Файл: ы негіздері 11 сынып і тосан.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.10.2024

Просмотров: 5

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Құқық негіздері

11 сынып

І тоқсан

«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

Мемлекет және құқық

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Заң шығару жүйесі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

11.1.1.1 - нормативтік құқықтық актілердің негізгі элементтерін анықтау;

11.1.1.2 - нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу

Сабақтың мақсаты

Президент, Парламент, Үкімет, Конституциялық кеңес, сот билігі, жергілікті мемелекеттік басқару, сайлау құқығы ұғымдарын біледі

Бағалау критерийі

1. Парламент пен Үкіметтің, Жоғарғы Сот пен Конституциялық Кеңес қай билік тармағына жататындығын анықтайды

2. Парламент пен Үкіметтің, Жоғарғы Сот пен Конституциялық Кеңес міндеттерін жіктеп, кестеге толтырады


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдас-тыру


Өткен білімді еске түсіру

7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут

Оқушылардың назарына, Президент, Парламент, Үкімет, Конституциялық Кеңес, Сот сияқты ұғымдарды ұсынып, бұл мемлекеттік органдарды маңызы бойынша орналастыру туралы тапсырма беріңіз, таныстырылым кезеңінде, орналастырған реттілігін түсіндіруін талап етіп отырыңыз және нұсқаулық жасағанда, міндетті түрді түсіндіріп айтыңыз.

Немесе оқушылардан Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік билік тармақтарының бөлінісі туралы сұрастырыңыз да, дәптерлеріне жаздырыңыз.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру.


мадақтау

ҚР Конституциясы.Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі

http://adilet.zan.kz

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут

10 минут
5 минут


10 минут



Конституция бабтары бойынша мемлекеттік билік органдарының қызметтерімен танысады да, мемлекеттік билік органдарын маңыздылығының реттілігіне өзгерістер енгізетінін немесе енгізбейтіні туралы айтады, оны дәлелдер келтіре отырып түсіндіреді.

Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік билік бөлінісі туралы кесте сызады

Зерттеу сұрақтары:

1.Қазақстан Республикасның мемлекет басшысы кім?

2.Мемлекеттің қандай органы заң шығарушылық билікті жүзеге асырады?

3.Қазақстан Республикасының жоғарғы атқарушы органы қалай аталады?

4.ҚР-да сот төрелігін қандай органдар іске асырады, ол қалай жүзеге асады?

М Келесі кезекте оқушыларға Конституцияның бірнеше баптары беріледі.

Т Оқушылар топтарға бөлініп, берілген баптарды төрт топқа топтастырып кестеге толтырады.

Топтар Конституцияның баптарына сүйене отырып, Заң шығару жүйесі міндеттерін анықтайды:

ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.

І-топ: Қазақстан Республикасының Президенті.

ІІ-топ:. Қазақстан Республикасының Парламенті.

ІІІ топ: Қазақстан Республикасының Үкіметі.

IVтоп: Қазақстан Песпубликасының Конституциялық Кеңесі.

Vтоп: Қазақстан Республикасының сот билігі.

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік билік бөлінісі туралы кесте сызады


Оқушылар топтарға бөлініп, берілген баптарды төрт топқа топтастырып кестеге толтырады.

Топтар Конституцияның баптарына сүйене отырып, Заң шығару жүйесі міндеттерін анықтайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»


Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайты

http://www.akorda.kz/
Нұрпейсов Е. Котов А. Қазақстан Республикасы: хандық биліктен Президенттік Республикаға дейін. – Алматы, 1995


Сабақтың соңы

5 минут



Зерттеу

Топтар Қазақстандағы Конституциялық құрылыспен басқа елдердің тәжірибесімен салыстыра отырып, зерттейді.

Т Әр топ өзінің жұмысын жалпы сыныпқа жариялап, ҚР-сы Конституциясының үстемдігін қандай органдар жүзеге асырады? Кесте арқылы



бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Сабақтың нәтижесі осы дауыс беру нәтижесінде анықтады


А4, конспект


Үй тапсырмасы

Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде


«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

Мемлекет және құқық

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Заңдылық және құқықтық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

11.1.1.3 - заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын нақты мысалдармен түсіндіру;

11.1.1.4 - заңдарды білу және оларды орындаудың әлеуметтік пайдалылығы мен қажеттілігін түсіндіру


Сабақтың мақсаты

Конституция негізінде мемлекеттік органдардың қызметтерін анықтап, салыстыру

Бағалау критерийі

Заңдылық және оның негізгі қағидаттарын анықтайды

Құқықтық тәртіп пен қоғамдық тәртіп ұғымдарын салыстыра отырып, олардың байланысын түсіндіре алады

Ұлттық қауіпсіздік ұғымы туралы біледі және оның қоғам үшін маңыздылығы бойынша қорытынды жасайды


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдас-тыру


Өткен білімді еске түсіру

7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут

Заң дегеніміз не?

Заңмемлекет белгілеген бүкіл нормативтік-құқықтық актілер, жалпыға бірдей міндетті ережелер; неғұрлым маңызды қоғамдық

қатынастарды реттейтін нормативтік акт.

Құқық дегеніміз не?

Құқық  – мемлекет  орнатқан және оның күшімен

қорғалатын,жалпыға бірдей қоғамдық 

қатынастарды реттейтін 

тәртіп ережелерінің ( нормалардың ) жиынтығы.

ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

мадақтау

ҚР Конституциясы
Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі

http://adilet.zan.kz

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут

10 минут


5 минут


10 минут



Заңдылық-барлық субьектілерден құқық нормаларын,

заң ережелерін және басқада құқықтық актілердің орындауын талап ететін қағидат
Заңдылық-қоғамдық қатынас мүшелігіндегі барлығының қатал түрде орындауға тиіс құқық нормалары

Жеке жұмыс

“Сұрақ менен-жауап сізден”

1.Құқық нормалары дегеніміз не?

2.Құқықтық актілер дегеніміз не?

3.Заңдылықтың қандай қағидаттарын білеміз

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

Мәтінмен Топтық жұмыс

  1. 1-топ Заңдылықтүсінігі

  2. 2-топ Құқықтықтәртіпмәні

3-топ Ұлттық қауіпсіздік ұғымы

ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;

Дескрипторлар

Заңдылық және оның негізгі қағидаттарын анықтайды

Құқықтық тәртіп пен қоғамдық тәртіп ұғымдарын салыстыра отырып, олардың байланысын түсіндіре алады

Ұлттық қауіпсіздік ұғымы туралы біледі және оның қоғам үшін маңыздылығы бойынша қорытынды жасайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»


Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайты

http://www.akorda.kz/
Нұрпейсов Е. Котов А. Қазақстан Республикасы: хандық биліктен Президенттік Республикаға дейін. – Алматы, 1995


Сабақтың соңы

5 минут



Дұрыс, Бұрыс әдісі ( жұптық жұмыс)
Құқық – мемлекет орнатқан және оның күшімен қорғалатын, жалпыға бірдей қоғамдық қатынастарды реттейтін тәртіп ережелерінің (нормалардың ) жиынтығы. +

Құқықтық тәртіп-заңдылықтың нәтижесі +

ҚР ұлттық қауіпсіздігі туралы Заңының 5-бабында ҚР негізгі мүдделері бекітілген +

ҚР ұлттық қауіпсіздігі туралы Заңының 6-бабында ҚР негізгі қауіп-қатерлері бекітілген +

Заң- мемлекет белгілеген бүкіл нормативтік-құқықтық актілер, жалпыға бірдей міндетті ережелер; неғұрлым маңызды қоғамдық қатынастарды реттейтін нормативтік акт. +

Заңдылықтың жалпыламалығы-түрлі белгілерге қарамастан барлығының заң алдында теңдігі. Бұл заңдылық қағидаттарының бірі +

Құқықтық акт қоғамдық қатынастарды реттейді. +

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.

не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Сабақтың нәтижесі осы дауыс беру нәтижесінде анықтады


А4, конспект


Үй тапсырмасы

Заңдылық және құқықтық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет