Файл: Педагогты атыжні Сайфутдинов Дидар Мерсаевич.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.04.2024

Просмотров: 8

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім




Педагогтың аты-жөні

Сайфутдинов Дидар Мерсаевич

Күні




Сынып 2-3

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Айып добын тебу


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

3.2.6.1. Шығармашылық қабілеттерді және идеяларды түсіндіру және көрсету

Сабақтың мақсаты

Ойын арқылы оқушылардың ойлау, тапқырлық қабілеттерін жетілдіру.


Бағалау критерииі

Айып добын орындау кезінде, әдіс-тәсілдерді үйренді.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Оқушыларды бүгінгі сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру, бағалау критерийлерімен таныстыру

Ортақ бағалау парағы.



Топ мүшелері

1

(0-5)

балл

2

(6-9)

балл

3

(10-13 )

балл

4

Жалпы балл

1
















2
















3
















4

















10-13 өте жақсы

6-9 жақсы

0-5 қанағаттанарлық

Қызығушылықты ояту сатысы.

Слайд

1.Тақтаға тірек сөздерді жазу.

Спорт патшасы – футбол.

Футбол

Аяқ добы Қол добы

1.Алғашында футбол қолмен де аяқпен де ойналған.2.Футбол ойынының бұрыштан ұру ережесі 1872

жылы қабылданды.

3.Төрешіге 1878 жылы ысқырық ұсынылған

4.11 метрлік айып добын салу 1891 жылы қабылдандыӘлемге танымал футбол ойыншылары

1.Роберто Баджо.1967ж.Италия.1993 жылғы Әлемнің, Еуропаның және Италияның үздік ойыншысы.

2.Франц Беккенбауэр.1945ж.ГФР.Неміс ойыншысы.1972 жылы КСРО құрамасын жеңгеннен кейін Еуропаның үздік ойыншысы атанған.

3.Диего Армандо Марадона.1960жылы туған.1986 жылғы Әлем Чемпионы,және чемпионаттың үздік ойыншысы.

4.Пеле.Толық аты(Эдсон Арантис ду Насименту).1940жылы туған.1970 жылғы Әлем Чемпионатының үздік ойыншысы.1958 жылғы Әлем Чемпионатының ең үздік жас ойыншысы.1973 жылғы Оңтүстік Американың «Жыл ойыншысы»

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



Тренинг жазылған парақшалар

Ортасы

1.Футбол ойынының мақсаты не?

2.Ойынның қауіпсіздік ережелері.

3.Тоқтау және бұрылу техникасы.

4.Допты қалай алып жүруге болады.

5.Қақпашы ойыны.

6.Допты аяқпен тоқтату.

Футбол ағылшын(foot- аяқ, ball-доп)яғни аяқ добы деген мағына береді.Бұл командалық ойын.Зерттеулерге үңілсек, бұл ойынды алғашында қолмен де,аяқпен де ойнаған.Кейін келе аяқпен ойнау ережесі бекітілген.Өте қызықты ойын.

Ойынның мақсаты: екі командаға қарсыластар допты аяқпен немесе дененің басқа бір жерімен (қолдан басқа) қақпаға енгізу және өз қақпаларын қорғау. Алаң көлемі 100-110м болады.Ені 65-75м болады.Футбол команданың әр мүшесін нақты ойын тәртібіне үйретеді.Футболда қақпашыны қосып есептегенде, әрқайсысында 11 ойыншы бар екі команда ойнайды.Допқа қолды қақпашыдан басқа ешкімге тигізуге болмайды.Ойынның ұзақтығы – 90 минут, 45 минуттан 2 кезең.

2.Футбол ойынындағы қауіпсіздік ережелері.

Ойын барысында даурығып айқайлауға болмайды.

Ойыншы әріптесіне белгі беруге болады.

Ойынға төрешілік етушінің ескертпесін ойыншы мүлтіксіз орындауға тиіс.

Допты алып бара жатқан қарсыласты қуып жеткен жағдайда, оның аяғын емес допты тебу арқылы тартып алуға болады.

Төрешінің берген белгісін(ысқырықты) естіген сәтте ойынды тоқтату керек.

Қарсыласты итеріп жіберуге, шалуға болмайды.

Қандай жағдай болмасын,қақпашыға тиісуге болмайды. Дөрекілік жасау футболшыға жат құбылыс.

3. Тоқтату және бұрылу техникасы.

Бұл техниканың жаттығулары мынадай:

Жай жүгіру

Бір бүйірге қарай жүгіру немесе аяқты қайшыластырып жүгіру

Орташа жүгіру.

90 градусқа бұрылып, тез жүгіру.

Бір қолмен екінші аяққа ауыса отырып, көптеген секірулер жасау.

Жүгіріп келіп, бір немесе екі аяқпен итеріле секіру барыснда жоғарыда ілулі тұрған допқа басты тигізу.

360 градусқа бұрылып тез жүгіру.

4. Допты алып жүру.

Допты алып жүру аяқтың үстінің ішкі және сыртқы бөліктерімен соғу арқылы орындалады.

Допты алып жүруді жетілдіру жаттығулары.

Допты кедергілердің арасымен алып жүрү.

Жерге «сегіздікті» созып, сол сызықтың сыртымен оң аяқтың сыртымен, кейін қарама-қарсы бағытқа сол аяқтың сыртымен алып жүру.

5.Қақпашы ойыны.

Қақпашы ойын барысында допты қолмен ұстай алатын жалғыз ойыншы.

Қақпашы ойынының техникасынамыналар жатады:допты ұстау, допты қолмен қайтару, тоқтату, қолмен беру,тартып алу, алып жүру, допты қолмен лақтыру және аяқпен тебу.Жақында келе жатырған допқа қақпашы жүгіріп жете алмағандықтан қақпашы, допты құлап(жығылып) ұстайды.Допты қайтару – допты ұстауға жағдай болмаған кезде орындалады.Қайтару бір немесе екі қолдың жұдырығын ұшып келе жатқан допқа қарама – қарсы қою арқылы орындалады.

6.Допты аяқпен тоқтату.

Допты аяқпен тоқтату көбінесе ойын барысында қолданылатын негізгі тәсіл.Бұл тәсілде әр түрлі әдістер қолданылады.

Допты тоқтату




Аяқпен




Кеудемен




Баспен




Табанмен



Табанның ішкі жағымен



Табанның сыртқы жағымен



Табанның ішкі жоғарғы жағымен




Ішпен




Маңдайдың

ортасымен

Допты табанның ішкі жағымен тебудің басты ерекшелігі – доп түзу ұшады.Себебі:табан мен доптың тию көлемі үлкен, бірақ ұру күші басқа тебу түрлеріне қарағанда әлде қайда төмен.

Допты баспен ұру – мақсатқа жету, допты қақпаға енгізу және әріптестеріне допты беру үшін қолданылады.Допты көбінесе маңдайдың ортасымен ұрады.Маңдайдың ортасымен секіріп ұру бір немесе екі аяқпен итеріп содан – соң денені , басты артқа шалқайтып, тез арада допқа ұмтылып соғудан тұрады.

Ой толғаныс .

Топпен жұмыс.

1-нші топ. Допты тоқтату және бұрылу техникасы.

2-нші топ. Допты алып жүру техникасы.

3-нші топ.Қақпашының міндеті.

Футбол ойнау.

Мұғалім: Олай болса, бүгінгі сабақта кім өте жақсы жауап бергенін бағалайық. Ол үшін әркім өз бағалау парағына назар аударып, кестені толтырамыз.

Жаттығуларды құрастырып болғаннан соң оқушылар ғаламтордан сол жаттығуларға ұқсас нұсқасын тауып, өз жаттығуларымен салыстырып, басқа топтармен талқылап, біреуін таңдап іс-тәжірибеде көрсетеді

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау


ҚБ «Бағдаршам»

ҚБ «От шашу»


Мектеп алаңы, ысқырық, ноутбук, уақыт өлшегіш және конустар.



Сабақтың соңы


Рефлексия.

-Сабақ ұнады ма?

-Қандай тапсырма орындаған ұнады?

-қандай тапсырма орындағанда қиындық келтірді?

Үйге тапсырма: Осы тақырыптар бойынша білімдеріміз де тағы да жетілдіреміз. Интернеттен, басқа әдебиеттерден қосымша материалдар іздестіреміз.

Мұғалім: Бүгінгі сабаққа белсене қатысқандарыңызға рахмет! Сау болыңыздар!

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы