Файл: Сабаты таырыбы Алашы адам алай пайда болды.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.05.2024

Просмотров: 10

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Құрметті әріптес!

Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.

«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі







472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте

Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.

https://ust.kz/qmg

«Дүниежүзі тарихы» пәні бойынша

Қысқа мерзімді жоспар

5– сынып, 1-тоқсан

1-сабақ

      Сабақтың тақырыбы: Алғашқы адам қалай пайда болды?

     

Бөлім:

Терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен мал өсірушілерге дейін


Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Алғашқы адам қалай пайда болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.1.1 түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру;

5.1.1.2 адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Адамның пайда болуын сипаттайды;

Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын ажыратады;

Көпшілігі: Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсінеді; Кейбірі: Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын алдыңғы білімдеріне сүйене отырып, талдайды

Бағалау критерийлері


Адамның пайда болуы туралы теорияларды анықтау;

Адамның эволюциялық даму сатысын суреттер арқылы сипаттау; Адамдардың алғашқы бірлестік формаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдау

Тілдік мақсаттар


Оқушылар: тарихи деректерде баяндалған теориялар мен болжамдар туралы пікірталастарға қатыса алады

Негізгі ұғымдар: Адам Ата, Хауа Ана, Аристотель, Чарльз Дарвин, саналы адам, тобыр, ру, қауым, тайпа

Диалог/жазылым үшін пайдалы сӛздіктер:

Менің пікірімше,.....неғұрлым дәйекті болып табылады, себебі..........;

Менің пікірімше,...... дәлелсіз болып табылады, себебі...... .

Менің пікірімше, егіншілік пен мал шаруашылығының пайда болуының себептері .....

Талқылауға арналған сұрақтар:

Алғашқы адамды кім жаратты?

Не себепті ежелгі адамдар тобырға бірікті?

Адамның пайда болуы туралы қандай теориялар бар? Адамның эволюциясы ненің нәтижесінде жүріп жатты? Адам миының салмағының артуы нені білдіреді?

Рулық қауым мен тайпа бірлестіктерінің ұқсастықтары мен айырмашылық-тары неде деп ойлайсың?

Жазылымға арналған тапсырмалар: «Отты игеру адам өмірін қалай ӛзгертті» әңгіме құрастыру

Құндылықтарға баулу

Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, құрмет

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Бастапқы ынталандырушы материал

«Ширату»

-«Адам қалай пайда болды?»

«Түртіп алу» стратегиясы

Оқушының жеке іс парағы:

«V» Мен білдім

«+» Мен үшін ерекше 1 жаңалық

«?» Келешекте зерттегім келеді










Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

мадақтау

Тақырыптық суреттер

1 «Ежел гі адамдар» https://www.twig bilim.kz/film/ho mo-sapiens-5455

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

1 тапсырма «Тақтадағы граффити» әдісі

өз дәйектерін мына сӛйлемдермен жалғастыруы тиіс:

«Біздің ойымызша, адам..... пайда болды, себебі.....»

«Суретті сипаттау»

«Адам түрлерін анықтау»

«Логикалық тізбекті құрастыру»

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Шәкілмен бағалаңыз? Неліктен?

2-тапсырма «Тарихи кілемше»:

  1. Адамның пайда болуы туралы түрлі кӛзқарас- ты атаңыз

  2. Суретті пайдалана отырып, адамның

эволюциялық даму теориясына сапаттама беріңіз

  1. Суретті пайдалана отырып, адамның даму теориясына сипаттама беріңіз

  2. Венн диаграммасын жасаңыз:

Тобыр Ру Қауым Тайпа ҚБ «Шығыр»

3-тапсырма «Әңгіме құрау»

«Отты игеру адамның өмірін қалай ӛзгертті?»

Оқушылар суретті пайдалана отырып, адамның

эволюция-лық даму теориясына сапаттама береді

Суретті пайдалана отырып, адамның даму теориясына сипаттайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Шәкілдеу»:

ҚБ «Ең үздік жауап»

ҚБ «Стикердегі жазба»

Слайд 3 Постер Маркер
ҚБ парағы, Оқулық Үлестірмелі парақтар

«Алғаш- қы адамдардың

өмірі» сурет, стикерлер

Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

Кері байланыс

«Түртіп алу» стратегиясы

«V» Мен білдім

«+» Мен үшін ерекше 1 жаңалық

«?» Келешекте зерттегім келеді












Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект

Үй тапсырмасы

  1. Ежелгі адамның, ежелгі құралдардың суретін салып келу








«Дүниежүзі тарихы» пәні бойынша

Қысқа мерзімді жоспар

5– сынып, 1-тоқсан

2-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Неліктен ежелгі адамдар Ласко үңгірінің қабырғаларына сурет салған?

     

Бөлім:

Терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен мал өсірушілерге дейін

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Неліктен ежелгі адамдар Ласко үңгірінің қабырғаларына сурет салған?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.2.1 ежелгі адамдардың тұрмыс салтын сипаттау үшін «алғашқы қауымдық өнер» ұғымын пайдалану;

5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу

Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

  • алғашқы қауымдық өнер туындыларын қолдану арқылы ежелгі адамдардың өмірі мен тұрмыс салтын сипаттайды

  • ежелгі адамдардың діни түсініктері туралы біледі, оларды ажырата алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

  • Тарихи дереккөздерде берілген теориялар мен гипотезалар туралы дискуссияға қатыса алады.

Құндылықтарға баулу

Еркіндік, теңдік, ұлттық ой-сана, патриотизм.

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин


Сыныптағы жарықты өшіріп, оқушыларды тыныштықта, көздерін жұмып, үңгірге саяхат жасайтынын елестетуді хабарлаңыз. Енді сынып бөлмесін үңгір ретінде қарастырып, электр шамын жас зерттеушілер қалай қолданатындығын сұраңыз. Қараңғы жерге жеткен соң, жасанды жарыққа бейімделу қажеттігін түсіндіре отырып, әңгімені жалғастырыңыз.
Ласко үңгірінің суреттерін көрсетіңіз. Бұл суреттерді Францияда балалар 1940 жылы тапқандығы туралы айтыңыз. Оқушыларға жұпта ақылдасып, келесі сұрақтарға жауап беруін сұраңыз:

  • Не көріп тұрсыз?

  • Нені сезіндіңіз? .

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушылардың айтқан болжамдарын тақтаға (флипчартқа) жазып, бүкіл сыныппен талқылайды


ҚБ мадақтау

Ласко үңгірінің суреттері

Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

1 тапсырма

ВЕНН диаграммасы

Аңшылықты бейнелейтін қазіргі уақыттағы суреттерді таратыңыз. Жартастағы және қазіргі суреттерді салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықта.

-Қандай аңдарды көруге мүмкін болатындығын сұраңыз.

Сыныпқа, ғалымдардың пікірінше, бұл суреттердің ежелгі тас дәуірінде, осыдан 25000 жыл бұрын салынып, алғашқы қауымдық өнердің алғашқы үлгілері болып табылатындығы туралы айтыңыз.

2-тапсырма Пірікірің қажет!

Суреттерден сол тарихи кезеңде өмір сүрген адамдардың өмірі туралы нені білуге болатындығын талқылап, пікір алмасуға тапсырма беріңіз. Оқушылардың болжамдарын бүкіл сыныппен талқылаңыз.

3-тапсырма Талқыла.

Суреттердің шығу себептеріне байланысты тарихшылардың берген нұсқаларын қарап шығыңыздар. Оқушылардың пікірінше сенімді болып табылатын себептерді (суреттердің салынуына қатысты) талқылаңыздар.

4-тапсырма. С»йкесін тап

Ежелгі діни түсініктер мен олардың анықтамалары жазылған карточкалар мен осы түсініктердің бейнелейтін суреттерді таратып, оларды сәйкестендіруді тапсырыңыз.

Ежелгі адамдардың діни түсініктерінің қалыптасу себептерін сыныппен талқылаңыздар.

Бағалау критерийлері:

  • Оқушылар алғашқы өнер үлгілерін қолдана отырып, алғашқы адамдардың өмірін суреттейді.

Дескрипторлар:

  1. Қойылған сұрақтарға жауап береді.

  2. Мысалдар келтіреді.

  3. Қорытынды шығарады.

Бағалау критерийлері:

  • Оқушылар ежелгі діни нанымдарды біледі және айыра алады.

Дескрипторлар:

  1. Карточкаларды дұрыс сәйкестендіреді.

  2. Мысалдар келтіреді.

  3. Қорытынды шығарады.




ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Ең үздік жауап»

ҚБ «Алақан-жұдырық»

ҚБ «Жұлдызшалар»


Ласко үңгірі

туралы

бейнебаян

суреттер

ВЕНН диаграммасы

Кесте

сызбалар

Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


Кері байланыс

«Бұл сабақты оқып, мен…»

Білмеймін .......

Білемін .....

Түсінемін .....

Түсінемін және қолдана аламын ....

Басқа біреуді үйрете аламын .....


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект


Үй тапсырмасы

  1. Ежелгі адамдарды жануарлар дүниесінен ерекшелейтін факторлар









1   2   3   4   5   6   7


«Дүниежүзі тарихы» пәні бойынша

Қысқа мерзімді жоспар

5– сынып, 1-тоқсан

3-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Неліктен адамдар егіншілікпен және мал шаруашылығымен айналыса бастады?

Бөлім:

Терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен мал өсірушілерге дейін

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Неліктен адамдар егіншілікпен және мал шаруашылығымен айналыса бастады?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.4.1.1 кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, металл өңдеу, айырбас сауда) сипаттау;

5.4.1.2 «неолиттік төңкеріс» ұғымын түсіндіру, оның мәнін ашу;

5.4.2.1 экономикалық ілгерілеуді түсіну үшін шаруашылықтың иемденуші және өндіруші түрлерін салыстыру

Сабақтың мақсаты

Барлығы: кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, металл өңдеу, айырбас сауда) түсінеді;

«неолиттік тӛңкеріс» ұғымын ашады; шаруашылықтың түрлерін салыстырады.

Көбісі: неолиттік тӛңкерістің ежелгі адамдардың ӛміріне тигізген ықпалын талдайды;

Кейбірі: неолит жетістіктерінің маңызын анықтайды.

Бағалау критерийлері


Кәсіп пен шаруашылық түрлерінің пайда болу жолдарын анықтау. Жаңа тас дәуірінің ерекшелігін анықтау;

Ежелгі адамдарың даму сатысы арқылы шаруашылықтың түрле- ріндегі өзгерістерді анықтау

Тілдік мақсаттар


Оқушылар: тарихи деректерде баяндалған теориялар мен болжамдар туралы пікірталастарға қатыса алады

Негізгі ұғымдар: садақ пен жебе, мыс, қола, қолӛнер, меншік түрлері, егіншілік, баспана, мал шаруашылығы, неолиттік тӛңкеріс Диалог/жазылым үшін пайдалы сӛздіктер:

Менің пікірімше,.....неғұрлым дәйекті болып табылады, себебі..........; Менің пікірімше,...... дәлелсіз болып табылады, себебі...... .

Менің пікірімше, егіншілік пен мал шаруашылығының пайда болуының себептері .....

Талқылауға арналған сұрақтар:

Ӛсімдіктерді ӛсіру мен жануарларды қолға үйретудің маңызы қандай?

Адамдардың шаруашылықтарының ең маңызды айырмашылығы неде?

Неолиттік тӛңкерістің мәні неде?

Адамдардың ӛмірі неолит дәуірінде қалай ӛзгерді?

Жазылымға арналған тапсырмалар: Терминдермен жұмыс, «Венн диаграммасы», кесте толтыру

Құндылықтарға баулу

өзгелердің мәдениетіне және кӛзқарастарына құрметпен қарау

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

(Ж) Бастапқы ынталандырушы материал

«Ой толғау» әдісі

Балалар, адамдар күнде немен кӛректенеді? (Тағам түрлерін ұсынып, құрамын, қалай жинал-

ғаны, өндірілгені туралы сұрау)

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ мадақтау

Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

1-тапсырма Иллюстрациямен жұмыс. Аңшылық, терімшілік, мал шаруашылығы мен егіншілікті көрсететін иллюстрациялар слайдын көрсету.

«Автобус аялдамасы» әдісі

1-аялдама. Мәтінді оқу, танысу

2- аялдама: Өсімдіктерді өсіру мен жануарларды қолға үйретудің маңызы қандай?

3-аялдама. Сәйкестендіру кестесін толтыру

4-аялдама. Неолиттік тӛңкерістің мәні неде?

5-аялдамаАдамдардың өмірі неолит дәуірінде қалай өзгерді?

2-тапсырма. Шаруашылық түрлерін сипаттай отырып, оқушылар ежелгі адамдардың әрекеттеріндегі айырмашылықтарды анықтау керек. Шаруашылықтың иемденуші және өндіруші түрлерінің айырмашылықтарын ажыратуға тапсырма беріңіз. Оқушыларға бейнеролик көрсетіп, оны ауызша талқылатыңыз.

3-тапсырма

  1. Ежелгі кәсіп және шаруашылық түрлерінің пайда болуын кестеге жазыңыз:

  2. «Неолит тӛңкерісі» ұғымына сипаттама беріп, өңдіруші шаруашылыққа көшу себептерін түсіндіріңіз.Шаруашылықтың иемденуші және өндіруші түрлерін

Венн диаграммасы арқылы салыстырыңыз

Оқушылар иллюстрациялармен жұмыс жасайды

Мәтінмен жұмыс жасайды

Дескриптор

- Өсімдіктерді өсіру мен жануарларды қолға үйретудің маңызына талдау жасайды;

-сәйкестендіру кестесімен жұмыс жүргізеді


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»


Кесте-сызба «Жаңа тас ғасырындағы өзгерістер

Суреттер

Кесте

сызбалар


Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.



Кері байланыс



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект


Үй тапсырмасы

  1. Еңбек құралдарының жаңа түрлерінің пайда болуына қандай факторларды жазу









1   2   3   4   5   6   7


«Дүниежүзі тарихы» пәні бойынша

Қысқа мерзімді жоспар

5– сынып, 1-тоқсан

4-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Неліктен ежелгі өркениеттер өзен алқаптарында дамыды?


Бөлім:

Өзен алқаптары өркениеттері


Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Неліктен ежелгі өркениеттер өзен алқаптарында дамыды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Табиғаттың адам еңбегіне қалай ықпал ететіндігін анықтайды;

Өркениеттің өзен алқаптарында пайда болу себептерін түсіндіреді Көбісі: Месопотамия өркениетіндегі егіншілік, қолөнер мен сауда ның ерекшеліктерін жіктейді.

Кейбірі: Ежелгі өркениеттің шаруашылық жүйесінің ӛзен алқап- тарында дамуын өздігінше тұжырымдайды

Бағалау критерийлері


Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесінің ӛзен алқаптарында

дамуын сипаттайды

Тілдік мақсаттар


Оқушылар тарихи айғақтарға сүйеніп, өз пайымдарын тұжырымдайды Негізгі ұғымдар: өркениет, Қосӛзен, шумер, Аккад, суландыру Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер:

Ежелгі ...... өмір өте ертедегіге қарағанда ауырлау

өзен алқаптарында мекендеді, себебі........

Талқылауға арналған сұрақтар:

«Месопатамия» сӛзінің мағынасы қандай және ол қалайша ӛркениет ошағына айналды?

Лугал-Заггисидің шумер мемлекетінің тағдырына тигізген әсерін қалай бағалайсың?

Қазіргі заманда тоғандарды қандай мақсатта тұрғызады? Табиғаттың адам еңбегіне ықпалы?

Жазылымға арналған тапсырмалар: Кластер «Өркениеттің пайда болу себептері»

Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастық, мәдениетті құрметтеу

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин


Ой салу

Алғашқы өркениеттер неліктен өзен алқаптарында пайда болды?

Оқушыларға қыш кітаптың суретін көрсету. Олардан сабақтың тақырыбы жайлы болжамдарын айтуды сұраңыз. Оқушылар өздерінің болжамды жауаптарын береді, мұғалім барлығын тыңдап, қабылдайды.

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ мадақтау

Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин


Белсенді оқу ортасы

Мәтінмен жұмыс

1 тапсырма «Досыңмен саяхат»

Ежелгі Месопотамияға саяхат жасайды, Гилгамеш дастанын сипаттайды

2 тапсырма

«Бес сұрақ» әдісі бойынша бағалауға арналған тапсырманы жазбаша орындаңыз

Берілген мәтін мен суреттерді қолдана отырып, сұрақтарға жауап беріңіз


Вавилон Ур қаласындағы зиккурат

қаласындағы

зиккурат

Азия материгіндегі бір-бірімен жарыса аққан Евфрат пен Тигр өзендерінің Кавказ тауларының оңтүстік сілемдерінен басталып, Парсы шығананыға құяды. Бұл екі өзенді көбінесе Қосөзен немесе Месопотамия деп атайды.

Көне замандарда бұл аймақ батпақты, сазды болған екен. Қамыс кӛп өскен. Қосөзен жерінде пайдалы қазбалар, орман, тау-тас болмады. Бұл аймақ батпақты, сазды, бір сөзбен айтқанда, тіршілікке қолайсыз болғанымен, мұнда бірнеше дәулетті мемлекеттер өмір сүрді.

3 тапсырма

«Бірге ойлаймыз» әдісі

1. Берілген картаны пайдаланып, Қосөзендіктер айна- лысқан шаруашылық түрлерін атаңыз.

3. Берілген мәтін мен суреттерді қолдана отырып, сұрақтарға жауап беріңіз.

2. Неліктен ежелгі ӛркениеттердің шаруашылық жүйесі өзен алқаптарында дамыды? Кілт сөздерді пайдалана отырып 50-70 сөзден эссе жазыңыз және ойыңызды түйіндеңіз.

Кілт сөздер: өркениет, мәдениет орталығы, қала, шумер, сына жазуы.



Гилгамеш дастанын оқып,сипатама береді

Суретпен жұмыс жасайды

Дескриптор

  • сәулет ӛнері ерекшеліктерін анықтайды;

сәулет ӛнері туындылары үшін қолданған құрылыс материалдарын анықтайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»


ЖБТЖ,9-10 бб


Суреттері бар мәтін
Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар



Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.



Кері байланыс



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды





















«Дүниежүзі тарихы» пәні бойынша

Қысқа мерзімді жоспар

5– сынып, 1-тоқсан

5-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Өзен алқаптарындағы өркениеттер туралы қалай біле аламыз?

Бөлім:

Өзен алқаптары өркениеттері


Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өзен алқаптарындағы өркениеттер туралы қалай біле аламыз?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;

5.2.2.3 ежелгі дүниенің өнеріне сипаттама беру

Сабақтың мақсаты

ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін, ежелгі дүниенің өнеріне сипаттайды

Бағалау критерийлері


  • Оқушылар ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттайды. ( білу және түсіну дағдылары)

  • Оқушылар ежелгі дүние өнеріне сипаттама береді (қолдану, талдау дағдылары

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

  • Тарихиайғақтарғасүйеніп, өзпайымдарынтұжырымдайды.Өркениет

Пәндік лексика мен терминологиясуару, арналар, су бөгеттері

  • жәдігер, тасқын, топан су

Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер

ежелгі … өмір өте ертедегіге … қарағанда ауырлау болды, себебі…

  • Адамдар … өзен алқаптарында мекендеді, себебі…

Құндылықтарға баулу


Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік жәнеүздіксіз оқу. Жаһандық азаматтық

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин


(Т) Түрлі дереккөздерді қолданып, ежелгі өркениеттің бірін зерттеу Зерттеуге арналған сұрақтар:

  1. Мемлекет қалай басқарылды?

  2. Елдің тұрғындары немен айналысты?

  3. Елде өнердің қандай түрлері дамыды?




Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар берілген мәтін арқылы бір-бірімен сұхбат жүргізеді.


мадақтау

Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

1-тапсырма

Ежелгі Месопотамия. Ежелгі Шумер. Ежелгі Шумер

мемлекетінің тарихын түрлі дереккөз материалдары бойынша

зерттеу.

2-тапсырма

Ежелгі Месопотамия. Аккад империясы.
Аккад империясының тарихын түрлі дереккөз материалдары бойынша зерттеу

3-тапсырма

Уақыт сызығын таныстырып, өзен алқабы өркениеттерінің мерзімін белгілеуді ұсыныңыз.

4-тапсырма

«Попс формуласы»: «Ежелгі Қытай – Сары өзен алқабы»

1-қадам: «Менің ойымша...»

2-қадам: «Себебі мен оны былай түсіндіремін...»

3-қадам: «Оны мен мынадай фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...»

4-қадам: «Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...»


Дерекөз материалдарын қолдана отырып,оқушылар зерттеу жұмыстарын жүргізеді

Уақыт сызығына өзен алқабы өркениеттерінің мерзімдерін орналастырады

Попс формуласы бойынша оқушылар өз ойларын жазады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»


Шумер мемлекеті бойынша дереккөздер:

Ежелгі Шумер Ducksters

Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


Кері байланыс

Табыс сатысы» әдісі: кәдімгі сатының суреті, сатының

1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН

2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН*,

3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект


Үй тапсырмасы

  1. Мохенджо-Даро туралы зерттеу