ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.05.2024
Просмотров: 24
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | ||||||||||||||
Пән/Сынып: | 10 сынып, геометрия, ЖМБ | ||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 10.2А Кеңістіктегі перпендикулярлық | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Үш перпендикуляр туралы теорема | ||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 10.2.6 - перпендикуляр түзулердің анықтамасы мен қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану; | ||||||||||||||
Бағалау критериі: | - перпендикуляр түзулердің анықтамасы мен қасиеттерін біледі -айқас түзулер арасындағы бұрыш анықтамасын біледі. | ||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | |||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | |||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Үш перпендикуляр туралы теорема тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - перпендикуляр түзулердің анықтамасы мен қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану; Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. | Амандасады. Үй жұмысын айтады. Сұрақтарға жауап береді | | Оқулық | ||||||||||
10 мин | Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу | Миға шабуыл. 1.Грек тілінен аударғанда стереометрия қандай мағына береді? 2.Стереометрия нені зерттейді? 3.Кеңістікте түзулер қалай орналасады? 4.Айқас түзулер дегеніміз не? 5.Жазықтық пен түзудің параллельдік белгісін ата? 6.Түзу мен жазықтықтың қиылысу белгісін ата 7.Перпендикуляр түзулер дегеніміз не? 8.Кубтың неше жағы, неше қыры бар? Жаңа сабақ. B C А D B 1 C1 А1 D1 Қыры а-ға тең ABCDA1B1C1D1кубы берілген 1 топ 1) AD қырына параллель жақтарын көрсетіңдер; 2 топ 1) AB қырына перпендикуляр қырларын көрсетіңдер; 3 топ 1) АА1 қырына перпендикуляр жақтарын көрсетіңдер; | Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады. | Дұрыс жауапқа сәйкес тексереді. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» | Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады | ||||||||||
25 минут | Бекіту тапсырмасы | Есеп шығару: Қыры а-ға тең ABCDA1B1C1D1кубы берілген 1-жұп: 1) AD қырына параллель жақтарын көрсетіңдер; 2-жұп: 1) AB қырына перпендикуляр қырларын көрсетіңдер; 2) АА1 қырына перпендикуляр жақтарын көрсетіңдер; 3-жұп: 1) AB1C жазықтықтағы мен АА1В1 жағының қандай кесінді боцвмен қиылысатынын көрсетіңдер? Оқулықтан. №9.1, №9.2, №9.4. Тест жұмысы. 1.Стереометрияның негізгі түсініктеріне не жатады? А) нүкте, кесінді, түзу В) нүкте, түзу, жазықтық C) нүкте, сәуле, түзу D) кесінді, түзу, жазықтық 2. Түзу жазықтықты 900-пен қиып өтсе ол: А) параллель В) көлбеу C) перпендикуляр D) барлығы да дұрыс 3. Кеңістікте түзу мен жазықтықтың орналасуы: А) параллель немесе қиылысады В) тек параллель C) қиылысады D) айқасады 4. Кеңістікте екі жазықтықтық қалай орналасады? А) параллель В) перпендикуляр C) параллель немесе қиылысады D) барлығы да дұрыс емес 5. Кубтың бір жағына перпендикуляр нешеқыры бар? А) 1 В) 2 C) 3 D) 4 | Пapaллeль жaзықтықтapдың aнықтaмacын пaйдaлaнaды Өз бетімен жұмыс. Тест жұмысы. Тест кілті: 1) B 2) C 3) A 4) C 5) D | Дескриптор: Пapaллeль жaзықтықтapды aжыpaтaды. - Пapaллeль жaзықтықтapды жaзaды | Интернет ресурстары Оқулық | ||||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - перпендикуляр түзулердің анықтамасы мен қасиеттерін біледі -айқас түзулер арасындағы бұрыш анықтамасын біледі. Рефлексия. «БББ» кecтeci
Үйге тапсырма. №9.2, №9.6.
| Тақырыпты меңгергенін анықтау Оқушылар рефлексия жасайды: | Кері байланыс | Оқулық |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 10 сынып, геометрия, ЖМБ | |||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 10.2А Кеңістіктегі перпендикулярлық | |||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Үш перпендикуляр туралы теорема | |||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 10.2.8 - кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын білу; | |||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | - кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеу проекциясының анықтамасын біледі және кескінін сала алады. | |||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Үш перпендикуляр туралы теорема тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын білу; Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. | Амандасады. Үй жұмысын айтады. Сұрақтарға жауап береді | | Оқулық | |||||||||||||||||
10 мин | Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу | Миға шабуыл. Мына сурет сіздерге қандай фигураларды, ұғымдарды естеріңізге түсіріп тұр? «Ашық микрофон» әдісі арқылы оқушылар өз ойларымен бөліседі. Бағалау.Жауаптарының құндылықтарына байланысты марапат сөздер айтып ынталандырамын. М: Б. э. д. І ғасырда өмір сүрген грек ғалымы Фалес пирамиданың биіктігін тауып беріп, өзгелерді таң қалдырған. Ол «Мына таяқшаның көлеңкесі биіктігіне тең болғанда, пирамиданың биіктігі көлеңкесіне тең болады» деп шешкен. (Перпендикуляр, көлбеу, үшбұрыш) Олай болса бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы:«Перпендикуляр және көлбеу, көлбеу проекциясы». І топ Жазықтықта АВ┴ а АС-көлбеу В-перпендикулярдың табаны С-көлбеудің табаны ВС- көлбеудің проекциясы АВС- тікбұрышты ІІ топ Кеңістікте АВ┴ α АС-көлбеу В-перпендикулярдың табаны С-көлбеудің табаны ВС- көлбеудің проекциясы АВС- тікбұрышты «Түсініп ал» әдісі 1.Берілген нүктеден жазықтыққа түсірілген перпендикуляр деп осы нүктеден жазықтыққа жүргізілген перпендикулярдың осы нүкте мен жазықтық арасындағы кесіндісін айтады 2. Перпендикулярдың жазықтықтағы ұшы перпендикулярдың табаны деп аталады. 3. Нүктеден жазықтыққа жүргізілген көлбеу деп бір ұшы жазықтықта жатқан, жазықтыққа перпендикуляр емес түзу кесіндісін айтады. 4. Көлбеудің жазықтықтағы ұшы көлбеудің табаны деп аталады. 5. Перпендикуляр мен көлбеудің табандарын қосатын кесінді көлбеудің осы жазықтықтағы проекциясы деп аталады. | Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады. | Дұрыс жауапқа сәйкес тексереді. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» Дескриптор: -Көлбеуді анықтайды -Көлбеудің табанын табады -Перпендикулярды анықтайды -Перпендикуляр дың табанын табады -Көлбеудің проекциясын анықтайды | Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады | |||||||||||||||||
25 минут | Бекіту тапсырмасы | Есеп шығару №1. А нүктесінен α жазықтығына АС перпендикуляр және АВ көлбеу жүргізілген. СВ– көлбеудің проекциясы. а) АВ = 5 см, АС = 4 см болса, СВ –ны; ә) ВС = 6 дм, АС = 8 дм болса, АВ -ны; б) АВ = 16 см, ВС= 4 см болса, АС–ны табыңдар. №2. Нүктеден жазықтыққа 10 см және 17 см-ге тең екі көлбеу жүргізілген. Осы көлбеулердің проекцияларының айырмасы 9 см-ге тең. Көлбеудің проекцияларын табыңдар. №3.Нүктеден жазықтыққа екі көлбеу жүргізілген. Олардың біреуі екіншісінен 26 см-ге артық, көлбеулердің проекциясы 12 см және 40 см-ге тең. көлбеулердің ұзындықтарын табыңдар. «Сәйкестендір!» Жеке жұмыс
|
Дескриптор: -есеп шартын жазады - сызбасын дұрыс орындайды - Пифагор теоремасын қолданады - көлбеудің ұзындығын табады -перпендикуляр дың ұзындығын табады -көлбеудің проекциясын табады -ортақ қабырғаны табады - өрнектерді теңестіреді | Интернет ресурстары Оқулық | ||||||||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын біледі. Рефлексия. «БББ» кecтeci
Үйге тапсырма. №12.2.
| Тақырыпты меңгергенін анықтау Оқушылар рефлексия жасайды: | Кері байланыс | Оқулық |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | ||||||||||||||
Пән/Сынып: | 10 сынып, геометрия, ЖМБ | ||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 10.2А Кеңістіктегі перпендикулярлық | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Кеңістіктегі арақашықтықтар | ||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 10.3.1 - үш перпендикуляр туралы теореманы білу және оны есептер шығаруда қолдану; | ||||||||||||||
Бағалау критериі: | - кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеу проекциясының анықтамасын біледі және кескінін сала алады. | ||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | |||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | |||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Кеңістіктегі арақашықтықтар тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - үш перпендикуляр туралы теореманы білу және оны есептер шығаруда қолдану Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. | Амандасады. Үй жұмысын айтады. Сұрақтарға жауап береді | | Оқулық | ||||||||||
10 мин | Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу | Миға шабуыл: 1.Берілген суретте неше тікбұрышты үшбұрыш бар екенін анықта. . 2. Берілген суреттен перпендикуляр түзулерді анықта 3. Суреттегі түзулер .... перпендикуляр орналасқан ба? Себебін түсіндіріңіз. Мағынаны ашу. №1 Үш перендикуляр туралы теорема №2 Кері теорема №3 мысал келтіріп, түсіндіру | Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады. | Дескриптор: -Көлбеуді анықтайды -Көлбеудің табанын табады -Перпендикулярды анықтайды -Перпендикуляр дың табанын табады -Көлбеудің проекциясын анықтайды. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» | Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады | ||||||||||
25 минут | Бекіту тапсырмасы | Есеп шығару №1.ABCD квадратының A төбесінен оның жазықтығына қатысты AK перпендикуляры тұрғызылған. BC KB-ға перпендикуляр екенін дәлелде. №2. ABCD тікбұрышының төбесінен оның жазықтығына қатысты AK перпендикуляры тұрғызылған. Kнүктесінен басқа төбелерге дейінгі арақашықтық 6 см, 7 см, 9 см-ге тең. AK перпендикулярының ұзындығын тап. №3. ???????????? (∠???? = 90°) тікбұрышты үшбұрышы ???? жазықтығында жатыр. ???????? = 9 см, ал ???????? = 15 см. Осы жазықтыққа ұзындығы 5 см болатын ???????? перпендикуляры жүргізілген. ???? нүктесінен үшбұрыштың ???????? қабырғасына дейінгі қашықтықты тап. | Өз бетімен жұмыс. Оқулықтан №15.1, №15.4. | Дескриптор: -перпендикуляр тұрғызады; - үш перпендикуляр туралы теореманы қолданады; - перпендикуляр дың ұзындығын табады. Дескриптор: СВ перпенди кулярын тұрғызады; - ???? нүктесінен үшбұрыштың ???????? қабырғасына дейінгі қашықтықты табады. | Интернет ресурстары Оқулық | ||||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - үш перпендикуляр туралы теореманы білу және оны есептер шығаруда қолдана алады. Рефлексия. «БББ» кecтeci
Үйге тапсырма. №15.2.
| Тақырыпты меңгергенін анықтау Оқушылар рефлексия жасайды: | Кері байланыс | Оқулық |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | ||||||||||||||
Пән/Сынып: | 10 сынып, геометрия, ЖМБ | ||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 10.2А Кеңістіктегі перпендикулярлық | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Кеңістіктегі арақашықтықтар | ||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 10.3.1 - үш перпендикуляр туралы теореманы білу және оны есептер шығаруда қолдану; | ||||||||||||||
Бағалау критериі: | - кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеу проекциясының анықтамасын біледі және кескінін сала алады. | ||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | |||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | |||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Кеңістіктегі арақашықтықтар тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - үш перпендикуляр туралы теореманы білу және оны есептер шығаруда қолдану Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. | Амандасады. Үй жұмысын айтады. Сұрақтарға жауап береді | | Оқулық | ||||||||||
10 мин | Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу | Миға шабуыл: 1.Берілген суретте неше тікбұрышты үшбұрыш бар екенін анықта. . 2. Берілген суреттен перпендикуляр түзулерді анықта 3. Суреттегі түзулер .... перпендикуляр орналасқан ба? Себебін түсіндіріңіз. Мағынаны ашу. №1 Үш перендикуляр туралы теорема №2 Кері теорема №3 мысал келтіріп, түсіндіру | Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады. | Дескриптор: -Көлбеуді анықтайды -Көлбеудің табанын табады -Перпендикулярды анықтайды -Перпендикуляр дың табанын табады -Көлбеудің проекциясын анықтайды. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» | Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады | ||||||||||
25 минут | Бекіту тапсырмасы | Есеп шығару №1. Теңқабырғалы АВС үшбұрышының А төбесі арқылы үшбұрыш жазықтығына ұзындығы 8 см АК перпендикуляры жүргізілген. К нүктесінен ВС қабырғасына жүргізілген КЕ перпендикуляры 11см. Үшбұрыш қабырғасының ұзындығын табыңыз. №2. ABCD квадратының B төбесінен оның жазықтығына қатысты BM перпендикуляры тұрғызылған. AC MO-ға перпендикуляр екенін дәлелде (O – диагональдардың қиылысу нүктесі). № 3 есеп. А нүктесінен α жазықтығына АВ = 9 см көлбеу және АО = 6 см перпендикуляр жүргізілген. Осы жазықтыққа түсірілген көлбеудің проекциясының ұзындығын табыңдар. | Өз бетімен жұмыс. Тест тапсырмалары. Оқулықтан №15.5, №15.6. Берілген сызба бойынша есептің шешімін табады | Дескриптор: - сызбасын салады; - перпендикуляр ұғымын қолданады; -үш перпендикуляр туралы теореманы қолданады; - үшбұрыш қабырғасының ұзындығын табады. | Интернет ресурстары Оқулық | ||||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - үш перпендикуляр туралы теореманы білу және оны есептер шығаруда қолдана алады. Рефлексия. «БББ» кecтeci
Үйге тапсырма. №15.7.
| Тақырыпты меңгергенін анықтау Оқушылар рефлексия жасайды: | Кері байланыс | Оқулық |