Файл: ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Гюйгенс принципі. Жарыты шаылу заы.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 29.04.2024
Просмотров: 66
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері. Радиациядан қорғану
Білім беру ұйымының атауы | |
Бөлімі: | 11.3.D Атом ядросының физикасы |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері. Радиациядан қорғану |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11. 8.2.7 – α, β, γжәне сәулелерінің табиғатын, қасиеттерін және биологиялық әсерін түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: радияцияның шектік доза мөлшерін біледі; Көптеген оқушылар істей алады: сәулелену дозасы ұғымына анақтама бере алады; Кейбір оқушылар істей алады: α, β және γ сәулелерінің биологиялық әсерін түсіндіре алады және одан қорғану жолдарын анықтайды, нақты дәлелдермен ұсынады; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин. Білім Ленд сайты 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Жаңа сабақ. Білім Ленд сайтынан радиациядан қорғану тақырыбында бейнежазба көрсетіледі. | Оқушылар радиоактивті сәулелер туралы ақпарат алады . | Дескриптор: Радиоактивті сәулелердің әсерін біледі; | ДЭ https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/atom-yadrosynyng-fizikasy/lesson/radioaktivti-saulelerding-biologiyalyq-aseri-radiacziyadan-qorhanu |
Сабақтың ортасы. «Ой қозғау» 5 мин | Білім дағдысы: Түсіну (D) Белсенді оқыту: «Ой қозғау» 1-тапсырма Оқушыларға жаңа тақырып мазмұнын ашуға бейнежазбадан соң бірнеше сұрақтар қойылады. | Оқушылар радиациялық сәулелердің әсерін айтады. | Дескриптор: -радиоактивті сәулелерді сипаттайды. Жалпы балл-2 | ДЭ Презентация Оқулық 11-сынып. ДМ Қосымша 1 |
Жеке жұмыс «Суреттер сөйлейді» әдісі 5 мин | Білім дағдысы: Қолдану (W) Белсенді әдіс: 2-тапсырма. «Суреттер сөйлейді» әдісі Оқушыларға сурет беріледі және үш сұрақ қойылады. Қашан? Қайда? Неліктен? | Оқушылар cуреттегі радиацияның сыртқа таралуын айтады. Мұғалім көмек беріп, толықтырады. | Дескриптор - радиацияның сыртқа таралуы барысында қандай басты шаралар қолданылуы мүмкін екендігін біледі; Жалпы балл-2 | ДК экраны Презентация 11-сынып оқулығы. ДМ қосымша 2 |
Жеке жұмыс «Ойланайық» 15 мин | Білім дағдысы: Қолдану (G) Белсенді әдіс: 3-тапсырма. «Ойланайық» әдісі бойынша оқушыларға талқылауға сұрақтар беріледі. 1 . Тірі ағза – күрделі механизм. 2 . Ағзаны зақымдаушы сәулелену. Сәулелену дозасы. 3 . Ағзаны cәулеленуден қорғау. «Ядролық энергетика» саласы бойынша соңғы жаңалықтар. | Оқушылар қалта телефондарын пайдаланып мәлімет іздейді және бөліседі | Дескриптор: - тірі ағзаларға радиацияның теріс әсері қандай? - сәулеленудің жұтылу дозасы дегеніміз не? - радиоактивті бөлшектер мен сәулелену әсерінен қорғану тәсілдері туралы не білеміз? – деген сұрақтарға жауап береді. Жалпы балл-3 | Презентация 11-сынып оқулығы. Қалта телефон, плакат |
Сабақтың соңы. Рефлексия 3 мин | Рефлексия «Бағдаршам» түстеріне байланысты сабақты қаншалықты меңгергендерін анықтайды. Үйге тапсырма: 43 жаттығу 256 бет | Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады | | Стикерлер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Ядролық реактор. Ядролық энергетика. Термоядролық реакциялар
БЖБ №6 «Атом ядросының физикасы»
Білім беру ұйымының атауы | |
Бөлімі: | 11.3.D Атом ядросының физикасы |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Ядролық реактор. Ядролық энергетика. Термоядролық реакциялар БЖБ №6 «Атом ядросының физикасы» |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11. 8.2.8 - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттау; 11. 8.2.9 - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылау |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: атом энергиясының адамзат үшін тиімді пайдалануы қажеттілігін түсіне алады; Көптеген оқушылар істей алады: ядролық реактордың жұмыс жасау принципін , құрылысын өмірлік тәжірибеге сүйене отырып меңгере алады ; Кейбір оқушылар істей алады: ядролық реактордың пайдасы мен зиянын ажырата білуге тырысады; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Білім Ленд сайты 12 мин. | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Білім дағдысы: Түсіну (D) Білім ленд сайтынан термоядролық бомбаның құрылысын сипаттайтын бейнежазба беріледі. 1 тапсырма. Бос ұяшықтардың ішіне ядролық реактор бөліктерінің атауларын жазыңыз К ері байланыс: | Оқушылар Оқушылар бейнежазбадан кейін суреттегі термядролық реактордың әрбір бөліктің атауын атап шығады. | -термоядролық реактордың құрылысын біледі; | 11 сынып оқулығы https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/atom-yadrosynyng-fizikasy/lesson/termoyadrolyq-reakcziyalar-auyr-yadrolardyng-bolinui |
Сабақтың ортасы. 25 мин | Білім дағдысы: Білу Жеке жұмыс(І) БЖБ №6 «Атом ядросының физикасы» | Оқушылар атомдық және кванттық физика тарауынан жиынтық бағалау жазады. | Дескриптор: -радиоактивті ыдыраудың формуласын қолдана отырып, берілген заттың жартылай ыдырау периодын және ыдырап кеткен массаны анықтайды; -атомдық ядроның масса ақауын анықтай отырып, оның байланыс энергиясы мен меншікті байланыс энергиясын анықтайды; Жалпы балл -16 | Оқулық 11-сынып. |
Сабақтың соңы. Рефлексия 3 мин | Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма: қайталау | Оқушылар сабақта жеткен нәтижесіне орай берілген сұрақтарға жауап береді. | | |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері. Наноматериалдар
Білім беру ұйымының атауы | |
Бөлімі: | 11.3.F Нанотехнология және наноматериалдар |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері. Наноматериалдар |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.9.1.1 - наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын түсіндіру; |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: наноматериалдарды алудың жолдарын біледі және түсінеді; Көптеген оқушылар істей алады: наноматериалдарды алу жолдарының артықшылықтары мен ерекшеліктерін түсінеді; Кейбір оқушылар істей алады: наноматериалдардың не үшін және қайда қолданылатынын түсінеді; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 2мин. «Өткенге шолу» әдісі 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Мұғалім үй тапсырмасын сұрау мақсатында дайын оқушыларға сұрақтар береді. | Оқушылар ядролық реактор құрылымы бойынша берілген үй тапсырмасын айтады. | Дескриптор: -ядролық реактордың қолданылу аймағын біледі; Жалпы балл-2 | ДЭ, 11 сынып оқулығы |
Сабақтың ортасы. «Ғажайып суреттер» әдісі 15 мин | Білім дағдысы: Түсіну (Д) Белсенді оқыту: «Ғажайып суреттер» әдісі арқылы оқушыларға талқылауға суреттер беріледі және тақырып мақсатын ашу үшін сұрақтар беріледі. Нанаотехнологияның қолданылу аймағына байланысты ютуб желісінен бейнекөрсетілім көрсетіледі. | Оқушылар мұғалім ұсынған сурет бойынша өз ойларын айтады. | Дескриптор: -суреттегі нанобөлшектерді таниды. | ДЭ Презентация Оқулық 11-сынып. ДМ қосымша 1 https://youtu.be/5M4tah7-j10 |
Жеке жұмыс «Қызықты интернет»-әдісі 10 мин | Білім дағдысы: Қолдану Белсенді әдіс: 1-тапсырма (W) «Қызықты интернет» әдісі бойыншаоқушыларға қалта телефондарын пайдаланып нанотехнология тақырыбында мәлімет іздеуге тапсырма беріледі. | Оқушылар нанобөлшектердің түрлерімен және олардың бір-бірінен айырмашылығыбойынша мәлімет іздейді. | Дескриптор: - Нанотехнологияның артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды; Жалпы балл -4 | ДК экраны 11-сынып оқулығы Қалта телефондары ДМ қосымша 2 |
«Кім жылдам» әдісі Жеке жұмыс 10 мин | Білім дағдысы: Қолдану (І) Белсенді оқыту: «Кім жылдам» әдісі арқылы 2-тапсырмада, алдыңғы тапсырмада алған мәлімет бойынша сұрақтар құрастыру беріледі. | Оқушылар нанотехнология тақырыбында сұрақтар құрастырып бір – біріне қояды. | Дескриптор -нанотехнологияның қолданылу маңызын біледі; Жалпы балл -4 | ДК экраны 11-сынып оқулығы. |
Сабақтың соңы. Рефлексия 3 мин | Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Оқушыларға БББ кестесін толтыру ұсынылады. Үйге тапсырма: наноматериалдардың түрлері ақпарат жинау. | Оқушылар сабақта жеткен нәтижесіне орай Білгенім, Білдім,Білгім келеді кестесін толтырады. | | |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері. Наноматериалдар
Білім беру ұйымының атауы | |
Бөлімі: | 11.3.F Нанотехнология және наноматериалдар |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері. Наноматериалдар |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.9.1.2 - нанотехнологияның қолданылуын талқылау |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: наноматериалдарды алудың жолдарын біледі және түсінеді; Көптеген оқушылар істей алады: наноматериалдарды алу жолдарының артықшылықтары мен ерекшеліктерін түсінеді; Кейбір оқушылар істей алады: наноматериалдардың не үшін және қайда қолданылатынын түсінеді; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 2мин. «Сөйле микрофон» әдісі 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Мұғалім үй тапсырмасын сұрау мақсатында дайын оқушыларды «Сөйле микрофон» әдісі бойынша сұрақтар беріледі. | Оқушылар нанотехнологияның маңызы туралы берілген үй тапсырмасын айтады. | Дескриптор: -нанотехнологияның маңызын сипаттайды; Жалпы балл-2 | ДЭ, 11 сынып оқулығы |
Сабақтың ортасы. «Білгеніңмен бөліс» әдісі 15 мин | Білім дағдысы: Түсіну (W) Белсенді оқыту: 1-тапсырма «Білгеніңмен бөліс» әдісі арқылы мұғалім оқушыларға нанотехнологияның қолданылу аясын сипаттауға тапсырма береді. | Оқушылар нанотехнологияның қолданылу салалары бойынша ізденіс жұмыстарын жүргізеді. | Дескриптор: -нанотехнологияның қолданылу аймағын сипаттайды. Жалпы балл-4 | ДЭ Презентация Оқулық 11-сынып. Қалта телефон |
Жеке жұмыс «Ойлан, бөліс»-әдісі 15 мин | Білім дағдысы: Қолдану Белсенді әдіс: 2-тапсырма (І) «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша оқушыларға жұп беріледі. | Оқушылар наноматериалды алу әдістері бойынша, оқып, талқылайды. | Дескриптор: Наноматериалды алудың жолдарын сипатттайды және артықылықтары мен кемшіліктерін жазады. Жалпы балл -4 | ДК экраны 11-сынып оқулығы Қалта телефондары ДМ қосымша 1 |
Сабақтың соңы. Рефлексия 3 мин | Рефлексия «Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін. Үйге тапсырма: 45 жаттығу 270 бет | Оқушылар сабақта жеткен нәтижесіне орай Білгенім, Білдім,Білгім келеді кестесін толтырады. | | |