Файл: исысызыты озалыс материялы нктенi шебер бойымен бiралыпты озалысы. Сызыты жне брышты жылдамдытар.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.05.2024
Просмотров: 11
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақтың тақырыбы: Қисықсызықты қозғалыс; материялық нүктенiң шеңбер бойымен бiрқалыпты қозғалысы. Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар
Білім беру ұйымының атауы | |
Бөлімі: | |
Педагогтің аты-жөні: | Тажина М. |
Күні:27.09.22 | |
Сыныбы: 9 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Қисықсызықты қозғалыс; материялық нүктенiң шеңбер бойымен бiрқалыпты қозғалысы Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 9.2.1.13 дененің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын сызықтық және бұрыштық шамалар арқылы сипаттау; 9.2.1.14 сызықтық және бұрыштық жылдамдықты байланыстыратын өрнекті есептер шығаруда қолдану |
Сабақтың мақсаты: |
-бұрыштық орын ауыстыруды радианмен көрсету; -сандық және сапалық есептер шығаруға бұрыштық жылдамдықтың түсініктерін қолдану - нәтижеге болжамалы баға беру; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ЕБҚ | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 6 мин | Тұйық траектория бойынша қозғалуы мүмкін денелерге мысал келтіруді ұсыну. Мүмкін болатын шеңбер орбиталары:
орбитадағы серіктер немесе ғаламшарлар | Сұрақтарға жауап береді. Сыныптастарының жауабын тыңдап, ұсыныстар айтады. | | Дескиптор -шеңбер бойымен қозғалысты сипаттайды -центрге тартқыш үдеуді анықтайды | Интербелсенді тақта презентация (суреттер) | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 мин | Оқушыларға өздігінен 7 параграфты топпен оқыттыру. Тақырып соңындағы сұрақтарға жазбаша жауап береді. Орындаған соң жауаптарын ауызша тексеру. | Оқушылар топпен тақырыпты оқып соңындағы сұрақтарға жауап береді | | Дескриптор
| Оқулық. (физика және астрономия 9 сынып) | ||||||||||||||||||||||||
15 мин | Оқушыларға іздену жұмысын беру. Келесі терминдердің мағынасын ашады: бұрылу бұрышы, радиан,бұрыштық жылдамдық,сызықтық жылдамдық.(және v = 2πr/T, ω =2 πr/T нәтижесінде v = rω екендігі шығады.) Оқушыларға перзентация арқылы формулаларды жаздыртып, түсіндіру. Оқушылардан сабақта өткен негізгі терминдер мен ұғымдарды сұрау.Тексеру. Сабақты қорытындылау. Түзусызықты қозғалыс пен айнымалы қозғалыстың кинематикалық шамалардың арасындағы ұқсастықтар кестесін жасату.
Оқушыларға бұрыштық және сызықтық жылдамдық арасындағы байланысты көрсететін, бұрыштық орын ауыстыру, бұрыштық жылдамдықты анықтайтын формуланы түрлендіріп орындайтын есептер шығарту | Үлгі есепке қарап отырып есеп шығарады. | Дескриптор -бұрыштық жылдамдық формуласын біледі -сызықтық жылдамдықты біледі -үдеу бағытын біледі -теңдеулерді дұрыс түрлендіре алады | Есептер жинағы 7.1, 7.4, 7.6. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы. 4 мин | Жұмысқа қортынды жазылады:
Үй жұмысы: есептер жинағы №7-8 Үй тапсырмасы : | Оқушылар стикерлер бойынша сабаққа рефлекисия жазады | | Бірнеше оқушы өз ойымен бөлісіп, оқу мақсатына қалай қол жеткгзені туралы пікір бөліседі. | Стикер, слайд |
Сызықтық жылдамдық
Бұрыштық жылдамдық
пенриод
ХБЖ шешуі
сағ
Берілгені
Берілгені: ХБЖ Шешуі
3
5 сағ =3600*5=
9000 м