Файл: 1 1 санды рнектерді (осынды,айырма) ажырату, растыру, жазужне оу.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.04.2024

Просмотров: 52

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар

89 -сабақ.

Бөлімі:

33С Теңдік және теңсіздік. Теңдеу. Қосу кестесін қолдану. Есептер

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Теңдік және теңсіздік / Қазақстан халықтарының ұлттық киімдері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.2.2.1 теңдік және теңсіздікті, теңдеуді, тура және тура емес теңдік пен теңсіздікті айыра білу;

1.2.1.5 жақшасыз әріпті/санды өрнектерді салыстыру;

1.5.2.2 «+», «-», «=», «>», «<» белгілерін/цифрларды қолдану, ( □) белгісіз сан символын қолдану

Сабақтың мақсаты:

Ссан мен өрнекті, екі өрнекті салыстыруды үйренесің.


Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

0-3

Ынталандыру


Қазақ халқының ұлттық киімдерінің қалыптасуы мен түр-сипаты көшпелі тұрмыс, құбылмалы ауа райымен қатар, халықтың наным-сенімдері, сұлулыққа құмарлығы, түрлі маталардың қолданысқа енуі және көрші ұлттармен мәдени-экономикалық байланысы әсірінен жылдар бойы өзгеріп отырды.

Қазақ халқының ұлттық киімдерінде тұрғындардың географиялық, ру-тайпалық ерекшеліктері де көрінеді және ол көбіне баскиім мен шапаннан байқалады.

Ұлттық киімдер туралы әңгімелейді.







4-6

Өзектендіру.

«Доп лақтыру» ойыны

Мұғалім тақтаға бір әріпті өрнекті жазады. Оқушыларға әріптің әртүрлі мәндерінде әріпті өрнектің мәнін табуды ұсынады.

a+30, мұндағы а=10, 30, 40, 50, 70.


Оқушылар кезекпен әріпті өрнектің мәнін табады.




«Доп лақтыру» ойыны.

7-10

Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

Мұғалім оқулықтағы суретке сүйене отырып сұлбалар бойынша теңдіктер мен теңсіздіктерді құрастыруды ұсынады.

Мәселелік жағдаятты түсінеді.







Мағынаны тану

10-15

Жаңаны ашу.

№1 тапсырманы орындауы ұсынады.

«Миға шабуыл» стратегиясы.Cуреттер мен оларға берілген жазбаларға қара.






Суреттер мен оларға берілген жазбаларды түсіндіреді. Сандарды салыстыру үшін сан сәулесін пайдаланады.

Теңдік пен теңсіздікті ажыратуды үйренеді.

Оқушылардың білімі мадақтау арқылы бағаланады

Оқулық, дәптер.

«Миға шабуыл» стратегиясы.

15-20

Оқулықтағы №2 тапсырманы орындайды. Суреттер бойынша теңдіктер мен теңсіздіктер құр.

Мұғалім қыздардың және ұлдардың ұлттық киімдерінің санын анықтауды ұсынады.

жалпы екі суретте:

қыздардың ұлттық киімдері - 3

ұлдардың ұлттық киімдері – 6

Оларды салыстырайық.

3<6

бірінші суретте:

қыздардың ұлттық киімдері - 2

ұлдардың ұлттық киімдері – 2

2=2

екінші суретте:

қыздардың ұлттық киімдері – 1

ұлдардың ұлттық киімдері – 4

1<4

Енді екі суретті салыстырайық.

бірінші суретте -4

екінші суретте -5

2+2<5 4<4+1

Суреттер бойынша теңдіктер мен теңсіздіктер құрады.


Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады.

Оқулық, дәптер.


20-25

Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру

Оқулықтағы №3тапсырманы жұппен орындайды.


Әріпті өрнектерді салыстыруды үйренеді. a+2>a a-3
aa-3


«Фигуралар» әдісімен жұптағы оқушылардың жұмысы бағаланады

Оқулық, дәптер.


25-32

Осыған дейін өтілген материалмен жұмыс.

Оқулықтағы №4 тапсырманы орындайды. Әр суретке сәйкес өрнектер таңдап, мәнін тап.

1+3=4

1+6=7

5-2=3

Оқулықтағы №5 тапсырманы өз бетімен орындайды.

Есепке сұрақ қой. Есептің қысқаша жазылуын
тап. Оны шығар.

Суретте сәйкес өрнектер таңдап, мәнін табады.

Есепке сұрақ қояды.

Мерекеге арнап 20 әйелдер, 50 ерлер кәстөмі тігілді. Әйелдер кәстөмінің ерлер кәстөміне қарағанда нешеуі кем?



Есепті шығарады.




Оқулық, дәптер.


Рефлексия

32-35

«Ыстық алақан» әдісі.

Не ұнады?

Жаңа не білдім?

Не жөнінде ойландыңыз?

Өз қоржыныма не аламын?

Келешекте мен қалаймын?

Ыстық алақанға осы сұрақтарға жауап береді.







«Ыстық алақан» әдісі.



__________________________________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар

90 -сабақ.

Бөлімі:

3С Теңдік және теңсіздік. Теңдеу. Қосу кестесін қолдану. Есептер

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Санды өрнектерді салыстыру / Қазақстан халықтары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.2.2.1 теңдік және теңсіздікті, теңдеуді, тура және тура емес теңдік пен теңсіздікті айыра білу;

1.2.1.5 жақшасыз әріпті/санды өрнектерді салыстыру;

1.5.2.2 «+», «-», «=», «>», «<» белгілерін/цифрларды қолдану, ( □) белгісіз сан символын қолдану

Сабақтың мақсаты:

Теңдік және теңсіздік құрастырасың.
5>6>

Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

0-3

Ынталандыру


Оқулықтағы №1 тапсырманы орындауды ұсынады.

Суретте ұлттық киім киген неше бала бейнеленген?(10)

Ұлдар мен қыздардың санын салыстыр.(5=5)
Музыкалық аспаптары бар балаларды басқа
балалармен салыстыр.(3<7)

Оқулықтағы №2 тапсырманы орындауды ұсынады.



Теңсіздіктер құрастыр.


Cұрақтарға жауап береді.

Теңсіздіктер құрастырады.

4+2<3+2

4+2<4+3

3+2<3+3

3+2<4+3






Оқулық, дәптер.


4-6

Өзектендіру.

Оқулықтағы №3тапсырманы жұппен орындайды.

Екі санды, сан мен өрнекті, екі өрнекті қалай салыстыруға болатынын есіңе түсір.

Екі санды қалай салыстыруға болады? (Олардың сан кесіндісіндегі орнын білу қажет)

Қай сан үлкен, неге? (90, себебі ол оң жағында орналасқан)

50<90

Сан мен өрнекті қалай салыстыруға болады? (Алдымен өрнектің мәнін тауып, содан кейін сандарды салыстыру қажет)

10+20=30

30=30

Екі өрнекті қалай салыстыруға болады? (Алдымен өрнектердің мәнін тауып, содан кейін сандарды салыстыру қажет)

50-20=60-30

30=30


Екі санды, сан мен өрнекті, екі өрнекті қалай салыстыруды түсіндіреді.


«Фигуралар» әдісімен жұптағы оқушылардың жұмысы бағаланады

Оқулық, дәптер.


7-10

Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

Алған біліміңді пысықтайсың.

Мәселелік жағдаятты түсінеді.







Мағынаны тану

10-15

Өзіндік жұмыс.

Оқулықтағы №4тапсырманы өз бетімен орындайды.

Тапсырманы өз бетімен орындайды.

«Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау

Оқулық, дәптер.


15-20

Қиындықтарды түзету.

Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді.

– Кімде қиындықтар туындады?

– Сендер қай жерде қателік жібердіңдер?

– Жіберілген қателіктің себебі неде?

– Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар.

(Қосымша тапсырмалар орындау).

– Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай?

(Қателіктерді түзету).

– Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз.

Қателікті түзету үшін дәптердегі №1 тапсырманы орындайды.

Сурет бойынша теңдік және теңсіздіктер құр.




Қатемен жұмыс жасайды.

Сурет бойынша теңдік және теңсіздіктер құрады.

6-4<2+3

2+3=3+2

5-3=5-3



Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.

Баспа негіздегі жұмыс дәптері

20-32

Осыған дейін өтілген материалмен жұмыс.

Оқулықтағы №5 тапсырманы орындайды. Суреттер мен қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастырады

Оқулықтағы №6 зерттеушілік тапсырманы орындайды.«Сиқырлы» сандар табады.

Қандай бірдей үш қосылғыштың қосындысы 90-ға тең болады? (30)

30+30+30=90

Қандай бірдей екі қосылғыштың қосындысы 20-ға тең болады? (10)

10+10=20

30+10=40

Жауабы: «Сиқырлы» сандар – 30, 10.

Суреттер мен қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастырады.

Cиқырлы санды табады.


«Шапалақтау» әдісімен бағалайды.

Оқулық, дәптер.


Рефлексия

32-35

«Блоб ағашы» әдісі.

Бүгінгі сабақтағы түсінгеніне байланысты оқушы өзін ағаштың қай жерінде тұрғанын белгілейді.




«Блоб ағашы» әдісі.


__________________________________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар

91-сабақ.

Бөлімі:

3С Теңдік және теңсіздік. Теңдеу. Қосу кестесін қолдану. Есептер

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Белгісізі бар теңдік / Қолөнер шеберлерінің көрмесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.5.2.2 «+», «-», «=», «>», «<» белгілерін/цифрларды қолдану, ( ????????) белгісіз сан символын қолдану;

1.2.2.1 теңдік және теңсіздікті, теңдеуді, тура және тура емес теңдік пен теңсіздікті айыра білу;

Сабақтың мақсаты:

Теңдік құрастырасың.
90>