Файл: Пні Дние жзі тарихы Сыныбы 10 (жаратылыстануматематикалы баыт ) Аптасына 1 саат, жылына 34 саат.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 27.03.2024
Просмотров: 25
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар-5
Бөлім: | 1-бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып:10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Африка, Америка, Австралия және Океанияның дәстүрлі өркениеттері | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау; 10.1.3.2 ежелгі өркениеттердің дамуына діни наным-сенімдердің әсерін анықтау; 10.1.3.4 жергілікті өркениеттердің ерекшеліктерін, оларға тән белгілерін салыстырмалы талдау негізінде анықтау; 10.1.3.5 аймақтардың өркениеттік ерекшеліктер трансформациясының себептерін анықтау | |||||
Сабақтың мақсаты | аймақтардың өркениеттік ерекшеліктер трансформациясының себептерін анықтау | |||||
Бағалау критерийлері | Африка, Америка және Океания өркениеттерінің зерттеу | |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жасайды: Тарихи деректермен жұмыс жасау (оқу) Дәлелдеп, өз ойын білдіру (сөйлеу) Зерттеу жұмыстарын жазбаша немесе ауызша түрінде көрсету (сөйлеу және жазу) | |||||
Құндылықтарды дарыту | Шығыс және батыстың Африка, Америка және Океанияның дәстүрлі өркениеттерінің айырмашылықтарын зерттеу | |||||
Пәнаралық байланыстар | география, экономика | |||||
Бастапқы білім | 6 сыныпы Ежелгі дүние тарихы пәнінде оқытылған тарихи оқиғалар мен үрдістерді қамтиды. Оқушылар Ежелгі дүние кезінде зерттелген философиялық ілімдерді, басқару формасы туралы білімдерін пайдаланады. Оқушылар алғашқы тілдік діндердің өзара айырмашылықтарын түсінуі керек. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру кезеңі | Сабаққа дайындық. Сәлемдесу. П ПСМ: "Американы Колумб ашады" көрінісін немесе бейнебаянды көрсету және оқушыларды ҰГА ға(Ұлы географиялық ашылулар) байланысты оқиғаларды: жаңа жерді ашқан саяхатшыларды, күнді, бағыттарды атауларын сұрау Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді | ҚБ «Мадақтау сэндвичі» | Тақырыптық суреттер | ||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс Зерттеу сұрағы. Әрбір жұп Африка, Америка және Океания тізімінен бір өркениетті таңдап алып, «Еуропалық өркениет Африка, Америка, Австралия және Океанияныі дәстүрлі өркениеттерін өзгертті?». атты тақырыпта зерттеу жүргізеді.
Тапсырма соңында диаграмма қрастырады. Өзгерістер дәрежесі 1 мен 5 шкаласы арасында көрсетілген. Диаграмма бойынша жұмыс. Диаграмма негізінде өркениеттердің трансформациялану дәрежесі анықталады. «Нысана» стратегиясы. Африка, Америка және Океания дәстүрлі өркениеттерінің трансформациялануының ұзақ, орта және қысқа мерзімді себептерін анықтаңыз Пікірталас ұйымдастыру. Ең үлкен өзгерістер аймағын құру жөніндегі жұмысты талқылау Пленарлық тапсырма: Трансформацияланудың 2-3 (ұзақ, орта, қысқа) себептерін анықтаңыз. Таңдауыңызға дәлелдеме келтіріңіз | Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Дескрипторлар: Африка, Америка және Океанияның дәстүрлі өркениеттерінің трансформациялануының
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Алақан-жұлдыз» ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер https://www.youtube.com/ watch?v=1wtHEqpAvlA Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы | ||
Қорытынды | Кері байланыс Табыс сатысы» әдісі: кәдімгі сатының суреті, сатының 1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН 2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН*, 3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||
Үй тапсырмасы | Африка, Америка, Австралия, Мұхиттық аралдардың дәстүрлі өркениеттерінің трансформациялануын анықтау. | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-6
Бөлім: | 1-бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері | |||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||
Сынып:10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Әлемдік діндер және өркениеттердің дамуы | |||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 10.1.3.6 әлемдік діндердің даму кезеңдері мен ерекшеліктерін сипаттау; 10.1.3.7 әлемдік діндердің философиялық негіздерін түсіндіру; 10.1.3.8 әлемдік діндер ілімдерін дегі жалпы адамгершілік құндылықтарды анықтау; 10.1.3.9 қазіргі кездегі өркениет жағдайында әлемдік діндердің даму тенденцияларын анықтау; 10.1.3.10 қазіргі кездегі деструктивті діни ұйымдар мен ағымдардың қоғамға әсерін бағалау | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | әлемдік діндердің ерекшеліктерін анықтау | |||||||||||||||
Бағалау критерийлері | әлемдік діндердің ортақ моральдік құндылықтарын анықтайды діндер белгілі бір құндылықтарға қалай баулитынын түсіндіреді; аталған құндылықтардың өркениеттердің дамуына әсерін бағалайды | |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: әлемдік дін, нимб, уағыз Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: ортақ құндылықтар болып келесідей түсініктер табылады: | |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | құрмет (іс-әрекет арқылы: оқушылар бір-бірінің пікірін тыңдайды) толеранттылық (мазмұн арқылы: діндер басқа адамдарға қатысты шыдамды болуға үйретеді) | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | география (мазмұн арқылы: діндер әлемнің түкпір-түкпіріне таралған) | |||||||||||||||
Бастапқы білім | оқушылар діннің не нәрсе және қандай діндер бар екендігін біледі | |||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен амандасу. Алғашқы білімдерін еске түсіру Тақырыпты және сабақ мақсатын таныстыру Әлемдік діндердің таралу картасын көрсету,діндердің пайда болу уақыты мен негізгі қағидалары туралы сұрақтар қою: 1.Біз қандай әлемдік діндерді білеміз? 2. Діндерді «жастарына» қарай орналастырыңыз, әр дін қай кезде пайда болғаны туралы есіңізге түсіріңіз • Буддизм; • Христианство; • Ислам. 3.Осы діндердің пайда болуы қандай тарихи тұлғалардың есімімен байланысты? 4.Өнерде діни образдарды қалай атайды? 5.Будданы суреттеген кезде қандай канондарды негізге алады? 6.Будданың денесінің қай жерлері ерекше роль атқарады? 7. Дева Мария – ол кім болған? 8.Христостың басындағы нимб нені білдіреді? 9. Неге исламда Мұхаммед пайғамбардың көркем образы жоқ? | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді | ҚБ «Мадақтау сэндвичі» | Тақырыптық суреттер | ||||||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс Оқушыларды атақты философтардың дінге дейтін көзқарасымен қысқаша таныстыру Оқушыларға келесі дереккөздерін беру: 1. Христостың уағызы; 2. Мұхаммедтің қоштасу уағызы; 3. Будистердің сегізгерлік құтқару жолы Осыдан кейін оқушылар әлемдік діндердің жалпы моральдық құндылықтарын табады (12 минут). Қорытынды шығару үшін әр оқушыға ортақ зерттеудің нәтижесі туралы үш сөйлемнен жазып және басқа оқушылардың алдында оқып беруін ұсыну Тапсырманы саралау. Альтернативті тапсырма ретінде жекелеген оқушыларға келесі тақырыпта қысқаша эссе жаздыруға болады:«Дін – қысқа, жүрекке арналған даналық». Қандай аргументтер айтылған ой-пікірді қолдайтынын, қандай аргументтер қолдамайтынын анықтаңыз; тұжырымдалған мәселеге өзіндік ой-пікіріңізді дәйектеңіз
| Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Дескриптор: оқушылар өзара бағалау үшін жазбаша есептердің критерийлерін қалыптастырады. - оқушылар өздерін анықтай алады. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Алақан-жұлдыз» ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» | Ақпараттық мәтін Будистердің сегізгерлік құтқару жолы https://indiada.ru/r eligia/buddizm- Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы | ||||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс 1. Сабақта не ұнады? 2. Сабақ туралы не ұнаттыңыз? 3. Сіз не туралы көбірек білгіңіз келеді? 4. Сыныпта ең маңызды ақпарат қандай болды? 5. Сіз немен келіспейсіз? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||||||
Үй тапсырмасы | «Әлемнің түрлі елдеріндегі халықтың діни көзқарастарының арақатынасы» | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-7
Бөлім: | 1-бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері | |||||||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||||||
Күні: | | |||||||||
Сынып:10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы | Өркениеттер әрекеттестігінің сауда- экономикалық, дипломатиялық және әскери-саяси аясы | |||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 10.1.4.1 себеп-салдарлық байланысты анықтай отырып, әлемдік сауданың өркениет дамуындағы рөлін анықтау; 10.1.4.2 әлемдік экономиканың дамуындағы халықаралық ұйымдардың рөлін анықтау 10.1.4.3 өркениеттерді жақындас тыру факторы ретінде дипломатияның маңызын анықтау; 10.1.4.4 қазіргі өркениеттің дамуындағы дипломатияның рөлін анықтау. 10.1.4.5 ежелгі және орта ғасырлардағы жаулап алушылық жорықтардың себептерін түсіндіру; 10.1.4.6 отаршыл экспансия мен қазіргі замандағы жаһандық мәселелердің себеп-салдарлық байланысын анықтау; 10.1.4.7 қазіргі өркениеттің даму контекстінде әскери қақтығыстар дың ерекшеліктері мен салдарларын анықтау | |||||||||
Сабақтың мақсаты | Әртүрлі тарихи кезеңдердегі халықаралық сауданың маңызын анықтау | |||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар көрсетеді:
| |||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жасай алады: Оқылым: тарихи дереккөздермен жұмыс жасай алады Айтылым: өз пікірлерін дәйекті жеткізіп, топта жұмыс істей алады Жазылым: зерттеу нәтижелерін жазбаша жеткізеді Тыңдалым:мұғалімнің түсініктемелерін, практикалық тапсырмаларды және топтардың жұмысын қабылдау Оқушылар өркениеттердің сауда-экономикалық әрекеттесу ерекшеліктері туралы өз пікірін қалыптастыра білуі қажет. Диалог және жазылым үшін пайдалы сөздер мен сөз тіркестері Сауда, халықаралық сауда, хақыралық экономикалық ұйымдар Халықаралық ұйымдар мен әлемдік сауданың қызметі .... болып табылады Қазақстанның ӘСҰ қосылуының пайдасы келесідегідей болды.... Жаһанданудың жағымды әсері ... Жаһанданудың жағымсыз әсері ... | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Тарихи тұтастық, мәдениет, тіл; Әртүрлі елдердің тарихы мен мәдениетіне деген қызығушылық пен құрмет; топта және жеке тиімді жұмыс істеуге қабілеттілік. | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Мемлекеттердің орналасуын анықтайтындықтан, география пәнімен байланысты | |||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар әртүрлі тарихи кезеңдердегі халықтар мен мемлекеттер арасындағы қарым-қатынас туралы білімдерін қолданатын болады. Мысал ретінде ежелгі және қазіргі кездердегі дипломатиялық келісімдерді, яғни Алтын Орданың ханы мен Египет сұлтаны Бейбарыс арасындағы қатынасын, Франциның Құрама Штаттардың тәуелсіздігі үшін соғысқа шығуын, Вена конгрессін алуға болады. | |||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
Ұйымдастыру кезеңі | БЫМ:оқушыларға төмендегі қанатты сөздерді көрсету 1. «Сауда әлі бірде-бір елді күйреткен жоқ». Бенджамин Франклин 2. «Сауда барлық адамзатты бір мүдде мен қажетілікке бағытталған тұтас ағайындыққа ұйымдастырады ». Джеймс Абрахам Гарфилд 3. «Сауда - бұл әлем елдері арасындағы серкітестікті нығайтатын немесе әлем елдері арасындағы қақтығыстарды туындататын құрал». А. Смит. Оларды осы сөздердің төңірегінде өз ойларын ортаға салып, айтылған сөздерге дәлел бола алатындай мысалдар келтіруін сұраңыз.
Мұғалім сабақтың тақырыбын жазуға және зерттеу сұрағына жауап беру үшін орындалуы керек әрекеттер туралы ойлануға кеңес береді.
| Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді | ҚБ «Мадақтау сэндвичі» | Тақырыптық суреттер | ||||||
Жаңа сабақ | Оқушылардың білім белсенді ету мақсатында әңгіме жүргізіңіз: - Айырбас қашан пайда болды? - Халықаралық сауда деген не? - Адамдар өміріндегі сауданың орны қандай? - Ортағасырлар мен жаңа замандағы өзіңізге белгілі сауда бағыттарын атаңыз. Оқушыларғы әлемнің кескін картасын таратып, сауда бағыттарын түсіруді (сызуды) сұраңыз. 1. Ұлы жібек жолы 2. «Алтын үшбұрыш» 3. «Колумб жолы» («Колумб дорогу») Осы халықаралық сауда жолдарының адамзат үшін маңызы мен рөлі туралы қысқаша аннотация жазуларын сұраңыз. Топта талқылау және өз ойларын ортаға салу; екі жұлдыз бір тілек тәсілімен баға беру. Сынып оқушыларымен кішігірім-дебат ұйымдастырыңыз «Халықаралық сауда қоғамға көп пайда/зиян әкелді» Әр спикерді 1 минуттан арттық сөйлемеуін талап етіңіз. Талқылау: Неліктен мемлекеттер саудамен айналысады? Едер арасындағы сауда-саттық негізі қандай? Мұғалімнің түсіндермесі: Жалпы алғанда, халықаралық сауда специализацияны дамытады, ресурстардың өнімділігін арттырады және жалпы өндірісті ұлғайтады. Егеменді мемлекеттер, жеке тұлғалар мен компаниялар салыстырмалы нәтиже бере алатын өнімдерді шығарып, оны өндірісі тиімсіз тауарға айыр бастау арқылы пайда көре алады. Қалған оқушылар берілген мәтін бойынша, Қазақстан үшінДСҰ-ның оң және теріс жақтарын кестеге толтырады.
| Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Дескрипторлар:
Дескрипторы:
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Алақан-жұлдыз» ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» | Ақпараттық мәтін Ұлы Жібек жолы https://www.youtube.com/ watch?v=Ae7QAZ5pdEo Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы | ||||||
Қорытынды | Кері байланыс Не білдім? Не көрдім? Не түсіндім? Нені жетілдіруім керек? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||
Үй тапсырмасы | «Қазақстан не себепті ДСҰ қосылды?» тақырыбында оқушыларға қысқаша есеп жазуды ұсыныңыз Мұғалім төменде берілген халықаралық экономикалық ұйымдарды қолданып, ұсына алады ӘСҰ (ВТО) ОПЕК ШЫҰ (ШОС) ХВҚ (МВФ) ЕАЭО (ЕАЭС) ЕврАзЭС (ЕврАзЭО) | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-8
Бөлім: | 1-бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері | |||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||
Сынып:10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Мәдениеттер диалогі | |||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 10.1.4.8 әртүрлі өркениеттердің жетістіктерін зерттей отырып, мәдениеттердің өзара әрекеттестігі мен өзара ықпалын сипаттау; 10.1.4.9 жаһанданудың жағымды және жағымсыз жақтарын анықтай отырып, оның қоғамның рухани дамуына әсерін бағалау | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | «Мәдениеттердің өзара әрекеттестігі мен өзара әрекеттесуін сипаттары және жаһанданудың оң және теріс аспектілер қандай болады?» сұрағын зерттеу үшін жағдай жасау. | |||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | мәдениеттердің өзара әрекеті мен өзара әрекеті туралы қорытынды жасайды | |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Жаһанданудың қоғамның рухани дамуына әсері туралы мини-зерттеу жүргізіп, дауыстап оқыңыз, сұрақтарыңызды қойыңыз, пікіріңізді қорғаңыз, салыстырыңыз. Бұл тапсырманы неге қиын (қызықты) деп түсіндіре алады. Пәнге тән лексика және терминология: Жаһандану, өзара әрекеттесу, өзара әрекет Диалог және жазу үшін пайдалы сөз орамдары: Мәдениеттердің өзара әрекеттесуі және өзара әрекеттесуі ...... Жаһанданудың рухани дамуына оң әсерін көрсету .... Жаһанданудың рухани дамуына теріс әсері .... Мәдениетті дамыту үшін жаһандану мүмкіндіктері... Жаһандану мәдениетке қауіп төндіреді, себебі ...... | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Мәдениет пен пікірлердің сан алуандығына құрметті қалыптастыру Құндылықтарға баулу әрбір халықтың әлемдік адамзат тәжірибесінің дамуына қосқан үлесі құндылығын түсіндіру және сыныптастарының пікіріне құрметпен қарау, айтылған пікірлерге толеранттылықпен қарауға үйрету арқылы жүзеге асырылады. | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Әдебиетпен байланыс (Абай, Гильгамеш туралы әңгіме, Рамаяна); Математикамен байланыс (Фалес, Архимед, араб цифрлары). | |||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | ОқушыларҚазақстантарихынанәр түрлі өркениеттер мәдениетін дамыту бұрынғы білімдерін пайдалана алады | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Ойлау қызметін белсендіру және зейін қою үшін оқушыларға тапсырма – суретке қатысты бірнеше ассоциация жазу. Окушылар сабақ тақырыбының атауын оқиды. Сабақтың эпиграфың талқылау. Талқылау – оқытудың мақсаттары және оған қол жеткізудің критерийлері қандай болуы мүмкін. Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын және оған қол жеткізу критерийлерін айқындау. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді | ҚБ «Мадақтау сэндвичі» | Тақырыптық суреттер | ||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақ | 1-тапсырма. Мәдени жетістіктер тізімін қарастырыңыз. Кестедегі тізім деректерін санат бойынша үлестіріп, олардың сандарын тиісті бағанда жазыңыз. GREАT кестесі бойынша әртүрлі өркениеттер мәдениетінің жетістіктерін тиісті бағандарға бөледі, талқылайды.
. 2-тапсырма. Мәдениеттің жетістіктерін елдерден тұратын дөңгелек диаграммада таратыңыз. Оқушылардын жорамалдарын мұқият тыңдаймын, кейбір жағдайларда олардың ойларының бағытын көтермелеуге немесе түзетуге тырысамын. 3 тапсырма. «Зерттеудің негізінде қандай тұжырым жасауға болатынын жазыңыз, кем дегенде 2 мысал келтіріңіз». Ақпаратты кестеге жинақтау.
4 тапсырма. Мәтінді оқып, А-4 парағындағы SWOT талдау әдісімен талдау.
Талқылау.
| Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Дескриптор -мәдени табыстарды кестеде көрсетілген санаттар бойынша дұрыс таратады. Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Дескрипторы кем дегенде екі мысал келтіріп, мәдениеттердің өзара әрекеті мен өзара әрекеттесуі туралы қорытынды жасайды. Дескриптор кемінде 3 күшті жақтарын (S) кем дегенде 3 әлсіз жақтарын (W) кемінде 3 мүмкіндікті (О) кемінде 3 қауіпті (T) сипаттайды Қорытынды жасаңыз | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Алақан-жұлдыз» ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы | ||||||||||||||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс Мен оны қолданып көремін...... Қызықты болды..... Мені таңғалдырды.... Қиын болғаны.... Сабақтан өмірге алғаным...... Мен мына тапсырманы орындадым..... Менің қосарым..... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | «Мәдениеттердің өзара әрекеттестігі»Эссе | | | |