Файл: замерзімдіжоспардытарауы Мектеп 14 Алыбай батыр жалпы орта мектеп.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.04.2024
Просмотров: 29
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Мектеп: №14 Алыбай батыр жалпы орта мектеп Pythonтіліндеалгоритмдердіпрограммалау. Күні: 06.04.2022 Мұғалімніңаты-жөні: Мейірбек Анаш Сынып: 8 сынып Қатысқандар: Қатыспағандар: | |
Сабақтыңтақырыбы | §4.1. Forциклі |
Осы сабақта қолжеткізілетіноқумақсаттары | 8.3.3.2forцикл операторынпайдалану; |
Сабақтыңмақсаты | Барлық оқушы:For циклін Python программалау тілінде қолданутәсілін анықтау; Оқушылардың көбі: Python программалау тілінде For циклініңорындалуын талдау, қолдану; Кейбіроқушылар:Forциклінқолданудыңмаңыздылығынбағалау. |
Ойлаудағдылары | Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау. |
Бағалаукритерийі |
|
Тілдікмақсаттар | Пәндіклексикаментерминология: Цикл-цикл-loopҮшін-для-For Диапазон-диапазон-RangeШексіз-бесконечный-infinite |
Диалог /жазбашажұмысқа қажетті пайдалы фразалартоптамасы
| |
Құндылықтарғабаулу | Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалықөсу құндылықтарына сәйкес оқушыларды еңбекке жәнешығармашылыққа, ынтымақтастыққа, өмір бойы білім алуға баулу.Академиялық адалдық: академиялық адалдық принциптерін сақтауғанегізделген басқаадамдардың идеяларымен ойларын құрметтеу. |
Пәнаралықбайланыс | Программакодтарыағылшынтіліндежазылады. |
Алдыңғыбілім | Python программалау тілінде сызықтық, шартты алгоритмдердіпрограммалау. |
Сабақтыңбарысы |
Сабақтыңжоспарланған кезеңдері/уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушыныңіс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басыҰйымдастырукезеңі/3мин Топқабіріктіру/2мин Қызығушылықты оятуӨткенсабақтыпысықтау /7мин | Сәлемдесу,түгендеу. Психологиялық ахуалорнату, ширатужаттығуы. «Топтасқан сандар»тәсілі арқылытоптарғабіріктіру. «Жаңбырша жауғансұрақтар»әдісі. | Оқушылармұғалімменсәлемдеседі «Пойыз» жаттығуы. Ойынортада жүргізіледі. Еңалдымен, 1, 2, 3-ке саналыпалады. 1-нөмірдегілерқолдарын бір рет соғып,аяқтарымен еденді екі реттарсылдатады, 2-нөмірдегілерқолдарын екі рет соғып,аяқтарымен еденді үш реттарсылдатады. Ал, 3-нөмірдегілерқолдарынүшретсоғып, аяқтарымен еденді бірреттарсылдатады. «Топтасқансандар»тәсіліарқылы1,2,3депретіменсаналғанбойыншаоқушылартопқабірігеді. Әртоппараққасұрақтаржазып,бір-бірінелақтырады.Алғансұрақтарынажауапжазып, кері лақтырады. Жауапжазылған парақты қағып алыпоқушы,солжауаптансұрақтудырып,әріқарайлақтырады.Ойыносылайжалғасабереді. | Қошеметкөрсету. СмайликарқылыҚБ. | ОқытудыңбелсендіәдістеріNIS. Астана, 2013 |
Миғашабуыл/3мин | «Миғашабуыл»әдісіарқылы өткен сабақпен жаңа сабақтыұштастырумақсатындапроблеманы біргешешу. | Берілген сурет туралы неойлайсындар?Оқушыларсын тұрғысынан ойланып өзпікірлерін айтады. Тақырыптыөздеріашады. | Ауызшамадақтау. | |
| |
| | |
| |
| | |
Сабақтыңортасы. Мағынанытану. Оқулықпенжұмыс/5мин | Оқулықта берілгенақпараттыоқушылармен біргеталдайды. Слайд материалыарқылытаныстырылымжасайды. | Оқушылар оқулықтағыақпаратпен танысады,визуалды ақпарат алады.Мұғалімменбіргеталдайды. Мақсаты: аудиал мен визуалоқушылардың білім алуынажағдай жасау. | | |
| Дәптерменжұмыс: | Негізгі ұғымдар мен сабақтақолданылатын терминсөздердідәптерлерінежазады. Үш тілде берілген терминсөздерді мұғаліммен біргеқайталайды. | | Информатика. 8 -сыныпоқулығы |
Практикалықжұмыс/15мин | 1-тапсырма жалпытапсырма. Мұғалімкөмектеседі. |
Оқушылар практикалықтапсырмаларды жекеорындайды. 1) K мен N (1≤K≤N≤100) барлықжұп сандарды экранғашығаратын программақұрастыр. Дескрипторлар:
2) N(10≤N≤99)санына дейінгіекі таңбалы сандар арасындаекі цифры да бірдей сандардыэкранғашығаратынпрограмма | 4балл | Компьютер,информатика. 8-сыныпоқулығы |
Топтықжұмыс | 2-тапсырмакөлеміүлкентапсырма. Алдымен мұғалімніңкөмегімен, соданкейін өзбетіншеорындайды. | құрастыр. Екі таңбалы сан 10-нан басталады. Дескрипторлар:
3) 8 «А» сыныбында N (0 <N <30) оқушы бар. Оқушылардыңбойлары көрсетілген. Егерсыныптағы оқушының бойы140 см- ден қысқа болса, олаласа бойлы оқушыға жатады.Сыныпта неше оқушыныңбойы аласа екенін анықтайтынпрограммакодынжаз.. Дескриптор:
2-тапсырманы мұғалімніңнұсқауымен өзбетіншеорындайды. Практикалық жұмыстаорындалған программа кодын(3-сурет)талдаңдар.Егересепшартын «оқушылардың бойы140 пен 155 см аралығында»деп өзгертетінболсақ,программа кодына қандайөзгеріс жасау керек? Себебінтүсіндіріңдер. Дескриптор - For операторыныңқызметінанықтайды. | | |
Жұптықжұмыс | 3-тапсырмашығармашылықтапсырма. Өзбеттеріншеорындауынқадағалайды. |
Параметрліциклдеркөмегіменорындалатын қарапайым бірмысал құрыңдар. Құрғанмысалдарыңның Pythonтіліндегі программакодыныңжобасындайындап,ұсыныңдар. Дескриптор
| | | ||
Сабақтыңсоңы Ой толғаныс.Жаңа сабақтыбекіту/3мин Керібайланыс: /2мин | Сабақтыбекіту үшін «эссе»әдісін қолдану. «Тілекағашы»әдісі. | Оқушылартапсырманыжекеорындайды. Циклдік операторлардыпрограммалауда қолданудыңмаңызынабағабер. Дескриптор -параметрлі циклдіқолданудың маңыздылығынтұжырымдайды. Оқушылар сабақтан алғанәсерлерін стикерге жазыптілекағашынажапсырады | Өздерін-өзібағалау. | А4парағы | ||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірекқолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларғақарағанда қабілеттірек оқушыларғақандайтапсырмаларбересіз? | Бағалау.Сіз оқушылардың материалдыигеру деңгейін қалай текеруді жоспарлапотырсыз? | Денсаулық жәнеқауіпсіздіктехникас ынсақтау | ||||
Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылысабақты меңгерту.«Топтасқан сандар»топқа біріктіру, «Сұрақтар жаңбыры»әдісі бойынша өткен тарауды пысықтау,миға шабуыл , саралаутапсырмалары,эссе , кері байланыс жасату: «Тілекағашы». | Фигураларарқылы,ауызша,жазбашатүрдеқалыптастырушыбағалаудыіскеасыру | Компьютерменжұмыскезіндегіқауіпсіздікережелерінеске түсіру. |
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Мектеп: Pythonтіліндеалгоритмдердіпрограммалау. Күні: Мұғалімніңаты-жөні: Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: | |
Сабақтыңтақырыбы | §4.2.Кірістірілгенциклдердіұйымдастыру |
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары | 8.3.3.2 Forциклоператорын пайдалану |
Сабақтыңмақсаты | Барлық оқушы: кірістірілген цикл, күрделі цикл ұғымын анықтау;Оқушылардың көбі: кірістірілген циклдердің орындалуын талдау, қолдану;Кейбіроқушылар:кірістірілгенциклдердіқолданудыңтиімділігінтұжырымдау. |
Ойлаудағдылары | Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау. |
Бағалаукритерийі |
|
Тілдікмақсаттар | Пәндіклексикаментерминология: Кірістірілген цикл-интегрированный цикл-intagrated loopКүрделіцикл-сложныйцикл-complex loop Төртбұрыш-прямоугольник-rectangleТабуляция-табуляция-tabulation |
Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы Бірінің ішіне екіншісін кірістіріп пайдаланған бірнеше қарапайым циклдерді... депатайды; Кірістірілген циклдер көмегімен сандық және символдық деректерді... түріндеэкранғашығаруғаболады. | |
Құндылықтарғабаулу |
академиялықадалдықпринциптерінсақтайды. |
| 4.Өмірбойыоқу,Қазақстандықпатриотизмжәнеазаматтық жауапкершілік дағдысықалыптасады. | |||
Пәнаралық байланыс | Программакодтарыағылшынтіліндежазылады,математикалықсандармен амалдарқолданылады. | |||
Алдыңғыбілім | Forциклі. | |||
Сабақтыңбарысы | ||||
Сабақтың | Мұғалімніңіс- | Оқушыныңіс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
жоспарланған кезеңдері | әрекеті | | | |
/уақыт | | | | |
СабақтыңбасыҰйымдастырукезеңі/5мин | Сәлемдесу, түгендеу. Сыныптапсихологиялықахуалорнату. «Шаңырақ» әдісі.Мұғалім ортадатүрлі-түстіленталардыңбастарын бірқолына жинапұстап тұрады. Бірінші мұғалім біроқушының біржақсы қасиетінайтады. | Оқушылармұғалімменсәлемдеседі. Оқушылар шеңбер болыплентаның екінші ұшын ұстапшаңырақ құрыптұрады. Келесі оқушы сол жақсы қасиетінетағы бір жақсы қасиетін қосыпайтады, барлық оқушылар солайқайталайды. Мысалы, Алтынайақылды қыз деп мұғалім айтады,ал Алтынай Бегман ақылды жәнежігерлібаладеп жалғастырады. | Қошеметкөрсету. | ОқытудыңбелсендіәдістеріNIS. Астана, 2013 |
Топқабіріктіру:2мин | «Жеребе»әдісі. | Оқушылар жеребе тастау арқылытоптарғабірігеді. | | |
Қызығушы-лықты оятуӨткенсабақтыпысықтау /5мин | «Қатені ұста»әдісі. | Оқушылар мәтіндегі қатеніанықтайды: Python-даforоператорыбелгілібір есептеуде көрсетілген мәнгежеткенге дейін жұмыс жасайды.Параметрлі цикл жұмысынұйымдастыруүшінforоператорын loop () функциясыменбіргеқолдану керек. for операторын range ()функциясынқолданутүрлері foriinrange(n) forі inrange(k,n * n )forіinrange(k,n2,х) Кейбір программаларда циклдібасқару мүмкін болмай қалады.Әрине, бұл программалау кезіндежіберген қателерден туындайтынжағдай.Мұндай циклдердікүрделіциклдердеп атайды. | МедальдарарқылыҚБ | |
Миғашабуыл/3мин | «Миға шабуыл»әдісі арқылыөткен сабақ пенжаңа сабақтыұштастыру,продлеманы біргешешу. | Оқушылар берілген сұрақ туралыпікірлерін еркін жеткізеді:
| | |
Сабақтыңортасы МағынанытануОқулықпенжұмыс:/5мин Саралаутапсырмалары. Жекежұмыс/15мин | Оқулықтағыақпараттыоқушыларменбіргеталдайды. Слайд арқылытолықтырады. 1-тапсырма жалпытапсырма. Мұғалімкөмектеседі. | Оқушылар оқулықтағы ақпаратпентанысады, визуалды ақпараталады. Мұғаліммен біргеталдайды. Мақсаты: аудиал жәневизуалоқушылардың білім алуынажағдай жасау.
1) Кіріктірілген циклдердіңкөмегімендеректердіn=5жағдайыүшінтіктөртбұрыштүріндеэкранғашығар. Тапсырманы орындауға ұсыныс:шарт тексеру операторыменциклдарды кірістіріп пайдаланғантиімді. i=j=0 for i in range(1,6):forjinrange(1,6): print(i*j,end="\t") print() Дескрипторлар:
2) Программа орындалу аяқталғансоңx айнымалысы қандай мәнгеиеболады? | Ауызшамадақтау. 6балл | Информатика. 8-сыныпоқулығы Компьютер ,оқулық |
Топтықжұмыс. | 2-тапсырмакөлеміүлкен тапсырма.алдымен мұғалімкөмегімен, соданкейін өз бетіншеорындайды. | Дескрипторлар:
2-тапсырманы мұғалімніңнұсқауымен өзбетіншеорындайды. Практикалықтапсырмадағы«жайсандарды анықтау» программакодына талдау жасай отырып,программаның әрбір жолынатүсініктемежазыңдар. Дескриптор -кірістірілген циклдердіқолданудың маңыздылығынтұжырымдайды. | 4балл | |
Сабақтыңсоңы. Ой толғаныс.Жаңа сабақтыбекіту/3мин | Сабақты бекітусұрақтары. | Оқушыларсұрақтарғажауапбереді:
| Өздерін-өзібағалайды. | |