Файл: Жаратылыстануматематика баытында жалпы білім беретін мектепті 10сыныбына арналан Информатика оулыыны мазмны негізінде дайындалан.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.10.2024
Просмотров: 47
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақтың ортасы 3 мин
«Миға шабуыл» әдісі
-
«Логикалық элементтердің ақиқат кестесі» дегеніміз не? -
Ақиқат кестесін қалай құруға болады?
5 мин
5 мин
«Джигсо» әдісі
Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін топта талқылайды. Мұғалім оқушылардың білімдерін толықтырады.
Ауызша мадақтау, ынталандыру
1-тапсырма.
1. А = {4+19=21}, B = {8+3=9} пікірлері берілген. Мына пікірлердің ақиқаттығын анықта:
Оқулық bilimland.kz
Жұмыс дәптері
_ _
А ^ В, А, В, А v В
2. А = {Қыста күн ыстық болады}, B= {Қызғалдақ – өсімдік} пікірлері берілген. Мына пікірлердің ақиқаттығын анықта:
_ _
А ^ В, А, В, А v В
Дескриптор:
Пікірлердің ақиқаттығын анықтай алады.
Фигуралар арқылы бағалау
7 мин
2-тапсырма.
-
Төмендегі логикалық функциялардың ақиқат кестесін құрып, мәнін тап. F – логикалық функция.
1. F=А̅ ^ (A^B)∨(AvB)
2. F=А̅ ∨ B^ (A^A)∨B
3. F=(А ^ B¯)∨(A^B)∨A
4. F=(A^B) ∨ (А̅ ∨ B̅ )
5. F=А̅ ^ (A∨B)∨(A^В)
-
Төмендегі логикалық функциялардың мәнін тап. 1. F = (1 v 1) v (1 v 0)
2. F = (0 ^ 0) ^ (1 ^ 1)
3. F = (0^1) v (0 ^ 1)
4. F = (0 v 0) ^ (1 ^ 1)
5. F = (1 v 0) ^ (0 ^ 1)
Дескриптор:
Логикалық функциялардың ақиқат кестесін құра алады.
6 мин
Фигуралар арқылы бағалау
3-тапсырма.
-
Төмендегі логикалық функциялардың мәнін тап.
1) F = ((0>5) and (2>3)) or(4<5))
7) F =not (5 > 6)
2) F = (1<5) and 1>0) 8) F =not (6 > 5)
3) F = (3>2) or (3<1) 9) F = (2=0) and (2<>2)
| | 4) F = (3>2) or (2>0) 10) F = (2=0) or (2>0) 5) F = ((1>2) or (1<0)) 11) F = (3>0) or (2>0) and((-1>2) or (-1<0)) 6) F = (2>5) and (2>3) 12) F =not ((5 > 6) or(1=0)) Дескриптор: Логикалық функциялардың мәнін ақиқат кестесін қолданып табады. Оқушыларшәкіларқылыбағаланады. «Температура» әдісі. Температура шәкіліне балл қою арқылы бағалайды. | | ||
Сабақтың соңы | 3 мин 2 мин | Шағын тест Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді. Өздерін бағалайды Кері байланыс: «Кеме» әдісі Оқушылар сабақтан алған әсерін кеменің желкенін бояу арқылы көрсетеді | А4 парағы | ||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||
Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту. «Шаттық шеңбері», «Атомдар мен молекулалар» – топқа біріктіру, «Айналдыру» әдісі бойынша өткен тақырыпты пысықтау, «Миға шабуыл» әдісі, «Джигсо», деңгейлік тапсырмалар, «Тест» әдісі, кері байланыс орнату: «Кеме» | Фигуралар арқылы ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру | Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру | |||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
| Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Деректерді ұсыну Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 10 Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||
Сабақтың тақырыбы: | § 2.6 КОМПЬЮТЕРДІҢ ЛОГИКАЛЫҚ ЭЛЕМЕНТІ | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу программасына сілтеме) | Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу программасына сілтеме) | ||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушы: Компьютердің логикалық элементтерін анықтайды Көпшілік оқушы: Логикалық элементерді салыстырады Кейбір оқушы: Логикалық сызба бойынша логикалық өрнек құрайды | ||
Ойлау дағдылары | Білу, түсіну, қолдану | ||
Бағалау критерийі |
| ||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: және-немесе-емес-вентиль-ақиқат-жалған-шартты белгі-логикалық өрнек-инвентор-конъюкция-дизъюнкция | ||
Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Логикалық амалдардың қандай түрлерін білесің? Компьютерде логикалық амалдарды пайдаланудың қандай маңыздылығы бар деп ойлайсың? Логикалық амалдарды жазыңдар. | |||
Құндылықтарға баулу | Топта бірлесіп жұмыс жасау, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау | ||
Пәнаралық байланыс | Математикалық сандар, ағылшын, орыс тілдерінде сөздер қолданылады | ||
Алдыңғы білім | Санау жүйесі | ||
Сабақтың барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Уақы т | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы | 3 мин 7 мин | Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу Топқа біріктіру: «Мозайка» әдісі Оқушылар жүйелік блоктың ішкі құрылғыларын құрастыру арқылы топтарға бірігеді. Қиындылардағы сандарды құрастырғанда парақтың артында «Аналық тақта», «Шина», «Чипсет» сөздері құрастырылады. Өткен сабақты пысықтау: «Таза тақта» Оқушылар өткен тақырып бойынша тақтаға сұрақтар немесе ережелер жазып тақтаны толтырады, содан кейін әр сұраққа жауап беріп, өшіріп отырады. Соңында барлық сұрақтарға жауап бергенде тақта таза болып шығады. | Компьютер құрылғыларының суреті, қиындылар Тақта |
| | Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау | | |||
Сабақтың ортасы | 2 мин | «Миға шабуыл» әдісі
| | |||
| 7 мин | Жаңа сабақ. Мұғалімнің түсіндірмесі слайд, бейнебаян көрсетілімі арқылы. Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада талқылайды. Ауызша мадақтау, ынталандыру | Оқулық А4 парағы | |||
| 5 мин | 1-тапсырма. - Логикалық өрнектердің мәнін есепте. Сызбасын сыз. а) емес (1 және (1 немесе 1) және 0) ә) 1 және (емес (1 немесе 0) және 1) б) 1 және 1 немесе 0 және 1 в) 1 және eмес (емес (1) және 0) Дескриптор:
Фигуралар арқылы бағалау | | |||
| 5 мин | 2-тапсырма. - Логикалық элементтердің сызбасына қарап, оның мәнін есептеп тап. | | |||
| | | | |||
| | | | |||
| 6 мин | Дескриптор: Логикалық элементтерді есептеу үшін қолданады. Фигуралар арқылы бағалау 3-тапсырма. - Логикалық сызбаны ескере отырып, сызбаға сәйкес логикалық өрнекті құра. Өрнектің мәнін есепте. | | |||
| | | | | | |
| | |
46
| | Дескриптор:
Оқушылардың жұмыстарын бағалау парағына балл қою арқылы бағалау | | ||
Сабақтың соңы | 3 мин 2 мин |
Өздерін бағалайды Кері байланыс: «Табыс сатысы» әдісі Оқушылар «Мен білемін», «Мен үйрендім», «Мен жасай аламын» сатысы бойынша пікірлерін жазады. | А4 парағы | ||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||
Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту. Шаттық шеңбері, «Мозайка» арқылы топқа біріктіру, «Таза тақта» әдісі бойынша өткен тақырыпты пысықтау, «Миға шабуыл» әдісі, деңгейлік тапсырмалар, кері байланыс орнату: «Табыс сатысы» | Бағалау парағын қолдану арқылы аузша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру | Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру | |||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |