Файл: Сынып 6 атысан оушылар саны атыспаандар Сабаты таырыбы Абай нанбаев ылым таппай матанба.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.04.2024

Просмотров: 5

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

САБАҚ: № Мектеп: 74 мектеп-гимназия

Күні: 21.11.2018ж Мұғалімнің аты-жөні: Қаңғылбай А.Ә.

Сынып: 6 Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы Абай Құнанбаев «Ғылым таппай мақтанба»

Осы сабақ арқылы жүзеге

асатын оқу мақсаттары А/И4 Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып, шығарманың тақырыбы мен тәрбиелік мәнін ашу.

Сабақтың мақсаттары Оқушылардың барлығы орындай алады: Өлеңнің маңыздылығын түсінеді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Көркемдегіш құралдарды таба алады; Өз ойын жеткізе алады; Кейбір оқушылар орындай алады: Белгілі бір анықталған үзінділердің маңыздылығына баға береді.

Бағалау критерийі Өлеңнің композициясындағы үзінділердің біріне негіздеме жасайды. Анықталған үзінділердің маңыздылығына баға береді.

Тілдік мақсат Оқушылар орындай алады: Диалог құруға, жазуға арналған пайдалы тіркестер: «Ғалым болудың басты шарттары» , «Жақсының аты өлмейді, ғалымның хаты өлмейді», «Абай ғалым болу мен адам болу мәселесін бір-бірімен сабақтастыра айтады, бұл екеуінің тамыры, түбі бір деп санайды»

Пәнаралық байланыс Тарих, қазақ тілі, ұлттық салт-дәстүр

Сабақта қамтылатын

құндылықтар Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет: басқа мәдениеттер мен тілдерге, адамгершілік пен пікірлердің әртүрлілігіне құрметі қалыптасады.

Ойлау дағдыларының

деңгейі Қолдану

Алдыңғы оқу «Ғылым таппай мақтанба» өлеңді мазмұнына талдау, өлеңді жатқа оқу.

Жоспар

Жоспарлан

атын уақыт Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер Дереккөз дер

Сабақтың

басы

І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Сабақты «Әдеби шеңбер» стратегиясымен жүргізілетіндігімен хабарлау. «Талап, еңбек, терең ой, қанағат, рақым» сөздері жазылған Таныстырылым Слайд

"Вака"

"Five column notes"

"До-Ми-Но"

"Ақылдың алты қалпағы"

5 минут Сабақтың ортасы 18 минут қағаздармен топтарға бөліну.

Талап Еңбек Терең ой Қанағат Рақым II. Қызығушылықты ояту. Топтық жұмыс. «Вака» әдісі. Өлең жолдарын ретімен орналастыру. Әрбір топқа өлең жолдары қиылып беріледі. Ретімен оқып шығуы керек. Бағалау критерийі: -өлең тармақтарын ретімен орналастыра алады; III. Мағынаны тану кезеңі. Топтық жұмыс. «5 column notes» стратегиясы. Абай Құнанбайұлының «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін оқи отырып, әр топ өздеріне тиісті тапсырманы орындайды. Талап тобы- өлеңнің тақырыбын анықтап, ғылым жолына ұмтылған жастарға ақынның айрықша ескертуін , ақынның айтайын деген ойын жеткізіңіздер.


Тақырыбы Жастарды ғылымға, білімге, өнерге шақыру. Тапсырмасы: Еңбек тобы – өлеңдегі маңызды мәселені анықтай отырып, 3Д кітап жасап шығарады. Тапсырмасы: 3Д кітап жасау Терең ой тобы – өлеңдегі көркемдік ерекшеліктерді таба отырып, көркемдік мәнін ашады. Тапсырмасы: «Мозайка» әдісі

эпитет метафора аллитерация антитеза кейіптеу Бес асыл іс, + Үлестірме Үлестірме Плакат, нақыл сөз. клей, қайшы, суреттер, т.б. Үлестірме қағаздар

көнсеңіз. Дүние де өзі, мал да өзі, Ғылымға көңіл берсеңіз. + Сөзіне қарай кісіні ал, Кісіге қарап сөз алма. + Еріншек, бекер мал шашпақ- Бес дұшпаның, білсеңіз. + Біреу үшін үйренсең, Біреу білмес, сен білсең, Білгеніңнің бәрі - тұл. + Қанағат тобы - ақын жастарға қандай нәрседен қашық болып, қандай нәрсемен дос болуға шақырды ? Өлеңнің негізгі түйінін, тәрбиелік мәнін анықтаңыздар.

Өлеңнің негізгі түйіні, тәрбиелік мәні Жамандықтан жиреніп, жақсылықтан үлгі алу. Тапсырмасы:

Бес асыл іс Мақал-мәтел Бес қашық іс Мақал-мәтел Рақым тобы – өлеңнің идеясын ашады.

Идеясы Ғылымның үлкен қазына екенін жеткізу Тапсырмасы:

Тірек сөздер Өлеңнен үзінді Сіздің ойыңыз 1. Ғылым 2. Жамандық 3. Жақсылық 4. 5. Қима қағаздар: Еріншек, талап, өтірік, терең ой, мақтаншақ, рақым, өсек, еңбек, бекер мал шашу, қанағат, «Қазақтың мақал-мәтелдері» кітабы Плакат, нақыл сөз

6. Дескриптор: Оқушылардың барлығы рөлдік тапсырмаға қатысады; Талап тобы 1. Өлеңнің тақырыбын, ақынның айтайын деген ойын анықтай алады; Еңбек тобы 1.Шығармадағы маңызды үзінді бойынша сурет арқылы түсіндіре алады; 2.Сурет негізінде ой қорытындысын жасай алады. Терең ой тобы. 1.Өлеңдегі көркемдік ерекшеліктерін анықтай алады; 2.Мәнін түсінеді. Қанағат тобы. 1.Сөздерді дұрыс орналастырады; 2.Сөздердің мәнін ашатын мақал-мәтел табады. Рақым тобы. 1. Ақынның жастарға қандай нәрседен қашық болып, қандай нәрсемен дос болуға шақырғандығын анықтай алады; 2. Өлеңнің негізгі түйінін, тәрбиелік мәнін анықтай алады. IV. Кері байланыс. «До-Ми-Но» әдісі арқылы жүргізіледі. Оқушыларға қима қағаздар таратылады. Қағаздың бір бетінде сұрақ, бір бетінде жауап болады.

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 34. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33.

Сабақтың

соңы

10 минут V. Рефлексия «Ақылдың алты қалпағы» Ақ-сабақта біз үшін қандай маңызды ақпарат болды? Қара-сабақта қиындық туғызған не? Сары-қай жұптың жұмысына ерекше баға беруге болады? Жасыл-келесі сабаққа қандай ұсыныс айтасыздар? Қызыл-бүгінгі сабақтағы эмоцияңыз қандай? Көк (мұғалім)- үй тапсырмасы Үйге тапсырма: «Ғылым тапсам...» деген айдармен әдеби эссе жазу. Эсседе өзіңнің қай салада жаңалық ашқың келетінін, оның өз отбасыңа, қоршаған ортаға қандай пайдасы болатынын айтуды ұмытпайық.



Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз

оқушыларға көбірек қолдау

көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті

жоғары оқушыларға қандай

тапсырма беруді көздеп отырсыз? Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін

тапсырма, күтілетін нәтиже,

қолдау көрсету, бөлінетін уақыт,

қолданылатын дереккөздер арқылы Оқушыларды бағалауда «Екі жұлдыз, бір тілек»,«Басбармақ» әдістерін пайдаланамын. Оқушылардың Қауіпсіздік ережелері әрдайым сақталады: оқушылардың түзу отыруын қадағалап

жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. оқу мақсатына қол жеткізгеніне көз жеткізу үшін бағалау критерийлері мен дескрипторларды қолданамын. Оқушыларға тиімді кері байланыс беріп отырамын. Оқушылардың бөлім бойынша эпизодтардың маңыздылығын анықтағандарынан аңғарамын. отырамын. Сабақта интербелсенді тақтаны қолдану арқылы оқушылардың АКТ дағдылары дамиды. Білім, адамгершілік құндылықтарын қалыптастырады, өзіне деген жауапкершілікті арттырады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары


жүзеге асырымды болды ма?


Бүгін оқушылар нені үйренді?

Сыныптағы оқу атмосферасы қандай

болды? Дифференциацияны жүзеге

асыру қолымнан келді ме? Мен

жоспарланған уақытымды ұстандым

ба? Мен жоспарыма қандай

өзгерістер енгіздім және неліктен? Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға


Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға


қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар т