Файл: Программалаудаы типтік ателер.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 16

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.





Күні: 4-тоқсан, 31.03.2022.ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Балтабай Б.Т.

Сынып: 8 «а»













Сабақтың_тақырыбы__Программалаудағы_типтік_қателер.__Осы_сабақта'>Сабақтың тақырыбы

Программалаудағы типтік қателер.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.2.1 Программалаудағы типтік қателерді жүзеге асыру.


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Программалаудағы типтік қателерді жүзеге асырады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Программалаудағы типтік қателердің жолдарын көрсетеді.

Кейбір окушылар:

Программалаудағы типтік қателердің жолдарын анықтап,кез-келген кестесін жасайды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

3минут

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, сыныпта жағымды ахуал орнату.

Ширату жаттығулары




Жаңа білім

Білу

15 минут

Түсіну

1минут


Берілген анықтамаларды оқып алады.

1. Алгоритм трассировкасы дегеніміз не?

2. Қолмен жасалатын трассировка дегеніміз не?

3. Трассировка кестесі дегеніміз не ?

«Жариялау» әдісімен жауап береді
Дескриптор:

1. Анықтамаларды біледі

2. Трассировка кетесін қолдана алады


Алгоритмнің дұрыстығын тексеру үшін оны программалау тіліне аудару немесе компьютерде орындап көру міндетті емес. Алгоритмді адам өз қолымен, трассировка көмегімен тексере алады.

Трассировка –алгоритмін жұмыс істеу қабілетін тексеру,қателерін іздеу және т.б. үшін қолданылатын програманы қадам-қадаммен орындау.

Трассировканы қолмен жүргізу арқылы,адам алгоритнің әрбір командасын орындап,оны трассировка кестесін енгізе отырып,процессор жұмысын модельдейді. Қолмен жасалатын трассировка-трассировка кестесін толтыру.Трассировка кестесі-алгоритмді орындаудағы процессор жұмысының моделі.

«Бір минут» әдісі арқылы сұрау.Окушылар сұрақтарға бір минут ішінде нақты және қысқа жауап береді(топтық жұмыс)

1. Алгоритм трассировкасы не үшін қолданылады?

2.Қолмен жасалатын трассировка қандай жағдайларда қолданылады?

Топтар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды


Оқулық 136-138 б
Смайлик

Оқулық,

Анықтамалар


.

Қолдану
13минут


Практикалық жұмыс(жеке жұмыс)
1) 128 және 56 сандарының ЕҮОБ табатын Евклид алгоритмінің трассировкасын орындаңдар.
2) Есептің кестелік көрінісінен есептің берілгенін анықтап,визуалды алгоритмін жасандар. Кестелік көрініс төменде көрсетілген:


Шарт №

S

N




0

125

125>0 иә

0+5=5

12

12>0 иә

5+2=7

1

1>0 иә

7+1=8

0

0>0жоқ








Дескриптор:

1. Алгоритмді орындайды

2.Трассировка құра алады

3. Нәтиже шығарады

Қ.Б окушылар өздерін бағдаршам арқылы бағалайды



Интернет

Интербелсенді тақта

оқулық




Сабақты бекіту

2минут
Кері байланыс

3минут

Білгеніңді жинап,сұраққа жауап бер.(жеке жұмыс)

1.Алгоритм блок-схемасын салу үшін трассировка кестесін қалай қолдануға болады?

2.Блок-схемамен (Visual логик бағдарламасы) кестені салыстыру.


Бағалау, қортындылау,

кері байланыс: кімде көп жақсы пікірлер жазылған?

Кімде қосымша ерекше тілектер бар?

Жеке жұмыс

Галерея саяхат арқылы «Записки.exe»бағдарлама арқылы


Үйге тапсырма

2минут


§24 Алгоритм трассировкасы

блок-схемамен (Visual логик бағдарламасы) кестені салыстыру


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





Саралаудың әртүрлі әдіс-тәсілдерін жоспарлау арқылы топтық,жұптық және жеке тапсырмалар беріледі.Берілген уақыт аралығында қарапайымнан күрделіге қарай тапсырмалар тандалады.Өз ойын ортаға салу,бір-біріне үйрету және бір-бірінен үйрену арқылы жаңа материалды түсінуге қол жеткізеді деген ойдамын.

«Жариялау» әдісі,«Бір минут» әдісі, «Жұбыңа әңгімеле» әдісі

Сергіту жаттығулары,техникалық ережелерін сақтауды сабақ басында қайталанып,еске түсіреді.