Файл: Білім беру йымыны атауы . Билялов атындаы мектеплицейі.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.10.2024
Просмотров: 4
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | «Қ.Билялов атындағы мектеп-лицейі» КММ | |||||
Пәні: | Информатика | |||||
Бөлім: | 4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» | |||||
Педагогтің аты-жөні: | Қабылов Даулет | |||||
Күні: | 09.01.2023 | |||||
Сынып: 7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | 4.1. Файлдармен жұмыс | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 7.3.3.1 Python программалау тілінде файлды оқу және жазу; | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушы үшін: файлды жасау және ашу жолдарымен танысады. Оқушылардың көбі үшін: Python программалау тілінде файлдардың екі типін қарастырады. Кейбір оқушылар үшін: Python программалау тілінде деректерді файлдан оқу және жазуды жүзеге асырады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі Тексеру сабақтың басы 2 мин Өткен білімді еске түсіру Сабақтың ортасы Жаңа сабақ | (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу. 2.Психологиялық жағымды ахуал орнату. 3.Оқушыларды түгелдеу. 4. Топтастыру. «Мозайка» әдісі арқылы үш топқа қима қағаздар беріледі. (Ұ) Миға шабуыл әдісі Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді. «Learningapps»әдісі арқылы Жаңа сабаққа кіріспе Оқушыларға жаңа білім бөлімі бойынша мұғалімнің түсіндіру кіріспе сөзі жүргізіледі. Толығырақ ақпарат алу үшін оқулықтағы ақпараттарды оқуға бағытталады. «Түртіп алу» әдісі (Ұ) Сөздікпен жұмыс Ал, енді балалар экранға назар аударайық файлдармен жұмыс жасауды үйренеміз file=open('input2.txt ', 'w') file.write ('12 15') file.close() | 4. Топтастыру. «Мозайка» әдісі арқылы үш топқа қима қағаздар беріледі. Топ мүшелері қағаз қиындыларын құрастырып, топқа бөлінеді «Kohoot» телефон арқылы орындайды 5.«Сурет сыр шертеді» әдісі арқылы 3 топқа бірігеді. І, ІІ, ІІІ топтар. І топ – сабақтың тақырыбын, ІІ топ – сабақтың мақсатын, ІІІ топ – сабақтың критерийлерін жариялайды. «Түртіп алу» әдісі (Ұ) Сөздікпен жұмыс Файл құру және ашу-создать и открыть файл-create and open a file Файлды жабу- закрыть файл- Close a file | Бағалау өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды Бағалау өзін-өзң «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды | музыка Қағаз қиын-дылары «Kohoot»арқылы Суреттер 7-сынып оқулығы | ||
Практикалық бөлім | (Т) Талдау Оқулықты оқып біткен соң, топтар арасында топтық жұмыс жүргізіледі. Тапсырманың программа кодтарына талдау жасаңдар. Төмендегі сұрақтарға жауап іздеңдер. Мақсаты: жаңа сабақ бөліміндегі оқыған ақпараттарын топтық талқылау барысында тереңірек түсінеді Дербес жұмыс. Компьютермен жұмыс Оқулықтағы тапсырманы орындау 109 бет 1,2,3 тапсырма | І топ: 1-суреттегі кіру файлын жасау кодымен тапсырманың толық кодын бір программа кодына біріктірсек бола ма? Себебін түсіндіріңдер. ІІ топ: 3-суреттегі программа кодынан close () командаларын алып тастап орындасақ, қандай нәтиже аламыз? ІІІ топ: Программа кодында write () әдісінің орнына print () функциясын қолануға бола ма? Себебін түсіндіріңдер. Компьютермен жұмыс орындайды № 1 есеп Іnput1.txt мәтіндік файылында аралары бос орынмен ажыратылған а,в,с бүтін сандары берілген. Осы сандардың арифметикалық ортасын табатын программа құрастыр. Нәтижені output1.txtфайлына жаз №2 есеп а. txt мәтіндік файылында аралары бос орынмен ажыратылған m және p бүтін сандары берілген. Осы сандардың соңғы цифрларының көбейтіндісін тап. Нәтижені b.txtфайлына жаз № 3 есеп Іnput1.txt мәтіндік файылында аралары бос орынмен ажыратылған а және в бүтін сандары берілген. Осы сандардың арифметикалық ортасын табатын программа құрастыр. Нәтижені output1.txtфайлына жаз | Дескриптор *Кіру файлын жасау кодымен тапсырманың толық кодын бір программа кодына біріктіру себебін түсіндіреді. *3-суреттегі программа кодынан close() командалар-ын алып тастап орындаса, қандай нәтиже алатынын анықтайды. *Программа кодында write() әдісінің орнына print() функциясын қолануға болатынын түсіндіреді. Бағалау өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. Есептің кодын түсініп, жазады. Нәтижесін алады. Дұрыстығын тексереді | 7-сынып оқулығы Компьютер | ||
| Сабақты бекіту «Ыстық орындық» әдісі Оқушылар төменде Берілген қорытынды сұрақтарға жауап береді. «Табыс баспалдағы» әдісі арқылы жүргізіледі. Оқушы сабақты қай деңгейде түсінгенін бояйды. Таратылған парақтарды толтырып береді. Сол бойынша алдағы сабақты жоспарлаймын. | 1. Write() және print() командаларын қолдануда қандай айырмашылық бар? Себебін түсіндір. 2. Read() және Input() командаларын қолдануда қандай айырмашылық бар? Себебін түсіндір. 3. Файлды жазу үшін ашқанда міндетті түрде close() командасын қоюдың себебі неде? | Мақсаты: Сабақты бекіту. Бағалау: Мұғалімнің қорытынды бағалауы. «бағдаршам» әдісі арқылы жүзеге асырылады | | ||
Үй тапсырмасы | Төменде берілген программа коды орындалғанда шығу файлына қандай нәтиже жазылады? (5-сурет). Программа кодына талдау жүргізіп, нәтижесіне түсініктеме жаз. Мақсаты: Өткен сабақты пысықтау. | | | |