Файл: ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Гюйгенс принципі. Жарыты шаылу заы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.04.2024

Просмотров: 65

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Білім ленд порталы

10 мин.


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Білім дағдысы: Түсіну (D)

Оқушыларға Білім ленд порталында радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері тақырыбында бейнежазба көрсетіледі. Бейнежазбадан соң слайд арқылы жаңа сабақ түсіндіріледі.

Оқушылар видеоны қарап шығады. Радиоактивті сәулеленуге байланысты туындаған сұрақтарды сұрайды.


Дескриптор:

- радиоактивті сәулелердің биологиялық әсерімен танысады;


https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/atom-yadrosynyng-fizikasy/lesson/radioaktivti-saulelerding-biologiyalyq-aseri-radiacziyadan-qorhanu

Сабақтың ортасы.

Жеке жұмыс

«Ғажайып сәулелер» әдісі
10 мин



Білім дағдысы: Білу

Топтық жұмыс(G)

Белсенді оқыту. «Ғажайып сәулелер» әдісі арқылы.

1 тапсырма. Оқушыларға сәулелердің қасиеттерін зерттеуге арналған тапсырма беріледі.

1.Альфа сәулелердің қасиеттері.

2 . Бета сәулелердің қасиеттері.

3 . Гамма сәулелердің қасиеттері.

Оқушылар қалта телефондарын пайдаланып сәулелердің қасиеттеріне байланысты мәлімет іздейді.ортада мұғаліммен талқылайды.

Дескриптор:

-альфа, бета, гамма сәулелердің қасиеттерін біледі.

Жалпы балл -3

ДЭ

Презентация

Оқулық 11-сынып.

Қалта телефон


«Кестені толтыр» әдісі

7 мин


Білім дағдысы: Қолдану (Р)

2-тапсырма. «Кестені толтыр» әдісі арқылы оқушыларға Соддидің ығысу ережесіне байланысты берілген кестені толтыруға тапсырма беріледі.

Оқушылар альфа ыдырау, электрондық және позитрондық бета ыдырау кестесін жұппен бірге толтырады.

Дескриптор

-ыдырау кезінде элементтердің Менделеев кестесінде қандай орынға жылжитынын біледі;

Жалпы балл -3


ДК экраны

11-сынып оқулығы.

ДМ қосымша 1

Жеке жұмыс

«Кім жылдам» әдісі

10 мин

Білім дағдысы: Қолдану

3-тапсырма (І) «Кім жылдам» әдісі арқылы есептер беріледі.


Оқушылар тақырыпқа қатысты берілген есепті шығарады.

Дескриптор:

-ядролық реакцияға берілген есептерді дұрыс шығарады;

Жалпы балл -4

ДК экраны

11-сынып оқулығы

ДМ қосымша 2

Сабақтың соңы.

Рефлексия

3 мин

Рефлексия Құтқару шеңбері. Үйге тапсырма: шығармашылық тапсырма 235 бет

Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазып шеңберге іледі.







Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы


Білім беру ұйымының атауы




Бөлімі:

11.3.D Атом ядросының физикасы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.8.2.1 - радиоактивті ыдырау заңы негізінде ядролық қалдықтармен аймақтың зақымдануының ұзаққа созылу себептерін түсіндіру;

11. 8.2.2 - радиоактивті ыдыраудың формуласын есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: радиоактивті ыдырау заңын түсінеді;

Көптеген оқушылар істей алады: радиоактивті ыдырау формуласын біледі;

Кейбір оқушылар істей алады: радиоактивті ыдырау формуласын есеп шығарғанда қолдана алады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.


«Өткенге шолу» әдісі

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

«Өткенге шолу» әдісі арқылы арқылы үй тапсырмасын сұрау.

Оқушылар үйге берілген шығармашылық тапсырма бойынша ғалымдардың өміріне байланысты нақты мәліметтер бойынша бір –біріне сұрақ қояды.

Дескриптор:

Радиоактивтілік құбылысын зерттеген ғалымдарды біледі;

Жалпы балл -2



Сабақтың ортасы.

Білім ленд порталы

10 мин



Білім дағдысы: Түсіну (D)

Оқушыларға Білім ленд порталында радиактивті ыдырау заңы тақырыбында бейнебаян көрсетіледі.

Жаңа тақырыпта қарастырылатын мәселелер:

1.Радиоактивті ыдырау заңы.

2.Радиоактивті ыдыраудың тәуелділігі қандай ?

3.Атом ядроларының ыдырауының графикалық тәуелділігін құру неге қажет?

Оқушылар видеоны қарап шығады. Радиоактивті ыдырау заңына байланысты туындаған сұрақтарды сұрайды.

Дескриптор:

Радиоактивті ыдырау заңын түсінеді.

ДЭ

Презентация

Оқулық 11-сынып. Білім ленд сайтының бейнебаяндары

https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/atom-yadrosynyng-fizikasy/lesson/radioakttivti-ydyrau-zangy


Жеке жұмыс

7 мин


Білім дағдысы: Қолдану (І)

1-тапсырма. Симуляция. Радиоактивті заттардың ыдырауына байланысты сайтта берілген тапсырмаларды орындайды.


Оқушылар сыныппен бірге радиоактивті ыдырау заңына берілген тапсырмаларды орындайды.

Дескриптор

-әр түрлі қатарлардың ыдырау карталарын зерттейді;

-ыдырау графигін түсінеді;

Жалпы балл -4


ДК экраны

Презентация

11-сынып оқулығы.

https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/atom-yadrosynyng-fizikasy/lesson/radioakttivti-ydyrau-zangy

Жеке жұмыс

«Мен ақылды баламын» әдісі

13 мин

Білім дағдысы: Қолдану

2-тапсырма (І) «Мен ақылды баламын» әдісі арқылы тақырыпты қорытындылау мақсатында есептер шығаруға тапсырма беріледі.


Оқушылар радиоактивті ыдырау заңына байланысты берілген есептерді шығарады.

Дескриптор:

- радиоактивті ыдырау формуласын біледі;

- радиоактивті ыдырау формуласын есеп шығарғанда қолдана алады;

Жалпы балл -4

ДК экраны

11-сынып оқулығы

Презентация

ДМ қосымша 1


Сабақтың соңы.

Рефлексия

3 мин

Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Үйге тапсырма: 39 жаттығу 235 бет

Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады




Стикерлер


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Атомдық ядро. Ядроның нуклондық моделі. Изотоптар. Ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы

Білім беру ұйымының атауы




Бөлімі:

11.3.D Атом ядросының физикасы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Атомдық ядро. Ядроның нуклондық моделі. Изотоптар. Ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11. 8.2.3 - атомдық ядроның байланыс энергиясын есептеу және меншікті байланыс энергиясының ядроның массалық санына тәуелділігін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: атом ядросы, нуклон, нейтрон және изотоп анықтамаларын біледі;

Көптеген оқушылар істей алады: атомның массасы және массаның атомдық бірлігі ұғымдарын, массалық сан және атомдық нөмірі ұғымдарын түсінеді;

Кейбір оқушылар істей алады: масса мен энергия арасындағы байланысты түсінеді;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.

Жаңа сабақ

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
Білім дағдысы: Түсіну (D) (W) Мұғалім оқушыларға атом ядросының құрамы, ондағы байланыс энергиясын және изотоптарды түсіндіру үшін Білім Ленд сайтынан бейнежазба көрсетіледі.


Оқушылар атом ядросының байланыс энергиясына байланысты сұрақтарын мұғаліммен бірге талдайды.

Дескриптор:

-ядродағы нуклондардың байланыс энергиясын түсінеді;

ДЭ, презентация

11 сынып оқулығы

https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/atom-yadrosynyng-fizikasy/lesson/yadronyng-bai-lanys-ehnergiyasy-yadro-massasynyng-aqauy

Сабақтың ортасы.

Жеке жұмыс

10 мин



Білім дағдысы: Білу (W)

1 – тапсырма. Симулятор

Оқушыларға мұғалім түсіндірмесінен кейін, бейнежазба соңындағы тапсырмалар беріледі.


Оқушылар ядроның байланыс энергиясы және масса ақауына байланысты тапсырмаларды орындайды.

Дескриптор:

-байланыс энергиясының формуласын біледі;

-маса ақауының формуласын қолдана алады;

Жалпы балл-2

ДЭ

Презентация

Оқулық 11-сынып.


Жеке жұмыс

«Білгенге маржан» әдісі

5 мин


Білім дағдысы: Қолдану (Р)

2-тапсырма. «Білгенге маржан» әдісі арқылы ядроның байланыс энергиясы тақырыбына байланысты оқушыларға есеп беріледі.


Оқушылар ядроның байланыс энергиясы тақырыбына байланысты есептерді шығарады.

Дескриптор

-байланыс энергиясының формуласын біледі;

-маса ақауының формуласын қолдана алады;

Жалпы балл -2

ДК экраны

Презентация

11-сынып оқулығы.

ДМ қосымша 1


Жеке жұмыс

13 мин

Білім дағдысы: Қолдану (І)

3-тапсырма. Тест тапсырмасы. Оқушыларға тақырыпқа атом ядросының физикасы тарауына байланысты тест жұмысы беріледі.

Оқушылар ядроның құрамы тақырыбына байланысты тест жұмысын орындайды.

Дескриптор

-байланыс энергиясының формуласын біледі;

-атом ядросының құрамын біледі;

Жалпы балл -6

ДК экраны

Презентация

11-сынып оқулығы.

ДМ қосымша 2


Сабақтың соңы.

Рефлексия

3 мин

Рефлексия Сабақ соңында оқушылар сабақ бойы жасаған жұмыстары бойынша рефлексия жүргізеді. Өздерінің деңгейлерін стикер арқылы тілшеде көрсетіп, арттыру үшін не істеу керектігін жазады.

Үйге тапсырма: 40 жаттығу 240 бет

Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады




С тикерлер


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Ядролық реакциялар. Жасанды радиоактивтілік. Ауыр ядролардық бөлінуі. Тізбекті ядролық реакция. Сындық масса


Білім беру ұйымының атауы




Бөлімі:

11.3.D Атом ядросының физикасы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ядролық реакциялар. Жасанды радиоактивтілік. Ауыр ядролардық бөлінуі. Тізбекті ядролық реакция. Сындық масса

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11. 8.2.4 - ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолдану;

11.8.2.5 - ядролық синтездің және табиғи радиоактивтіліктің табиғатын түсіну

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолданады;

Көптеген оқушылар істей алады: ауыр ядролардың бөліну процесін және жеңіл ядролардың бірігу процесін сипаттайды;

Кейбір оқушылар істей алады: тізбекті ядролық реакция мен термоядролық реакция ерекшелігін ажыратады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.

«Сөйле микрафон»

5 мин


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
Мұғалім үй тапсырмасын сұрау мақсатында бірнеше оқушыға микрафон ұсынып үй тапсырмасын пысықтайды.



Оқушылар ядроның нуклондық моделіне байланысты сұрақтарға жауап береді.


Дескриптор:

-ядродағы нуклондық байланыс энергиясын біледі;

Жалпы балл-2


11 сынып оқулығы


Жаңа сабақ

«Миға шабуыл»

10 мин

Білім дағдысы: Түсіну (D) мұғалім жаңа сабақты түсіндіру үшін Білім Ленд сайтынан ядролық реакциялар тақырыбында бейнежазба көрсетеді. Бейнежазбадан соң «Миға шабул» әдісі арқылы бірнеше сұрақтар қояды.

Мұғалім оқушы жауаптарынан кейін презентация көмегімен ядролық реакцияның жүзеге асырылуын түсіндіреді.

Оқушылар бейнежазбадан соң оқулықты пайдаланып ядролық реакция, ауыр ядролардың бөлінуі тақырыбында қойылған сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

-ядролық реакциялардың қалай жүзеге асатындығын біледі.

ДЭ, презентация

11 сынып оқулығы

https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/atom-yadrosynyng-fizikasy/lesson/yadrolyq-reakcziyalar-tizbekti-reakcziyalar

ДМ Қосымша 1

Сабақтың ортасы.

Жеке жұмыс

13 мин



Білім дағдысы: Білу (Р)

Белсенді оқыту: «Білгеніңмен бөліс»

1 – тапсырма

Оқушыларға реакция теңдеуіне, түзілген элементті сипаттауға және ядроның байланыс энергиясына байланысты есептер беріледі.


Оқушылар байланыс энергиясы, масса ақауына байланысты берілген есептерді шығарады.

Дескриптор:

-реакция теңдеуін жазады және түзілген элементті анықтайды;

-масса ақауының формуласын жазады және есептейді;

-байланыс энергиясын және меншікті байланыс энергиясын анықтай алады;

Жалпы балл-6

ДЭ

Презентация

Оқулық 11-сынып.

ДМ Қосымша 2

Жеке жұмыс

«Жалғастырыңыз» әдісі

5 мин


Білім дағдысы: Қолдану (І)

2-тапсырма. «Жалғастыр» әдісі арқылы бүгінгі сабақта жинаған ақпаратты берілген сұрақтарға жалғастырып жазуға тапсырма беріледі.


Оқушылар ядролық реакция тақырыбында берілген сұрақтарға жауап береді

Дескриптор

-сындық массаны сипаттайды;

-тізбекті ядролық реакцияны сипаттайды

Жалпы балл -2

ДК экраны

Презентация

11-сынып оқулығы.

ДМ қосымша 3


Сабақтың соңы. Рефлексия
Белсенді оқыту: «Серіктесіңізбен сөйлесіңіз»

5 мин

Рефлексия. «Серіктесіңізбен сөйлесіңіз»

Білген 3 нәрсемен

Оңай деп ойлайтын нәрсемен

Қиын деп ойлайтын нәрсемен

Болашақта оқитын нәрсемен

Үйге тапсырма: 42 жаттығу 250 бет

Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша аталған сұрақтар ретімен серіктесімен әңгімелеседі.








Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: № 7 Зертханалық жұмыс "Дайын сурет бойынша зарядталған бөлшектердің тректерін оқып үйрену"

Білім беру ұйымының атауы




Бөлімі:

11.3.D Атом ядросының физикасы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

№ 7 Зертханалық жұмыс "Дайын сурет бойынша зарядталған бөлшектердің тректерін оқып үйрену"

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11. 8.2.6 - магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалыс сипатын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысын сипаттайды;

Көптеген оқушылар істей алады: зарядталған бөлшектердің тректерін оқып үйренеді;

Кейбір оқушылар істей алады: зертханалық жұмыс бойынша берілген тапсырмаларды орындайды;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

-Оқушылардың зейінін шоғырландыру

- Бүгінгі зертханалық жұмыспен және оқу мақсатымен таныстыру

Зертханалық жұмыстың мақсатымен танысады.




11 сынып оқулығы

Сабақтың ортасы.

«Суреттер сөйлейді» әдісі

15 мин



Білім дағдысы: Түсіну (W)

Белсенді оқыту: 1-тапсырма «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы берілген дайын суреттер бойынша зарядталған бөлшек ізін анықтауға тапсырма беріледі.

Оқушылар дайын суреттерді зерттеп, зардталған бөлшектер ізін табады.

Дескриптор:

-зарядталған бөлшектердің ізін сипаттайды.

Жалпы балл-4

ДЭ

Презентация

Оқулық 11-сынып.

ДМ қосымша 1


Жеке жұмыс

«Сұрақ жауап» әдісі

20 мин


Білім дағдысы: Қолдану (Р)

2-тапсырма. «Сұрақ -жауап» әдісі арқылы оқушыларға 3 сурет бойынша Вильсон және Көпіршікті камераны сипаттауға тапсырма беріледі.


Оқушылар Вильсон камерасындағы қозғалған бөлшектерді сипаттайды.

Дескриптор

-Вильсон камерасындағы бөлшек қозғалысын біледі;

-көпіршікті камерадағы қозғалған бөлшектердің формаларын сипаттайды;

Жалпы балл -6

ДК экраны

Презентация

11-сынып оқулығы.

ДМ қосымша 2


Сабақтың соңы.
Рефлексия

3 мин

Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, зертханалық жұмыс мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Үйге тапсырма: шығармашылық тапсырма 250 бет

Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады




Стикерлер