Файл: ызылорда облысыны білім басармасыны армашы ауданды білім бліміні.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.03.2024
Просмотров: 15
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қызылорда облысының білім басқармасының Қармақшы аудандық білім бөлімінің
«№ 277 мектеп-лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
«Бекітілді»
Директордың оқу жұмысы жөніндегі орынбасары _____________Г.Амантаева
Қысқа мерзімді жоспар
Тарау немесе бөлім атауы: | Ғасырлық туынды | ||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: | Абдикалиева Гулхан | ||||||||||||||||||||||||||
Күні: | 06.02.2023 жыл | ||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 «А», «Ә» | Қатысқаны – 15,19 Қатыспағаны: 0 | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | «Абай жолы» романы. Өрде | ||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары: | 11.2.5.1-әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау; 11.3.2.1-көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау. | ||||||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезеңдері | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Амандасу. Сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Бір-біріне жақсы тілек тілейді. Үй тапсырмасын талдайды. Өтілген тарауларды талдау. | Амандасады. Психологиялық ахуал қалыптастырады. Үй тапсырмасын талдайды. | Жарайсың! Керемет! | суреттер, кесте, презентация, электронды құралдар, т.б | ||||||||||||||||||||||
15 минут | Жаңа сабақ Мағынаны тану | Халқымыздың біртуар перзенті Қ.Сәтпаев: «Егер сен XIX ғасырдың II жартысындағы қазақ халқының өмірін, тіршілігін, тарихын, әдет-ғұрпын білгің келсе, Мұхтар Әуезовтің «Абай жолын» оқы. Ол – шын мәніндегі энциклопедиялық шығарма», - деп бағалаған. Ойтүрткі сұрақтары: 1.М.Әуезовтің «Абай жолы» шығармасы жанрлық ерекшелігіне қарай неге роман-эпопея деп аталады? 1-тапсырма. Роман, роман-эпопеяға тән 3 ерекшелікті атаңыз.
2-тапсырма. Оқиға желісіне композициялық талдау жасаңыз, оқиға құрылымын мазмұндаңыз.Шығарманың композициялық құрылысы–шығарманың сюжеттік дамуының кезең-кезеңдерін тәртіпке салып, реттеп, қиыннан қиыстырып тұратын нәрсе. | Сабақ үстіндегі оқушылардың танымдық іс-әрекеті, оқушылар зейінін жандандыру, балалардың ұжымдық іс-әрекеті бақыланады. 1.Роман, роман-эпопеяны бір-бірінен ажырата алады; 2.Романға тән ерекшілікті атайды; 3.Роман –эпопеяға тән ерекшелікті атайды. Шығарма мазмұнын біледі;Оқиға желісіне композициялық талдау жасайды.Оқиға құрылымын мазмұндайды | Марапаттау | Оқулық Кесте | ||||||||||||||||||||||
| Талдау |
| Оқушылардың оқу тапсырмасын нәтижелі етіп орындау үшін ынталандыру, іске жұмылдыру. | Қолпаштау | Кесте | ||||||||||||||||||||||
| | Уақыт пен кеңістік.Көркем шығармада уақыт пен кеңістік тұтасып келіп, белгілі бір оқиғалар тізбегін оқырманға айқындап көрсетеді. Көркемдік уақыт – шығармада суреттелетін оқырман назарындағы уақыт. Кеңістік – көркем шығармаға тән категориялардың бірі, ол баяндаудың нақтылығы мен шындығын қамтамасыз етеді, қатарлас нәрселердің орналасу тәртібін көрсетеді. Шығармадағы оқиғалардың бір-бірімен байланысы әрі жүйеленген сюжеті арқылы сипатталады. 3- тапсырма.Оқиға құрылымы бойынша уақыт пен кеңістік көрінісін талдаңыз.
| Оқиға құрылымы бойынша оқиға өткен уақытты көрсетеді; Оқиға құрылымы бойынша оқиға орын алған кеңістікті көрсетеді. | От шашу | Кесте-сызба | ||||||||||||||||||||||
| Қорытынды | Кері байланыс. «Зерде»
| Кері байланыс. «Зерде» | Жарайсың! Тамаша! | | ||||||||||||||||||||||
| Үй тапсырмасы | Шығармашылық жұмыс. Абайдың әке алдындағы және аналар құшағында өзін қалай ұстағанын салыстырыңдар. | Үй тапсырмасын жазып алады. | | |