Файл: Оу ісі жніндегі орынбасары Т. Байдрахманова азастан Республикасыны оуаарту министрлігі.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.05.2024

Просмотров: 4

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

«Бекітемін»

Оқу ісі жөніндегі орынбасары: Т.Байдрахманова

Қазақстан Республикасының оқу-ағарту министрлігі

«№109 орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Педагогтің аты-жөні:

Ә.Нұржанова

Күні: 12.12.2022 ж

Мектеп:№109

Сыныбы: 5 А




Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.23 жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:Жай бөлшектер, оларды оқу, жазу, жай бөлшектердің негізгі қасиеттері, дұрыс және бұрыс бөлшектер, аралас сандар, оларды салыстыруды, тәуліктің, сағаттың, метрдің т. б. өлшем бірліктерінің бөлігін табуды біледі

Басым көпшілігі: жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруді, бөлшекті қысқартуды, бөлігі бойынша санды табуды, жай бөлшектерге амалдар қолдануды, координаталық сәуледе кескіндеуді, бөлшек сандармен берілген теңдеулерді шешуді біледі

Бағалау критерийі:


  • Дұрыс және бұрыс бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру ережелерін;

  • Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру және оларды қысқарту;

  • Жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу, азайту, көбейту ережелерін;

  • Кері сан ұғымын біледі, анықтамасын айта алады;

  • Жай бөлшектерді бөлу ережесін біледі, есеп шығару барысында қолдана алады;

Аралас сандарды бөлу үшін бұрыс бөлшекке айналдырып, жай бөлшектерді бөлу ережесін қолдану керектігін біледі.

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Білу,түсіну,қолдану

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі
5 мин

Үй тапсырмасын тексеру
5мин



  1. Оқушылармен сәлемдесу;

  2. Оқушылардың зейінін аударып, көңіл күйін жақсарту үшін:

«Өзін-өзі таныстыру»әдісі

«Көршіңді тексер» әдісімен үй жұмысын тексеру:

№590 есеп

S= 24 ½ см 2

см2

S=7 см2

Жақтары 7 см

Текшенің көлемі

см3

Толтырылған бөліктің көлемі

см3

2)14 *5/8 =(14*5) / /(1*8)=(7*5)/(1*4)=35/4=8 ¾ өндіріске қолданды

9-8 ¾=8 4/4-8 ¾=1/4 қалды

Оқушылар жұлдызшаға жазылған сандарды ажырату арқылы 3 топқа бөлініп отырады :

«Дұрыс бөлшектер» «Бұрыс бөлшектер»

«Аралас сандар»

Оқушылар есімінің бас әрпіне байланысты қандай жақсы қасиеттерді жатқызуға болады, соны айтады.



Топтағы оқушылар дәптерлерін алмастырып,ұсынылған дайын жауаптарды қолданып, бір-бірінің үй жұмысын тексеріп шығады

Топ басшысыны бағалау парағы беріледі


Басбармақпен бағалау


Қағаз қиындылары

Дәптерлер, слайд

Сабақтың ортасы

23 мин


Жаңа сабақты түсіндіру

Мұғалім бүгінгі күннің тақырыбын айтады: «Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу».

-Бүгінгі тақырып сіздерге таныс па?

-Біз қандай амалдарға байланысты тапсырмалар орындадық?

Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері санға көбейту керек.

Аралас санды аралас санға бөлу үшін,оларды бұрыс бөлшек түрінде жазып алып,бөлшекті бөлшекке бөлу ережесін қолдану керек.

Натурал санды бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш немесе бөлгіш натурал сан болған жағдайда натурал санды бөлімі 1 болатын бөлшек түрінде жазып бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қолданады.

Жұптық жұмыс

Ауызша №606 есеп







«Қол шапалақтау» (мадақтап үш рет қол соғамыз)



АКТ пайдалану

Bilimland.kz білім беру платформасы

background-image: url("/upload/content/platform_lessons/L_11152/8.jpg?v1533017625409");



7мин



1-тапсырма

« Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі

Оқулықпен жұмыс

Әр топқа жеке тапсырма беріледі.

1 топ

607 есеп 1

608 есеп 1

609 есеп 1

2 топ

607 есеп 2

608 есеп 2

609 есеп 2

3 топ

607 есеп 3

608 есеп 3

609 есеп 3

Дескриптор: оқушылар :

  • жай бөлшекті жай бөлшекке бөлуді орындайды,

  • натурал санды жай бөлшекке бөлуді орындай алады,

  • аралас санды аралас санға бөлуді орындайды

Сергіту сәті «Ауада жазу» баспен,көзбен бір қолмен,екі қолмен 1,2,3 санын жазу

2-тапсырма

Жеке жұмыс

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Жауап парағы таратылады.Нәтижесін топ басшысы тексеріп шығады

Дескриптор: білім алушы:

-жай бөлшекті жай бөлшекке бөлуді орындайды


Есептер шығарады Топтық жұмыс жасайды.
1-топ «Дұрыс бөлшектер»

2-топ «Бұрыс бөлшектер»


3-топ «Аралас сандар»


«Екі жұлдыз, бір ұсыныс » әдісімен бағалайды
Топтар бірін бірі бағалайды

Смайликтер арқылы бағалау






Интерактивті тақта


Карточкалар

Интерактивті тақта

Билимленд платформасы




Сабақтың соңы.

5 мин


Сабақты қорытындылау

Тест тапсырмасы дұрыс жауап 2 баллдан есептеледі

Кері байланыс жасау



Сабақ соңында оқушылар «СМС» әдісімен күтілетін нәтижеге кері байланыс жүргізу
Үйге тапсырма

№607-608 есептер
Бағалау


Оқушылар таратпа қағазда бейнеленген ұялы телефон суретіне смс жаза отырып, нені түсінгендерін,нені түсінбегендерін жазып тапсырады.



Марапаттау арқылы бағалау.

Сабақ кезеңдеріндегі әрбір жұмысты бағалаудың әдістерін жинақтап, формативтік балл қоямын


Интерактивті тақта

Bilimland.kz білім беру платформасы