ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 29.04.2024
Просмотров: 16
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім: | Крест жорықтары | |||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Нуршаева Р.Н | |||||||||
Күні: | 08.11.2022 | |||||||||
Сынып: 6 «ә» үйде оқыту | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды? | |||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 6.3.2.6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау | |||||||||
Сабақтың мақсаты | Тарихи дереккөздерді талдау негізінде, крест жорықтарының себептерін анықтайды және кескін картада бағыттарын көрсетеді. | |||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | БЫМ/БМұғалім христиан шіркеуінің бөліну картасын көрсетеді және оқушыларға сұраққа жауап беруді сұрайды: бұл карта қандай ақпарат береді? 1054 жылы христиан шіркеуінің католик пен провинцияға бөлінуі туралы оқушыларға түсінік беру. Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазады 1. Крест жорықтарының себептерін анықтау. 2. Крест жорықтарын ұйымдастыруда шіркеудің рөлін түсіндіру; | Оқушы өз ойын ортаға салады. | мадақтау | Дидактикалық материал | ||||||
Жаңа білім | Мұғалім крест жорықтарының басталуы туралы бейнені көруді ұсынады. Бейне клип көріпжатқанда, оқушы тапсырмаларды орындауы керек:
1. Кестені толтырыңыз:
2. Крест жорықтарына қатысқан әлеуметтік топтардың ортақ себептерін анықтаңыз. Дескрипторлар: • Крест жорықтарына қатысқан әлеуметтік топтарды анықтайды; • Крест жорықтарына қатысу себептерін анықтайды; Қорытындылау үшін мұғалім тақтадаға әлеуметтік топтар мен олардың мақсаттары бар кестені ұсынып, сәйкестендіруді сұрайды. | Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескрипторлар Бейнедегі ең маңыздысын ажыратады; Крест жорықтарының себептерін анықтайды; «Крест жорықтары» атауының ерекшеліктерін түсіндіреді; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» | Презентация Бейне баян :Крест жорықтарының рыцарьлары https://www.youtube.com/watch?v=RnGEEZXWKM4 (5 минуттан бастап) | ||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау «Урбан Рим папасының сөзі» атты тарихи деректі оқып, тапсырма орындайды. Үйге тапсырма Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды? | Дескрипторлар христиандардың мұсылмандарды жек көрушілігін анықтайды; | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||
Кері байланыс | …есте сақтадым. …. атап өттім. …. түсіндім. …ой елегінен өткіздім. | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушы бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайд | А4, конспект |
Тексерілді:
Бөлім: | Крест жорықтары | |||||
Педагогтің аты-жөні: | Нуршаева Р.Н | |||||
Күні: | 15.11.2022 | |||||
Сынып: 6 «ә» үйде | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 6.3.2.6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау; 6.2.2.1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау | |||||
Сабақтың мақсаты | Шығыс және Батыс елдеріне арналған крест жорықтарының салдарын зерттеу | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу. Оқушылармен бірлесіп, зерттеу сұрақтары анықталады:
| Оқушы өз ойын ортаға салады. Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | мадақтау | Дидактикалық материал | ||
Жаңа білім | Мұғалім крест жорықтарының саладарлары карточкалаларын таратып, төменде берілген тапсырмаларды орындауды сұрайды:
Мұғалім оқушыларды карточкалаларды талдау барысында бағыттап отырады. . М/БСіздіңойыңызша, қандайсалдарлареңмаңызды? Жалпысыныптық талқылау. Мұғалім сыныпта екі тұжырым жазылған тақтайшаларды көрсетеді: «Еуропа көбірек өзгерді», «Мұсылман әлемі көбірек өзгерді». | Дескрипторлар Крест жорықтарының маңызды және қосалқы салдарын анықтайды. Крест жорықтарының саяси, экономикалық, әлеуметтік, мәдени салдарын анықтайды. Крест жорықтарының оң және теріс салдарын анықтайды. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» | Ақпараттық мәтін Дидактикалық материал «Крест жорықтарының салдарлары» | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Мұғалім крест жорықтарының оқиғаларын хронологиялық реттілікте орналастыруды сұрайды. Мұғалім дұрыс жауаптарды ұсынады, өзін-өзі тексеру. Үйге тапсырма Крест жорықтары | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | Сабақтамаған... маңыздыболды Сабақ... туралы ой жүгіртугекөмектесті Мен ... үйрендім. | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушы бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайд | А4, конспект |
Тексерілді:
Бөлім: | Моңғолдар | |||||
Педагогтің аты-жөні: | Нуршаева Р:Н | |||||
Күні: | 22.11.2022 | |||||
Сынып: 6 «б» үйде | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Монғолдар әлемдік империяны қалай құрды? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 6.3.2.5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау | |||||
Сабақтың мақсаты | Моңғол шапқыншылығының үдерісін зерттеу | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру | Оқушыға қызығушылықты оятушы материалды көрсету. Оқушыдың назарына тұлғалар көрсетілген (Шыңғыс хан. Құбылай, Батый) Біз бүгінгі сабағымызда не туралы сөз қозғамақпыз, қалай ойлайсың? | Оқушы өз ойын айтады Оқушы жауабы арқылы жаңа тақырыпқа көшу | мадақтау | Шыңғыс хан. ҚұбылайБатый Тұлғалар суреті | ||
Жаңа білім | Мұғалім Қытайдағы Құбылай ханның реформалары туралы әңгімелейді. 1–ақпарат жазылған парақтар мен осыған дейінгі білімін пайдалана отырып, Қазақстан мен Орталық Азияда орын алған өзгерістерді анықтайды. 2–ақпарат жазылған парақтар мен осыған дейінгі білімін пайдалана отырып, Орыс мемлекетінде болған өзгерістерді анықтайды. 3 -ақпарат жазылған парақтар мен осыған дейінгі білімін пайдалана отырып, Қытай мемлекетінде орын алған өзгерістерді анықтайды. 1 211-1215 1219-1224 1236-1242 | Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескрипторлар: Моңғолдардың Орта Азия мен Қазақстанға тигізген әсері мен ықпалын анықтайды Моңғолдардың Қытайға тигізген әсері мен ықпалын анықтайды Моңғолдардың Орыс мемлекетіне тигізген әсері мен ықпалын анықтайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Жұлдызшалар» | Құбылай ханның ел басқаруы (Доклад о периоде правления Хубилай-хана):http://asiasociety.org/countries/traditions/mongol-dynasty?page=0,0 Плано | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау ПТМС-формуланы қолдана отырып, монғолдар мен монғолдар жаулап алған елдер бір-бірін қаншалықты өзгерткендігін түсіндіріңдер. Позиция (Менің ойымна, бұл…) Түсіндіру (…себебі…) Мысал (Мен мына мысалмен дәлелдей аламын…) Салдары (Айтылғандарды қорыта келе, мынадай шешім жасауға болады…) Үйге тапсырма Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті? | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | https://rutube.ru/video/63c8f306f8f8763dba99366c4680f2cb/ | ||
Кері байланыс | Бүгінгі сабақтан мен не білдім? Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің? Сабақ барысында қандай сұрақ туындады? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқуш бағалай критерийлерімен өз деңгейін бағалайд | А4, конспект |
Тексерілді:
Бөлім: | Моңғолдар | ||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Нуршаева Р.Н | ||||||||||
Күні: | 29.11.2022 | ||||||||||
Сынып: 6 «ә» үйде | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Моңғолдардың жорықтары Еуразияның саяси картасын қалай өзгертті? | ||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 6.3.2.5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау | ||||||||||
Сабақтың мақсаты | Моңғол жаулауының нәтижесінде жаулап алған халықтардағы өзгерістерді анықтау | ||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру | Ой шақыру Мұғалім «XIII ғасырдың аяғындамоңғол империясы» картасын көрсетіп, оқушығасұрақтар қойылады: -Шыңғыс ханның әскері Қытай мен Орталық Азияны жаулап алу кезінде қалай нығайтылды? -Жеңіске жеткен халықтарға қатысты Шыңғыс ханның саясаты қандай болды? Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазылады | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | мадақтау | Тақырыптық үлестірмелі қағаздар суреттер | |||||||
Жаңа білім | Моңғолдардың тез жеңіске жету бойынша қысқаша хронологиясын ұсынады Моңғолдардың тез жеңіске жету себептері қандай? Мұғалім оқушыларға «Моңғолдардың тез жеңіске жету себептері» карточкаларын таратады. Оқушылар карточкаларды маңыздылық бойынша орналастырады. қорытынды шығарылады, Мұғалім оқушыға «Моңғолдардың жаулап алған халықтарға әсері»мәтінніңоқып, кестені толтырыңыз:
Жалпысыныптық талқылау, Шыңғыс хан билігінің нығаюына әсер еткен факторлары қандай?. | Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды ; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Дидактикалық материал «Моңғолдардың тез жеңіске жету себептері» | |||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Төменде берілген терминдерді қатыстырып, сөйлемдерді құрастыруға тапсырма беріледі: Моңғолдар, құрылтай, түмен, Алтын Орда, экономика, әсері, әлеуметтік-экономикалық саяси салалар, Еуразия картасы, алым-салық, өзгерістер. Үйге тапсырма Монғол шапқыншылығы | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | https://rutube.ru/video/63c8f306f8f8763dba99366c4680f2cb/ | |||||||
Кері байланыс |
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушы бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайд | А4, конспект |
Тексерілді:
Білім беру ұйымының атауы | | ||||||||||||||||||||
Пәні: | | ||||||||||||||||||||
Бөлім: | XIV ғасыр- XVI ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық еуропалық қоғам | ||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | ||||||||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | «Қара індет» не себепті жылдам таралды ? «Қара індет» шаруалар көтерілістері мен феодалдық соғыстардың басты себебі болды ма? | ||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 6.2.4.1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру 6.3.2.2 У.Тайлер, Г. Каль жетекшілігімен болған антифеодалдық көтерілістердің себептері мен маңызын анықтау; 6.3.1.4 феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату | ||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | «Қара індет» Еуропа мен әлемнің жағдайына қалай әсер еткенін анықтау | ||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Миға шабуыл Мұғалім оқушыларға XIV ғасырдағы Еуропада оба індетіне қатысты статистикасын көрсетеді. Неге мұндай жағдай Еуропада пайда болды? Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу. Оқушылармен бірлесіп, зерттеу сұрақтары анықталады: 1. Орта ғасырдағы адамдардың ауру туралы пікірлерін сипаттау; 2. Еуропадағы оба ауруларының себептері бар карточкаларды жасау; 3. «Обаны қалайша алдын алуға болады?» атты кітапшасын дайындау; 4. Сабақты қорытындылау. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | мадақтау | Тақырыптық суреттер | |||||||||||||||||
Жаңа білім | Мұғалім ортағасырдағы тұрғындардың «Қара індет» себептері мен емдеу жолдары туралы көзқарастарын сәйкестендіреді.
Сұрақты талқылау: Сіздің ойыңызша, осы әдістердің қайсысы тиімді бола алады? Неліктен? Мұғалім ауру туралы қысқаша ақпарат береді, аурудың таралу картасын көрсетіп, аурудың қоздырғыштарын, ауру белгілерін, ортағасырлық профилактикалық шараларды, оба дәрігері жайлы ақпарат береді. «Еуропадағы оба себептері» деген мәтінді оқып танысады. Мұғалім оқушыларға алдын-ала дайындаған бос карточкаларды таратып, келесі тапсырма орындауды сұрайды: 1. Еуропадағы «Қара індет» себептердің тізімін жасау; 2. Аурудың себептерінәлеуметтік, экономикалық, саясисебептерінеқарайжіктеу; 3. аурудың себептерін маңыздылық дәрежесіне қарау орналастыру. М/Б Оқушылардың назарына «Оба дәрігері» бейнебаяны ұсынылады. Оқушылар төменде берілген тапсырманы орындайды: 1. Ортағасырлық дәрігерлердің негізгі қателіктерін анықтау; 2. Дәрігер қабылдаған әдістер тізімін жазу; 3. «Обадан қалайша алдын-алуға болады?» атты кітапшасын дайындау. . | Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескрипторлар: Ортағасырлықтұрғындардың«Қараіндет»себептеріменемдеужолдарын сәйкестендіреді; Емдеутиімділігітуралықорытындыжасайды. Дескрипторлар: Еуропадағы «Қара індет» себептердің тізімін жасайды; әлеуметтік, экономикалық, саясисебептерді анықтайды. аурудың себептерін маңыздылық дәрежесіне қарауй орналастырады Дескрипторлар Ортағасырлық дәрігерлердің кем дегенде5 қателіктерін анықтайды. Дәрігер қабылдаған әдістер тізімін жазады; Кітапшада ауру бойынша негізгі ақпаратты сипаттайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» | Ақпараттық мәтін Кесте Бейнебаян: «Оба дәрігері» https://www.youtube.com/watch?v=QxeOexkQmYc А4 форматтағы қағаздар, маркерлер Ақпаратық карточкалар | |||||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау мұғалім оқушыларға Джованни Боккаччоның «Декамероннан» үзінді оқуға және келесі сұрақтарға жауап беруді тапсырма береді. «Ортағасырлық адамдардың оба ауруы туралы білімінің аздығынан «Қара індеттің» таралу аймағы мен деңгейі жоғары болды» деген тұжырыммен келісесіз бе? Көзқарасыңызды дәлелдеңіз. Жауапты шағын эссе ретінде қорғаңыз: ПТМС-формуласы: П – позиция; Т – түсіндіру; М – мысал; С – салдары, қорытынды. Үйге тапсырма:Қосымша мәліметтер жинақтау | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка Презентация Дидактикалық материал Джованни Боккаччо, «Декамерон» | |||||||||||||||||
Кері байланыс | Табыс сатысы» әдісі: сатының суреті, сатының 1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН 2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН, 3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |