Файл: Косинустар теоремасын білу жне олдану.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.04.2024

Просмотров: 15

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

9 сынып

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

9.3А Үшбұрыштарды шешу

Сабақтың тақырыбы:

Косинустар теоремасы.

Оқу мақсаты:

9.1.3.6

косинустар теоремасын білу және қолдану;

Бағалау критериі:

осинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Косинустар теоремасы тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- косинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану. Үйге тапсырмасын тексеру. Өтілген тақырып тапсырмаларын тексеру

1.Ұқсас үшбұрыш дегеніміз не?

2.Үшбұрыштардың ұқсастығының бірінші белгісін ата.

3.Үшбұрыштардың ұқсастығының екінші белгісін ата.

4.Үшбұрыштардың ұқсастығының үшінші белгісін ата.
Бағалау: Ауызша бағалау.



Амандасады, тақырыпты жазады.
Сұрақтарға жауап береді


Дескриптор:

-Ұқсас үшбұрыштың анықтамасын айтады.

-Ұқсас үшбұрыштың 1,2,3-ші белгісі айтады.




Whatsapp месенжерін қолдану.



10 мин

Жаңа сабақ

Жаңа сабақ. Видеотүсіндіру. https://onlinemektep.net/schedule/12.01.2021/lesson/ac4d89f3-bae8-473d-bb0c-5fdf333445b2




  1. AC2 AB2 BC2 2AB BC cosB немесе b2 a2 c2  2ac  cos

  2. AB2 BC2 AC2 2AB AC cosC немесе c2 a2 b2  2ab  cos

BC2 AB2 AC2 2AB AC cos A немесе a2 b2 c2  2bc  cos




Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады

Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады.





https://onlinemektep.net/schedule/12.01.2021/lesson/ac4d89f3-bae8-473d-bb0c-5fdf333445b2

видеотүсіндіру

Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов

Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл

Интернет ресурстары.

15

минут


Бекіту тапсырмасы

Тапсырма._1.__Тапсырма._2.'>Тапсырма. 1.





Тапсырма. 2.



Тапсырма. 3. 

Тапсырма. 4. 

1.Сызба бойынша косинустар теоремасын қолданып, үшбұрыштың белгісіз элементтерін анықтайды

2.Үшбұрыштың екі қабырғасы а мен b,ал арасындағы бұрышы-60 Еﹾгер а=8 см b=15 см болса оның үшінші қабырғасын табыңдар.
Оқулықтан №1


Оқушылар есептің сызбасын сызады.

Білім алушы дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.

Оқулықтан үшбұрыш ұқсастығына есеп шығарады.

Шешуі:с²=a²+b²-2ab cosἀ

c²=64+225-2*8*15*0,9=289-216=73

с=8,5

Жауабы:8,5


Дескриптор:

Білімалушы

-косинустар теоремасын біледі;

-косинустар теоремасын қолданады.

ҚБ:



Дескриптор:

-АВ қабырғасы ның ұзындығын анықтайды

Дескриптор:

-2 қабырғасы ның ұзындығын анықтайды

-Тақырыпқа қатысты есептерді талдайды.



Слайд

Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов

Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл

Интернет ресурстары

10мин

Жеке жұмыс

Online-mektep

Тапсырманы орындайды

Мониторинг

https://onlinemektep.net/schedule/12.01.2021/lesson/ac4d89f3-bae8-473d-bb0c-5fdf333445b2

2 минут






Бүгінгі сабақта:

- Косинустар теоремасы.

- Косинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану

Кері байланыс.

  • Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

  • Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;

  • Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.


Үйге тапсырма. №2.



Тақырыпты меңгергенін анықтау
Кері байланыс жасайды.






Whatsapp месенжерін қолдану
Презентация



Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

9 сынып

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

9.3А Үшбұрыштарды шешу

Сабақтың тақырыбы:

Косинустар теоремасы.

Оқу мақсаты:

9.1.3.6

косинустар теоремасын білу және қолдану;

Бағалау критериі:

осинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Косинустар теоремасы тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- косинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану. Үйге тапсырмасын тексеру. Өтілген тақырып тапсырмаларын тексеру

1.Ұқсас үшбұрыш дегеніміз не?

2.Үшбұрыштардың ұқсастығының бірінші белгісін ата.

3.Үшбұрыштардың ұқсастығының екінші белгісін ата.

4.Үшбұрыштардың ұқсастығының үшінші белгісін ата.
Бағалау: Ауызша бағалау.



Амандасады, тақырыпты жазады.
Сұрақтарға жауап береді


Дескриптор:

-Ұқсас үшбұрыштың анықтамасын айтады.

-Ұқсас үшбұрыштың 1,2,3-ші белгісі айтады.




Whatsapp месенжерін қолдану.



5 мин

Жаңа сабақты бекіту.

Теорема. Кез келген үшбұрыштың бір қабырғасының квадраты қалған екі қабырғасының квадраттарының қосындысынан олардың ұзындықтары мен арасындағы бұрыштың косинусының екі еселенген көбейтіндісін азайтқанға тең.


  1. AC2 AB2 BC2 2AB BC cosB немесе b2 a2 c2  2ac  cos

  2. AB2 BC2 AC2 2AB AC cosC немесе c2 a2 b2  2ab  cos

BC2 AB2 AC2 2AB AC cos A немесе a2 b2 c2  2bc  cos
1.а)Егер үшбұрыштың екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрыш берілсе;

ә)егер үшбұрыштың екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрыштан басқа бұрыштар берілсе,онда косинустар теоремасы үшінші қабырғаны табуға мүмкіндік береді;

2.Үшбұрыштың үш қабырғасы берілсе, онда үшбұрыштың бұрыштары косинустар теоремасы арқылы есептеуге болады.



Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады


Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады.




https://onlinemektep.net/schedule/1610582400/lesson/ec23b953-d90e-4326-b25c-a8e365730588


Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов

Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл

20

минут


Бекіту тапсырмасы

Тапсырма. 1. Есептер шығару: 

1. a=8, b=15,  . Табу керек: с, 

2. а , с   

3. a = 4, b = 6, c = 7,5

4. a = 9, b = 11,  , c - ?

5. a = 40, b = 13, c = 37, cos

Оқулықтан №3, №6, №7

Тест тапсырмалары.

1.Үшбұрыштың бұрыштары 7:5:6 сандарына пропорционал. Үшбұрыштын ең кіші бұрышын аңықта . А) 50 В) 40 С)60 Д)100 Е) 70

2. Қабырғалары 2 м-ге тең ромбының периметрін табыңыз .А) 4 м В) 12 м С) 8 м Д) 6 м Е) 16 м

3.а = ( 5; -2 ) және в= ( 1;2 ) векторларының скаляр көбейтіндісін тап.

А) 12 В) 9 С) 0 Д) 1 Е) 5

4.АВС бұрышы шеңберге іштей сызылған.Оған сәйкес центрлік бұрыш 88 градусқа тең. АВС бұрышын табыңдар. А) 44 гр. В) 42 гр. С) 48 гр. Д) 40 гр.

5.Ауданы 36-ға тең болатын тең бүйірлі тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасының ұзындығын табыңдар.

А) 12 В) 6 С) 12/2 Д) 8 Е) 6/2

6.Тікбұрышты параллелипипед өлшемдері 2;5 және 7 болса , онда көлемін табыңдар .

А) 45 В) 80 С) 70 Д)60 Е) 78

7.Паралеллелограммның бір қабырғасы 4 дм , екіншісі одан 3 есе артық . Паралеллелограммның периметрін табыңыз .

А) 48 дм В) 11 дм С) 22дм Д) 16 дм Е) 32 дм

8.Үшбұрыштын қабырғалары 13 ; 14 және 15 . Ауданын табыңыз .

А) 54 В) 84 С) 42 Д) 98 Е) 60

9.Тікбұрышты үшбұрыштын катеттері 30 см және 40 см . Оған сырттай сызылған шеңбердің радиусын табыңыз .

А) 40 см В) 25 см С) 50 см Д) 60 см Е) 35 см

10). Радиусы 10 м болатын шеңбер ұзындығын табыңыз.

А) 10 пи.м В) 30 пи.м С) 35 пи.м Д) 20пи.м Е) 40 пи.м


Оқушылар есептің сызбасын сызады.

Оқулықтан есеп шығарады.

Білім алушы дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.


Дескриптор:

Білімалушы

-косинустар теоремасын біледі;

-косинустар теоремасын қолданады.

ҚБ:



-Тақырыпқа қатысты есептерді талдайды.


Слайд

Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов

Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл

Интернет ресурстары

10мин

Жеке жұмыс

Online-mektep

Тапсырманы орындайды

Мониторинг

https://onlinemektep.net/schedule/1610582400/lesson/ec23b953-d90e-4326-b25c-a8e365730588

2 минут






Бүгінгі сабақта:

- Косинустар теоремасы.

- Косинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану

Кері байланыс.

  • Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

  • Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;

  • Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.


Үйге тапсырма. №8.



Тақырыпты меңгергенін анықтау
Кері байланыс жасайды.






Whatsapp месенжерін қолдану
Презентация



Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

9 сынып

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

9.3А Үшбұрыштарды шешу

Сабақтың тақырыбы:

Косинустар теоремасы.

Оқу мақсаты:

9.1.3.6

косинустар теоремасын білу және қолдану;

Бағалау критериі:

осинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Косинустар теоремасы тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- косинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану. Үйге тапсырмасын тексеру. Өтілген тақырып тапсырмаларын тексеру

1.Ұқсас үшбұрыш дегеніміз не?

2.Үшбұрыштардың ұқсастығының бірінші белгісін ата.

3.Үшбұрыштардың ұқсастығының екінші белгісін ата.

4.Үшбұрыштардың ұқсастығының үшінші белгісін ата.
Бағалау: Ауызша бағалау.



Амандасады, тақырыпты жазады.
Сұрақтарға жауап береді


Дескриптор:

-Ұқсас үшбұрыштың анықтамасын айтады.

-Ұқсас үшбұрыштың 1,2,3-ші белгісі айтады.




Whatsapp месенжерін қолдану.



5 мин

Жаңа сабақты бекіту.

Теорема. Кез келген үшбұрыштың бір қабырғасының квадраты қалған екі қабырғасының квадраттарының қосындысынан олардың ұзындықтары мен арасындағы бұрыштың косинусының екі еселенген көбейтіндісін азайтқанға тең.


  1. AC2 AB2 BC2 2AB BC cosB немесе b2 a2 c2  2ac  cos

  2. AB2 BC2 AC2 2AB AC cosC немесе c2 a2 b2  2ab  cos

BC2 AB2 AC2 2AB AC cos A немесе a2 b2 c2  2bc  cos
1.а)Егер үшбұрыштың екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрыш берілсе;

ә)егер үшбұрыштың екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрыштан басқа бұрыштар берілсе,онда косинустар теоремасы үшінші қабырғаны табуға мүмкіндік береді;

2.Үшбұрыштың үш қабырғасы берілсе, онда үшбұрыштың бұрыштары косинустар теоремасы арқылы есептеуге болады.



Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады


Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады.




https://onlinemektep.net/schedule/1610582400/lesson/ec23b953-d90e-4326-b25c-a8e365730588


Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов

Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл

20

минут


Бекіту тапсырмасы

Тапсырма. Есептер шығару: 

№1 Үшбұрыштың үш қабырғасы берілген.Оның бұрыштары мен ауданын табу керек.

1.a=7см,b=3см,c=8см

2.a=15м,b=24м,c=18м

3.a=3дм,b=4дм,c=5дм

Сәйкестендіру

1.АС=2см,ВС=4см, АВ-?---

2.a=14, b=16, c=10 ------

3.Үшбұрыш қабырғалары 13,14,15.Үлкен бұрышының косинусын

4. Үшбұрыш қабырғалары 13,14,15.кіші бұрышының косинусын табыңдар ----0,5

5. бұрыш жасайтын параллелограмның қабырғалары 2см,3см-ге тең.Осы бұрышқа қарсы жатқан диагональді табыңдар----

Оқулықтан №7, №10



Оқушылар есептің сызбасын сызады.

Дескриптор:

-үшбұрыштың белгісіз элементтерін анықтайды

-есептің шешімін табады
Оқулықтан есеп шығарады.

Білім алушы дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.


Дескриптор:

-Үшбұрыштың бұрыштарын табады

- ауданын табады

-жауабын жазады

Білімалушы

-косинустар теоремасын біледі;

-косинустар теоремасын қолданады.

ҚБ:



-Тақырыпқа қатысты есептерді талдайды.


Слайд

Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов

Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл

Интернет ресурстары

10мин

Жеке жұмыс

Online-mektep

Тапсырманы орындайды

Мониторинг

https://onlinemektep.net/schedule/1610582400/lesson/ec23b953-d90e-4326-b25c-a8e365730588

2 минут






Бүгінгі сабақта:

- Косинустар теоремасы.

- Косинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану

Кері байланыс.

Бүгін сабақта мен.....үйрендім

Бүгін сабақта маған....ұнады

Бүгін сабақта мен.....қайталадым

Бүгін сабақта мен өзіме....деген баға қойдым

Үйге тапсырма. №12.



Тақырыпты меңгергенін анықтау
Кері байланыс жасайды.






Whatsapp месенжерін қолдану
Презентация



Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

9 сынып

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

9.3А Үшбұрыштарды шешу

Сабақтың тақырыбы:

Косинустар теоремасы.

Оқу мақсаты:

9.1.3.6

косинустар теоремасын білу және қолдану;

Бағалау критериі:

осинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Косинустар теоремасы тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- косинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану. Үйге тапсырмасын тексеру. Өтілген тақырып тапсырмаларын тексеру
Бағалау: Ауызша бағалау.



Амандасады, тақырыпты жазады.
Сұрақтарға жауап береді


Дескриптор:

-Ұқсас үшбұрыштың анықтамасын айтады.

-Ұқсас үшбұрыштың 1,2,3-ші белгісі айтады.




Whatsapp месенжерін қолдану.



5 мин

Жаңа сабақты бекіту.

Теорема. Кез келген үшбұрыштың бір қабырғасының квадраты қалған екі қабырғасының квадраттарының қосындысынан олардың ұзындықтары мен арасындағы бұрыштың косинусының екі еселенген көбейтіндісін азайтқанға тең.


  1. AC2 AB2 BC2 2AB BC cosB немесе b2 a2 c2  2ac  cos

  2. AB2 BC2 AC2 2AB AC cosC немесе c2 a2 b2  2ab  cos

BC2 AB2 AC2 2AB AC cos A немесе a2 b2 c2  2bc  cos
1.а)Егер үшбұрыштың екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрыш берілсе;

ә)егер үшбұрыштың екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрыштан басқа бұрыштар берілсе,онда косинустар теоремасы үшінші қабырғаны табуға мүмкіндік береді;

2.Үшбұрыштың үш қабырғасы берілсе, онда үшбұрыштың бұрыштары косинустар теоремасы арқылы есептеуге болады.



Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады


Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады.




https://onlinemektep.net/schedule/1610582400/lesson/ec23b953-d90e-4326-b25c-a8e365730588


Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов

Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл

20

минут


Бекіту тапсырмасы

Тапсырма. Есептер шығару: 

№1 Үшбұрыштың үш қабырғасы берілген.Оның бұрыштары мен ауданын табу керек.

1.a=15м,b=24м,c=18м

2.a=3дм,b=4дм,c=5дм

№2. а=1 в=   с=2 Үшбұрыштың бұрыштарын табыңдар

В а222-2вс



 

     ⦟В=60°

⦟С=180°-30°-60°=90° Жауабы:  .

Есептер.

1.Үшбұрыштың үш қабырғасы берілген: 13, 14, 15. Осы үшбұрыштың үлкен бұрышының косинусын табыңыз. 
Жауабы: 
2.Үшбұрыштың үш қабырғасы берілген: 13, 14, 15. Осы үшбұрыштың кіші бұрышының косинусын табыңыз. 

Жауабы: 
3.Дұрыс АВС үшбұрышының Д нүктесімен қосылған А төбесі оның ВС қабырғасын ВД=1, ДС=2 болып келетін кесінділерге бөледі. АД кесіндісін табыңыз. 

Жауабы: 
4.АВС үшбұрышының үш қабырғасы берілген: а=18 см, b=15 см, с=12 см. А бұрышының биссектрисасын табыңыз. 

Жауабы: 10 см 

Оқулықтан №13,15



Оқушылар есептің сызбасын сызады.

Дескриптор:

-үшбұрыштың белгісіз элементтерін анықтайды

-есептің шешімін табады
Оқулықтан есеп шығарады.

Білім алушы дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.


Дескриптор:

-Үшбұрыштың бұрыштарын табады

- ауданын табады

-жауабын жазады

Білімалушы

-косинустар теоремасын біледі;

-косинустар теоремасын қолданады.

ҚБ:



-Тақырыпқа қатысты есептерді талдайды.


Слайд

Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов

Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл

Интернет ресурстары

10мин

Жеке жұмыс

Online-mektep

Тапсырманы орындайды

Мониторинг

https://onlinemektep.net/schedule/1610582400/lesson/ec23b953-d90e-4326-b25c-a8e365730588

2 минут






Бүгінгі сабақта:

- Косинустар теоремасы.

- Косинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану

Кері байланыс.

Бүгін сабақта мен.....үйрендім

Бүгін сабақта маған....ұнады

Бүгін сабақта мен.....қайталадым

Бүгін сабақта мен өзіме....деген баға қойдым

Үйге тапсырма. №17.



Тақырыпты меңгергенін анықтау
Кері байланыс жасайды.






Whatsapp месенжерін қолдану
Презентация





Мұғалімнің аты-жөні:

Мақсұтбек Г.




Пән/Сынып:

9 сынып




Күні:

26.01.2023




Тарау немесе бөлім атауы:

9.3А Үшбұрыштарды шешу




Сабақтың тақырыбы:

Синустар теоремасы.




Оқу мақсаты:

9.1.3.косинустар теоремасын білу және қолдану;

9.1.3.7синустар теоремасын білу және қолдану;




Сабақ мақсаты:

- косинустар теоремасын білу және қолданады

-Синустар теоремасын есеп шығаруда қолданады.




Сабақ барысы




Уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. «Ақ тілек»әдісі арқылы психологиялық жағымды ахуал орнатамын.

2.Үй тапсырмасын тексеру

Бірнеше бала тақтада үй жұмысын шығарады, қалған оқушыларды аралап тексеремін.

Өткен тақырыпты қайталау сұрақтары


ұжымдық жұмысСұрақтар.

1.Синустар теоремасын айтыңыз.

2. Косинустар теоремасын айтыңыз.

3. Синустар теоремасын жазыңыз.

4. Косинустар теоремасын жазыңыз.

5. sin30°, Sin45°, Sin 60° - мәндері неге тең?

6. cos 30°cos 45°cos 60° - мәндері неге тең?

7. Косинустар теоремасын түрлендіріп жазыңыз.

8. Үшбұрыштарды шешу дегеніміз не?


Үй жұмысын тесертеді, орындап келген тапсырмасын жауаппен салыстырып көреді.

Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады


Қажетті анықтамаларды жазып, мәндерін жалғасты жаттайды.




Дескриптор: Жалпы - 2 балл
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.



Дәптер, тақта.



Сабақтың ортасы

35

минут


Жұптық жұмыс «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Тапсырма

 


Жеке жұмыс « Кім жылдам» әдісі

Тест

1.Егер үшбұрыштың қабырғасының квадраты басқа қабырғаларының квадраттарының қосындысына тең болса, онда бұл қабырға:

а)доғал бұрышты б)тік бұрышты в)сүйір бұрышты

 2.АВС үшбұрышында АВ және ВС қабырғалары белгілі болса,онда АС қабырғасын табу үшін

а) А бұрышының б) В бұрышының в) С бұрышының градустық өлшемі белгілі болу керек

3. Үшбұрыш қабырғалары 5,6 және 7см болса:

а)Сүйір бұрыш б)тікбұрышты в)доғалбұрышты үшбұрыш болып табылады

4.Егер АВС үшбұрыш берілген. А=48°; В=72°болса онда ең үлкен қабырғасы:

а) АВ б) АС в) ВС

5. Егер үшбұрыштың екі қабырғасының қосындысы Үшінші қабырғасының квадратынан үлкен болса, Онда үшінші қабырға қандай бұрышқа қарама-қарсы орналасқан?

а)сүйір бұрышына б)Тік бұрышына в)Доғал бұрышына


үшбұрыштың белгісіз элементтерін анықтайды,

есептің шешімін табады
Оқулықтан есеп шығарады.

Білім алушы дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.

Жауабы :

1.б

2.б

3.а

4.б

5.в


Дескриптор:

- синустар, косинустар теоремасын қолданады

-Үшбұрыштың бұрыштарын табады

Жалпы - 3 балл

Дескриптор:

Есептің шартына байланысты теореманы дұрыс таңдайды;

Формуланы дұрыс жазады;

Белгісіз шаманы табады;

Жауабын жазады.

ҚБ:



Дескриптор: Жалпы - 5 балл


Слайд

Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов

Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл

Интернет ресурстары

Сабақтың соңы
2 минут



Кері байланыс.

Бүгін сабақта мен.....үйрендім

Бүгін сабақта маған....ұнады

Бүгін сабақта мен.....қайталадым

Бүгін сабақта мен өзіме....деген баға қойдым
Үйге тапсырма. №3,24.


Тақырыпты меңгергенін анықтау


Кері байланыс жасайды.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.




Слайд