Файл: Мектеп Батыс азастан облысы, Орал аласыны 12 жоббм кні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.03.2024

Просмотров: 6

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Мектеп

Батыс Қазақстан облысы, Орал қаласының №12 ЖОББМ

Күні: 30.10.2019 ж

Мұғалімдернің аты-жөні: Мамарасулова Гузал Гафуровна

Сағынова Жадыра Қойшығұлқызы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

5. ХІХ ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайы

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ұйғырлар мен дүнгендердің Жетісуға қоныс аударуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары :(оқу бағдарламасына сілтеме)

  1. Ұйғырлар мен дүнгендердің Жетісуға қоныс аудару себептерін анықтау;

  2. Ұйғырлар мен дүнген халықтарының мәдениеті туралы сипаттама беру;

  3. Ұйғырлар мен дүнгендердің жаңа жерге жайғасқаннан кейінгі жағдайларын сипаттау.

Сабақтың мақсаттары


1.Ұйғырлар мен дүнгендердің Жетісуға қоныс аудару себептерін анықтайды.

2.Ұйғырлардың шаруашылығы мен мәдениетін түсіндіреді.

3.Дүнгендердің мәдениетін ұйғырлардыкімен салыстыра байланыстырады.

Ойлау дағдыларының деңгейлері:

Білу,түсіну, қолдану, талдау.

Тарихи концепт:

Маңыздылық:

Ұйғырлар мен дүнгендердің Жетісуға қоныс аударуының

маңыздылығын анықтайды.

Бағалау критерийі

  1. Ұйғырлар мен дүнгендердің Жетісуға қоныс аудару себебтерін айта алады;

  2. Ұйғырлар мен дүнгендердің шаруашылығындағы ерекшеліктерді түсіндіре алады;

  3. Ұйғырлар мен дүнгендердің мәдениетіндегі ерекшеліктерін түсінеді.

Тілдік мақсаттар

Ұйғырлар мен дүнгендердің Жетісуға қоныс аудару процесінің мәнін түсініп,өз ойын ауызша еркін жеткізе алады.


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

«Ұйғырлар », «Дүнгендер», «қоныс аудару»


Құндылықтарға баулу

  • Сыни ойлау дағдысын қалыптастыру;

  • Оқушыларды ынтымақтастыққа,толеранттылыққа баулу;

  • Отансүйгіштікке тәрбиелеу;

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы, география


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сергіту сәті

(3 мин)


Оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында бейнеролик көрсетіп, бейнероликтегі қимылды қайталау

Бейнеролик

Топтарға бөлу

(2 мин)



Оқушыларды есімдерінің бастапқы әріпі алфавит бойынша тұрғызып 3-4 оқушыдан 3 топқа бөлінеді.






Жаңа тақырып

«Жәрмеңке» әдісі

(10 мин)


Мұғалім 3 топқа мәліметтер таратады. Әр топ берілген мәліметтер бойынша өздерінің тақырыптарын бір біріне жәрмеңке әдісімен сатады.

Плакат, фломастер, стикер

«Ыстық орындық» әдісі (7мин)


Әр топтан бір оқушы шығып тақырып бойынша оқушылар қойған сұрақтарға жауап береді.




«Кім жылдам» әдісі

(5 мин)

Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды, жауабын білген оқушылар сұрақтарға тез жауап береді.




Үйге тапсырма

(2 мин)

Эссе

«Қазақстан көп ұлтты мемлекет»

Қойылатын талаптар:

- тақырыпқа сай болуы;

- 1 беттен аспауы;

- тақырыптың мазмұны ашылуы керек.





Рефлексия «БББ стикері»

(3 мин)

Оқушылар таратылған стикерлерге білетін, білген, білгісі келетін ақпараттарын жазады.

стикерлер

Бағалау

(3 мин)

Өзін-өзі бағалау. Топтар бір-бірін өзара бағалайды.