Файл: Сынып 9 атысан оушылар саны атыспаандар Блім атауы Жолы болсын, жолаушы. Сабаты таырыбы ырыты бірі ыдыр .docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.10.2024

Просмотров: 11

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Мектеп: №35 гимназия Мұғалімнің аты-жөні: Тумабаева АБ

Күні: Сынып: 9

Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар:

Бөлім атауы : «Жолың болсын, жолаушы». Сабақтың тақырыбы: « Қырықтың бірі – қыдыр...»

Оқу мақсаты

9.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру

9.2.2.1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: тірек сөздерді пайдаланып, тақырыпқа болжам жасайды, мәтінді мұқият оқиды, мәтіндегі 2 негізгі ақпаратты анықтайды, анықталган ақпаратты торлы диаграммаға түсіре алады, мәтінге сүйеніп, ойдың 1-2-еуін жалғастырады, роликті тыңдайды, негізгі ақпараттарды анықтауға бағытталған жай сұрақтар құрастырады. Оқушылардың басым бөлігі:тірек сөздерді пайдаланып, тақырыпқа болжам жасайды, мәтінді мұқият оқиды, мәтіндегі 3 негізгі ақпаратты анықтайды, анықталган ақпаратты торлы диаграммаға түсіре алады, мәтінге сүйеніп, 2-3 ойды жалғастырады, роликті тыңдайды, негізгі ақпараттарды анықтауға бағытталған жай сұрақтар құрастырады.

Бағалау критерийлері

  • Оқыған мәтін мазмұныны негізінде маңызды ақпаратты анықтайды;

  • Тыңдалым мәтінін түсініп, мазмұны бойынша сұрақтарға дәлел келтіріп жауап бере алады;

  • Жазба жұмысында жанрлық ерекшелікті ескереді. Рәсімделуі мен құрылымынсақтайды.

Тілдік мақсаттар

өзгелік етіс, жасалу жолдары

Осыған дейінгі меңгерілген білім

жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс - әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

5 минут

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру.

Үй тапсырмасын сұрау.


Сабақтың ортасы
5 минут

10 минут


15 минут

Теориялық сәт Өзгелік етіс

Іс-әрекеттің екінші біреу арқылы істелгенін немесе біреуге орындатқанын білдіретін етістің түрін өзгелік етіс деп атаймыз. 

Өзгелік етістің жасалу жолдары:1) - ғыз, - гіз, - қыз, - кіз. Мысалы: сал - ғыз, жүр - гіз, айт - қыз, ек - кіз, тағы басқа.2) - дыр, - дір, - тыр, - тір, - ыр, - ір.Мысалы: ал - дыр, сен - дір, ас - тыр, кел - тір, жат - ыр, кет - ір, тағы басқа.3) - т. Мысалы: таны - т, панала - т, тағы басқа

Тапсырма. Өлең жолдарынан өзгелік етістерді тауып, олардың мәнін түсіндір, сөйлемдер құрастыр.

М. Мақатаев «Ертең біз жол жүреміз»

Жасың бар, жігіт-желең, шалдарың бар.
Ертең біз жол жүреміз, қамданыңдар.
Жол ұзақ, биік асу, сапар алыс,
Жаз өтер, күз де кетер, тақалар қыс.
Қамданыңдар. Болашақ деген елге,
Қандай біз сый-сияпат апарамыз.
Қорқауды, өсекшілді қатарға алма,
Кеселін тигізеді сапарға алда.
He бетімізді айтамыз Болашаққа?
Жат қылықты қалдырмай апарғанда
Жамандық атаулыны қалдырыңдар,
Суға батыр, отқа өрте, жандырыңдар.
Болашақ деп аталған өлмес-өшпес,
Жақсылықтан жаралған тағдырың бар.
Қыз-қырқын, жігіт-желең, шалдарың бар
Ертең біз жол жүреміз, қамданыңдар!
...Тірі жетсең, Болашақ өзі айтады,
Қайсыңның қанша пұттық салмағың бар.

Дескрипторлар:

1. Өлең жолдарынан өзгелік етістерді табады;

2. олардың мәнін түсіндіреді;

3. өзгелік етістерді пайдаланып, сөйлемдер құрасырады.

Тапсырма. «Болашаққа сапар» тақырыбында өзгелік етіс жұрнақтарын қолдана отырып, әңгіме жаз.

Дескрипторлар: 1. Әңгіме жанрынан сақтайды;2. тақырыптан ауытқымайды;3. жазба жұмыс барысында өзгелік етістерді иімді пайдаланып жазады.

Бағалау:«Еркін микрофон» әдісі арқылы оқушыларөз жұмыстарын оқиды, бір-бірін бағалайды.

Слайд

http://bilimdiler.kz/oyin_sayk/olender/659-erten-biz-zhol-zhuremiz.html


Сабақтың соңы

3 минут

Кері байланыс.

  • Бүгінгі сабақ барысында қай тапсырманы орындау қиындық тудырды?

  • Неліктен?

  • Бұгінгі сабақ соңындағы көңіл күйіңіз қалай?


Үйге тапсырма:Өзгелік етістерге көркем әдебиеттен мысалдар тауып, жазып келу. 5 мысал








Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланысҚауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс

Бұл тапсырма оқушыны қосымша мәліметтермен қанығуға, өз білімін көтеруге бағыттайды.

Сабақта оқушылар бір-бірін бағалайды.Берілген дескрипторларға сәйкес мақсаттарға қол жеткізуіне орай бағалаймын, барлық тапсырмалар мақсатқа сәйкестендіріліп құрылып, соған сәйкес жетістік критерийлері белгіленіп алады. Сабақ барысындағы әрбір оқушыға берілген жеке тапсырмалар әрбір оқушыны жеке бағалауға толық мүмкіндік берді.

қазақ әдебиеті, Презентация мен ғаламтор материалдары үшін АКТ қолданамын.

ОйлануСабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ барысында оқушыларға жеке жұмыс жасау тиімді болды. Барлық оқушылар жеке-жеке өз бетінше тапсырмалар орындады. Бұл әрбір оқушының өзіндік ойы мен көзқарасын білуге жағдай жасайды.

Жалпы бағаСәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?