Файл: А. Т. Таутанова, А. Т. Брлібаева Мсіндеу дістемелік нсау.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 02.05.2024
Просмотров: 97
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ғарыш кемесі.
Мақсаты:балаларға ғарыш кемесін мүсіндеуге үйрету.
Міндеттері: білімділік:ғарыш әлеміне деген қызығушылықтарын арттыру; таныс
әдіс-тәсілдерді жалпақтау, шымшу, домалақтау, қолдану, жалғастыру; дамытушылық:балардың ой-қиялын, эстетикалық тәрбиесін дамыту; тәрбиелік:Отанын, елін, жерін сүюге, адалдыққа, батылдыққа,
ұқыптылыққа тәрбиелеу. Күтілетін нәтижелер:
жасайды:ермексаздан зымыранның бөліктерін; түсінеді:ғарыш әлемі туралы қарапайым түсініктерді;
қолданады:қарапайым үйлесімді сақтай отырып, таныс әдіс-тәсілдерді (домалақтау, жалпақтау, алақан арасына салып есу, шымшу) қолданады. Қолданылатын көрнекі құралдар мен керекті құрал-жабдықтар: №2 жұмыс дәптері, слайд, сюжетті суреттер, ермексаз, тақтайша, таяқша, су, сүлгі.
Сөздік жұмыс:ғарыш кемесі.
Көптілділік: ғарыш – космос –space, ғарышкер – космонавт– astronaut, ғарыш айлағы – космодром–cosmodrome. ҰОҚ-нің барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Шаттық шеңберін құрады.
Педагог:
–Балалар, біздің тұратын жеріміз ғаламшар деп аталады. Төбемізде шеті мен шегі жоқ аспан әлемі бар. Оны ғарыш деп атайды. Біз өз ғаламшарымызда өте тату-тәтті өмір сүреміз. Бәріміз мейірімді достармыз.
Кәне,бәріміз Жермен,аспанмен,бір-бірімізбен амандасып алайық!
Амансың ба, Аспан Ата!
Амансың ба, Жер-Ана!
Амансыңдар ма, достарым!
Сендерді көрсем қуанам!
«Өзін-өзі тану» пәні бойынша педагог жұмбақ жасырады: Құстан аумайды, Көкте зулайды.
Ол не?
Педагог балаларға сурет арқылы ғарыш әлемі туралы әңгімелейді.
Зымыранның суретін компьютерден слайд арқылы көрсетеді. Көрсете отырып, балалардан сұрақ арқылы жауап алады.
2.Негізгі кезең.
Балаларға суретті көрсету арқылы ұшақ бөліктерінің жасалуын жекежеке түсіндіріп, ермексазбен мүсіндеуді бастаймыз. Үлгіні көрсете отырып, негізгі бөлігі, тұмсығы, құйрығы болатынын айтады.
Сергіту сәті: Бір шаңырақ астында, Тату-тәтті тұрамыз.
Бірге ішеміз асты да,
Бірге сайран құрамыз.
(Н. Айтов)
Дәптерге қарап зымыранды мүсіндеуді толық аяқтаймыз.Педагог кейбір балалармен жеке жұмыс жүргізеді.
3.Рефлексия.
Педагог оқу қызметін қорытындылап,балаларды мадақтайды. Балалармен жұмысты талдайды.Балалардың жұмыстарын көрмеге қою.«Ұшты- ұшты»ойынымен оқу қызметін қорытындылау.
№30 ұйымдастырылған оқу қызметі
Білім беру саласы: шығармашылық.
Бөлімі: мүсіндеу.
Тақырыбы:Желкенді қайық.
Мақсаты: суда жүретін көліктер туралы түсініктерін қалыптастыру.
Міндеттері:
білімдік:қайық бейнесін мүсіндей білуді үйрету;
дамытушылық: ұсақ қол қимылдарын, есте сақтау қабілеттерін,
сөйлеу тілін дамыту; тәрбиелік: табиғатты сүюге, қоршаған ортаны аялауға, еңбекқорлыққа
тәрбиелеу. Күтілетін нәтижелер:
жасайды:қайық бейнесін мүсіндейді; түсінеді:қайықтың суда жүзетінін, күнделікті өмірде қажет екенін; қолданады:пішіннің анық үйлесімін бере отырып, алақан мен саусақ
арқылы түрлі әдіс-тәсілдерді. Қолданылатын көрнекі құралдар мен керекті құрал-жабдықтар: №2 жұмыс дәптері, ТОҚ/интербелсенді тақта, үнтаспа, слайд, түрлі суреттер, қайықтың макеті,тақтайша, ермексаз, су, кескіш құрал, дымқыл шүберек, сіріңке шырпысы.
Сөздік жұмыс: су көлігі.
Көптілділік: қайық – лодка – boat, су – вода–water, желкенді қайық – парусная лодка – ship , су көлігі – водный транспорт–water transport.
ҰОҚ-нің барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Педагог жұмбақ шешуді сұрайды. Қос күрекпен еседі, Су көлігі деседі.
(Қайық)
Педагог балаларға слайд арқылы қайықтың түрлерін көрсетеді, қайық туралы түсінік береді.Қайықтың құрылысымен (қайық, діңгек, желкен) таныстырады.
2.Негізгі кезең.
– Енді, балалар, осы қайық бейнесін мүсіндейік. Керекті құралжабдықтарымызды даярлап алайық.
3.Желкенді жасау үшін бізге көк түстіермексаз қажет.
Сөздік жұмыс: су көлігі.
Көптілділік: қайық – лодка – boat, су – вода–water,
желкенді қайық – парусная лодка – ship , су көлігі – водный транспорт– water transport.
Сергіту сәті:«Күн ұйықтайды» ойыны.
Күн ұйықтайды.
Күн оянады.
Жел соқты.
Жаңбыр жауды.
Бұлт түнерді.
Найзағай шатырлады.
Күн ашылды, жел басылды.
Педагог жеке жұмыс жүргізеді.
3.Рефлексия.
Педагог оқу қызметін қорытындылап, балаларды мадақтайды. Балалармен жұмысты талдайды.Педагог үнтаспадан әуен тыңдату арқылы балаларды қайыққа мініп, саяхатқа шығуға шақырады.
№31ұйымдастырылған оқу қызметі
Білім беру саласы: шығармашылық.
Бөлімі: мүсіндеу.
Тақырыбы:Дән шоқыған құстар.
Мақсаты:балаларға құстардың тіршілігі туралы түсінік беру.
Міндеттері: білімдік: түрлі әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, құстарды мүсіндей
білу іскерлігін жетілдіру; дамытушылық: балалардың ойлау қабілетін, шығармашылығын, ұсақ
қол қимылдарын дамыту; тәрбиелік: құстарға қамқор болуға адамгершілікке, ұқыптылыққа,
еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Күтілетін нәтижелер: жасайды:қимылдап жүрген құстарды мүсіндейді; түсінеді:құстардың пайдасын; қолданады:мүсіндеу әдіс-тәсілдерін. Қолданылатын көрнекі құралдар мен керекті құрал-жабдықтар: №2 жұмыс дәптері, құстың суреті, макеті, үлгі сурет, тақтайша, ермексаз, су, кескіш құрал.
Сөздік жұмыс:құстардың тіршілігі.
Көптілділік:құс – птица–bird, ұя – гнездо – nest , көктем – весна – spring, дән – зерно – grain.
ҰОҚ-нің барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Педагог балаларға сурет көрсету арқылы әңгіме жүргізеді.
Құстың макетін көрсетіп,оның дене құрылысымен таныстырады.
2.Негізгі кезең.
Жұмыстың орындалу барысы:
Сөздік жұмыс:құстардың тіршілігі.
Көптілділік:құс – птица–bird, ұя – гнездо – nest ,көктем – весна – spring, дән – зерно – grain.
Сергіту сәті.
Қаңқ-қаңқ, қаздарым, Қағып-қағып қанатын,
Қаңқылдайды қазымыз.
Қаңқылдаса қазымыз.
Жаңғырады жазымыз. Қаңқ-қаңқ, қаздарым!
(Ш. Смаханұлы)
– Енді, дайын болған құсқа жем береміз.
Педагог жеке жұмыс жүргізеді.
3.Рефлексия.
Педагог қорытындылап,балаларды мадақтайды. Балалармен жұмысты талдайды. Балалардың жұмыстарынан көрме ұйымдастырады. «Мысық пен торғайлар» ойынын ойнау ұсынылады.
№32 ұйымдастырылған оқу қызметі
Білім беру саласы: шығармашылық.
Бөлімі: мүсіндеу.
Тақырыбы:Қанат жалау ұстап келеді.
Мақсаты:бала бейнесін мүсіндей білуге үйрету.
Міндеттері: білімдік:шығармашылық белсенділігін арттыру; дамытушылық: қол, саусақ икемділігін дамыту; тәрбиелік: жинақылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Күтілетін нәтижелер:
жасайды:бала бейнесін мүсіндейді; түсінеді:жалаушаны қашан, қай жерде қолдану керек екендігін; қолданады:адамның дене мүшелерінің орналасу ретін.
Қолданылатын көрнекі құралдар мен керекті құрал-жабдықтар: №2 жұмыс дәптері, ТОҚ (интербелсенді тақта), ермексаз, тақтайша, кескіш, жұмыс дәптері,әртүрлі жалауша.
Сөздік жұмыс: жалау.
Көптілділік: жалау – флажок– whiffle , Жеңіс күні – День Победы– Victory day, мамыр – май–may. ҰОҚ-нің барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Педагог балаларды екі топқа бөліп, алдыңғы екі баланың қолына жалауша береді. Музыка ырғағымен балалар жалаушаны қолдан-қолға бере бастайды. Қай топ жалаушаны жылдам жылжытып, ойынды тез аяқтаса, сол топ жеңімпаз деп танылады.
Бүгінгі оқу қызметінде Қанаттың жалауша ұстап келе жатқанын мүсіндейміз.
Көптілділік: жалау – флажок– whiffle , Жеңіс күні – День Победы– Victory day, мамыр – май–may.
2.Негізгі кезең.
№1 слайдтан адамның дене мүшелері және оның жасалу жолдары көрсетіледі.
1.Қоңыр түсті ермексазды үлкендеу етіп алып, ұзындау сопақша жасаймыз. Сәл жалпақтаймыз.
2.Кескіш құралмен тілік жасап,аяғын шығарамыз.
Сергіту жаттығуы.
Балаларға жалауша таратылып беріледі. Қолдарына жалауша ұстап бұрышта топтасып тұрады. Педагог қарама-қарсы бұрышта тұрып,оларға: «Жалаушаны жоғары көтерейік , міне, былай төмен түсірейік, міне, былай», – деп тапсырма береді. Соңынан педагог басқа бұрышқа ауысып, балалардың қалауы бойынша ойын бірнеше рет қайталанады.
3.Шымшып созу әдісі арқылы адамның басын, қолын жасаймыз. – Балалар,Қанаттың қолына не керек еді?
Жалаушаның түсін балалар өздері таңдайды. Тақтайшаның үстіне қойып, ермексазды жалпақтап, кескішпен үшбұрыш, төртбұрыш етіп кесіп аламыз да, сабына орналастырамыз.
3.Рефлексия.
Педагог оқу қызметін қорытындылап, балаларды мадақтайды.
Балалар жұмысының үлгісін талдайды. Жұмыстарды көрмеге қояды.
№33 ұйымдастырылған оқу қызметі
Білім беру саласы: шығармашылық.
Бөлімі: мүсіндеу.
Тақырыбы: Әдемі гүлдер.
Мақсаты:түймедақ гүлін мүсіндей білуге үйрету, көктем мезгілі туралы білімдерін кеңейту.
Міндеттері: білімдік:гүлдердің түр-түстерін ажырата білуге баулу, өсімдіктерді
күту ережелерімен таныстыру; дамытушылық: ұсақ қол моторикасын, сөздік қорын, тілін дамыту; тәрбиелік: эстетикалық талғамдарын қалыптастыру, табиғатты аялай
білуге тәрбиелеу. Күтілетін нәтижелер: жасайды:түймедақ гүлін мүсіндейді;
түсінеді:гүлдің адамға жақсы көңіл күй сыйлайтынын, бекерге
жұлмау керектігін;
Мақсаты:балаларға ғарыш кемесін мүсіндеуге үйрету.
Міндеттері: білімділік:ғарыш әлеміне деген қызығушылықтарын арттыру; таныс
әдіс-тәсілдерді жалпақтау, шымшу, домалақтау, қолдану, жалғастыру; дамытушылық:балардың ой-қиялын, эстетикалық тәрбиесін дамыту; тәрбиелік:Отанын, елін, жерін сүюге, адалдыққа, батылдыққа,
ұқыптылыққа тәрбиелеу. Күтілетін нәтижелер:
жасайды:ермексаздан зымыранның бөліктерін; түсінеді:ғарыш әлемі туралы қарапайым түсініктерді;
қолданады:қарапайым үйлесімді сақтай отырып, таныс әдіс-тәсілдерді (домалақтау, жалпақтау, алақан арасына салып есу, шымшу) қолданады. Қолданылатын көрнекі құралдар мен керекті құрал-жабдықтар: №2 жұмыс дәптері, слайд, сюжетті суреттер, ермексаз, тақтайша, таяқша, су, сүлгі.
Сөздік жұмыс:ғарыш кемесі.
Көптілділік: ғарыш – космос –space, ғарышкер – космонавт– astronaut, ғарыш айлағы – космодром–cosmodrome. ҰОҚ-нің барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Шаттық шеңберін құрады.
Педагог:
–Балалар, біздің тұратын жеріміз ғаламшар деп аталады. Төбемізде шеті мен шегі жоқ аспан әлемі бар. Оны ғарыш деп атайды. Біз өз ғаламшарымызда өте тату-тәтті өмір сүреміз. Бәріміз мейірімді достармыз.
Кәне,бәріміз Жермен,аспанмен,бір-бірімізбен амандасып алайық!
Амансың ба, Аспан Ата!
Амансың ба, Жер-Ана!
Амансыңдар ма, достарым!
Сендерді көрсем қуанам!
«Өзін-өзі тану» пәні бойынша педагог жұмбақ жасырады: Құстан аумайды, Көкте зулайды.
Ол не?
Педагог балаларға сурет арқылы ғарыш әлемі туралы әңгімелейді.
-
Ғарышқа ұшатын ғарышкерлердің арнайы киімдері болады. Скафандр – бұл ғарышқа ұшуға арналған киім. Зымыран – жер мен аспан арасындағы ең жедел ұшатын көлік. Кейін есейгенде ғарыштың ашылмаған құпиясын ашуға жол салатын боласыңдар. Біз бүгін ермексаздан зымыранды мүсіндейміз.
Зымыранның суретін компьютерден слайд арқылы көрсетеді. Көрсете отырып, балалардан сұрақ арқылы жауап алады.
-
Балалар, мына суретте қазақтың тұңғыш ғарышкерлері Тоқтар Әубәкіров,Талғат Мұсабаев, Айдын Айымбетов ағаларыңды көріп отырсыңдар. Сендер де осы ағаларың сияқты ғарышкер болғыларың келе ме? -
Ағаларымыз осы ғарыш кемесіне отырып, аспан әлемін зерттейді. -
Ғарыш кемесінің қандай болатынын көрдіңдер ме?
2.Негізгі кезең.
-
Балалар енді орнымызға отырып, осы зымыранды мүсіндейік.
Балаларға суретті көрсету арқылы ұшақ бөліктерінің жасалуын жекежеке түсіндіріп, ермексазбен мүсіндеуді бастаймыз. Үлгіні көрсете отырып, негізгі бөлігі, тұмсығы, құйрығы болатынын айтады.
-
Осы зымыранды жасау үшін негізгі үлкен бөлігінен бастайық.
-
Алақанымызға ермексазды салып, жұмсартамыз,сопақша пішінге келтіріп негізгі бөлігін жасаймыз. -
Енді ермексазды жалпақтап, бір төртбұрыш және екі үшбұрыш жасаймыз.Дәптерге қарап жаңа жасаған негізгі бөлікке орналастырамыз. -
Ермексазды есу, домалақтау арқылы зымыранның терезесін, тұмсығын жасаймыз.
Сергіту сәті: Бір шаңырақ астында, Тату-тәтті тұрамыз.
Бірге ішеміз асты да,
Бірге сайран құрамыз.
(Н. Айтов)
Дәптерге қарап зымыранды мүсіндеуді толық аяқтаймыз.Педагог кейбір балалармен жеке жұмыс жүргізеді.
3.Рефлексия.
Педагог оқу қызметін қорытындылап,балаларды мадақтайды. Балалармен жұмысты талдайды.Балалардың жұмыстарын көрмеге қою.«Ұшты- ұшты»ойынымен оқу қызметін қорытындылау.
№30 ұйымдастырылған оқу қызметі
Білім беру саласы: шығармашылық.
Бөлімі: мүсіндеу.
Тақырыбы:Желкенді қайық.
Мақсаты: суда жүретін көліктер туралы түсініктерін қалыптастыру.
Міндеттері:
білімдік:қайық бейнесін мүсіндей білуді үйрету;
дамытушылық: ұсақ қол қимылдарын, есте сақтау қабілеттерін,
сөйлеу тілін дамыту; тәрбиелік: табиғатты сүюге, қоршаған ортаны аялауға, еңбекқорлыққа
тәрбиелеу. Күтілетін нәтижелер:
жасайды:қайық бейнесін мүсіндейді; түсінеді:қайықтың суда жүзетінін, күнделікті өмірде қажет екенін; қолданады:пішіннің анық үйлесімін бере отырып, алақан мен саусақ
арқылы түрлі әдіс-тәсілдерді. Қолданылатын көрнекі құралдар мен керекті құрал-жабдықтар: №2 жұмыс дәптері, ТОҚ/интербелсенді тақта, үнтаспа, слайд, түрлі суреттер, қайықтың макеті,тақтайша, ермексаз, су, кескіш құрал, дымқыл шүберек, сіріңке шырпысы.
Сөздік жұмыс: су көлігі.
Көптілділік: қайық – лодка – boat, су – вода–water, желкенді қайық – парусная лодка – ship , су көлігі – водный транспорт–water transport.
ҰОҚ-нің барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Педагог жұмбақ шешуді сұрайды. Қос күрекпен еседі, Су көлігі деседі.
(Қайық)
Педагог балаларға слайд арқылы қайықтың түрлерін көрсетеді, қайық туралы түсінік береді.Қайықтың құрылысымен (қайық, діңгек, желкен) таныстырады.
2.Негізгі кезең.
– Енді, балалар, осы қайық бейнесін мүсіндейік. Керекті құралжабдықтарымызды даярлап алайық.
-
Кесек ермексазды алып,домалақтап, жалпақтаймыз. -
Е қайық пішінін келтіреміз.
3.Желкенді жасау үшін бізге көк түстіермексаз қажет.
Сөздік жұмыс: су көлігі.
Көптілділік: қайық – лодка – boat, су – вода–water,
желкенді қайық – парусная лодка – ship , су көлігі – водный транспорт– water transport.
Сергіту сәті:«Күн ұйықтайды» ойыны.
Күн ұйықтайды.
Күн оянады.
Жел соқты.
Жаңбыр жауды.
Бұлт түнерді.
Найзағай шатырлады.
Күн ашылды, жел басылды.
-
Көк түсті ермексаздан екі желкен жасаймыз. -
Қайықтың төменгі бөлігіне сіріңкенің талшығынан діңгек орналастырып, екі жағына желкенді жапсырамыз.
Педагог жеке жұмыс жүргізеді.
3.Рефлексия.
Педагог оқу қызметін қорытындылап, балаларды мадақтайды. Балалармен жұмысты талдайды.Педагог үнтаспадан әуен тыңдату арқылы балаларды қайыққа мініп, саяхатқа шығуға шақырады.
№31ұйымдастырылған оқу қызметі
Білім беру саласы: шығармашылық.
Бөлімі: мүсіндеу.
Тақырыбы:Дән шоқыған құстар.
Мақсаты:балаларға құстардың тіршілігі туралы түсінік беру.
Міндеттері: білімдік: түрлі әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, құстарды мүсіндей
білу іскерлігін жетілдіру; дамытушылық: балалардың ойлау қабілетін, шығармашылығын, ұсақ
қол қимылдарын дамыту; тәрбиелік: құстарға қамқор болуға адамгершілікке, ұқыптылыққа,
еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Күтілетін нәтижелер: жасайды:қимылдап жүрген құстарды мүсіндейді; түсінеді:құстардың пайдасын; қолданады:мүсіндеу әдіс-тәсілдерін. Қолданылатын көрнекі құралдар мен керекті құрал-жабдықтар: №2 жұмыс дәптері, құстың суреті, макеті, үлгі сурет, тақтайша, ермексаз, су, кескіш құрал.
Сөздік жұмыс:құстардың тіршілігі.
Көптілділік:құс – птица–bird, ұя – гнездо – nest , көктем – весна – spring, дән – зерно – grain.
ҰОҚ-нің барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Педагог балаларға сурет көрсету арқылы әңгіме жүргізеді.
-
Балалар,біз мына суреттен не көріп тұрмыз? -
Құстар не істеп жүр? -
Бұл құстар қалай аталады? -
Үй құстарын атай аласыңдар ма? -
Құстарды қалай күтеміз? -
Бізге құстардың қандай пайдасы бар?
Құстың макетін көрсетіп,оның дене құрылысымен таныстырады.
-
Бүгінгі оқу қызметінде дән терген құсты мүсіндейміз.
2.Негізгі кезең.
Жұмыстың орындалу барысы:
-
Алдымен алақанымызға ермексазды салып жұмсартамыз, домалақтаймыз.Осы бөліктен қысып созу арқылы мойнын, басын шығарамыз.Бас бөлігінен шымшу арқылы тұмсығын шығарып,үшкірлейміз. -
Дене бөлігін сопақша пішінге келтіріп, шымшып созу арқылы құйрығын шығарамыз.
Сөздік жұмыс:құстардың тіршілігі.
Көптілділік:құс – птица–bird, ұя – гнездо – nest ,көктем – весна – spring, дән – зерно – grain.
Сергіту сәті.
Қаңқ-қаңқ, қаздарым, Қағып-қағып қанатын,
Қаңқылдайды қазымыз.
Қаңқылдаса қазымыз.
Жаңғырады жазымыз. Қаңқ-қаңқ, қаздарым!
(Ш. Смаханұлы)
-
Кішкене екі бөлікті есу арқылы жіңішкелеп, аяғын жасаймыз, денесіне басу, сылау әдісі арқылы жапсырамыз. -
Арнайы кескішпен кесу арқылы құстың қанатын келтіреміз.
– Енді, дайын болған құсқа жем береміз.
Педагог жеке жұмыс жүргізеді.
3.Рефлексия.
Педагог қорытындылап,балаларды мадақтайды. Балалармен жұмысты талдайды. Балалардың жұмыстарынан көрме ұйымдастырады. «Мысық пен торғайлар» ойынын ойнау ұсынылады.
№32 ұйымдастырылған оқу қызметі
Білім беру саласы: шығармашылық.
Бөлімі: мүсіндеу.
Тақырыбы:Қанат жалау ұстап келеді.
Мақсаты:бала бейнесін мүсіндей білуге үйрету.
Міндеттері: білімдік:шығармашылық белсенділігін арттыру; дамытушылық: қол, саусақ икемділігін дамыту; тәрбиелік: жинақылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Күтілетін нәтижелер:
жасайды:бала бейнесін мүсіндейді; түсінеді:жалаушаны қашан, қай жерде қолдану керек екендігін; қолданады:адамның дене мүшелерінің орналасу ретін.
Қолданылатын көрнекі құралдар мен керекті құрал-жабдықтар: №2 жұмыс дәптері, ТОҚ (интербелсенді тақта), ермексаз, тақтайша, кескіш, жұмыс дәптері,әртүрлі жалауша.
Сөздік жұмыс: жалау.
Көптілділік: жалау – флажок– whiffle , Жеңіс күні – День Победы– Victory day, мамыр – май–may. ҰОҚ-нің барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Педагог балаларды екі топқа бөліп, алдыңғы екі баланың қолына жалауша береді. Музыка ырғағымен балалар жалаушаны қолдан-қолға бере бастайды. Қай топ жалаушаны жылдам жылжытып, ойынды тез аяқтаса, сол топ жеңімпаз деп танылады.
-
Балалар, жалауша не үшін қажет? -
Жалаушаны не үшін қолданамыз? -
Алдымызда қандай мейрам келе жатыр? -
Көзімізді жұмып, көз алдымызға 9 Мамыр Жеңіс күні мерекесіне келе жатқанымызды елестетейік. Барлығымыздың қолымызда жалауша, Қанаттың да қолында жалауша бар.Езуімізде күлкі, жүрісіміз әдемі. Барлық адам бізге қарап тұр. Ал біз өз өнерімізді көрсетіп, ән, би, тақпақтарымызды айтып келеміз. Енді көзімізді ашамыз. -
Балалар, қандай сезімде болдыңдар? -
Қанаттың жалаушасын көз алдарыңа елестете алдыңдарма?
Бүгінгі оқу қызметінде Қанаттың жалауша ұстап келе жатқанын мүсіндейміз.
Көптілділік: жалау – флажок– whiffle , Жеңіс күні – День Победы– Victory day, мамыр – май–may.
2.Негізгі кезең.
-
Жұмыс дәптерімізді ашайық.Біз осы суреттегі Қанаттың жалауша ұстап келе жатқанын мүсіндеуіміз керек.
№1 слайдтан адамның дене мүшелері және оның жасалу жолдары көрсетіледі.
-
Ең алдымен біз адамның бейнесін жасаймыз. Ол үшін қандай түсті таңдаймыз?
1.Қоңыр түсті ермексазды үлкендеу етіп алып, ұзындау сопақша жасаймыз. Сәл жалпақтаймыз.
2.Кескіш құралмен тілік жасап,аяғын шығарамыз.
-
Балалар, осы жұмысты аяқтамай тұрып сендермен жалаушамен орындалатын қызықты жаттығуды жасағым келіп тұр.
Сергіту жаттығуы.
Балаларға жалауша таратылып беріледі. Қолдарына жалауша ұстап бұрышта топтасып тұрады. Педагог қарама-қарсы бұрышта тұрып,оларға: «Жалаушаны жоғары көтерейік , міне, былай төмен түсірейік, міне, былай», – деп тапсырма береді. Соңынан педагог басқа бұрышқа ауысып, балалардың қалауы бойынша ойын бірнеше рет қайталанады.
3.Шымшып созу әдісі арқылы адамның басын, қолын жасаймыз. – Балалар,Қанаттың қолына не керек еді?
Жалаушаның түсін балалар өздері таңдайды. Тақтайшаның үстіне қойып, ермексазды жалпақтап, кескішпен үшбұрыш, төртбұрыш етіп кесіп аламыз да, сабына орналастырамыз.
-
Міне, жалауша дайын болды, енді Қанаттың қолына ұстатамыз.
3.Рефлексия.
Педагог оқу қызметін қорытындылап, балаларды мадақтайды.
Балалар жұмысының үлгісін талдайды. Жұмыстарды көрмеге қояды.
-
Балалар, жасаған жұмыстарың ұнады ма?
№33 ұйымдастырылған оқу қызметі
Білім беру саласы: шығармашылық.
Бөлімі: мүсіндеу.
Тақырыбы: Әдемі гүлдер.
Мақсаты:түймедақ гүлін мүсіндей білуге үйрету, көктем мезгілі туралы білімдерін кеңейту.
Міндеттері: білімдік:гүлдердің түр-түстерін ажырата білуге баулу, өсімдіктерді
күту ережелерімен таныстыру; дамытушылық: ұсақ қол моторикасын, сөздік қорын, тілін дамыту; тәрбиелік: эстетикалық талғамдарын қалыптастыру, табиғатты аялай
білуге тәрбиелеу. Күтілетін нәтижелер: жасайды:түймедақ гүлін мүсіндейді;
түсінеді:гүлдің адамға жақсы көңіл күй сыйлайтынын, бекерге
жұлмау керектігін;