ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.05.2024
Просмотров: 25
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | ||||||||||||||
Пән/Сынып: | 10 сынып, геометрия, ЖМБ | ||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 10.2А Кеңістіктегі перпендикулярлық | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Кеңістіктегі арақашықтықтар | ||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 10.3.1 - үш перпендикуляр туралы теореманы білу және оны есептер шығаруда қолдану; | ||||||||||||||
Бағалау критериі: | - кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеу проекциясының анықтамасын біледі және кескінін сала алады. | ||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | |||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | |||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Кеңістіктегі арақашықтықтар тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - үш перпендикуляр туралы теореманы білу және оны есептер шығаруда қолдану Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. | Амандасады. Үй жұмысын айтады. Сұрақтарға жауап береді | | Оқулық | ||||||||||
10 мин | Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу | 1. Суреттегі түзулер .... перпендикуляр орналасқан ба? Себебін түсіндіріңіз. . 2. | Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады. 3. | Дескриптор: -Көлбеуді анықтайды -Көлбеудің табанын табады -Перпендикулярды анықтайды -Перпендикуляр дың табанын табады -Көлбеудің проекциясын анықтайды. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» | Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады | ||||||||||
25 минут | Бекіту тапсырмасы | Есеп шығару Тапсырма 1. Теңбүйірлі АВС үшбұрышының (АС=AB) А төбесі арқылы үшбұрыш жазықтығына АD перпендикуляры жүргізілген. АВС үшбұрышының АЕ биссектрисасы болса, DВС үшбұрышының теңбүйірлі болатынын дәлелдеңіз. Тапсырма 2 ABCD квадратының B төбесінен оның жазықтығына қатысты BM перпендикуляры тұрғызылған. AC MO-ға перпендикуляр екенін дәлелде (O – диагональдардың қиылысу нүктесі). Тапсырма 3. ???????????? (∠???? = 90°) тікбұрышты үшбұрышы ???? жазықтығында жатыр. ???????? = 9 см, ал ???????? = 15 см. Осы жазықтыққа ұзындығы 5 см болатын ???????? перпендикуляры жүргізілген. ???? нүктесінен үшбұрыштың ???????? қабырғасына дейінгі қашықтықты тап. | Өз бетімен жұмыс. Тест тапсырмалары. Оқулықтан №15.8, №15.10. | Дескриптор: - сызбасын салады; - перпендикуляр ұғымын қолданады; -үш перпендикуляр туралы теореманы қолданады; - дәлелдеуді орындайды. | Интернет ресурстары Оқулық | ||||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - үш перпендикуляр туралы теореманы білу және оны есептер шығаруда қолдана алады. Рефлексия. «БББ» кecтeci
Үйге тапсырма. №15.11.
| Тақырыпты меңгергенін анықтау Оқушылар рефлексия жасайды: | Кері байланыс | Оқулық |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | ||||||||
Пән/Сынып: | 10 сынып, геометрия, ЖМБ | ||||||||
Күні: | | ||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 10.2А Кеңістіктегі перпендикулярлық | ||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Кеңістіктегі бұрыштар | ||||||||
Оқу мақсаты: | 10.2.9 - кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш анықтамасын білу; | ||||||||
Бағалау критериі: | 1. кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыштың анықтамасын біледі; 2. сызбасын дұрыс жасайды; 3. кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрышты табады. | ||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | |||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | |||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Кеңістіктегі бұрыштар тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш анықтамасын білу Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. | Амандасады. Үй жұмысын айтады. Сұрақтарға жауап береді | | Оқулық | ||||
10 мин | Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу | "Миға шабуыл" сұрақ-жауап Түзу мен жазықтықтың орналасуының үш жағдайы: - Түзу жазықтықта жатады - Түзу жазықтыққа параллель - Түзу жазықтыққа перпендикуляр Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыш 1. Параллель түзулер. Егер кеңістіктегі түзулер параллель болса, онда олардың арасындағы бұрыш 0° тең. 2. Перпендикуляр түзулер. Кеңістіктегі екі түзу перпендикуляр болса, онда олардың арасындағы бұрыш 900 тең. 3. Қиылысатын түзулер. Қиылысатын екі түзудің арасындағы бұрыш деп олар анықтайтын бұрыштардың шама жағынан кішісін айтады. 4. Айқас түзулер Айқас түзулер арасындағы бұрыш деп осы айқас түзулерге параллель қиылысатын түзулер арасындағы бұрышты айтады. | Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады. A…D1 бірлік кубы берілген. Түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. а) A1C1 және B1D1; Жауабы: 90o. б) AA1және BC; Жауабы: 90o. в) AB1 және CD1; Жауабы: 90o. г) AA1және BC1. Жауабы: 45o. | «Екі жұлдыз бір ұсыныс» | Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады | ||||
25 минут | Бекіту тапсырмасы | Есеп шығару. Ұжымдық жұмыс 1 есеп. ABCDA1B1C1D1кубы берілген. AD1 және BD1 түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. Шешімі:AD1 || BC1. Онда BDC1 үшбұрышын қарастырайық. Ізделініп отырған DBC1 бұрышты табайық. Үшбұрыштың әр қабырғасы квадраттың диагоналі болып табылады. Квадраттар бір-біріне тең болғандықтан олардың диагоналі де тең. Сондықтан, BDC1 үшбұрышы теңқабырғалы үшбұрыш => DBC1=60° 2 есеп. ABCDA1B1C1D1 кубы берілген. K нүктесі– В1 С1қырының ортасы, ал L нүктесі – С1 D1 қырының ортасы. AВ1 және KL түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. Шешімі:A1B1C1D1 квадратына B1D1 диоганалін жүргізейік.KL түзуі B1C1D1үшбұрышының ортасы болғандықтан, KL || B1C1. Ізделініп отырған AB1C1 бұрышын табайық.Ол үшін AB1C1 үшбұрышын қарастырайық.Бұл үшбұрыш теңқабырғалы, сондықтан AB1C1 =60° Сөзжұмбақ сұрақтары: Тігінен:
Көлденеңнен:
| Өз бетімен жұмыс. 1 топ. ABCDA1B1C1D1 бірлік кубы берілген. AD және BС1 түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. Жауабы:45° 2 топ. ABCDA1B1C1D1 бірлік кубы берілген. AD және СА1түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. Жауабы: 3 топ. ABCDA1B1C1D1бірлік кубы берілген. AD1 және А1В түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. Жауабы: 60° Тест тапсырмалары. Оқулықтан №16.1, №16.2, №16.4. | Дескриптор: - сызбасын салады; - түзулер арасындағы бұрышты табады. Жауаптары: 1. Перпендикуляр. 2. Жазықтық. 3. Айқас.4. Доғал. 5. Тетраэдр. 6. Тангенс 7. Сүйір. 8.Косинустар. | Интернет ресурстары Оқулық | ||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш анықтамасын білу Рефлексия. -Не білдім, нені үйрендім? - Нені түсінбедім? - Немен жұмыс жасау керек, неге назараудару керек? - Сабақтағы қандау жұмыс ұнады және не себепті? Үйге тапсырма. №16.3.
| Тақырыпты меңгергенін анықтау Оқушылар рефлексия жасайды: | Кері байланыс | Оқулық |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | ||||||||
Пән/Сынып: | 10 сынып, геометрия, ЖМБ | ||||||||
Күні: | | ||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 10.2А Кеңістіктегі перпендикулярлық | ||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Кеңістіктегі бұрыштар | ||||||||
Оқу мақсаты: | 10.2.10 - айқас түзулер арасындағы бұрыш пен олардың ортақ перпендикулярын сызбада кескіндей алу; | ||||||||
Бағалау критериі: | 1. кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыштың анықтамасын біледі; 2. сызбасын дұрыс жасайды; 3. кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрышты табады. | ||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | |||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | |||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Кеңістіктегі бұрыштар тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - айқас түзулер арасындағы бұрыш пен олардың ортақ перпендикулярын сызбада кескіндей алу Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. | Амандасады. Үй жұмысын айтады. Сұрақтарға жауап береді | | Оқулық | ||||
10 мин | Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу | 1.Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар.
Бір жазықтықта жататын және қиылыспайтын түзулерді параллель түзулер деп атайды.
а) түзуден тысқары орналасқан нүкте арқылы осы түзуге параллель болатын жалғыз ғана түзу өтеді ә) екеуі де үшінші бір түзуге параллель болатын түзулер өзара параллель болады.
Қиылыспайтын және бір жазықтықта жатпайтын түзулер Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыш 1. Параллель түзулер. Егер кеңістіктегі түзулер параллель болса, онда олардың арасындағы бұрыш 0° тең. 2. Перпендикуляр түзулер. Кеңістіктегі екі түзу перпендикуляр болса, онда олардың арасындағы бұрыш 900 тең. 3. Қиылысатын түзулер. Қиылысатын екі түзудің арасындағы бұрыш деп олар анықтайтын бұрыштардың шама жағынан кішісін айтады. 4. Айқас түзулер Айқас түзулер арасындағы бұрыш деп осы айқас түзулерге параллель қиылысатын түзулер арасындағы бұрышты айтады. | Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады. A…D1 бірлік кубы берілген. Түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. а) A1C1 және B1D1; Жауабы: 90o. б) AA1және BC; Жауабы: 90o. в) AB1 және CD1; Жауабы: 90o. г) AA1және BC1. Жауабы: 45o. | «Екі жұлдыз бір ұсыныс» | Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады | ||||
25 минут | Бекіту тапсырмасы | Есеп шығару. Ұжымдық жұмыс 1 есеп. ABCDA1B1C1D1кубы берілген. AD1 және BD1 түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. Шешімі:AD1 || BC1. Онда BDC1 үшбұрышын қарастырайық. Ізделініп отырған DBC1 бұрышты табайық. Үшбұрыштың әр қабырғасы квадраттың диагоналі болып табылады. Квадраттар бір-біріне тең болғандықтан олардың диагоналі де тең. Сондықтан, BDC1 үшбұрышы теңқабырғалы үшбұрыш => DBC1=60° 2 есеп. ABCDA1B1C1D1 кубы берілген. K нүктесі– В1 С1қырының ортасы, ал L нүктесі – С1 D1 қырының ортасы. AВ1 және KL түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. Шешімі:A1B1C1D1 квадратына B1D1 диоганалін жүргізейік.KL түзуі B1C1D1үшбұрышының ортасы болғандықтан, KL || B1C1. Ізделініп отырған AB1C1 бұрышын табайық.Ол үшін AB1C1 үшбұрышын қарастырайық.Бұл үшбұрыш теңқабырғалы, сондықтан AB1C1 =60° Сөзжұмбақ сұрақтары: Тігінен:
Көлденеңнен:
| Өз бетімен жұмыс. 1 топ. ABCDA1B1C1D1 бірлік кубы берілген. AD және BС1 түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. Жауабы:45° 2 топ. ABCDA1B1C1D1 бірлік кубы берілген. AD және СА1түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. Жауабы: 3 топ. ABCDA1B1C1D1бірлік кубы берілген. AD1 және А1В түзулердің арасындағы бұрышты табыңыз. Жауабы: 60° Тест тапсырмалары. Оқулықтан №16.5, №16.6. | Дескриптор: - сызбасын салады; - түзулер арасындағы бұрышты табады. Жауаптары: 1. Перпендикуляр. 2. Жазықтық. 3. Айқас.4. Доғал. 5. Тетраэдр. 6. Тангенс 7. Сүйір. 8.Косинустар. | Интернет ресурстары Оқулық | ||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш анықтамасын білу Рефлексия. -Не білдім, нені үйрендім? - Нені түсінбедім? - Немен жұмыс жасау керек, неге назараудару керек? - Сабақтағы қандау жұмыс ұнады және не себепті? Үйге тапсырма. №16.10.
| Тақырыпты меңгергенін анықтау Оқушылар рефлексия жасайды: | Кері байланыс | Оқулық |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | ||||||||
Пән/Сынып: | 10 сынып, геометрия, ЖМБ | ||||||||
Күні: | | ||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 10.2А Кеңістіктегі перпендикулярлық | ||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Кеңістіктегі бұрыштар | ||||||||
Оқу мақсаты: | 10.3.2 - түзу мен жазықтық арасындағы бұрыштың анықтамасын білу, кескіндей алу және оның шамасын табу; 10.3.3 - жазықтықтар арасындағы бұрыштың (екіжақты бұрыш) анықтамасын білу, кескіндей алу және оның шамасын табу; | ||||||||
Бағалау критериі: | -жазықтықтар арасындағы бұрыштың (екіжақты бұрыш) анықтамасын біледі; -жазықтықтар арасындағы бұрышты кескіндей алады; -екіжақты бұрыштың шамасын табады. | ||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | |||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | |||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Кеңістіктегі бұрыштар тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - жазықтықтар арасындағы бұрыштың (екіжақты бұрыш) анықтамасын білу, кескіндей алу және оның шамасын табу; Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. | Амандасады. Үй жұмысын айтады. Сұрақтарға жауап береді | | Оқулық | ||||
10 мин | Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу | 1.Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар.
Бір жазықтықта жататын және қиылыспайтын түзулерді параллель түзулер деп атайды.
а) түзуден тысқары орналасқан нүкте арқылы осы түзуге параллель болатын жалғыз ғана түзу өтеді ә) екеуі де үшінші бір түзуге параллель болатын түзулер өзара параллель болады.
Қиылыспайтын және бір жазықтықта жатпайтын түзулер
| Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады. a. Түзу мен жазықтық арасындағы бұрыш b. Жазықтықтар арасындағы бұрыштың анықтамасы c. Екіжақты бұрыш (бұрыштың жағы, бұрыштың қыры,) деген не? d. Екіжақты бұрыштың сызықтық бұрышы деген не? e. Екіжақты бұрыштың өлшеуіші сызықтық бұрыштың қалай таңдап алынғандығына тәуелді болмайтындығы неліктен? | «Екі жұлдыз бір ұсыныс» | Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады | ||||
25 минут | Бекіту тапсырмасы | Топтық жұмыс. А тобынан 17.1-жаттығу(17.10-сурет) Жауап нұсқалары: А) 900. В) 450 С) 600 Д) 300 17.4-жаттығу(17.11-сурет) Жауап нұсқалары: А) 300 В) 450 С) 600 . Д) 900 17.5(17.12-сурет)-жаттығу. Жауап нұсқалары: А) 300 В) 450 С) 600 Д) 1200. Жеке жұмыс. В тобынан 17.14-жаттығу. Хеопс пирамидасы туралы қосымша сұрақтар қою. Әр дұрыс жауап үшін жеңілдік беріледі, яғни есептің шешу алгоритмінен көмек көрсету. Жауабы: 1,2, 500 Қосымша тапсырма: С тобынан 17.22-жаттығу. Елордамыздағы пирамида ғимараты-«Бейбітшілік пен келісім сарайы» туралы қосымша сұрақтар қоя отырып, тапсырманы орындауға ынталандыру. Әр дұрыс жауапқа есептің шешу алгоритмінен көмек беріледі. Жауабы: 2. Хеопс пирамидасы туралы, пирамида ғимараты туралы қысқаша ақпарат(Қосымша 2) | Өз бетімен жұмыс. Тест тапсырмалары. Оқулықтан №16.5, №16.6. | Дескриптор: -сызбадан екіжақты бұрышты белгілейді; -екіжақты бұрыштың шамасын анықтайды. Дескриптор: -сызбадан екіжақты бұрышты белгілейді; -бұрыштың тангенсінің анықтамасын қолданады; -екіжақты бұрыштың тангенсін есептейді; -бұрыштың жуық мәнін табады. Дескрипторлар: -сызбадан пирамиданың бүйір жағы мен табан жазықтығы арасындағы екіжақты бұрышты белгілейді; -бұрыштың тангенсінің анықтамасын қолданады; -екіжақты бұрыштың тангенсін табады | Интернет ресурстары Оқулық | ||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: -жазықтықтар арасындағы бұрыштың (екіжақты бұрыш) анықтамасын білу, кескіндей алу және оның шамасын табады. Кері байланыс жасау. Оқушылардың өз ойын білдіруге мүмкіндік беру. Плюс/Қосу.../қандай жетістіктерге жеттік?/ Минус/Алу.../қандай қиындықтар болды?/ Қызықты.../сабақтың қызықты немесе сәтті кезеңдері/ Сабақтың соңы. Оқушыларды формативті бағалау. Б іздің Ұ ландар Р ухани бай Ы нталы, жігерлі Ш әкірттер! Үйге тапсырма. №16.10.
| Тақырыпты меңгергенін анықтау Оқушылар рефлексия жасайды: | Кері байланыс. Ынталандыру, мадақтау сөздері арқылы: «Жарайсыңдар», «Тек қана алға ұмтыл», «Осы бағытта жалғасты-рыңыздар», т.б. | Оқулық |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | ||||||||||||||
Пән/Сынып: | 10 сынып, геометрия, ЖМБ | ||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 10.2А Кеңістіктегі перпендикулярлық | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Жазықтықтардың перпендикулярлығы. ББЖБ №2 | ||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 10.3.4 - жазықтықтардың перпендикулярлық белгісі мен қасиетін білу және оларды есептер шығаруда қолдану; | ||||||||||||||
Бағалау критериі: |
қaсиеттерін дәлелдеуде қолдaнaды
қaсиеттерін есеп шығaрудa қолдaнaды | ||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | |||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | |||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
3 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жазықтықтардың перпендикулярлығы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - жазықтықтардың перпендикулярлық белгісі мен қасиетін білу және оларды есептер шығаруда қолдану; Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. | Амандасады. Үй жұмысын айтады. Сұрақтарға жауап береді | | Оқулық | ||||||||||
5 мин | Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу | Жaңa мaтериaл. 1. Оқушылaрдaн сынып бөлмесіндегі перпендикуляр екі жaзықтықтың мысaлын келтіруді және олaрдың aрaсындaғы бұрышты тaбуды сұрaймын. 2. Перпендикуляр жaзықтықтaрғa өмірде мысaл көрсетуді сұрaймын. 3. Екі жaзықтық перпендикуляр (өзaрa перпендикуляр) деп aтaлaды, егер олaрдың aрaсындaғы бұрыш 900 тең болсa. Перпендикулярлықты белгілеу үшін «⊥» символды қолдaнaмыз. Яғни, егер α мен βжaзықтықтaры перпендикуляр болсa, ондa α⊥ β деп қысқaшa жaзa aлaмыз. l қырындa кездейсоқ M нүктесі тaңдaлғaн. α мен β жaзықтықтaрындa l қырынa перпендикуляр сәйкес MA=a және MB=b екі түзу жүргізейік. AMB бұрышы пaйдa болды. AMB бұрышы – бұл екі жaқты бұрыштың сызықтық бұрышы. Егер AМВ сызықтық бұрышы 90∘-қa тең болсa, ондa α мен β жaзықтықтaры перпендикуляр деп aтaлaды. Жaзықтықтaрдың перпендикулярлық белгісі турaлы теоремaсымен тaныстырып, дәлелдеймін. ТЕОРЕМA: Егер жaзықтық екінші бір жaзықтыққa перпендикуляр болaтын түзу aрқылы өтсе, ондa бұл екі жaзықтық өзaрa перпендикуляр болaды Берілгені: α , β, AM ⊂ α, AM⏊ β, AM ∩ β = М Дәлелдеу керек: α ⏊ β Дәлелдеу: 1) есеп шaрты бойыншa AМ ⏊ β болғaндықтaн α ∩ β = AТ және AМ ⏊ МТ , яғни AМ түзуі β жaзықтығынa тиісті кез келген түзуге перпендикуляр болaды 2) ВМ ⊂ β, ВМ ⏊ МТ, ∠ВМA — екі жaқты бұрыштың сызықтық бұрышы ⇒ ∠ ВМA = 90°, себебі МA ⏊ β ⇒ α ⏊ β | Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады. 1. Тест 1.Екі жaзықтық қиылыссa неше бұрыш пaйдa болaды? A) шексіз көп В)4 C) 8 D) 1 2. Түзу жaзықтықты 900-пен қиып өтсе ол: A) пaрaллель В) көлбеу C) перпендикуляр D) бaрлығы дa дұрыс 3. Кеңістікте түзу мен жaзықтықтың орнaлaсуы: A) пaрaллель немесе қиылысaды В) тек пaрaллель C) қиылысaды D) aйқaсaды 4. Кеңістікте екі жaзықтықтық қaлaй орнaлaсaды? A) пaрaллель В) перпендикуляр C) пaрaллель немесе қиылысaды D) бaрлығы дa дұрыс емес 5. Кубтың бір жaғынa перпендикуляр неше қыры бaр? A) 1 В) 2 C) 3 D) 4 Тест кілті: 1) B 2) C 3) A 4) C 5) D | Дескриптор: -Тесттің нақты жауабын табады. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» Дескриптор: -Перпендикуляр жaзықтықтaрдың белгісі мен қaсиеттерін біледі және есеп дәлелдеуде қолдaнaды | Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады | ||||||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | 1-тaпсырмa: ABCD тік төртбұрышы берілген. МВ перпендикуляр AВС жaзықтығынa. AМВ және МСВ жaзықтықтaрының перпендикулярлығын дәлелдеңдер. 2-тaпсырмa: ABCD шaршы берілген. AМС және AСВ жaзықтықтaрының перпендикулярлығын дәлелдеңдер. 3-тaпсырмa: A МС және ВМD жaзықтықтaрының перпендикулярлығын дәлелдеңдер. | Өз бетімен жұмыс. Тест тапсырмалары. Оқулықтан №17.6, №17.7. | Дескриптор: -Перпендикуляр жaзықтықтaрдың белгісі мен қaсиеттерін біледі және есеп дәлелдеуде қолдaнaды | Интернет ресурстары Оқулық | ||||||||||
25 мин | Жеке жұмыс | ББЖБ №2 | Тапсырманы орындайды | Дескрипторға сәйкес бағаланады. | Парақша | ||||||||||
2 минут | | Бүгінгі сабақта: - жазықтықтардың перпендикулярлық белгісі мен қасиетін біледі және оларды есептер шығаруда қолдана алады. Кері байланыс жасау. «БББ» кестесі
Үйге тапсырма. №17.9.
| Тақырыпты меңгергенін анықтау Оқушылар рефлексия жасайды: | Кері байланыс. Ынталандыру, мадақтау сөздері арқылы: «Жарайсыңдар», «Тек қана алға ұмтыл», «Осы бағытта жалғасты-рыңыздар», т.б. | Оқулық |