Файл: ыса мерзімді жоспар Пні оу жне тіл дамыту.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.05.2024

Просмотров: 7

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: _оқу және тіл дамыту_____________________

Бөлім:

Мектеп: ШҚО ББ «№8 арнайы мектеп - интернаты» КММ

Күні: 03.09.21

Мұғалімнің аты-жөні: Жумажанова А.А.

Сынып: 6 «б»

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

С.Қалиев. Сәлем саған, мектебім!

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары:


6.1.2.1 мәтіндегі жаңа сөздерді тауып, мағынасын түсіну;

6.2.1.5 тақпақтар жаттау, жатқа 8-10 тақпақ білу;

Сабақтың мақсаты

Барлығы:Сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсетеді. Оқиғаларды тыңдайды.

Көбі: Анық сөйлеу арқылы, тақырыпты талқылайды.

Кейбірі: Анық және толық сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсетеді.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті.

Таңғы шеңберде тұрған оқушылар бір – бірімен «Сәлем!» деп амандасады. Берілген өлеңді түрлі эмоциямен айту. (көңілді, көңілсіз, ашулы)

Бірінші күн- дүйсенбі

Екінші күн – сейсенбі

Үшінші күн – сәрсенбі

Төртінші күн — бейсенбі

Бесінші күн — жұма

Алтыншы күн- сенбі

Жетінші күн- жексенбі. Шаттық шебері
Сабақ мақсаттарымен оқушыларды таныстырып өту.

Шаттық шеберіне тұрады

Өлең жолдарын эмоциямен орындайды.

Шаттық шеңбері



Негізгі бөлім

Жаңа сабаққа кіріспе

Суреттен не көріп тұрғаныңды айт. Бүгін қандай күн? Бұл күн сенің өміріңе қандай өзгерістер әкеледі деп ойлайсың?

Сурет бойынша өз ойларын жеткізеді, сұрақтарға жауап береді.

Сурет


Сабақтың ортасы


Оқылым тапсырмасы

Автор жайлы ақпарат беру.

1961 жылы Жамбылдағы Абай атындағы педагогикалық училищені, 1967 жылы ҚазМУ - дің филология факультетін бітірген.
Еңбек жолын Жамбыл облысы Шу ауданының №61 8 жылдық мектебіне мұғалім болудан бастаған. 1967 – 1973 жж. Қазақ радиосының музыка, балалар редакциясының редакторы, аға редакторы. 1973 – 1991 жж. «Балдырған» журналының жауапты хатшысы, 1991 жылдан зейнеткерлік демалысқа шыққанға дейін «Ұлан» газетінің бас редакторы болды.

Өлең мазмұнымен таныстыру.

Өлеңді көтеріңкі дауыспен мәнерлеп оқиды.

Суретпен жұмыс 4 бет



Соңы

5 минут

Сабақты бекіту

Кері байланыс.

5 беттегі сұрақтарға жауап беру арқылы білімдерін бекіту.

Сұрақтарға өз ойлары бойынша жауап береді.







Егер бүгінгі сабағымызда төмендегі іс-әрекеттерді толық жасаған болсақ, онда алдымыздағы білім есігінің кілтін дәл тауып, аша алдық деп ойлаңыздар.

  • мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратттарды ажыраттық;

айтылуы бойынша берілген сөздерді орфографиялық нормаға сай сауатты жазуға талпыныс жасадық.

Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау.
Үйге тапсырма: Өлеңнің бір шумағын жатқа оқу.

Жазылым тапсырмасына: Амандасу сөздерін жалғастыру.





Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазады.

Рефлексия








Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.


Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Тексерілді: ДОІЖО

Бұл ескі ххххх

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді тараудың атауы: Биотехнология және гендік инженерия келешегі

Мектеп: Шығыс Қазақстан облысы

«Шығыс Қазақстан арнайы мектеп - интернаты» КММ

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні: Жумажанова Арай Амангельдиновна

Сынып: 9

Пәні: Қазақ тілі

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

«Биотехнология: гендік инженерияның әдістері»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


Ж4. Эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екі жақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу.

9.ӘТН4.3 Сабақтас құрмалас сөйлемнің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану.


Сабақ мақсаттары



Барлығы: эссе құрылымын сақтап, өз ойларын жүйелеп жазу.

Көпшілігі: өз ойларын дәлелдеп, берілген пікірлерді талқылай алу.

Кейбірі:

Эссе жазу барысында сабақтас құрмалас түрлерін ажыратып, оны стильдік тұрғыдан түрлендіріп қолдана білу.

Бағалау критерийі


  • Эссе құрылымын сақтап өз ойларын жүйелеп жазады.

  • Өз ойларын дәлелдеп, пікірлерді талқылай алады.

  • Эссе жазу барысында сабақтас құрмалас түрлерін ажыратып, стильдік тұрғыдан түрлендіріп қолдана біледі.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор мен термин: биотехнология, гендік инженерия

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының инновация жолындағы тұрақты экономикалық өсім құндылықтары «Биотехнология және гендік инженерия келешегі» тақырыбын оқыту барысында ішінара іске асырылады.

Пәнаралық байланыс

Сабақта математикалық өрнектер арқылы математика. биология, жаратылыстану.

Алдыңғы оқу


8 сынып бойынша «Гендік инженерия» тақырыбы

Сабақ барысы

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың

басы.

7 минут



Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар суреттер арқылы ( Күн – түн, От –су, Жыл мезгілдері) топқа бөлінеді.

1) Мотивация. «Математикалық өрнек» әдісі

Берілгені: Био + технология = х (белгісіздік мән)

1 1

Табу керек: х = 2 ( био) + 2 (технология)

х-тің мәнін табу үшін биотехнологияның не екенін біледі.

2) Ширату. «Гендік модификацияланған өнімдер» тақырыбында видео көрсетіліп, сабақтың тақырыбын ашады.

Сурет қиындылары

Математика-лық шамалар


https://www.youtube.com/watch?v=WlIuzn8w9Eo

Сабақтың ортасы.

8 минут


ТЖ

1 - тапсырма.

Мағынаны ажырату.

  1. Тәжірибе алаңы. Гендік инженерия әдісі арқылы жүзеге асқан өнім картоп және оның суреті ілінеді.



2

  1. Суреттер сөйлейді – «S» әдісі

Оқушылар салынған суреттерге қарап, өнімді қолына ұстап, өз пікірлерін білдіріп, сабақтас құрмалас сөйлемдерді қатыстырып, мағыналық түрлерін алмастырады.

Дескриптор.

  • Суретке қарап сөйлем құрастырады.

  • Сабақтастардың мағыналық түрлеріне мысалдар келтіріп жазады.

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін – бірі бағалайды.

ҚБ «Күн мен түн»

Флипчарт, сурет, маркерлер

Суреттер сөйлейді – s2

Сурет қиындылары

Сабақтың

соңы.

25 минут



Ж

2 – тапсырма.

Ой – толғаныс. «Таразы» әдісі.

«Гендік инженерия әдісі арқылы өнім алудың қажеттілігі бар ма? деген сауалға ойыңды дәлелде деген тақырыпта эссе жазады.

Бағалау критерийі

Дескриптор

  • Эссе құрылымын сақтап өз ойларын жүйелеп жазады.

  • Эссе жазу барысында сабақтас құрмалас түрлерін ажыратып, стильдік тұрғыдан түрлендіріп қолдана біледі.

- Эссе құрылымын

сақтайды.

- Берілген ақпаратты

қабылдап, оны танымдық

әрекетімен алмастырады.

- Өзіндік ой пікірін сыни

тұрғыдан дәлелдей алады.

ҚБ «Маршпен төсбелгі тағу»

Рефлексия

«Олимп шыңы» әдісі.

  • Тақтаға ілінген шыңға оқушылар стикерлер жабыстырады.

  • Өзінің тұрған орнын белгілейді.

  • Мұғалімнің кері байланысы жүргізіледі.

Эссе құрылымы

«Марш» әуені, төсбелгі

Сурет, стикерлер

Қосымша мәлімет

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау–оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Дарынды оқушыларға Мотивация. «Мате-матикалық өрнек» әдісінде х- тің мәнін табады, «s2» әдісінде суреттер арқылы жұмыс жасайды, пікірлерін білдіреді.С деңгейіндегі оқушыларды қолдау мақсатында ақпараттық кесте тараттым, оның ішінде сабақтас құрмаластың мағыналық түрлерін ажыратуға сауалдар жазылған.

Эссе жазуда қолдауды аз қажет ететін оқушыларға «Таразы» әдісі тиімді болды. Қолдауды көп қажет ететін оқушыларға «Қызығушылықты ояту» мақсатында видео көрсету арқылы өз ойларын еркін жеткізу дағдыларын қалыптастыруда тиімді болды.

Оқушылардың нені үйренгендерін бағалауда дескриптор негізге алынып, кері байланыс беріледі. Рефлексия барысында «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі «Маршпен төсбелгі тағу», «Олимп шыңы» тәсілдері арқылы бағалауда өз ойларын, көзқарастарын еркін жеткізуге мүмкіндік мол болады.

Биология, информатика, математика пәндерімен байланысады. Эссе жазудағы жағдаяттарды сипаттап жазудағы тілдік қолданыстар оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттырудың тиімді жолдары болып табылады.

Сабақ бойынша рефлексия

  • Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма?

  • Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз?

  • Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті?

  • Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

  • Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

  • Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен?

  • Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге?



Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың мақсаттары жүзеге асырылды. Бүгінгі сабақта оқушылар гендік инженерия арқылы алынған өнімдерді білді және сабақтас құрмалас түрлерін алмастыра қолдану арқылы эссе жазды. Жаңа сабақты түсіндіру барысында https://www.youtube.com алынған видео арқылы оқушылар жаңа сабақты тез түсінді. Сол сияқты видео арқылы қызығушылықтары артты деген ойдамын. Берілген тапсырмалар барлығы орындалды. Бекіту үшін ой – толғанысқа негізделген «Таразы» әдісі тапсырмасын орындап, сабақтың мақсатына жеттік. Ресурстарды қолдана отырып, уақыт ұтымды қолданылды.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты):

1. Видео арқылы ой қозғау.

2. Тәжірибе алаңы

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

  1. Әр тапсырмаға критерийлер.

  2. Жекелей, жұптық, топтық жұмыстарды ұйымдастыру.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет.

  1. Сабақ мақсатына байланысты алынған әдіс – тәсілдер сәтті шықты.

  2. Оқушыларды топтастыруды назарға алу, қолдауды қажет ететін оқушыларды оқу деңгей жоғары оқушылармен жұптастыру.