Файл: за мерзімді жоспар тарауы 2Aтарау Шешімдерді бадарламалау Мектеп.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 25.04.2024
Просмотров: 4
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы № 382 бұйрығына сәйкес.
ҚМЖ ҮЛГІСІ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 7.2A-тарау: Шешімдерді бағдарламалау | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 27.01.23 | Мұғалімнің аты-жөні: Ошакбаева Гульзайра Култасовна | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 «к» | Қатысушылар саны: 6 | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тармақталу алгоритмдерін программалау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.3.2.1-программалау тілінде алгоритмді жазу 7.3.3.2-сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыңда (С/С++, Python, Delphi, Lazarus) жазу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Шартты операторларды қолдануды түсіну Жобаларда шартты операторларды қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған қызмет | Оқушы әрекеті | бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, сабақта жоқ білім алушыларды журналға белгілеу Үй тапсырмасын сұрау. «Chain quiz» әдісі арқыры үй тапсырмасын сұрау. Оқушыларды «Chain quiz» әдісінде оқылған сұрақтардың нөмірі арқылыу екі топқа бөлу. Жұп сан және тақ сан арқылы. Топ басшысын сайлау. Топ басшысы жауап берген оқушыларға фишка беріп отырады. Сабақтың соңында қай топ фишка көп жинаса сол топ жеңіске жетеді. Сіздің ойыңызша бүгін қандай тақырыппен таныс боламыз? Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттармен таныстыру | Оқушылар моншақ тәріздес кезек кезек сұрақпен жауапты оқиды | | . Компьютер оқулық дәптер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы | (С) Білім алушылардан сұраймыз: «Егер» деген сөзді қай уақытта және қайда қолданатыңызды айтыңыз, мысал келтіріңіз. Анықтама. Тармақталу (Ветвление; branching, fork) тандау бар жағдайда басқаруды беру; программадағы бірнеше команда тізбектерінің — біреуін берілген шарт бойынша таңдау. Тармақ (Ветвь; branch) — алгоритмдер мен программаларда — тармақталу нүктесінен басталатын, таңдап алынатын жолдардың бірі. Анықтама. Тармақталу операторы шарттың орындалуына немесе орындалмауына байланысты екі түрлі жағдайдың бірін таңдауға мүмкіндік береді. Толық формасы: Егер (шарт) онда 1 ші әркекет әйтпесе 2 ші әрекет Қысқартылған формасы: Егер (шарт) онда 1 ші әрекет Бағдарламалау тілдеріндегі жалпы жазылу формасы
Қарапайым шарт - бұл шамалар бойынша екі өрнекті математикалық салыстыру (екі шаманы салыстыру). Бағдарламалау тілдерінде салыстыру амалдарды келесі белгілердің көмегімен жазылады (1 ші кесте):
Жаңа cөздер
Мысалы: Енгізілген сан теріс немесе оң таңбалы екенін тексеретін бағдарламаны жазыңыз Мысалы: Пернетақтадан бүтін санды енгізу. Егер бұл сан 0-ден үлкен болса, онда программа «Бұл теріс сан», әйтпесе «Бұл оң сан» хабарламасын шығарады. } Оқушыларға постер беріледі. Екі топ берілген постердегі тармақталған алгоритімді шешеді. Практикалық жұмыс: } Сабақты бекіту: «Блум түймедағы» Рефлексия: Бестармақ әдіс Калькулятор Үйге тапсырма беру. Келесі есепті шешу программасын жазу.
Бағалау. Бас бармак әдісі. Сабақтың соңында Оқу мақсаттарына жетті ме әлде жетпеді ме деп сұраймыз. | Постермен жұмыс | | Көрсетілім Компьютермен жұмыс. Тақтадада түймедақтың суреті. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Екі жұлдыз, бір тілек | стикер |
Chain quiz
Sqrt(x) |
|
1980 жылы Bell Laboratories фимасының қызметкері Бьёрн Страуструп |
|
Мәтінде қолданылатын қарапайым белгілер жиынтығы. - a b c d A B C D - 0,1,2 . . . 9 - , . ; : ? ! / | _ () {} [] < > * = - + - бос орын, жаңа жолға өту. | 3.Синтаксис дегеніміз не? |
Алфавит әріптерінен, ықтимал комбинациялардан (құрылымдар) тұратын ережелер жинағы. С++ тілінің синтаксисі: main, cout, cin, int және т.б. | 4.Идетификатор дегеніміз не? |
Әріптен немес “” сызу символдарынан басталатын латын алфавитінің әріпі. Цифр және символдар тізбегі. | 5. Тұрақтылар - |
Есепті шешу процесінде өзгермейтін шама. | 6. Операторлар- |
Программалау тілінде арнайы қызметті орындайтын бекітілген сөздер немесе символдар. | 7. Программа дегеніміз не? |
Программалау тілінде жазылған алгоритімді программа дейміз. | 8. Code::Blocks өңдеудің кіріктірілген ортасын іске қосқаннан кейін қандай команда орындаймыз? |
File New Project Go | 9. #include "stdafx.h" # include "clocale" # include "iostream" командалары не үшін қолданылады. |
Include –жаңа файлды қосу үшін, "stdafx.h" "clocale", "iostream" тақырыптық файлдардың атауы | 10. { } фигуралы жақша нені білдіреді? |
Программаның басталуын және аяқталуын білдіреді. | 11. Cout коды қандай қызмет атқарады? |
Экранға мәтінді шығару үшін қолданылады | 12. Х-тің квадрат түбірі С++ тілінде қалай жазылады? |
Гласарий
Егер-если-if
Оператор- оператор- operator