ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 02.05.2024

Просмотров: 14

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Құрметті әріптес!

Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.

«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі







472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте

Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.

https://ust.kz/qmg


Сабақ №2

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Көпжақты бұрыш, геометриялық дене туралы түсінік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.11 көпжақтарды және олардың түрлерін тану, элементтерін білу;

Сабақтың мақсаты:

Көпжақтар элементтерімен танысып, оларға есептер шығару

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Амандасу. Психологиялық ахуал тудыру. «Шапалақ» техникасы бойынша оқушылар жұпқа, үш-үштен, төрт-төрттен бөлінеді. Соңында төрт шапалақ бойынша топқа бөліп отырғызу. Және әр топқа сабақтың тақырыбын ашу үшін сөздер беріледі. Сол арқылы сабақтын тақырыбына шығады және сабақтың мақсатын қояды.


Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.




Психологиялық ахуал.


Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

10 минут

Миға шабуыл.

Көпжақтар

  1. Көпжақтар түсінігі.



  2. Призма (Параллелепипед)

  3. Пирамида

  4. Қиық пирамида

Оқушыларға призма (параллелепипед), пирамида, қиық пирамида анықтамаларын дәптерге жазып, сызба салуға және сызбада көпжақтардың элементтерін көрсетуге ұсыну.

Схеманы талдау

1) Призма түрлерін атаңыз.

2) Тік призманың табаны не болады?

3) "Параллепипед призманың дербес түрі" деген тұжырым дұрыс па?

4) Қай жағдайда параллелепипедті куб деп айтады?






« Жигсо» әдісі арқылы жаңа мәліметпен өз бетінше оқып танысады. Нақты анықтамаларға (+) белгісін қояып отырады.

« Жигсо» әдісі арқылы жаңа мәліметпен өз бетінше оқып танысады. Нақты анықтамаларға (+) белгісін қояып отырады.







Үлестірмелі қағаздар


Үлестірмелі қағаздар

Оқулықпен жұмыс

25 минут

  1. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі

1.Табанының қабырғалары 10,17,21 см болатын үшбұрышты призманың биіктігі 18 см. Толық бетінің ауданы мен көлемін табыңдар.

2. Тік призманың табаны – табанына жүргізілген биіктігі 8 см болатын тең бүйірлі үшбұрыш. Үшбұрыштың бүйір қабырғасы арқылы жасалған призманың бүйір жағының диагоналі 10 см және табан жазықтығымен 450 бұрыш жасайды. Бүйір бетінің ауданы мен көлемін табыңдар.

Оқушылардың шығару жолдарын қадағалап, дұрыс бағыт бағдар беру. Оқушылардан тапсырманы түсінгендігін бас бармақ арқылы кері байланыс алу.

ЖАДА орнату мақсатында топтық жұмыс ұйымдастыру.


Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау

Дескриптор

-Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді

-Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды

- Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

- Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді


Бағалау:

«+»; «-»; «?» әдісі

Білім алушылар берілген тапсырма бойынша пікірлерін білдіреді.


Топтық тапсырмалар.

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма:

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)



Оқушыларға

«Көңілді қоңырау» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.


«СМС»

Кері байланыс парағы.




Сабақ 3

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Призма, оның элементтері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.2 – призманың анықтамасын, оның элементтерін және призманың түрлерін біледі, жазықтықта сала алады;

11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға берілген элементтерді шеше алады;

Сабақтың мақсаты:

  • призманың анықтамасын, оның элементтерін және призманың түрлерін біледі, жазықтықта сала алады;

  • көпжақтардың элементтерін табуға берілген элементтерді шеше алады;

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Шаттық шеңбері арқылы оқушыларға бір – біріне тілек айтқыза отырып, жайлы ахуал ұйымдастыру
Өткен тақырыптарды қайталау

  1. Қандай денені көпжақ деп атаймыз?

  2. Көпжақтың диагоналы дегеніміз не?

  3. Дөңес көпжақ деп қандай көпжақты атайды?

4) Дөңес көпжақтың жағы, қыры, төбесі деген не?
5) Қандай көпжақ дұрыс көпжақ деп аталады?
6) Үшжақты бұрыш деген не?
7) Үшжақты бұрыштың қандай элементтері болады?
8) Көпжақты бұрышты қалай аламыз?



Үйге тапсырмасын тексеру:


Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.
«Сиқырлы сандықша»әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.







Негізгі бөлім

10 минут

Жаңа тақырыпты түсіндіру

  1. Призманың анықтамасы

  2. Пизманың элементтері

  3. Призманың қасиеттері

  4. Тік призманың анықтамасы



  • Призма анықтамасын енгізіңіз.

Призма дегеніміз – екі жағы параллель жазықтықтарда орналасқан өзара тең көпбұрыштар, ал өзге жақтары параллелограмм болатын көпжақты айтамыз.

Ол көпбұрыштар призманың жақтары деп, ал көпбұрыштардың қабырғалары мен төбелері сәйкесінше призманың қырлары мен төбелері деп аталады.

n-бұрышты призма – параллель екі жағы призма табандары деп аталатын тең n–бұрыштар, ал қалған барлық n жақтары параллелограммдар болатын көпжақ. Олар призманың бүйір жақтары деп аталады.



  • Топтарға «Көпжақтар» тақырыбы бойынша алынған білімдерге негізделе отырып, 3-тапсырмадағы кестені (3-қосымша) толтыру ұсынылсын.

  • Призманың түрлерін және дербес түрлерін қарастырыңыз.

  • М: Призма түрлерін анықтауда тапсырмалар ұсыну.

Призма тік немесе көлбеу болуы мүмкін. Тік призманың барлық бүйір жақтары – тіктөртбұрыштар, көлбеу призманың кем дегенде бір жағы – тіктөртбұрыш болмайтын параллелограмм.

Параллелепипед – табанында параллеолграмм жататын призма.







  • Топтарға алынған білімдерге негізделе отырып, 4-тапсырмадағы кестені (4-қосымша) толтыру ұсынылсын.



  • Оқушылармен қоса үшбұрышты призманың сызбасын салыңыз, салудың әрбір кезеңіне тоқталыңыз. Фигураның көрінбейтін бөліктері (сызықтары) пунктирлі сызықпен кескінделетініне ерекше айтып көрсету қажет.







«Түймедақ» әдісі арқылы жаңа мәліметпен өз бетінше оқып танысады. Нақты анықтамаларға (+) белгісін қояып отырады.


«Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады



ҚБ: Мұғалім мадақтауы «Керемет!», «Жарайсыздар!», «Өте тамаша!»,т.с.с.




Үлестірмелі қағаздар

Оқулықпен жұмыс

25 минут

Есептер шығару

Жұптық жұмыс

Тапсырма 1. Тік призманың табаны - табандары 25 см және 9см, биіктігі 8 см болатын теңбүйірлі трапеция. Призманың бүйір қырларының екіжақты бұрышының шамасын табыңдар.

Тапсырма 2. Дұрыс n-бұрышты призманың табан қабырғалары а-ға және биіктігі h-қа тең. Бүйір бетінің ауданын және толық бетінің ауданын табыңыз. Мұндағы

Жеке жұмыс

Тапсырма 3. Көлбеу призманың бүйір қыры 15 см және табан жазықтығына 300 градус бұрыш жасай көлбеген. Призманың биіктігін табыңдар.(А.В.Погорелевтің геометрия оқулығынан)

Тапсырма 4. Төрт бұрышты дұрыс призманың табан ауданы 144 кв.см, ал биіктігі 14 см. Призма диагоналын табыңдар.

Тапсырма 5. Дұрыс төртбұрыш призманың диагоналы 2см және табанына 300 градус бұрыш жасайды. Призманың толық бетінің ауданын табыңдар.

Тапсырма 6. Дұрыс төртбұрышты призманың диагоналы - ке тең, бүйір бетіне 300 градус  бұрыш жасайды. Призманың көлемін табыңдар.

Тапсырма 7. Төртбұрышты дұрыс призманың бүйір беті 16 см2, ал толық бетінің ауданы 48 см2 тең. Призманың биіктігін табыңыз.

Тапсырма 8. Үшбұрышты тік призманың барлық қырлары тең. Бүйір бетінің ауданы 27 м2. биіктігін табыңыз

Тапсырма 9. Дұрыс төртбұрышты призманың бүйір бетінің ауданы 32 м2, ал толық бетінің ауданы 40 м2. Биіктігін табыңыз

Тапсырма 10. Дұрыс төртбұрышты призманың табан ауданы 144 см2, ал биіктігі 14 см. Призманың диагоналын табыңыз.

Тапсырма 11. Дұрыс үшбұрышты призманың табан қабырғасы мен оған қарсы жатқан қырының ортасы арқылы өтетін жазықтық табан жазықтығымен 450 бұрыш жасайды. Табан қабырғасы 5 см. Призманың бүйір бетінің ауданын табыңыз.

Тапсырма 12. Үшбұрыштың көлбеу призманың бүйір қырларын қамтитын өзара параллель түзулердің қашықтығы 2 см, 3 см және 4 см, ал бүйір қарлары 6 см. Призманың бүйір бетін табыңыз.





Бағалау критериі

Дескриптор

Негізгі түсініктерін берілген тәсілдер ақылы көрсетеді.
Алған білімдерінің нәтижелерін тиянақты түрде салыстырады


Мәліметтер мен тапсырмалардың дұрыс шешімдері арнайы мәліметтермен анықталды;

-Арнайы тапсырмалар мен салыстыру арқылы натурал сандардың мағанасын түснді.




ҚБ: Смайликтер арқылы өзін-өзі бағалау (өте жақсы, жақсы, орташа)



Топтық тапсырмалар.

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Рефлексия «Көңілді жан» әдісі.







«Көңілді жан» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.


«Көңілді жан» әдісі.


Кері байланыс




Сабақ №4

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Тікбұрышты параллелепипед және оның қасиеттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.3 - тікбұрышты параллелепипедтің анықтамасы мен қасиеттерін білу және оны жазықтықта кескіндеу;

Сабақтың мақсаты:

- тақырып бойынша білімдерін бекітеді

- тікбұрышты параллелепипедтің элементтерін табуға арналған есептер шығарады

- жазықтықта тікбұрышты параллелепипедтің сызбасын салады.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Ине жіп» әдісі арқылы, түрлі түсті қағаздарға жазылған сөздерді пайдаланып топқа бөлу: (параллелепипед, текше, квадрат)
I топ Параллелепипед
II топ Текше
III топ Квадрат

Үйге тапсырмасын тексеру:


Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.






Негізгі бөлім

10 минут

Оқулықпен жұмыс

25 минут

Жаңа сабақты ашу.

«Сиқырлы сандықша»әдісі Проблемалық сұрақ
1. Тік бұрышты параллелепипедтің неше қыры бар.
2. Тік бұрышты параллелепипедтің неше төбесі бар.
3. Тік бұрышты параллелепипедтің неше жағы бар.
4. Текше дегеніміз не?

Тікбұрышты параллелепипедтің өлшемдері


Тікбұрышты параллелепипедтің өлшемі – ол бір төбеде үш қабырғаның тоғысуы


Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданы –оның табанының периметри мен бүйір қыры ұзындығының көбейтіндісіне тең.

Sbb=P*l

P-периметр

l-бүйір қыры

Параллелепипедтің толық бетінің апуданы - оның бүйір бетінің ауданы мен табан аудандарының қосындысына тең.

SТ.б=Sб.б + 2S таб

Параллелепипедтің көлемі – оның үш өлшем көбейтіндісіне тең.

V=a*b*c

Параллелепипедтің диоганалының квадраты- оның үш өлшем квадраттары қосындысына тең.

d2=a2+b2+c2

Топтық жұмыс. «Ойлан - жұптас - бөліс»
I топ. Сіріңке қорапшасы.
II топ. Кубик - рубик.
III топ. Бор
Берілген заттың өлшемдері бойынша сызбасын сызып, жазбасын салу.
Оқулықпен жұмыс. «Қалауыңды таңда» (№922)
Ақ парақтың үстінде, тапсырмалар жазылған 3 түрлі пішінде фигуралар беріледі. Топбасшылар өздері таңдап алады.


«Сиқырлы сандықша»әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.

Дескриптор:
- тік бұрышты параллелепипед, текшенің ұзындықтарын, енін, биіктігін таба біледі.
- тік бұрышты параллелепипед, текшенің өлшемдерін анықтай алады.
- фигуралардың өлшемдерін қолданып, сызбасын сыза біледі.



Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау



Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны


Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Оқушыларға «Таңдау» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.




«Таңдау» кері байланыс парағы таратылады.




Кері байланыс парағы.





Сабақ №5

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Тікбұрышты параллелепипед және оның қасиеттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.3 - тікбұрышты параллелепипедтің анықтамасы мен қасиеттерін білу және оны жазықтықта кескіндеу;

Сабақтың мақсаты:

– призманың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларының қолданылуын практикалық маңызы бар есептерде қарастырады.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Фигураларды таңдау арқылы

топқа бөлу

( текше,шаршы, дөңгелек, шар, тік төртбұрыш,параллелепипед)

«Ой қозғау» әдісі

-Қолдарыңыздағыгеометриялық фигуралардың қайсылары кеңістік, ал қайсылары жазықтық фигураларына жатады?

-Фигуралардың қайсылары көпжақтарға жатады?

«Артығын тап» ойыны.

-Қолдарыңыздағы кеңістік фигураларының қайсысы артық?

Берілген фигуралар:текше, шар, параллелепипед






Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.







Негізгі бөлім

10 минут

Жаңа тақырыпты түсіндіру

Оқушыларға топтардаFrayer Model кестесін толтыруға тапсырма ұсынылады.

1-ші топ –Призманың түрлері

2-ші топ – Призманың элементтері

3-ші топ – Призманың бүйір және толық беті ауданы

Оқушылар топтарға кез келген ретімен біріктіріледі.

Уақыт шыққан соң топтар өз кестелерін сағат тілі бойымен келесі топқа береді, басқа топ мүшелері жазғандарын оқиды, қажет болған жағдайда түзейді және толықтырады. Кестелермен алмасу кесте өз тобына жеткенше дейін жүргізіледі.

Тапсырманың мақсаты келесі құндылықтарды дарыту: өмір бойы білім алу, жағдайға талдау жүргізе білу, жаңа жағдайға бейімделу, сынға түсіністікпен қарау, топта жұмыс жасай білу, өзінің жұмыс бөлігіне жауапкершілікпен қарау.

Тақтадағы слайдттар бойынша призманың толық бетінің ауданы және бүйір бетінің ауданын табу формуласын көрсетіп, түсіндіру

Оқушылар есептеулерде натурал сандарға арифметикалық амалдардың қасиеттерін қолдана білу қажеттігін түсінеді;

Өз ойын дұрыс мағынада білдіру


Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны

Оқулықпен жұмыс

25 минут

Практикалық маңызы бар есептер шығару

Мұғалім оқушыларды деңгейлер бойынша біріктіреді, себебі топтық жұмысқа деңгейлері әртүрлі тапсырмалар ұсынылады.

Тапсырманың мақсаты келесі құндылықтарды дарыту: өмір бойы білім алу, жағдайға талдау жүргізе білу, жаңа жағдайға бейімделу, сынға түсіністікпен қарау, топта жұмыс жасай білу, өзінің жұмыс бөлігіне жауапкершілікпен қарау.

2

Шөпті тығыздалған параллепипед тәріздес пішінде өлшемі 40см, 40см, 90 см түрінде сатады. Ал кейде шөпті цилиндр түрінде жинайды. Цилиндр пішіндес шөптен қанша параллелепипед алуға болады?



Оқушылар топта 10 минут жұмыс жасайды. Уақыт шыққан соң оқушылар жаңа топтарға біріктіріледі. Әрбір жаңа топта бұрыңғы топтардың мүшелері болу керек. Жаңа топтың әрбір мүшесі өзінікінен басқасы барлық топтардың шешімдерін қолға алады. Кезек бойынша топтың әрбір мүшесі өз тобының есебінің шешуімен қысқаша 1,5-2 минут ішінде таныстырады, кейін басқа топ мүшелері қолындағы дайын шешіммен салыстырып, ұсынылған дескрипторлар бойынша бағалау жүргізеді және кері байланыс береді.

Мұғалім оқушыларға келесі сұрақтарды қояды:

  • Барлық тапсырмаларды орындай алдыңыздар ма?

  • Негізгі қиындық не туғызды? Оны қалай шештіңіз?

  • Бұл жұмыс түрі тиімді болды ма? Тиімді болса, түсіндіріңіз. Тиімді болмаса, неліктен? Жауабыңызды түсіндіріңіз.




Дескрипторлар:

  • есептің шарты бойынша сызбаны салады;

  • призманың көлемін табады;

  • цилиндр көлемін табады;

  • көлемдерін салыстырады;


Дескрипторлар:

  • призманың көлемін табады;

  • призма ауданын есептейді;

  • фигураларды салыстырады;





Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.



Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.




Үлестірмелі қағаздар

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)




Оқушыларға

«Көңілді қоңырау» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.


«СМС»

Кері байланыс парағы.




Сабақ №6

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Призманың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай білу;

11.3.1 - призманың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты:

– призманың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларының қолданылуын практикалық маңызы бар есептерде қарастырады.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

І.Логикалық ойлауға негізделген ойсергектер:

Жұмбақ

Елу тентек тып-тыныш,

Бір сарайда жатады.

Тыс қашық сабіреуі,

Жарқетіп от шашады.
Жауабы: сіріңке

Сұрақтар:

- Сіріңкенің қорабы қандай геометриялық фигураға ұқсайды?

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.





Негізгі бөлім

10 минут

Жаңа тақырыпты түсіндіру

Оқушыларға топтардаFrayer Model кестесін толтыруға тапсырма ұсынылады.

1-ші топ –Призманың түрлері

2-ші топ – Призманың элементтері

3-ші топ – Призманың бүйір және толық беті ауданы

Оқушылар топтарға кез келген ретімен біріктіріледі.

Уақыт шыққан соң топтар өз кестелерін сағат тілі бойымен келесі топқа береді, басқа топ мүшелері жазғандарын оқиды, қажет болған жағдайда түзейді және толықтырады. Кестелермен алмасу кесте өз тобына жеткенше дейін жүргізіледі.

Тапсырманың мақсаты келесі құндылықтарды дарыту: өмір бойы білім алу, жағдайға талдау жүргізе білу, жаңа жағдайға бейімделу, сынға түсіністікпен қарау, топта жұмыс жасай білу, өзінің жұмыс бөлігіне жауапкершілікпен қарау.

Тақтадағы слайдттар бойынша призманың толық бетінің ауданы және бүйір бетінің ауданын табу формуласын көрсетіп, түсіндіру

Оқушылар есептеулерде натурал сандарға арифметикалық амалдардың қасиеттерін қолдана білу қажеттігін түсінеді;

Өз ойын дұрыс мағынада білдіру


Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны

Оқулықпен жұмыс

25 минут

Практикалық маңызы бар есептер шығару

Мұғалім оқушыларды деңгейлер бойынша біріктіреді, себебі топтық жұмысқа деңгейлері әртүрлі тапсырмалар ұсынылады.

Тапсырманың мақсаты келесі құндылықтарды дарыту: өмір бойы білім алу, жағдайға талдау жүргізе білу, жаңа жағдайға бейімделу, сынға түсіністікпен қарау, топта жұмыс жасай білу, өзінің жұмыс бөлігіне жауапкершілікпен қарау.

1

Суретте екі коробка цилиндр және тікбұрышты параллелепипед тәріздес көрсетілген.

а) Қайсысының көлемі үлкен?

b) Cіздердің ойыңызша тасымалдағанда көлемі жағынан ең тиімдісі қайсысы? Өз ойларыңызды негіздеңіздер.


Дескрипторлар:

  • есептің шарты бойынша сызбаны салады;

  • призманың көлемін табады;

  • цилиндр көлемін табады;

  • көлемдерін салыстырады;




Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.





Үлестірмелі қағаздар

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Оқушыларға «Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.



«Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады.

«Жетістік баспалда

ғы»

Кері байланыс парағы.