Файл: Бекітемін Педагогты атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.10.2024

Просмотров: 5

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Бекітемін:




Педагогтың аты-жөні

Утегенова Венера

Күні

9.01.

Сынып 7

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Биосфера және оның құрамдас бөліктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.4.1 -биосфераның құрамын, құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды

Сабақтың мақсаты


биосфераның құрамы мен құрылымын, шекараларын анықтайды.

ағзалардың көптүрлілігін сипаттай алады.

биосферадағы зат айналымын суреттеп көрсете алады

Бағалау критерииі

Биосфераның шекараларын анықтайды

Биосферадағы зат айналымын түсіндіреді

Биосфераның құрамы мен қасиетін сипаттайды

Биосфераға үлес қосқан ғалымдарды біледі

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, сабаққа дайындығына назар аудару.

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



Слайд 6-7

Дидактикалық материалдар №1

Ортасы

Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.

В.И. Вернадский биосфера туралы ілімінде биосфераны құрайтын заттарға ерекше мән берді. Оның тұжырымы бойынша биосфера жеті түрлі құрамдас заттардың жиынтығынан тұрады. В.И.Вернадский тіршілік атаулының негізі “тірі заттар” мен “өлі заттар” деп түсіндірді. Ол “тірі заттар ” деп, жер бетінде кеңінен таралған барлық тірі организмдер жиынтығын атады.
Жалпы, биосфера эволюциясында және күнднлікті тіршілік процесінде тірі организмдердің басты рөл атқаратындығын В.И.Вернадский ерекше атап көрсетті. Биосферада болатын заттар мен энергияның алмасуы тікелей тірі организмдердің тіршілік әрекеті арқылы жүріп отырады. Жер ғаламшарында биосфера қабығының пайда болуының өзін вернадскийтірі организмдердің тіршілік әрекетімен тығыз байланыста қарастырды.
Биожинама заттарға ірі тірі организмдердің, әрі өлі заттардың қосылуынан пайда болған топырақ, ауа, т.б. жатада. Биожинама заттар биосфера эволюциясында біртіндеп пайда болып, кейіннен тіршңлңк процесінде елеулі рөл атқарған және атқарып та келеді. Биосфераның құрамына бұлардан басқа табиғи түрдегі радиоактивті заттар, шашыранды атомдар және ғарыш кеңістігіндегі шаң-тозаңдар, метеориттер жатады. Қорыта айтқанда, биосферадағы тірі организмдер химиялық және геологиялық тұрғыдан да өте сирек белсенділік көрсетеді. Биосферағы негізгі биохимилық тығыз өзгерістер тікелей тірі организмдердің қатысуымен жүреді және олар сол процестерді де реттеп отырады. 

«Миға шабуыл» әдіс. Мұғалім жаңа сабақты бастау үшін оқушылардың назарына суретті көрсету арқылы и және арнайы ресур арқылы айқындайды.1. Балалар суреттен не көріп отырсыңдар?

2 . Суретте көріп отырған тірі ағзалар жердің қай қабығына жатады?

1 тапсырма.«Құпия сурет» әдісі конверттен алынған сурет бойынша әр топ сурет мәтінін ашатын бес сұрақ құрастырып бір-бірімен алмастыра отырып жауап береді.

Сурет бойынша биосфераның шекарасын және басқа жер

қабықтарымен байланысын,биосферадағы зат айналымын анықтаңыз

1- топ: Биосфера шекаралары

2- топ: Заттардың биологиялық айналымы

3-топ: Биосфераның

құрамы мен қасиетін



Қалыптастырушы бағалау.«Шапалақ» әдісі арқылы

жүргізіледі.

2 тапсырма.Географиялық диктант. (Жұптық жұмыс)

«Сөйлемді толықтыр» әдісі. Оқушылар берілген сөйлемнің арасынан көп нүктенің орнына дұрыс сөзді тауып жазады.
«Биосфера» ұғымын ғылымға ............. жылы австриялық геолог ғалым ............... енгізді. Вернадский тірі заттардың аса тығыз топтануын «.............................» деп атады. Биосфераның құрамы ..................................................тұрады. Айналымдардың биосфералық циклі ................. бөлімнен тұрады. Биосфераның қасиеті..........................................

Толық биологиялық айналымға Жерде таралған барлық ........................................... қатысады. Органикалық заттардың ыдырау үрдістері ........................... барлық аумағында жүреді. Биосфераның ұсақ құрылым элементтеріне .................................................................................. ..........кіреді.


Критерий

Дескриптор

Биосфераға үлес қосқан ғалымдарды біледі

Ағзалардың көптүрлілігін анықтайды


Биосфераға үлес қосқан ғалымдарды білді.

Ағзалардың көптүрлілігін сипаттады

Қалыптастырушы бағалау«Көңілді смайликтер»

арқылы бағалау.

3 тапсырма.

«Скрайбинг» әдісі арқылы әр топқа биосфераның құрамдас бөліктері атмосфера, гидросфера, литосфера қабаттары бөлініп беріледі.

Критерий

Дескриптор

Биосфераның құрамдас бөліктерін сипаттап өз болжамын визуалды дәлелдермен қорытындылайды

-биосфераның құрамдас бөліктеріне талдау жасайды;

-зерттейді;

-өз болжамын айтады;

-себебін түсіндіреді;

-қорытынды жасайды;


Қалыптастырушы бағалау мадақтау әдісі арқылы

Бағаланады


Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды

Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі

Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ: «Баспалдақ» әдісі 1.Білімім төмен

2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары

ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау



Слайдар

Ашық сұрап-жауаптар

Сабақтыңсоңы


Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді.

Сабақта маған не пайдалы болды?
Сабақта маған не қызықты болды?
Сабақта маған не қиын болды?

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы




Бекітемін




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Топырақ және оның құрамы мен құрылымы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.4.2-топырақ құрамын, түрлерін анықтап, құрылымын графикалық түрде көрсетеді

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар :

-топырақ құрамын, құрылымын неден тұратынын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

-топырақтың түзілу факторларын атап өз түсініктерімен көрсете алады

Кейбір оқушылар:

- топырақ туралы жалпы мағұлмат қалыптастырады.

Бағалау критерииі

Топырақтың құрамын түрлерін, оның маңыздылығы туралы біледі.

Топырақтың құрылымын графикалық түрде көрсете алады.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу.Оқу құралдарын алдырып ,назарларын сабаққа аудару.

Шаттық шеңберін құрып бір-біріне сәттілік тілейді.

Топқа бөлінеді.



Үй тапсырмасы «Автор орындығы әдісі» арқылы сұралады.

1.Биосфера дегеніміз не, грекше қандай ұғым береді?

2.Биосфера қабығының қалыңдығы қанша километр?

3.Биосфераның басқа қабықтарға қарағанда ерекшелігі неде?


Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



дидактикалық материалдар.


Интерактивті тақ

Ортасы

; Тақырыпқа байланысты бейне материал көрсету.



Галерея әдісі бойынша топтар арасында

байланыс орнайды.

Кестемен жұмыс.Топырақтың құрамы



«Миға шабуыл»әдісі
1. Топырақ дегеніміз не?
2. Топырақтың  бойында қарашірік қалай пайда болады?
3. Топырақтың беткі қабатының  түсі неге  қоңыр болады?
4. Топырақ қандай  құрамдас  бөліктерден  тұрады?
5. Топырақтың  қандай  түрлері  бар?
6. Топырақтың тау жыныстарынан басты  айырмашылығы неде?

    1. Мәтінмен жұмыс. Топтық жұмыс

Оқушылар өзара әрекеттесу арқылы жаңа білімді талдайды:

Топырақтың құрамын анықтайды

1-топ Қатты бөлігі

2-топ Газтәрізді бөлігі

3-топ Сулы бөлігі

Сергіту сәті. "Картоп егу"

Тірек-сызбамен жұмыс. Топырақтың құрылымы. Құрылымды, құрылымсыз Топырақтың құрылымы

Құрылымды Құрылымсыз

Тығыздығына қарай онша құнарлы болмайды

Өте тығыз, тығыз, борпылдақ, үгілгіш қар суы сіңбей, сай-салаға ағады

  1. «Кестемен жұмыс». Адамның рухани- адамгершілік қасиетінен топырақтың тіршілікке берер пайдасын анықтау

Адамның

рухани- адамгершілік қасиеті

Топырақтың тіршілікке берер пайдасы

1




2




3




4







Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды

Жұп бойынша

Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді

Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды

Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі



Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»


Бағалау парақшасын толтырады.

ҚБ Бағдаршам


http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj

аудиокітап

Алты томдық «

Сабақтың соңы


Білімді бекіту:

«Серпілген сауал» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне доп лақтыра отырып сұрақтар қояды.

Кері байланыс:

Оқушыларға рефлексия парағын ұсынамын.Сабақ барысында алған білімдері туралы кері байланыс жазады.

көзқарас

1 тұжырым

.

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы