ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 17.10.2024
Просмотров: 3
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
САБАҚ: | Мектеп | |||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||
Бөлім: Сабақтың тақырыбы: | І. Жансүгіров «Құлагер» поэмасы | |||||||||||||||||
СЫНЫП: 9 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.3.3.1 Шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу. | |||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: | |||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | ||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: | ||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады:
| |||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: | ||||||||||||||||||
Құлагер, Сағынай асы, Ақан сері, бәйге | ||||||||||||||||||
Диалог құруға/жазылым үшін пайдалы тіркестер: | ||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: | ||||||||||||||||||
«Құлагер» поэмасы – өзінің тақырыбы,көтерген мәселесі жағынан қандай туынды? | ||||||||||||||||||
Не себепті ... деп ойлайсыз? | ||||||||||||||||||
Бұл поэмада қазақ өмірінің әлуметтік тартыс күрес,әдет – ғұрыпты, қаскөйлерді, ақын трагедиясы арқылы көрсеткен. | ||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастық идеясы «Құлагер» поэмасы арқылы жүзеге асады. | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих | |||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | «Құлагер» поэмасы. | |||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||
Басталуы 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі: (Оқушылармен амандасып, психологиялық ахуал туғызу)«Ыстық орындық» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. Топқа бөлу:Әке, ана, бала туралы өлең жолдары арқылы бөлу. | | ||||||||||||||||
Ортасы 10 мин 7 мин жазу 3 мин қорғау Кері байланыс: | Жансүгіров Ілияс (1894-1938) – қазақтың көрнекті жазушысы, қазақ әдебиетін қалыптастырушылардың бірі. Туып өскен жері Алматы облысының Ақсу ауданы. Алғаш рет Қарағаш ауылындағы мектепте оқып, жәдитше сауат ашқан.
Т.Ж.1 – тапсырма.«Ментальді карта» әдісі. Құлагер поэмасын түсіреді. Топтар бірін – бірі бағалайды.«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы. Картанын тұсына іледі. 2 тапсырма Пікірталас. 3 топ бір - біріне сұрау қою арқылы мысал мазмұнын, одан шығатын қорытындыны меңгереді. 1. Өлеңде не туралы жазылған? 2. Ақын суреттеп отырған таудың аты қандай? 3. Ақын тауды кімге теңейді? 4. Көкшетау туралы не білесіңдер? 5. Таудың биіктігі туралы өлеңнің қай жолдарынан көрінеді? Ізденіс сатысы.Өлеңнен теңеу, эпитеттерді табу. Көк орман, көркем тоғай, сұлудың көзіндей көл, малта тас, меруерт тас, жақпар сарай, бура тастар, сұлу кең дала, жомарт тау, момақан тау, шипа тау. Әңгімелеу сатысы.Республикамыздағы өздері білетін таулар туралы әңгімелеу. Көкшетау табиғаты Баянауыл табиғаты Венн диаграммасы 5 жолды өлең. 1 топ: 1. Көкшетау 2 топ: 1. Баянауыл 3 топ: 1. Тарбағатай | А3 парағы Маркерлер | ||||||||||||||||
Аяқталуы 20 мин | 3- тапсырма. Ж.І.Жансүгіровтің «Құлагер» поэмасындағы басты кейіпкерлердің арманына жете алмаған трагедиялық халін көркем тілмен сипаттап, әдеби эссе жазыңыз.
Қорытынды: 1. Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар? 2. Нелер естеріңде қалатын болды? 3. Көкшетаудың табиғаты қандай екен? 4. Біз табиғатымызды не істеуіміз керек? 5. Табиғат, туған жер туралы қандай мақал - мәтелдер білесіңдер | | ||||||||||||||||
Ширату жаттығуы 1 мин | Ұлытау «Жұмыр қылыш» | | ||||||||||||||||
Рефлексия 2 мин | Таратылған қима қағаздардағы жетістік баспалдағын белгілеп, аты – жөнін жазады. | | ||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | | | ||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жүргізесіз? | Бағалау- Оқушы білімінтексеруді қалай жоспарлайсыз? | Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтардағы байланыс (тәрбие элеметтері) | ||||||||||||||||
«Ментальді карта» әдісі арқылы оқушылар жалпы поэманы сызбаға салады. Қорытынды шолу жасайды. Әдеби эссе жазу барысында ғаламдық тұрғыдан салыстыра отырып, сыни көзқарасын дамыту | «Ментальді карта» әдісі «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі | Елін, жерін қорғау сияқты ұлттық немесе жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу, ұлтжандылық қасиеттерді сіңіру арқылы іске асыру. | ||||||||||||||||
Рефлексия Оқу/сабақ/ мақсаты мен міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай, қай деңгейде өтті? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы ұяшықты пайдаланып, сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||
|