Файл: Саба жоспары за мерзімді жоспарды тарауы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.05.2024

Просмотров: 6

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ жоспары



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: № орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Алимжанова Ш.А

Сынып: 9 сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы

Қышқыл, негіз, тұздардың электролиттік диссоциациясы

1 Зертханалық тәжірибе қышқыл сілті ертінділрдің Pн анықтау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.4.1.5 ертінділердің қышқылдығы мен сілтілігін ажырату ;

9.4.1.6 қышқыл сілті орта және қышқылдық электролиттік диссоциялану теңдеулерін құрастыру.

Сабақтың мақсаты

Оқушылар : ертінділердің қышқылдығы мен сілтілігін ажыратып, қышқылдардың сілтілердің және тұздардың электролиттік диссоциялану теңдеулерін құрастыады.

Бағалау критерийі

1. Индикатор арқылы ертіндінің қышқылдылығы мен сілтілігін ажыратады, теңдеуін құрастырады.

2. Электролиттік диссоцияциялау теориясының теңдеулерін құрастырады

Тілдік мақсаттар


pH шкаласы, әмбебап индикатор, фенолфталеин, лакмус, метилоранж, қышқылдық орта, сілтілік орта.

Электролиттік диссоцияция, катион, анион, қышқылдық тұздар, негіздік тұздар, сілті.












Құндылықтарға баулу

Достық, адамгершілік, жауапкершілікті құндылықтарын дамыту Мәңгілік –Ел» бағдарламасы

Пәнаралық байланыс

Физика, биология

Алдыңғы білім

Электролиттік диссоциациялану теориясы.



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар




Сабақтың басы

3 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу.

Оқушыларды түгелдеу.

Оқушылардың көңіл күйін сұрау мақсатында (балалар бүгінгі көңіл күйлерің қалай?) деген сұрақ қойылады.

Оқушылар кері байланысқа (Бас бармақ әдісі) арқылы жауап береді.

«Шаттық шеңбері» жылы лебіз білдіру, ынтымақтастық ортаны қалыптастыру мақсатында оқушыларға бір-біріне қарама-қарсы тұрып, шеңберді сағат тілімен айналып, жылы лебіз айтып шығу.

Сабақтың тақырыбын видео көрсеткеннен кейін ашады.

-Ал балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болады?

-Бүгінгі сабақта не үйренесіңдер?

-Оқу мақсатына қарап өз мақсаттарыңызды анықтаңыздар.

Оқушылар көңіл – күйлеріне қарай салынған бас бармақ.

Шаттық шеңбері

Кеспе қағаздар

Видео көрсетілімwatch?v=6xZ57ww3ohU






Сабақтың ортасы

10 минт

«Миға шабуыл»

Өткен сабақты қайталау:

Электролиттер электор тогын өткізе ма?

Электролиттерге спирт, қант, глицерин жатама?

Бейэлетролиттерге тұздар, қышқылдар сілтілер жата ма?

Натрий хлоридінің судағы ертіндісі электр тогын өткізетін, ал қант немесе глицериннің судағы ертінділері неліктен ток өткізбейтінін түсіндіріңдер.

2.Диссоциялану кезінде металл катионы және гидроксид анионы түзілетін заттарға қайсысы жатады; (қышқылдар, тұздар, негіздер).

Жаңа сабақ:

Жұптық жұмыс

Венн диаграммасы арқылы қышқылдарды, сілтілерді және тұздарды салыстырады.



Жеке жұмыс

  1. Тапсырма

Суда ерігенде төмендегі иондар түзетін заттардың формуласын жазыңдар

а) АІ 3+………………. SO42-



b) K+ ………………… OH-

c) H+…………………… Br-

d) Fe2+…………….SO42-

2- тапсырма

Қышқылдың негіздердің және тұздардың диссоциация теңдеуін құрастыр.

Ca(OH)2


H2SO4




NaHSO4


MgOHCl →
Кестенің бос орнын толтыр:
Электролиттік диссоция теориясы тұрғысынан қышқылдардың, негіздердің және тұздардың диссоциация

теңдеулері жаз.


Электролиттер

Жалпы иондары

Диссоциация

Теңдеулері

Қышқылдар

+

H




Негіздер

-

OH




Тұздар




Na2SO4


Дескриптор:

1.Қышқылдардың диссоциациясын бір мысал келтіріп жазады

2. Негіздердің диссоциациясын бір мысал келтіріп жазады

3. Тұздардың құрамын көрсетеді
1 Зертханалық жұмыс

Қышқыл, сілті ертінділерінің рН анықтау
Тәжірибе №1.

Әмбебап индикатор қағазымен ертінділердің pH көрсеткішін анықтаңдар

Жұмыс барысы

Қышқыл, сілті ертінділерімен жасау ережелерін естеріңе түсіріңдер

  1. Тәжірибенің нәтижесін кестеге жазыңдар


Қортынды жасаңдар. Ертінділердің pH=7 орта бейтарап pH ≤ 7 орта қышқылдық , ал pH ≥ 7 сілтілік ортаны көрсетеді

№2- тәжірибе. Кейбір ертінділер мен шырындардың ортасын әмбебап индикатордың көмегімен анықтаңдар. Нәтижесін кестеге жазыңдар.

Қортынды жасаңыздар:
Үйге Бет: тапсырма 4-6




Оқулықпен жұмыс

Бет-15

https://znanio.ru/media/elektrolittk_dissotsiatsiyalanu_teoriyasy_trysynan_tzdardy_himiyaly_asietter-

9 химия сынып оқулықтың жобасы

Бет:41

Оспанова М.Қ

Белаусова Т.Г

(Оқулық

9- сынып химия

Алматы, «Мектеп-2019ж» М.Қ Оспанова

Қ.С Аухадиева,

Т.Г Белаусова




Сабақтың соңы


Рефлексия БББ стратегиясы арқылы жүзеге асады

Электролиттерді ажырата алдым,

Электролиттердің диссоцияция теңдеуін құрастыра білдім,

Қышқылдық орта мен сілтіік ортаны ажырата алдым







Зат

Ертінділік pH көрсеткіші

Р еакция ортасы


NaOH -








Ca(OH)2








HCІ








H2SO4







Зерттелетін заттар мен шырындар


pH

Зерттелетін заттар мен шырындар


pH

Мандарин




Сүт




Сусабын




Шай




Фери ыдыс жуғыш




Кофе




Картоп




Сірке қышқыл




Балғын қырққабат




Ас содасының ертіндісі




Шие




Балғын қызылша