Файл: Малімні атыжні Саманова Жанар Муратовна ПнСынып.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.04.2024

Просмотров: 7

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Мұғалімнің аты-жөні:

Саманова Жанар Муратовна

Пән/Сынып:

Жаратылыстану

Қай аптаның нешінші сабағы

1 сабақ

Тарау немесе бөлім атауы:

5.1А 

Ғылым әлемі


Сабақтың тақырыбы:

Ғылымның рөлі

Зерттеу сұрағы

Зерттеуді жоспарлау

Оқу мақсаты:

5.1.1.1- ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау

5.1.2.1- зерттеу сұрағы мен болжамды тұжырымдау

5.1.3.1- зерттеу жоспарын құрастыру

5.1.3.2 - зерттеу жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін тұжырымдау

Бағалау критериі:

- ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтай алады

- зерттеу сұрағы мен болжамды тұжырымдайды және зерттеу жоспарын құрастыра алады

- зерттеу жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін тұжырымдай алады

Сабақтың кезеңдері


Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы













Ортасы

Ұлы ағылшын ғалымы Иссак Ньютон былай деп жазды: “Басқаларды білмеймін, ал мен өзімді су жағалай жүріп, бірде ұлудың қабыршығын, бірде су шайып әбден жұмырланған тасты тапқан баладай сезінемін. Ал ол кезде ақиқаттың алып мұхиты алдымда шетсіз-шексіз, зерттеусіз жатқан еді”.

Осы сөздерді қалай түсіндіресің? 
Қандай ғалымдарды жаратылыстанушы және энциклопедистер деп атайды ? 

Жаратылыстауға жататын ғылым түрлерін ата ? 






Критериалды бағалау:

Жаратылыстану ғалымдарын атайды -1 балл

Негізгі энциклопедистер атап көрсетеді – 2 балл

Критериалды бағалау:

 Ғылымның рөлін анықтайды-1

Зерттеу қандай сұрақтарға жауап береді - 2

Критериалды бағалау:

  •  Негізгі ғылымның түрлерін жіктейді -2 балл  







Соңы
















Сабақ жоспары №1 

5.1А 

Ғылым әлемі


Мектеп: « 44 ЖОББМ» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Саманова Жанар Муратовна

Сабақ тақырыбы


Ғылымның рөлі

Зерттеу сұрағы

Зерттеуді жоспарлау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.1- ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау

5.1.2.1- зерттеу сұрағы мен болжамды тұжырымдау

5.1.3.1- зерттеу жоспарын құрастыру

5.1.3.2 - зерттеу жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін тұжырымдау

Сабақ мақсаттары

Сіздің меңгеретініңіз: 

Жаратылыстану ғылымымен айналысқан энциклопедистер  кімдер.

 зерттеу болжамын ұсыну жолдарын талдайсыз 

Сіздің білетініңіз: 

Жаратылыстану ғылымдары мен әлемді зерттеудің рөлін анықтаңыз 

зерттеу сұрағы негізінде  болжамдарды тұжырымдаңыз 


Саралап оқыту тапсырмалары


 1-Жаттығу
0-10


Түсіну




Ұлы ағылшын ғалымы Иссак Ньютон былай деп жазды: “Басқаларды білмеймін, ал мен өзімді су жағалай жүріп, бірде ұлудың қабыршығын, бірде су шайып әбден жұмырланған тасты тапқан баладай сезінемін. Ал ол кезде ақиқаттың алып мұхиты алдымда шетсіз-шексіз, зерттеусіз жатқан еді”.

Осы сөздерді қалай түсіндіресің? 

Критериалды бағалау:

  •  Ғылымның рөлін анықтайды-1

  •  Зерттеу қандай сұрақтарға жауап береді - 2




Презентация


2-Жаттығу
10-14


Талдау




Қандай ғалымдарды жаратылыстанушы және энциклопедистер деп атайды ? 

Критериалды бағалау:

  • Жаратылыстану ғалымдарын атайды -1 балл

  •  Негізгі энциклопедистер атап көрсетеді – 2 балл







3-Жаттығу

14-18

Бағалау




Жаратылыстауға жататын ғылым түрлерін ата ? 

Критериалды бағалау:

  •  Негізгі ғылымның түрлерін жіктейді -2 балл  







Үй тапсырмасы

18-20

Табиғатты зерттеумен айналысатын ғылымдардың бірі жайында қажетті ақпараттарды жина.




Соңы