Файл: 125 International school of Taraz.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.04.2024

Просмотров: 6

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бекітілді __________
27.12.2022ж



125 International school of Taraz” ЖШС




Күні: 27.12.2022

Мұғалімнің аты-жөні: Мактабаева Сымбат

Сынып: 6А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны: 

Сабақ тақырыбы:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:
1) Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі;
2) Мәндес теңдеудің анықтамасын біледі;
3) Бір айнымалысы бар теңдеуді шешудің алгоритмін біледі;
4) Бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;
5) Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шеше біледі.

Сабақ барысы




Сабақтың кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Сабақтың басы
5-мин

Алдыңғы тақырыпта өтілген теориялық материалдарды меңгеруін және үй жұмысын орындау деңгейін бағалау. Ұйымдастыру.

Амандасу. Сыныпты түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру, қиындық туғызған есептерге нұсқау жасау, уақытылы кері байланыс беру.Үй жұмысында оқушылар жіберген қателер олардың есінде сақталып қалмау үшін оны түзету.

Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау.

Оқушылар мұғаліммен амандасады. Берілген үй тапсырмасы бойынша әркім өзінің жұмысын тексереді.
1) 8(b+1)= -3(2+b)
8b+8= -6-3b
8b+3b= -6-8
11b= -14
b= -
2) 6x-6=9x-3
6x-9x=6-3
-3x=3
x= -1

3) -7-5d=7-9d
9d-5d=7+7
4d=14
d=

4) 8+u=5u-4(u+9)
8+u=5u-4u-36
u-u= -36-8
0≠-44
5) 6(f-10)= -60+6f
6f-60= -60+6f
6f-6f= -60+60
0=0

Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»

Теңдеулер тақырыбына берілген практикалық жұмыс




Сабақтың ортасы
31-мин

Сабақтың соңы
4-мин

Жаңа сабақ.
теңдеуінде х –айнымалы (белгісіз). - теңдеудің сол жағы, теңдеудің оң жағы. Мұндай теңдеулер түрінде келтіріледі, мұндағы а - айнымалының коэффиценті, b – бос мүше. Ықшамдау барысында теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді. Мысалы,
теңдеуі мен теңдеуі мәндес теңдеулер.
Түбірлері бірдей теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады.
Теңдеулерді түрлендіріп, түріне келтіру үшін теңдеулердің мынадай қасиеттері пайдаланылады:
1-қасиет: теңдеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде теңдеу мәндес теңдеуге түленеді.
Теңдеудегі мұндай түрлендіруді енгізген ІХ ғасырдағы Орта Азия ғалымы- Мұхаммед бен Мұса әл-Харезми.
2-қасиет: теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.

Оқушылардың оқу мақсатын меңгеру мақсатында есептер беріледі.

Жұптық жұмыс. Дамино әдісін орындау үшін арнайы дайындалған қағаздар таратылады.

Дамино” әдісі

-1.5

-2(4-x)=6(x+4)+4x

-4

27=47+3х-х

-10

38+7к=8(к+4)

6

4(-8х+5)=-30х-26

23

4(6+4х)=0


Өзіндік жұмыс. Оқушыларға есептер жазылған қағаздар таратып береді. Тапсырманы қалй шығару қажет екенін түсіндіріп береді. Оқушылардың әр шығарған 6 есебіне 1 кәмпит береді.




Үйге тапсырма: Теңдеулерге байланысты есеп парақшалары.

Рефлексия:

Мұғалім стикерлерді әр оқушыға таратып береді, оқушылардың жазылған парақтарын жинап алған соң, сабақты меңгеру деңгейлерін анықтайды.

Жаңа сабақ түсіндіру барысында белсене қатысып, тыңдап отырады. Мұғалімнің қосымша сұрақтарына жауап беріп отырады.

Таратылған дамино тапсырмаларынан пазл құрайды. Жанындағы оқушымен ақылдасып есеп шығарады.

  1. -2(4-x)=6(x+4)+4x

-8+2x=6x+24+4x

-8x=32

x=-4

Жауабы: -4


  1. 27=47+3х-х

27-47=2х

2х=-20

х=-10

Жауабы: -10


  1. 38+7к=8(к+4)

38+7к=8к+32

-к=-6

к=6

Жауабы: 6


  1. 4(-8х+5)=-30х-26

-32х+20=-30х-26

-2х=-46

х=23

Жауабы: 23


  1. 4(6+4х)=0

24+16х=0

16х=-24

х=-1,5

Жауабы: -1,5
Есептерді өзіндік жұмыс ретінде орындайды. Шығарған әр алты есепті мұғалімге тексертеді.

  1. 4x+1=2x+7

4x-2x=7-1

2x=6

x=6:2, x=3


  1. 5x+4=3x+16

5x-3x=16-4

2x=12

x=12:2, x=6


  1. 2x+8=x+12

2x-x=12-8

x=4


  1. 7x+1=2x+46

7x-2x=46-1

5x=45

x=45:5, x=9


  1. 6x-3=2x+13

6x-2x=13+3

4x=16

x=16:4, x=4


  1. 9x-10=7x+24

9x-7x=24+10

2x=34

x=34:2, x=17


  1. 2x+21=4x+5

2x-4x=5-21

-2x=-16

x=-16:(-2), x=8


  1. x+2=5x-2

x-5x=-2-2

-4x=-4

x=4:4, x=1


  1. 6x-9=4x-1

6x-4x=-1+9

2x=8

x=8:2, x=4


  1. 5x+2=16-2x

5x+2x=16-2

7x=14

x=14:7, x=2


  1. 3x-1=23-x

3x+x=23+1

4x=24

x=24:4, x=6


  1. 6x+8=38-4x

6x+4x=38-8

10x=30

x=30:10, x=3


  1. 80-x=8x-1

-x-8x=-1-80

-9x=-81

x=81:9, x=9


  1. 2x+7=17-8x

2x+8x=17-7

10x=10

x=10:10, x=1


  1. 15-x=23-3x

-x+3x=23-15

2x=8

x=8:2, x=4


  1. 12x-20=15x-38

12x-15x=-38+20

-3x=-18

x=18:3, x=6


  1. 35x+10=20x+175

35x-20x=175-10

15x=165

x=165:15, x=11


  1. 14x=2x+60

14x-2x=60

12x=60

x=60:12, x=5

Оқушылар сабақта не жайлы меңгергендерін немесе сабақтың қай бөлігі түсініксіз болғанын берілген парақшаға жазып, мұғалімге өткізеді.

Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»

Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»

 6-сынып математика оқулығы

Дамино қағаздары

Есептер жазылған парақтар

стикер