Файл: Малімні атыжні Манбетраым Карина Абайызы Сынып 3 Г.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.05.2024
Просмотров: 8
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Мұғалімнің аты-жөні: | Мұқанбетрақым Карина Абайқызы | |||||
Сынып: 3 «Г» | Мектебі: №1 ЖББМ | |||||
Күні:25.11.22. | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу | |||||
Оқу мақсаты: | 3.3.1.3 тік бұрышты үшбұрыш, шаршы, тік төртбұрыш ауданы формуласын: S= (a·b):2, S=a2 , S=a·b шығарып алу және қолдану (a·b):2, S=a2 , S=a·b шығарып алу және қолдану 3.5.2.3 бұрыштарды, көп бұрыштарды латын алфавитінің бас әріптерімен белгілеу, оларды белгіленуі бойынша оқу | |||||
Сабақ мақсаты: | Барлық оқушылар үшін: Ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды пайдалану. | |||||
Бірқатар оқушылар үшін: Тіктөртбұрыштың S=a·b, шаршының S=a2ауданын табуға формулаларды құрастыру және қолдану. | ||||||
Кейбір оқушылар үшін: Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу формулаларын қалай құрастыруға және қолдануға болатынын түсіндіру. | ||||||
Бағалау критерийлері | -ауданы болатын нысандарды атап және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алып, палеткамен өлшей алады; - тіктөртбұрыштың S=a·b формуласын қолдана алады; - тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу формулаларын қалай құрастыруға және қолдануға болатынын түсіндіре алады. | |||||
Сабақтың кезеңі | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | Сәлемдесу. Үй жұмысын тексеру. Тақырып, мақсаттармен таныстыру
| Сәлемдеседі. Үй жұмысын оқиды. Сабақ мақсатымен танысады. | Мадақтау | Презентация № 2 бет | ||
Әр оқушы өз партасынан ауданын алақанмен өлшегенде қанша болғанын айтады. Ал енді мына шаршыда қанша торкөз бар екенін санап көрейік. Балалар, біз шаршының ауданын табу үшін, ұзындығына енін көбейтеміз. Яғни S = a x a= a 2 а в Ал тіктөртбұрыштың ауданын қалай табамыз деп ойлайсыңдар? Тіктөртбұрыштың ауданын табу үшін ұзындығы мен енін көбейтеміз. Яғни S = a x b = b x a Балалар, тіктөртбұрыштың бір қабырғасы белгісіз болып, ауданы белгілі болса, белгісіз қабырғасын қалай табамыз деп ойлайсыңдар? S = 63 см 2 a= 7 см b= ? см b= 63 см 2 : 7 см = 9 см b= 9 см 1 см2 = 100 мм2 1 дм 2 = 100 см2 1м2 = 100 дм2 = 10000 см2 Мысалы: 3дм 2 = 300 см2 | Партаны алақанмен өлшейді. Торкөздерді санайды. Шаршының ауданының формуласымен танысады. Тіктөртбұрыштың ауданының формуласымен танысады. Сұраққа жауап береді. | Отшашу әдісі Мадақтау | Презентация № 3,4,5 бет | |||
Сабақтың ортасы | 4-тапсырма. Тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлшеп, ауданын екі тәсілмен ауызша табады. Sкв=a.b=b.a 5-тапсырма. Аудан өлшем бірліктерінің кестесін пайдаланып, көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте. 6 дм 2 = см2 6 м 2 = дм2 3 м 2 = дм2 3 дм 2 = см2 5 дм 2 = см2 5 м 2 = дм2 6 дм 2 = 600 см2 6 м 2 = 600 дм2 3 м 2 = 300 дм2 3 дм 2 = 300 см2 5 дм 2 =500 см2 5 м 2 = 500 дм2 6-тапсырма. Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын қалай табуға болады. 1-тіктөртбұрыш S = 15 см 2 a= 5 см b= ? см b= 15 см 2 : 5 см = 3 см b= 3 см 2-тіктөртбұрыш S = 24 см 2 а = ? см b = 4 см b = 24 см 2 : 4 см = 6 см а = 6 см 7-тапсырма. А) S = ? м 2 а= 6 м в=4м S = 6 м х 4 м = 24 м 2 S = 24 м 2 S = ? м 2 а=5 м S = 5 х 5=25 м 2 S = 25 м 2 25 м 2 - 24 м2 = 1 м 2 | Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру | Смайликпен бағалау | Презентация № 7бет Презентация № 8бет | ||
Сабақтың соңы | 7-тапсырма. Ә) Жылыжайдағы қияр егуге арналған жердің ауданы 12 м 2 . Оның ұзындығы мен ені қандай болуы мүмкін? S = 12 м 2 а=? м в=?м Әр оқушыда әртүрлі нұсқа шығуы мүмкін. Сәйкес келетін нұсқалар: S = 12 м 2 а=3 м в=4м S = 12 м 2 а=4 м в=3м S = 12 м 2 а=6 м в=2м S = 12 м 2 а=2 м в=6м S = 12 м 2 а=12 м в=1м S = 12 м 2 а=1 м в=2м Үй тапсырмасы: 8 есеп. Рефлексия. Бас бармақ әдісі. | Формула бойынша есепті шығарады. Сабақты түсінгендерін бағалайды. | Cмайликпен бағалау | Презентация № 9 бет |