ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 26.04.2024
Просмотров: 6
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
МОДУЛЬ БОЙЫНША САБАҚ ЖОСПАРЫ | ||||||||
Курс: | 3 | Топ: | Т-21 | Сабақ нөмірі (жұп) | 16 | |||
Мамандығы-біліктілігі: | 1218000 «Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары» 1218033 «Жабдықтарды пайдалану және жөндеуші технигі» | |||||||
Модульдің атауы: | «КМ 04. Шикізат дайындау және ұннан дайындалатын, аспаздық және жекелеген жартылай дайын өнімдер дайындау» | |||||||
Сабақтың тақырыбы: | Тұшпара өндіретін аппараттар. Варенктер жасайтын аппараттар | |||||||
Өткізілген күні: | 11 .02.2022ж. | Ұзақтығы: | 2 сағат (90 мин) | |||||
Өткізу орны: | Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің ШЖҚ «Сервис және туризм колледжі» МКК | |||||||
Сабақтың мақсаттары: | Білімділік: Тұшпара өндіретін аппараттардың жұмысымен таныстыру Дамытушылық: Тақырыптың мәні мен мазмұнын ашу. Теорияда алған білімдерін күнделікті өмірде және жұмыста қолдануға дағдылау. Тәрбиелік: Білім алушылардың дағдыларының, көзқарастарының қалыптасуын дамыту және жетілдіру | |||||||
Күтілетін нәтижелер: | Теориялық материалды зерделеу және макарон өнімдерін кептіру жұмыстары бойынша практикалық дағдылар мен іскерліктерді пысықтау | |||||||
Сабақ типі: | Теориялық | |||||||
Оқыту әдістері, әдістемелік тәсілдер, педагогикалық техника, педагогикалық технологиялар: | ||||||||
Көрнекі-иллюстрациялық (презентация), ішінара-іздестіру (зерттеу жұмысы), оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін оқу жұмысының әдістері, өзіндік оқу жұмысының әдістері. | ||||||||
Қажетті жабдықтар мен құралдар: | ДК, смартфондар, гаджеттер, презентациялық материалдар, дидактикалық материалдар, интерактивті оқыту құралдары | |||||||
Қосымша дереккөздер (әдебиет): |
| |||||||
Оқытушымен байланыс ақпараты: | ||||||||
Оқытушының аты-жөні, тегі: Тәукебаева Балғын Базарханқызы | Тел.: 8 778 246 92 44, E-mail: balgyn.taukebaeva.95@mail.ru |
Сабақ жоспары | ||||
Сабақ барысы | Уақыты (минут) | Оқытушының іс-әрекеті | Білім алушылардың іс-әрекеті | Оқу ресурстары мен материалдары |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1. Ұйымдастыру кезеңі | 5 | Сәлемдесу. Аудиторияның дайындығын тексеру. Студенттердің қатысуын тексеру. Сабақтың мақсаты мен мазмұнымен және жұмыс кезеңдерімен танысу | Оқу материалдарын дайындау | Топтың оқу журналы, қатысу тізімдемесі |
2. Білім алушыларды негізгі кезеңдегі жұмысқа дайындау | 5 | Біілм алушыларды жаңа тақырып бойынша жұмыс кезеңдерімен таныстыру | Білім алушылар тақырып бойынша зерттелетін сұрақтарды жазады | ДК, интерактивті тақта; презентациялық материалдар |
3. Жаңа білім мен қызмет тәсілдерін қалыптастыру | 30 | Оқытушы мультимедиялық презентацияны қолдана отырып, пәннің мақсаттары туралы ақпарат береді. | Білім алушылар жаңа тақырыпты мұқият бақылап, қажетті жерлерін белгілейді. | ДК, интерактивті тақта; презентациялық материалдар, дәптерлер, қаламдар, қарындаштар |
4. Зерттелген оқу материалы бойынша білім алушылардың алғашқы білімдерін тексеру | 10 | Платонус платформасында мұғалім тапсырманы тағайындайды 1.Дәптерде сұрақтарды орындау студенттердің зерттелген материалды игеруі үшін | Алынған ақпаратты пайдалана отырып, білім алушылар сұрақ қояды, бір-бірінің сұрақтарына жауап береді | ДК, смартфондар, гаджеттер, презентациялық материалдар |
5. Жаңа білім мен қызмет тәсілдерін бекіту | 15 | Оқытушы білім алушылардың зерттелген материалды меңгеруін тексереді | Алынған ақпаратты пайдалана отырып, білім алушылар кластерді толтырады | ДК, кластер және баспа түріндегі тест тапсырмалары, қаламдар |
6. Білім мен қызмет тәсілдерін қолдану | 15 | Топтарға бөлу. Білім алушы оқытушы дайындалған жағдаяттық тапсырмалардан бір тапсырманы таңдайды және тапсырма бойынша жұмыс жасайды. | Білім алушылар топта алған тапсырманы талқылап, тәжірибелік тұрғыдан жауап іздейді | Жағдаяттық тапсырмалар |
8. Білімді жинақтау және жүйелеу. Білім мен қызмет тәсілдерін түзету | 5 | Оқытушы білім алушылар орындаған тапсырмаларды талдайды, түзету енгізеді, қателер мен дәлсіздіктерді көрсетеді және түсіндіреді | Білім алушылар қажетті сәттерді мұқият тыңдайды және тіркейді | ДК, интерактивті тақта; презентациялық материалдар |
9. Үй тапсырмасы туралы ақпарат | 2 | Панфилов В.А. Технологические линии пищевых производств (теория технологиеского потока), - М.: Колос 1993 25-27 беттер | Білім алушылар тапсырмасын мұқият тыңдайды және дәптерге жазады | ДК, интерактивті тақта |
10. Сабақты қорытындылау және рефлексия | 3 | Өткізілген сабақты талдау. Білім алушыларды бағалау және рефлексия | Білім алушылар мұқият тыңдайды | Топтың оқу журналы |
Тұшпара өндіретін аппараттар
Варениктер жасайтын аппараттар
Тапсырма:
-
Дәрісті толық меңгеру, конспект жасау -
Сызбаны сызу -
Презентация жасау -
Сілтеме арқылы өтіп, видеоматериалды, аппараттың жұмыс жасау ретімен танысу -
https://www.youtube.com/watch?v=iCbQiZ5A8E8 -
https://www.youtube.com/watch?v=-wnAzpEBzwc
СУБ-2-Н тұшпара автоматы мұздатқыш қондырғылары бар ет комбинаттары мен қоғамдық тамақтану өнеркәсіптерінде қамыр мен фарштан тұшпара жасауға арналған. Сонымен қатар осы автоматты ішінде картобы бар тұшпара (вареник) жасауға да қолдануға болады.
СУБ-2-Н автоматы келесі негізгі бөліктерден тұрады:
-
тұғыр, қамыр мен салмаға (начинка) арналған екі шанақ, -
тұшпараны, варениктерді қалыптайтын құрылғы, -
2- штамптайтын барабандар, -
ротациялық сорап, -
ұн шанағы -
және таспалы транспортер;
Тұғыр табақшалы болатпен бұрыштамалардан дәнекерленіп жасалған құрылғы түрінде болады.
Тұғырдың ішінде электрқозғалтқыш, магнитті қосқыш, сынабелдікті жылдамдық вариаторы, сынабелдікті, шестернялы және шынжырлы берілістер жабдықталған.
Жылдамдық вариаторы қалыптайтын құрылғыға салманы (начинка) жіберіп тұратын жұмыс органының айналым санын реттеу үшін қажет.
Қамыр шанағының түбінде қалыптайтын құрылғыға түтік арқылы қамырды жіберіп тұратын шнек бар.
Салма (начинка) шанағының түбінде ротациялық сорапқа салманы (начинка) жіберіп тұратын шнек орналасқан. Бұл сорап та салманы (начинка) құбыр арқылы қалыптайтын құрылғыға қарай жібереді.
Қалыптайтын құрылғының әрбір ұяшығының цилиндрлі қабырғасында ойық тесігі болады, олар арқылы арнайы профильді құбырдан өтеді
Құбыр арқылы қамыр конвейер таспасына түсіп, қамырдың соңы қалыптайтын ұяшықтардың ойық тесіктеріне дейін созылады. Осыдан салма(начинка) салынған қамыр түтіктері шығады.
Конвейердің соңында:
-
жетекші және жетектегі барабандар орналасқан, -
ал дәл ортасында вареник штапмталынатын жердегі конвейер таспасын ұстап тұратын барабан орналасқан.
Конвейер тұғырында таспадан көтеретін және қайта түсіретін механизмдері бар 2 штамптайтын барабан жабдықталған.
Штамптайтын барабан алдында ворошителі бар ұн шанағы орналасқан. Осы шанақтағы тесік арқылы астымен өткен салма(начинка) салынған қамыр түтігіне ұн себіледі.
Сур. 85. Тұшпара, вареники машинасының схемасы: 1 - қамыр бункері; 2 - фарш бункері; 3 - қамыр бергіші; 4 - тартылған ет бергіш; 5 - қамырдың берілуін реттеуге арналған бұранда; 6 - тартылған ет беруді реттеуге арналған бұранда; 7 - қалыптау құрылғысы; 8 - толтыруға арналған түтік; 9 - қопсытқыш; 10 - штамптау дөңгелегі; 11 - тұшпара парағы; 12 - конвейер таспасының жылдамдығын реттеуге арналған механизм; 13 - конвейер; 14-тартылған еттің қайталама реттегіші.
Ресейлік, беларуссиялық, итальяндық және басқа өндірушілердің тұшпара машиналары әртүрлі толтырулармен (ет, сүзбе, картоп, қырыққабат және т.б.) тұшпара мен вареники жасау үшін қолданылады. Машиналарда өнімді қалыптаудың екі белгілі схемасының біреуін қолдануға болады (қамыр түтігінен немесе жайылған қамыр таспасынан), бірақ түпкілікті қалыптау ауыспалы қалыптау (штамптау) барабандарымен жүзеге асырылады, олардың дизайны өнімнің пішініне байланысты: "дәстүрлі" (жартылай шеңбер), "жастық", "үшбұрыш" және т. б.
Қамыр түтігінен тұшпара қалыптау арнайы қалыптау насадкасының болуын қажет етеді (сурет. 5.13), оған екі бөлек бункерден дайын қамыр мен тартылған ет салынады. Қамыр, әдетте, бұрандалы шнекпен, ал тартылған ет айналмалы немесе қалақты сорғымен беріледі.
Қалыптаушы насадка қамырға және тартылған етке арналған бункерлерге қосылады және 2 мм-ге жуық сопақ саңылауы бар қамыр беру құбыры 8 және фарш беруге арналған құбыры 2 болады. Насадкаға берілген қамырдың мөлшері бұрандамен 7 реттеледі, ал тартылған ет мөлшері тартылған ет құбырына орнатылған бұрандамен 3 реттеледі.
Р және С. 5.13. Сынақ түтігінен қалыптау схемасы:
1-тартылған ет шығынын реттеу бұрандасы; 2-тартылған етке арналған құбыр; 3-қамыр шығынын реттеу бұрандасы; 4-қамыр түтігі; 5-қалыптау барабаны; 6-қалыпталған бұйымдар; 7-тірек ролигі; 8-қамырға арналған құбыр; 9-конвейер таспасы
Насадкадан шығатын фарш салынған қамыр түтігі 4 конвейердің таспасына 9 түсіп, онымен бірге қалыптастыру барабанына 5 қарай жылжиды. Бұйра кесіктері бар Барабан әр түрлі салмасы бар өнімді 6 шығара отырып қамыр түтігі арқылы қозғалады. Қалыптастыру барабанының астындағы конвейер рамасында тірек ролигі 7 орнатылған. Қамыр қалыптау барабанына жабысып қалмас үшін, бірқатар тұшпара
машиналарында тефлон жабыны бар, ал қамыр түтігіне ұн сепкіштің көмегімен ұн себіліп тұрады Қамырды илеу кезінде артық ұнды қайта пайдалануға болады. Қамырды дайындау үшін бидайдың қатты сорттарынан жалпы шығынның 30-50% мөлшерінде ұнды пайдаланған кезде, сондай-ақ қалыптастыру барабанын өсімдік майымен майлаған кезде ұн себуді болдырмауға болады. Соңғы жағдайда ұн сепкіштің орнына машина майлау құрылғысымен жабдықталады.
Кейбір машиналарда қамырдан жасалған түтіктен қалыпталған бұйымдардың астына үздіксіз табақтар орналастырылады. Қалыпталған өнімі бар табақтар транспортер таспасынан алынады және одан әрі өңдеуге (мұздатуға немесе пісіруге) жіберіледі.
Өнімділікке байланысты тұшпара бір немесе көп білікті қалыптау насадкасымен жабдықталуы мүмкін.