Файл: 1 1 санды рнектерді (осынды,айырма) ажырату, растыру, жазужне оу.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.04.2024

Просмотров: 45

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

0-3

Ынталандыру


Оқулықтағы №1тапсырманы орындауды ұсынады.

А) Қолөнер шеберлері көрмеге 90 бұйым қойылды. Олардың 50-і ағаштан және бірнешеуі саздан жасалған. Көрмеге саздан жасалған қанша бұйым қойылды?

Есепте не белгілі? (Барлығы 90 бұйым. Олардың 50-і ағаштан жасалған)

Есепте не белгісіз? (Саздан қанша бұйым жасалғаны, яғни ???????? бос торкөзбен белгілейміз)

Есептің шешуін теңдік түрінде жазайық.

Теңдіктің қалай жазылғанын қара. Бос торкөзге
сандар таңда.

1)

Теңдік қандай амалды сипаттайды? (Қосу)

Амалдың қандай компоненті белгілі? (Қосылғыш, Қосындының мәні)

Амалдың қандай компоненті белгісіз? (Қосылғыш)

Белгісіз компонентті қалай табуға болады? (Қосындының мәнінен белгілі қосылғышты азайту)

Оқушылар тапсырманы дәптерде орындайды.

90-50=40

50+40=90

90=90


Есептегі белгілі ақпаратты пайдаланып, белгісізді табады. Есептің шешуін теңдікпен жазады.

2)

Теңдік қандай амалды сипаттайды? (Азайту)

Амалдың қандай компоненті белгілі? (Азайғыш, Айырманың мәні)

Амалдың қандай компоненті белгісіз? (Азайтқыш)

Белгісіз компонентті қалай табуға болады? (Азайғыштан айырманың мәнін азайту)

90-50=40

90-40=50

50=50

3-мысалды осы тұрғыда орындайды.


Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады.

Оқулық, дәптер.


4-6

Өзектендіру.

Ә) Музей залында 20 ұлттық киім және 10 ыдыс қойылған. Барлығы неше бұйым қойылған?

Есепте не белгілі? (20 ұлттық киім және 10 ыдыс)

Есепте не белгісіз? (Барлығы неше бұйым қойылған, яғни ???????? бос торкөзбен белгілейміз)

Есептің шешуін теңдік түрінде жазайық.



Сандарды таңда.

Теңдік қандай амалды сипаттайды? (қосу)

Амалдың қандай компоненті белгілі? (қосылғыш, қосылғыш)

Амалдың қандай компоненті белгісіз? (қосындының мәні)

Белгісіз компонентті қалай табуға болады? (қосылғыштарды қосу)

20+10=30

Есептегі белгілі ақпаратты пайдаланып, белгісізді табады. Есептің шешуін теңдікпен жазады.


Оқушылардың білімі мадақтау арқылы бағаланады

Оқулық, дәптер.


7-10

Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

Сен белгісізі бартеңдік құруды үйренесің. Белгісізгесанды қалай таңдауға болады? Қосу мен азайтуға белгісізі бар мысалдар құрастыра аласың ба?

Мәселелік жағдаятты түсінеді.







Мағынаны тану

10-15

Өзіндік жұмыс.

оқулықтағы №3 тапсырманы орындайды.

Бос орындарға тиісті сандардыата. Өрнектер жаз.

Тапсырманы өз бетімен орындайды.

«Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау

Оқулық, дәптер.


15-20

Қиындықтарды түзету.

Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді.

– Кімде қиындықтар туындады?

– Сендер қай жерде қателік жібердіңдер?

– Жіберілген қателіктің себебі неде?

– Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар.

(Қосымша тапсырмалар орындау).

– Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай?

(Қателіктерді түзету).

– Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз.

Қателікті түзету үшін оқулықтағы №2тапсырманы орындауды ұсынады.

Белгісіз компоненттерді тап.


Қатемен жұмыс жасайды.

Белгісіз компоненттерді табады.

Қосылғыш

4

4

4

Қосылғыш

6

6

6

Қосындының мәні

10

10

10




Азайғыш

10

10

10

Азайтқыш

4

4

4

Айырманың мәні

6

6

6







Оқулық, дәптер.


20-32

Осыған дейін өтілген материалмен жұмыс.

Оқулықтағы №4 тапсырманы орындайды. Қысқаша жазылуы бойынша есепті шығарады. Кері есеп құрастырып, оны шығарады.

Оқулықтағы №5 зерттеушілік тапсырманы орындайды.

Бұйымдарды төрт қобдишаға теңдей бөліп сал.


Қысқаша жазылуы бойынша есепті шығарады.

Кестені пайдаланып орындайды.

№1

қобдиша

№2

қобдиша

№3

қобдиша

№4

қобдиша

2

2

2

2




«Шапалақтау» әдісімен бағалайды.

Оқулық, дәптер.


Рефлексия

32-35

«Блоб ағашы» әдісі.

Бүгінгі сабақтағы түсінгеніне байланысты оқушы өзін ағаштың қай жерінде тұрғанын белгілейді.




«Блоб ағашы» әдісі.


_____________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар

92 -сабақ.

Бөлімі:

3С Теңдік және теңсіздік. Теңдеу. Қосу кестесін қолдану. Есептер

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Теңдеу / Халық ансамблі және аспаптар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.2.2.2 таңдап алу әдісі және қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде теңдеулерді шешу

Сабақтың мақсаты:

Теңдеу шешуді үйренесің.


Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

0-3

Ынталандыру


Халқымыздың қымбат мұрасы мен асыл қазынасы қазақтың ұлттық аспаптары. Халық аспаптары ансамблінде ұлттық аспаптардың бірнеше түрі ойналады. Қазақтың ұлттық аспаптарының түрлері көп. Аспаптардың шығу тарихы, жасалуы және қолданылуы тереңде жатыр.

Қандай ұлттық аспаптарды білесің?

Оқушылар өздері білетін ұлттық аспаптарын атайды.







4-6

Өзектендіру.

Мұғалім әртүрлі математикалық жазбаларды ұсынады. Бұл жазбалар қалай аталады?

10-8=2 10 >5 5 + d

10-3 >5-2 d < 9 2+7

Бұл жазбаларды қандай топтарға бөлуге болады?

(Әріпті және сандды өрнектер, теңдіктер және теңсіздіктер).


Берілген жазбаларды ажырата алады.

«Шапалақтау» әдісімен бағалайды.




7-10

Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

Сендерге мынадай жазба таныс па? Бұл жазба сендерге несімен ерекшеленеді?

6+х=9

Бұл – әрпі бар теңдік. Бүгін біз математикада әрпі бар теңдіктің қалай аталатынын білетін боламыз, жаңа тапсырмаларды орындап үйренеміз.

Мәселелік жағдаятты түсінеді.







Мағынаны тану

10-15

Жаңаны ашу.

№1-2 тапсырмаларды орындауы ұсынады.

Белгісіз сан қандай әріппен белгіленген?

Теңдеудің түбірін таңдап алуға немесе қосу
және азайту амалдарының байланысы туралы
біліміңді пайдалануға болады. Теңдеудің шешуін
міндетті түрде тексеру қажет.



Теңдеулер қандай амалды сипаттайды? (Қосу)

Амалдың қандай компоненті белгілі? (Қосылғыш, Қосындының мәні)

Амалдың қандай компоненті белгісіз? (Қосылғыш)

Белгісіз компонентті қалай табуға болады? (Қосындының мәнінен белгілі қосылғышты азайту)

Оқушылар тапсырманы дәптерде орындайды.

4+х=9 х+5=9

х=9-4 х=9-5

х=5 х=4

4+5=9 4+5=9

9=9 9=9



Теңдеу және теңдеудің түбірі ұғымдарымен танысады. Теңдеуді шешу алгоритмін үйренеді.




Оқулық, дәптер.


15-20

Жаңаны қолдану

Оқулықтағы №3 тапсырманы жұппен орындайды.

«Миға шабуыл» стратегиясы. Теңдеуді шеш.

Белгісіз қосылғышты қалай табуғаболатынын түсіндір (Ереже бойынша белгісіз қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен белгілі қосылғышты азайтса жеткілікті).

6+х=9 a+2=9 2+x=8

х=9-6 a=9-2 x=8-2

х=3 a=7 x=6

6+3=9 7+2=9 2+6=8

9=9 9=9 8=8


Теңдеуді шешу алгоритмін пайдаланып, теңдеулерді шешеді.

«Фигуралар» әдісімен жұптағы оқушылардың жұмысы бағаланады

Оқулық, дәптер.

«Миға шабуыл» стратегиясы.

20-25

Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру

Оқулықтағы №4тапсырманы өз бетімен орындайды.

Теңдеулерді шеш.

60 + х = 90 х + 20 = 70

Тапсырманы өз бетімен орындайды.

«Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау

Оқулық, дәптер.


25-32

Осыған дейін өтілген материалмен жұмыс.

Оқулықтағы №5 тапсырманы орындайды.Әріпті өрнектердің мәнін тап.

Оқулықтағы №6тапсырманы орындайды.Есепті шығарады.


Әріпті өрнектердің мәнін табады.

b

8

5

b+2

10

7

b-2

6

3







Оқулық, дәптер.


Рефлексия

32-35

«Ыстық алақан» әдісі.

Не ұнады?

Жаңа не білдім?

Не жөнінде ойландыңыз?

Өз қоржыныма не аламын?

Келешекте мен қалаймын?

Ыстық алақанға осы сұрақтарға жауап береді.







«Ыстық алақан» әдісі.



______________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар

93-сабақ.

Бөлімі:

3С Теңдік және теңсіздік. Теңдеу. Қосу кестесін қолдану. Есептер

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Теңдеу / Фольклорлық ансамблдің концертіне барамыз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.2.2.2 таңдап алу әдісі және қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде теңдеулерді шешу

Сабақтың мақсаты:

Теңдеу шешуді үйренесің.


Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

0-3

Ынталандыру


Бүгін бізідің кейіпкерлер халық аспаптар ансамблі концертіне келді.










4-6

Өзектендіру.

Мұғалім әртүрлі математикалық жазбаларды ұсынады. Бұл жазбалар қалай аталады?

х+3=6 4+a=7

Теңдеуде амалдың қандай компоненті белгісіз? (Қосылғыш). Мұндай теңдеулерді қалай шешеміз?

Оқушылар берілген математикалық жазбалардың теңдеу айтады. Белгісізді қалай атбуға болатынын түсіндіреді.

Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады.




7-10

Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

x+2=5

Cен мұндай теңдеуді шешуді білесің.

х-2=5

Бұл теңдеуді қалай шешуге болады?

Теңдеу қандай амалды сипаттайды? (Азайту)

Бізге бұл теңдеулер таныс па? (Жоқ)

Мәселелік жағдаятты түсінеді.







Мағынаны тану

10-15

Жаңаны ашу.

№2 тапсырманы орындауы ұсынады.

«Миға шабуыл» стратегиясы.

Теңдеуде амалдың қандай компоненттері белгісіз? Теңдеуді шешіп, оның дұрыстығын тексер.



Бірінші теңдеуде қандай амал компоненті белгісіз? (Азайғыш)

Белгісіз компонентті қалай табады? (Айырманың мәніне азайтқышты қосу қажет)

Екінші теңдеуде қандай амал компоненті белгісіз? (Азайтқыш)

Белгісіз компонентті қалай табады? (Азайғыштан айырманың мәнін азайту қажет)




Теңдеулерді шешеді және дұрыстығын тексереді.

a-5=3 8-b=3

a=3+5 b=8-3

a=8b=5

8-5=3 8-5=3

3=3 3=3

“Жетістік баспалдағымен” өзін-өзі бағалау

Оқулық, дәптер.

«Миға шабуыл» стратегиясы.


15-20

Жаңаны қолдану

Оқулықтағы №3тапсырманы өз бетімен орындайды.

Егер теңдеуді шешсең, Әлияның билетіндегіқатар мен орынды анықтайсың.



Тапсырманы өз бетімен орындайды.

Оқушылардың білімі мадақтау арқылы бағаланады

Оқулық, дәптер.


20-25

Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру

Дәптердегі №2 тапсырманы ұсынуға болады.

Теңдеулерді шеш.



Теңдеулерді шешеді

Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.

Баспа негіздегі жұмыс дәптері

25-32

Осыған дейін өтілген материалмен жұмыс.

Оқулықтағы №4 тапсырманы орындайды. «Кім жылдам» ойынын ұйымдастыруға болады. Есептеудің нәтижесін интербелсенді тақтадағы дайындамамен тексеруге болады.

Оқулықтағы №5тапсырманы орындайды.

Есептеуді орындайды.

Концерттің 3 сағатқа созылғанын анықтайды.




Оқулық, дәптер.

«Кім жылдам» ойыны

Рефлексия

32-35

«Піл» әдісі.

Оқушыларға пілдің суретін салғызып, жинап алады.

Суретке қарай талдайды:

құлақ – жақсы тыңдады,

көз –жақсы есте сақтады.

Оқушыларға пілдің суретін салады




«Піл» әдісі.