Файл: за мерзімді жоспар блімі Рационал сандар Мектеп 4 андыааш алалы жббом.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.03.2024

Просмотров: 6

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

«Бекітілді»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Рационал сандар

Мектеп: №4 Қандыағаш қалалық ЖББОМ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Мұғалім: Б.Л Жалмаганбетова күні: 12.10.2021

Сабақ тақырыбы

Санның модулі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.1.1.9 санның модулі анықтамасын білу және оның мәнін табу.

6.2.1.11 өрнегінің геометриялық мағынасын түсіну

6.3.3.1 Координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығын табу

Сабақ мақсаттары

  • Санның модулінің анықтамасын пайдаланып мәнін табады.

  • Жақша ашу ережесін пайдаланып өрнегін есептейді

  • Координаталық түзуде нүктелерді кескіндеп, ара қашықтығын табады


Сабақ барысы




Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Оқушының іс әрекеті

бағалау

Ресурстар







Ұйымдастыру кезеңі

(5-минут)

  • Психологиялық ахуал «Сәттілік!»

Үй тапсырмасын тексеру №288 Гаус әдісімен өрнектің мәнін тап

Дұрыс жауап бойынша тексеру: 1) 96 2) 65,5

Үй тапсрымасын тексереді



оқулық







Сабақтың басы

(5-минут)


Сабақтың мақсатын ашу

Кроссворд тақтада тұрады.

1. 100см=? метр

2. Теріс емес сандар, демек... ОҢ

3. Шеңбердің ценрті арқылы өтетін кесінді. (диаметр)

4. шеңбердің центрінен кез келген нүктесіне дейінгі қашықтық (радиус)

5. Нөл санының модулі (нөл)

Модуль – Модуль – Module сөздік


Кроссворд шешеді

1 б

Тақта, таратпа қағаз










Ал санның модулі дегеніміз не? (Санның модулі дегеніміз санақ басынан сол санға дейінгі қашықтық)

Ал енді қалай ойлайсыңдар, координаталық түзуді пайдаланып кез келген екі нүктенің ара қашықтығын қалай табуға болады? (бірлік кесіндіні санау арқылы табуды айтуы мүмкін!)

Мысалы: Координаталары 3 және -2 болатын екі нүкте берілсін. Осы екі нүктенің ара қашықтығын табайық.
Оң жақтағы нүктенің координатасынан сол жақтағы нүктенің координатасын азайтып, модулін табамыз

=5

Жақша ашу ережесін пайдаланамыз.

Модуль ара қашықтықты білдіретін болса, онда модульді пайдаланып екі нүктенің ара қашықтығын есептеуге болады. Ол үшін мына айырманы пайдаланымыз








Таңбалар ережесі







Сабақтың ортасы

10 минут

1

Координаталық түзуде М (-4) және К(3) нүктелерін белгіле. Екі нүктенің ара қашықтығын бірлік кесінді есебімен тап

2

Координаталық түзуде А (2) және В(5) нүктелерін белгіле. Екі нүктенің ара қашықтығын бірлік кесінді есебімен тап

3

Координаталық түзуде С (-3) және Д(2) нүктелерін белгіле. Екі нүктенің ара қашықтығын бірлік кесінді есебімен тап

4

Координаталық түзуде F (-5) және N(1) нүктелерін белгіле. Екі нүктенің ара қашықтығын бірлік кесінді есебімен тап

Дескриптор: Оқушылар

-Координаталық түзуде нүктені белгілейді;

- өрнегін пайдаланып ара қашықтықты есептейді;

- Жақша ашу ережесін есептеуде пайдаланады

Топтық жұмыс . тақтаға бір оқушы түсіндіреді.





Қосымша 1




Сабақты бекіту

15 минут


  • Жұптық жұмыс:

1 және 2 топқа 3 және 4 топқа

1)

2)

3)

4)

1) 3 ;

2) ;

3) ;

4) ;

Дескриптор: оқушы

-санның модулі анықтамасын біледі

- анықтаманы пайдаланып теңдеуді шешеді.

Сергіту «Миға массаж»

«БАТЛ»

Өрнектің мәнін табыңыз:

1) |-8|-|-5| ; 2) |-10|*|-5|; 3)|240|:|-80| ; 4)|-710|+|-290|

Дескриптор:

-Оң санның модулін есептейді;

-Теріс санның модулін есептейді;

- тез амал орындайды.

Бағалау: жетонмен термометрге белгілейді.

Қалыптастырушы бағалау

Оқу мақсаты: 6.1.1.9 санның модулі анықтамасын білу және оның мәнін табу.

Ойлау деңгейі: қолдану

  1. Тура теңдікті тап:

  2. Өрнектің мәнін тап:

  3. Теңдеуді шеш:

Дескриптор: - Оң санның модулін есептейді;

-Теріс санның модулін есептейді;

-санның модулі анықтамасын пайдаланады.

  • тапсырманы орындап, көрші жұбыңызбен ауысып тексереміз.

х-тің қандай мәнінде теңдік орындалады әр топтаң белсенді мүшесі тақтаға шығып уақытқа берілген тапсырманы орындайды:




Қосымша 2

Қосымша 3





Сабақтың соңы

5-минут

Сабақты қорытындылау:

  1. Санның модулі дегеніміз не?

  2. Оң санның модулі неге тең?

  3. Теріс саның модулі неге тең?

  4. 0 санының модулі неге тең?

  5. Кез келген санның модулі теріс сан бола алама?

  6. Координаттары белгілі екі нүктенін ара қашықтығын қалай табамыз?


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

«Мен бүгін бәрін түсіндім»- «+» таңбасымен

«Түсінбедім» - «-» таңбасымен

«Түсінбегендерім бар»- 0 санымен белгілейді

Термометрге стикер жабыстырады

Қосымша тапсырма:

1

1. Мына сандардың модулдерін өсу ретімен жазыңыз:

6,4; -5,8; 3,9; -7,1; 0.

2. Мына сандардың модульдерін кему ретімен жазыңыз:

7,3; -4,5; 5,9; -8,1; 0.

2. Амалды орындаңыз:

1) 2) 3)


Қосымша 4




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Координатасы берілген екі нүктенің ара қашықтығын табатын өрнекті топ мүшелеріне түсіндіру арқылы өз білімін бекітеді. Сабақта тапсырма бойынша саралау мен сұрақ жауап бойынша саралау жүргіземін. Әр кезеңде тапсырмаларды орындау барысында әр топқа сұхбат жүргізе отырып қолдау білдіремін

Оқушыларды сұрақтар қою арқылы бағалаймын. Бағалау критерийі бойынша жұптар бін-бірі бағалайды. Сабақ соңында оқушылар өздерінің жеткен жетістіктері жайлы өзін – өзі бағалайды. Сабақ барысында «термометрге» әр топтың жасаған жұмысын белгілеу арқылы сабақ соңында әр топтың жұмыс нәтижесін қорытындылаймын.

Топтық жұмыс кезеңінен кейін «миға массаж» «қол жаттығуын» жасатамын.




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?