Файл: Тексерілді директорды оу ісі жніндегі орынбасары Э. Рамазанова ыса мерзімді жоспар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.03.2024

Просмотров: 3

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Тексерілді ______________ директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары Э. Рамазанова

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні

Химия

Бөлімі

9.1 А Электролиттік диссоциация

Сынып

9 қатысқандар 16 қатыспағандар 1

Мұғалімнің аты-жөні

Солтангали Жанбота

Күні

19.09.2022 ж

Сабақтың тақырыбы

Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқыл, негіз, тұздардың химиялық қасиеттері.

Оқу мақсаты

9.3.4.1 қышқылдар, еритін және ерімейтін негіздер, орта тұздардың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру;

9.3.4.2 қышқылдар және негіздер,орта тұздардың химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттеу және қорытынды жасау

Сабақтың мақсаты

Қышқылдар, еритін және ерімейтін негіздер, орта тұздардың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін молекулалық теңдеуін құрады

Иондық теңдеуін құрастырады;


Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Миға шабуыл, "Бір сөйлеммен түйіндеу""Химиялық эстафета" Тақтамен жұмыс

Қолданылатын ресурстар

тақта, стикерлер, оқулық

Ұйымдастыру кезеңі (5 мин)



Оқушыларды сапқа тұрғызып, бейорганикалық қосылыстар кластарының формуласы мен аиаулары арқылы топқа бөлу

Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту.

Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.

Топ ішінде тәртіп ережелері талданып , сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады.


Сабақ кезеңдері /уақыт

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білу



Үй тапсырмасын сұрақ-жауап арқылы тексеру.

Миға шабуыл

(6 мин)

Әр топ бес сұрақтан ауызша сұрақтарға жауап береді.

I-топ:

Электролиттік диссоцация дегеніміз не?

Электролиттер дегеніміз не?

Әлсіз электролиттерді ата?

Заттар суда ерігенде қандай иондарға ыдырайды?

Мына негіздердің қайсысы күшті? LiOH, NaOH, KOH

II- топ:

Бейэлектролиттер дегеніміз не?

Электролиттік дисоциацияны ғылымға енгізген ғалым?

Орташа электролиттерді ата?

Диссоциациялану дәрежесі неге тең?

Мына электролиттердің қайсысы әлсіз? ZnCl2, H2CO3, HF

III-топ:

Күшті электролиттерді ата: HNO3, H2SO4, HCl, NaOH, KOH, Ba(OH)2

Индикатордың түрлерін ата.

Na+ Cl — иондарының арасындағы тартылыс күшін ата.

Тұздар, негіздер, қышқылдар, ерігенде не балқығанда неге ыдырайды?

Э.Д.Т- негізгі қағыдалары қандай?


Мұғалім берген тапсырмасын орындау арқылы оқушылардың сабаққа дайындықта

рын тексеру

Түсіну

Мағынаны табу

"Бір сөйлеммен түйіндеу" әдісі

(8 мин)

Жұптық және топтық жұмыстарды ұйымдастыру

Бағалауды басқару

Жауаптарын қабылдап, бағыт беру

Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру.Өз ойларын, пікірлерін ашық айту
Электролиттік диссоциация теориясының үш типі..

1. Электролиттік диссоциация теориясының үш типін атаңдар.

Газ бөліну реакциясы

Тұнба түзе жүретін реакция

Бейтараптану реакциясы

Демонстрация көрсету

Сыныпта көрсетілімдерді көрсету

https://youtu.be/Q7R6AbZLCf4

Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу

Топпен жұмыс жасау, және жеке жұмыс

Қолдану

Тақтамен жұмыс (7 мин)

Тақтаға әр топтан бір оқушы шығып көрсетілген реакциялардың толық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазады

I-топ: Газ бөліну реакциясы

Na2CO3 + 2HCl ↔ 2NaCl + H2O + CO2

2Na++ CO32- +2H++2Cl ↔2Na+ + 2Cl + H2O + CO2

2H+ ↔H2O + CO2

II-топ: Тұнба түзе жүретін реакция

CuSO4 + 2NaOH ↔ Cu(OH)2↓ + 2Na2SO4

Cu2+ +SO42- + 2Na+ + 2OH ↔ Cu(OH)2↓ + 2Na+ +SO42-

Cu2+ + 2H+ +2OH↔ Cu(OH)2

III-топ: Бейтараптану реакциясы

NaOH + HCl ↔ NaCl + H2O

Na+ + OH + Cl ↔ Na+ + Cl + H2O

OH + H+↔ H2O




Талдау

"Химиялық эстафета" ойыны.

(4 мин)

«Химиялық эстафета»

 Мына заттардың қайсысының әрекеттесуі нәтижесінде газ түзіледі? Үлестірме қағаздар таратылады. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан алады. 

I-топ:

Ca(HCO3)2 + HCl ↔ CaCl2 + H2CO3 (CO2; H2O)

NaOH + HCl ↔NaCl + H2O

FeSO4 + 2NaOH ↔Fe(OH)2 + Na2SO4

II-топ:

H2SO4 + BaCl2↔ BaSO4 + 2HCl

KOH + H2SO4 ↔K2SO4 + H2O

Na2CO3 + HCl ↔ 2NaCl + H2CO3 (CO2; H2O)

III-топ:

Cu(OH)2 + H2SO4 ↔ CuSO4 + 2H2O

2KOH + Zn(NO3)2 ↔ Zn(OH)2 + 2KNO3

Ca(HCO3)2 + HCl ↔ CaCl2 + H2CO3 (CO2; H2O)




Жинақтау

Семантикалық картамен жұмыс

Деңгейлік тапсырмалар (10 мин)

Cемантикалық карта




Н

ОН

R

Me

Қышқыл

+




+




Негіз




+




+

Тұз







+

+


Деңгейлік тапсырмалар

1.«Сарыағаш»минералды суы құйылған ыдыста Na+;K+ катиондары, HCO3¯ ;CO32- ; F- ниондары берілген. Осы минералды суда түзілуі мүмкін болатын тұздардың формуласын жаз. Оқушылар өздері тақтаға тұздардың формулаларын құрайды.

NaHCO3; NaCO3; K2CO3; KF; KHCO3

2.Массасы 20г мыс сульфаты 8г натрий гидрооксидімен әрекеттескенде түзілген тұнбаның массасын есептеңдер.

m(CuSO4)= 20г        

m(NaOH)= 8г  

m(Cu(OH)2)-?          

CuSO4 + 2NaOH→Na2SO4 + Cu(OH)2↓    

160г/моль   80 г/моль           98г/моль

ν=m/M         ν(CuSO4)= 20г/160г/моль=0,125моль

ν(NaOH)= 8г/40г/моль=0,2моль

1моль(CuSO4)  —  2моль(NaOH)

Х моль (CuSO4)  —  0,2моль (NaOH)

Х=1х0,2/2  = 0,1моль

80г(NaOH)  —  98г(Cu(OH)2)

8г(NaOH)  —  Х г  (Cu(OH)2)

Х=8г х 98/80=9,8г

Оқушылардың мақсаты берілген семантикалық картадағы сұраққа өз ойларын толтыру арқылы жеткізу

Топтағы әр оқушы өздері қалауынша деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

Бағалау

Өзін-өзі бағалау (3 мин)





Критерийлері

Дескриптор

Ұпай

Жиынтық баға

1

2

3

Қолдана алу шеберлігі

Тапсырманы

орындауы дұрыс

3










Тапсырманы жартылай орындады


2










Тапсырманы орындай алмады

1












Топты бағалау

Өзін- өзі бағалау

Рефлексия

(2 мин)

Менің бүгінгі сабақтан алған әсерім.

Оқушыларға сабақтан алған әсерлерін айту сұрау

Әсерлерін бір сөзбен жеткізу