Файл: за мерзімді жоспар тарауы іі блім. Адамзатты ндылытар жне лем мдениеті. Малімні атыжні.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.03.2024

Просмотров: 27

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: ІІ -бөлім. Адамзаттық құндылықтар және әлем мәдениеті.

Мұғалімнің аты-жөні: Жексенбаева А.К.

Мектеп:ДБАМ лицейі

Күні: 6.10.2022ж

Сынып: 8 «Ә»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.1.4.1 -мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау.

Сабақ мақсаты

1.Мәтіннің мазмұнын түсінеді, ақпараттарды іріктейді;

2.Ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтайды;

3.Бүгінгі өмірмен байланыстыра отырып, ойын дәлелдей алады.

Бағалау критерийі

-көтерілген мәселеге байланысты сұрақтарға жауап береді;

-астарлы ойды анықтайды;

Тілдік мақсаттар

Ауызекі және жазбаша сөйлеу түрлері.

Мәтіннің мағынасын түсініп, сұрақтар дайындайды, талдайды, өз ойларын дәлелді жеткізе алады.

Құндылықтарға баулу

Тақырыпты жан-жақты талқылау, талдау барысында оқушылар өзара сыйластыққа тәрбиелеу. Оқушылар бір-бірін тыңдауда шыдамдылық таныта біледі. Сыныптастарына құрметпен қарайды. Топта жұмыс істей алады.

Пәнаралық байланыс

Тарих (Кесене, ғимарат, қалалардың шығу тарихы)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы –


Ұйымдастыру кезеңі

Шаттық шеңбері» әдісі арқылы оқушыларға жағымды психологиялық ахуал туғызамын.

(Күннің көзіндей жайдарлы бол, таудай биік шыңдардан көрін, теңіздей кең бол, аспандай ашық бол, құстай еркін бол, гүлдей әдемі бол, кітаптай білімді бол, қардай аппақ бол, найзадай өткір тілді бол, мақтадай жұмсақ бол).

«Ой қозғау» стратегиясы



-Жеті қасиетті сан деген ұғымды қалай түсінесіңдер?

Адамзат тарихында әлем кереметтерінің саны жетеу ғана. Жеті санына байланысты қандай ұғымдарды білесіңдер?

«Жеті» деген санды қадірлеу көне заманнан басталады.

Жеті жарғы Жеті ата

Жеті ғаламшар Жеті жетім

Жеті ғашықтар жұбы Жеті жоқ

Жеті күн Жеті судың жеті кереметі

Жеті қазына Қазақтың жеті кереметі

Жеті жұт Әлемнің жеті кереметі




Сабақтың ортасы


Білу және түсіну.

Тыңдалым тапсырмасы.

Суреттер қиындысын көрету арқылы әлемнің жеті кереметінің атауын табу. Әлемнің жеті кереметі жайлы оқушыларға айтып кету.

Әлемде сан мың түрлі керемет бар.Тарихи тамаша жәдігерлерге қарап, табиғат пен адамның шеберлігіне таңдай қақпау мүмкін емес Әлемнің жеті кереметі атауы аңыз бойынша, өзінің жаулап алған жерлерінен әлем саяхатшыларын қызықтыру мақсатында арнаулы 7 орынды белгілеген – Ескендір Зұлқарнайын заманынан қалған. Олардың қатарына: Мысыр пирамидалары, Бабылдың аспалы бағы, Эфестегі Артемида ғимараты, Зевс мүсіні, Галикарнастағы табытхана, Гелиос мүсіні және Александрия шамшырағы кіреді.

Алайда, қазіргі күндері әлемнің жаңа жеті кереметі пайда болды. Бұл тізім  -  алдыңғы тізімнің жаңғыртылған нұсқасы. Әлемнің жаңа жеті кереметі  2007  жылы Португалиядағы «Үш жетілік» күнінде көпшлік назарына ұсынылған болатын.

Ұлы Қытай қорғаны ,

Рим қаласындағы Колизей амфитеатры,

Мачу-Пикчу (Оңт.Америка) ,

Чичен-Ица (Солтүстік Америка, Мексика)
Петра (Иордания) ,

Тәж Махал (Үндістан) ,

Иса Мәсіх мүсіні (Базилия)

Әр топ дайындап келген жұмыстарын көрсетеді

1 топ слайд Тәж махал

2-топ сурет Чичен -Ица

3-топ макет Колизей

4-топ Қазақстанның жеті кереметі

видеоролик өлең оқу

Қалыптастырушы бағалау

Бір-бірлеріне қошеметтеу

Оқулықпен жұмыс

Білу. Түсіну.

1-тапсырма. «Бастапқы танысу» әдісі арқылы мәтінді мұқият оқиды.

/топтық жұмыс/

Дескриптор:_Сұрақтарға_жауап_бере_аладыҚалыптастырушы_бағалау_Бас_бармақ_әдісі_арқылыГрамматика'>Дескриптор:__мәтінді_мұқият_оқиды._2-тапсырма._Сен_білесіңбе_Ұяшықтар_таңдау_арқылы_викториналық_сұрақтарға_жауап_береді.'>Дескриптор:

  • мәтінді мұқият оқиды.

2-тапсырма. Сен білесіңбе?

Ұяшықтар таңдау арқылы викториналық сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

Сұрақтарға жауап бере алады

Қалыптастырушы бағалау

Бас бармақ әдісі арқылы

Грамматика

Оқылымнан кейінгі тапсырма.

3-тапсырма Дәптермен жұмыс Конверттен тапсырма алу арқылы грамматикалық тапсырмаларды орындайды.

1 топ Мәтіннен біріккен сөздерді тап

2 топ Мәтіннен қос сөздерді тап

3-топ Мәтіннен септік жалғаулы сөздерді тап

4-топ Мәтіннен көптік жалғаулы сөздерді тап

Дескриптор:

-Мәтінді түсінеді

-Грамматикалық тапсырманы орныдайды

Қалыптастырушы бағалау

Мақсаты: оқушылардың өтіліп жатқан тақырып бойынша материалды меңгеру дағдыларын бағалау.


слайд















Қима қағаздар,

Мәтін

оқулық

Слайд

Сабақтың соңы –


Бекіту тапсырмасы.

«Мүмкін, мүмкін емес» әдісі арқылы кестені толтыру.



Ақпарат

Мүмкін

Мүмкін емес

1

Мачу – пикчу – инктер қаласының шын аты ма?




+

2

Мачу – пичку «Ескі тау» деген мағынаны білдіреді ме?

+




3

Инктер 300 жыл бойы Перу тауларының бөктерінде өмір сүрген халық.

+




4

Перу тауының биіктігі 2057 метрге дейін жетеді.

+




5

Біздің заманымыздан кейін «Үш терезе» ғибадатханасы жартылай сақталған.

+




6

Мачу-пикчу қаласы ғибадатхана, аймақ және молалардан тұрады.


+




7

Чичен-Ица-Мексиканың Юкатан түбегінде орналаспаған.





+

8

Тәж-Махал кесенесі Үндістанда орналасқан.


+




9

Ұлы Қытай қорғаны әлемдегі ең кішкентай қорған.




+

10

Рио-де-Жанейро қаласындағы Христос мүсінінің биіктігі 48 метр





+

Сабақты қорыту Бес жолды өлең

«Домбыра» сөзіне бес жолды өлең құрастырыңдар.

1-жол: Зат есім

2-жол: Екі сын есім

3-жол: Үш етістік

4-жол: Төрт сөзден тұратын сөйлем

5-жол: Синоним
ҚБ. Топтар бірін-бірі ауызша бағалау

Рефлексия


Үй тапсырмасы.

Қазақстанның жеті кереметі туралы аргументативті эссе жазу.


Интербелсенді тақтамен жұмыс







Сұрақтар

1.Әлемнің жаңа жеті кереметін ата

2.Әлемдегі ең ұзын қорған...

3.Тәж-Махал кесенесі қайда орналасқан?

4.Колизей қай елдің мақтанышы?

5.Кукулькана пирамидасының ұзындығы қанша?

6.Тәж-Махалды кім салдырды?

7.Христос мүсінінің құрылысын қанша жыл салды?

8.Колизейде неше адамдық орын бар?
Мәтіннен біріккен сөздерді тап
Мәтіннен қос сөздерді тап
Мәтіннен септік жалғаулы сөздерді тап


Мәтіннен көптік жалғаулы сөздерді тап



Ақпарат

Мүмкін

Мүмкін емес

1

Мачу – пикчу – инктер қаласының шын аты ма?




+

2

Мачу – пичку «Ескі тау» деген мағынаны білдіреді ме?

+




3

Инктер 300 жыл бойы Перу тауларының бөктерінде өмір сүрген халық.

+




4

Перу тауының биіктігі 2057 метрге дейін жетеді.

+




5

Біздің заманымыздан кейін «Үш терезе» ғибадатханасы жартылай сақталған.

+




6

Мачу-пикчу қаласы ғибадатхана, аймақ және молалардан тұрады.


+




7

Чичен-Ица-Мексиканың Юкатан түбегінде орналаспаған.





+

8

Тәж-Махал кесенесі Үндістанда орналасқан.


+




9

Ұлы Қытай қорғаны әлемдегі ең кішкентай қорған.




+

10

Рио-де-Жанейро қаласындағы Христос мүсінінің биіктігі 48 метр





+


Бес жолды өлең

«Домбыра» сөзіне бес жолды өлең құрастырыңдар.

1-жол: Зат есім

2-жол: Екі сын есім

3-жол: Үш етістік

4-жол: Төрт сөзден тұратын сөйлем

5-жол: Синоним