриптор: | Әр топтан бір оқушы кезекпен | | ||
– мақалды оқып шығады; | мақалдың әр сөзіне ауызша | | ||
– қатесіз, көркем жазады. | дыбыстық талдау жасайды. | | ||
| Сергіту сәті. Көзге арналған | | ||
Сергіту сәті | жаттығу жасалады. | | ||
| 1. Көзді 2–3 секунд | ҚБ. | ||
| қатты жұмамыз, ашамыз. | «Отшашу» | ||
| Осы жаттығуды 6–8 рет | арқылы бағалау. | ||
| қайталаймыз. | | ||
| 2. Кірпігімізді тез-тез 1–2 | | ||
| минут қағамыз. | |
| | 3. Түрегеліп тұрып, басты | | |
| қимылдатпай оңға-солға, | |||
| солдан-оңға, жоғары-төмен, | |||
| төмен-жоғары қозғалтамыз. | |||
| Бұны 6 рет қайталаймыз. | |||
3-жаттығу. Сөздерді салыстырып оқы. Сөз | 3-жаттығуды жазбаша | |||
мағынасын өзгертіп тұрған дыбыстарды ата. | орындайды. | |||
Олардың дыбысталуына назар аудар. | «Күн шұғыласы» | |||
Сөздердің мағынасын қалай түсінгеніңді айт. | Оқушылар Күн шұғыласына | |||
А – ә, о – ө, ұ – ү, ы – і – жуан және жіңішке | Отан туралы білетіндерін | |||
жұп дауыстылар. | жазады. | |||
Жұмыс дәптеріндегі шығармашылық тапсырманы орындайды. «Күншұғыласы»бойыншаОтансөзіне топтастыружасайды. | | |||
4-жаттығуды шығармашылық тапсырма ретінде орындайды. Берілген өлеңнің ұйқасын табады. | 4-жаттығу. Көпнүктенің орнындағы сөздер: кілем, құрақ. | |||
Соңы | Топтық жұмыс ұйымдастыру. Әр топқа түрлі бағыттағы тапсырмалар ұсынылады. «Паровоз» ойыны Пойыз жүру үшін вагондарды тіркейміз. Жуан дауыстылар: сан – боз – от – ыс – тыс – ұн –тұс; Жіңішке дауыстылар: сән – бөз – өт – іс – тіс – үн – түс. Сөздер бір-біріне ұқсас: бірі жуан, бірі жіңішке дыбысталған.
| Қай топ көп сөз жазады, сол топ жеңімпаз атанады. | «Бас бармақ» арқылы бағалайды. | Паровоздың суреті салынған постер |
71
Кері | Кері байланыс: | | «Бағдаршам» | «Бағдаршам» |
байланыс | «Бағдаршам» арқылы оқушылар бір-бірін | арқылы бағалау. | Жасыл, сары, | |
| бағалайды. | | қызыл түсті | |
| Жасыл түс – барлығын түсіндім. | | стикерлер | |
| Сары түс – маған көмек керек. | | | |
| Қызыл түс – ешнәрсе түсінбедім. | | |