ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 19.10.2024
Просмотров: 6
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Математика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | Өзім туралы. Менің мектебім | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | 1 сынып | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | №28 сабақ. 10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 1.5.2.1 цифрды саннан ажырату, көрнекі түрде біртаңбалы сандарды түрлі тәсілдермен: нүктелер жиынтығымен, таяқшалармен және сан сәулесінде көрсету; 1.1.2.5** ондықтан аттамай біртаңбалы сандарды ауызша қосу мен азайтуды орындау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | 10-ға дейінгі сандардың құрамын қайталайды,қосып-азайтады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу Түсіну Ондықтан аттамай біртаңбалы сандарды ауызша қосу мен азайтуды біледі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут | Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Ауызша санау.«Кім жылдам?» ойыны. Мұғалім ауызша санауға ойын ұйымдастырады Өткенді пысықтау Тақтамен жұмыс 4+5=9 3+3=6 7-5=2 6+4=10 2+3=5 10-5=5 1+4=5 2+4=6 4+4=8 3+2=5 3+3=6 1+7=8 Тақырыпты ашу ФС тапсырмасы «Мен есепшімін» ойыны №1 тапсырма .Сандар құрамын есіне түсіреді. Кестеге қарайды. Оны сандарды қосу үшін қалай қолдануға болатынын айтып бере аласың ба? ЕБҚ Есепшотпен амалдарды орындауды үйрен. 1-ден 10-ға дейінгі сандарды қос. Жаңа тақырып Өзіндік жұмыс. 2-тапсырма Мұғалім кестедегі мысалдарды құруға бағыт береді.
ЕҚБ 3-тапсырма Әрбір қабаттағы сандардың қосындысы көрсетілген санға тең болатындай бос орындарға тиісті сандарды анықтауды ұсынады. Cоңғы қабаттағы сандарды анықтау үшін қосындысы 8-ге, 10-ға тең болатындай үш қосылғышты анықтаса жеткілікті. 4 + 1 + 3 = 8 2 + 1 + 5 = 8 2 + 6 + 0 = 8 5 + 2 + 3 = 10 5 + 1 + 4 = 10 0 + 7 + 3 = 10 4-тапсырма Арифметикалық пирамиданың қалай құрылғанын анықта Пирамиданың қалай құрылғанын анықтап, есептеуді орындайды. 2+1=3 1+4=5 3+2=5 3+1=4 5+5=10 ҚЖ: «Үздік қатар» ойыны Әр қатарға бір бағаннан беру Қосу кестесін жаттап алыңдар | Ауызша санайды Тақтада амалдар орындайды Есепшотпен жұмыс жасайды Сандар құрамын есіне түсіреді Жеке жұмыс жасайды Өзіндік жұмыс жасайды Тібекті аяқтайды Сергіту сәтін өткізеді Оқушылар үш санның қосындысы көрсетігне санға тең болатындай мысалдар жазады Оқушылар сол жақтан төменнен бастап жоғарыға қарай жүріп отыру керектігін анықтайды. Амалдарды орындайды Қосу кестесімен жұмыс жасайды Кері байланыс жасайды | Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Амалдарды орындады Қосу мен азайтуды біледі Дескриптор: Сандар құрамын біледі Есепшотпен жұмыс жасай алады Тамаша жұмыс жасадың! Оқушылар тапсырманы орындау деңгейіне байланысты «Шапалақ» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды Дескриптор: Мысалдар құрай алды Кестені дұрыс толтырды Дескриптор: Амалдарды орындады Тізбекті аяқтай алды Дескриптор: Әр қабаттағы бос орындарды толтырды Сандарды анықтау үшін қосындысы 8-ге, 10-ға тең болатындай үш қосылғышты анықтады Дескриптор: Арифметикалық пирамиданың қалай құрылғанын анықтады Есептеуді орындады Дескриптор: Тізбекті толықтырды Амалдарды орындады «Білім сандығы» әдісі | суреттер Суреттер Қималар Есепшот оқулық оқулық Кесте оқулық Қима қағаз Сандар суреті Оқулық Қосу кестесі Суреттер Стикерлер |
Ресурстар:
7 | - | 4 | = | 3 |
- | | - | | + |
3 | + | 1 | = | 4 |
= | | = | | = |
4 | + | 3 | = | 7 |
9 | + | 1 | = | 10 |
- | | - | | - |
5 | - | 3 | = | 2 |
= | | = | | = |
4 | + | 4 | = | 8 |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Математика | |||||
Бөлім: | Өзім туралы. Менің мектебім | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: | 1 сынып | | ||||
Сабақтың тақырыбы: | №24 сабақ. Фигуралар. Нүкте. Сызық/ Менің сиқырлы қарындашым | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 1.3.1.1 геометриялық фигураларды:нүкте, түзу, қисық және сынықсызықтар, тұйықталған жәнетұйықталмаған сызықтар, кесінді,сәуле, бұрышты бір-бірінен ажыратужәне атау; 1.3.1.2 жазық фигураларды(үшбұрыш, дөңгелек, шаршы,тіктөртбұрыш)/кеңістік фигураларды(текше, шар, цилиндр, конус, пирамида,тікбұрышты параллелепипед) танужәне қоршаған ортадағы заттарменсәйкестендіру; 1.3.2.3 жазық фигуралардыңмодельдерінен және бөліктеріненкомпозиция құрастыру; 1.3.2.4 геометриялық фигуралар арасындағы негізгі қатынастарды анықтау (үлкен – кіші, жоғары – төмен, кең – тар, жуан – жіңішке, қалың – жұқа); 1.3.2.5 заттардың кеңістікте (оң жақта, сол жақта, жоғарыда, төменде, үстінде, астында, арасында, алдында, артында) орналасуын анықтау. | |||||
Сабақтың мақсаты | Геометриялық фигуралармен танысады | |||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу Түсіну | |||||
| | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут | Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Оқушылар, көпшілігің сурет салғанды жақсы көресіңдер, қарындаштарды қолдана аласыңдар. Ал математикада қарындашпен маңызды сызулар орындалатынын білесіңдер ме? Енді қарындаштың құпияларын білетін боламыз. Өткенді пысықтау «Тізбекті аяқта» ойыны Әр қатарға әр бағанды береді Тақырыпты ашу Қарындаш пен сызығы жоқ қағазды пайдаланып практикалық жұмыс жүргіземіз. – Қолдарыңа қарындаш алып, қағазға грифельді тигізіңдер. Із қалды ма? Тағы бірнеше сызық жүргізіңдер. Сен математикада бұл кескіндердің өзінің атаулары бар екенін білесің бе? Сызықтардың атауларымен танысады Жаңа тақырып 1-тапсырма Оқушылар қағазға геометриялық фигуралардың суретін салды. Мұғалім оқушы салған оқулықтағы суретті түсіндіреді Оқушылар суреттегі нүкте, түзу сызық, тұйықталған, тұйықталмаған қисықтар және сынық сызықтарды сызуды түсінеді. Жазылым Дәптердегі тапсырманы орындауды ұсынуға болады. Оқушылар сызықтардың түрін атай отырып, сол сызықтарды түрлі түсті қарындашпен бастырып сызады ЕБҚ Сызық түрлерін тақтада сызып үйрен Түзу сызық, нүкте, сынық сызық, қисық сызықтарды сыз. «Мен суретшімін» әдісі Қарындаштардың көмегімен түрлі сызықтар сыза отырып, сурет салу. ЕҚБ №2 тапсырма Торкөз парақтың бетіне суретте көрсетілгендей нүктелер сал.Оларды сызып қос. Қандай фигуралар шықты? Бұл фигураларды сызуда қандай геометриялық фигураларды қолдандың? (нүкте, түзу) ФС тапсырмасы 3-тапсырма «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі.Оқушылар оқулықтағы №3 тапсырманы жұбымен талдайды. Содан кейін жұптасып қораптарға фигураларды орналастырады. Бірінші қорапқа тек үшбұрыштар орналастырылған. Бұл фигуралардың қандай белгісі бойынша орналастырылған (пішіні). Екінші қорапқа тек көк түсті фигураларды орналастырылған. Бұл фигуралардың қандай белгісі бойынша орналастырылған (түсі). Фигураларды тағы қалай орналастыруға болады? (көлемі бойынша) №4 тапсырма. Зерттеушілік тапсырма «Миға шабуыл» стратегиясы. Қандай фигуралар берілген? (Дөңгелек, тіктөртбұрыш, үшбұрыш.) Мұғалім оқушыларға әрбір қатар мен бағандағы фигуралардың орналасу заңдылығын анықтауды ұсынады. Оқушылар фигуралардың әрқайсысы қатар мен бағанда бір-бірден орналасқанын аңғарады. Оқушылар енді қандай фигураның қалдырылғанын анықтайды. Ол үшін сұрақ белгісі тұрған үшінші қатарды қарастырады. Қатар бойынша қандай фигуралар берілген? (Тіктөртбұрыш, дөңгелек.) Қандай фигура қалдырылған? (Үшбұрыш.) Енді баған бойынша үшінші бағанды қарастырады. Қандай фигуралар берілген? (Тіктөртбұрыш, дөңгелек) Қандай фигура қалдырылған? (Үшбұрыш.) Қатар және баған бойынша қараса да қалдырылған фигура үшбұрыш екені анықталады. ҚЖ: «Айнытпай сал» әдісі Сызық түрлерін айнытпай сыз. | Тақырыпты түсініп алады Өткен тақырыпты пысықтайды Қарындаш пен ақ парақты пайдаланып практикалық жұмыс жасайды Ақ қағазға сызықтар сызады Оқушылар дәптеріне сызық түрлерін жүргізіп үйренеді. Жеке жұмыс жасайды Сурет салады Тапсырманы орындайды Жұмысты іс жүзінде көрсетеді Жұппен орындайды Сұрақтарға жауап береді Оқушылар әрбір қатар мен бағандағы фигуралар дың орналасу заңдылығын анықтайды. Сызық түрлерін сызады Кері байланыс жасайды | Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Тізбекті толықтырды Амалдарды орындады Дескриптор: Қарындашпен сызықтар сыза алды Сызықтардың атауымен танысты Дескриптор: Қағазға геометриялық фигуралардың суретін салды Сызықтардың атауын біледі-1б Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды Сен керемет сызушысың! Өте керемет баласың! Дескриптор: Тапсырманы өмірмен байланыстырып орындайды Фигураларды таниды, қолданады Дескриптор. Фигуралардың әрқайсысы қатар мен бағанда бір-бірден орналасқанын түсінді Фигураларды ажырата алады Дескриптор. Сызық түрлерін біледі Оларды дұрыс сыза алады «Табыс ағашы» әдісі | суреттер Қарындаш тар Суреттер оқулық оқулық Оқушы жұмысы Суреттер Оқулық Фигуралар Оқулық Суреттер Суреттер Сызық түрлері Кері байланыс парағы |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Математика | |||||
Бөлім: | Өзім туралы. Менің мектебім. | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: | 1 сынып | | ||||
Сабақтың тақырыбы: | №25 сабақ. Фигуралар. Сәуле. Кесінді. | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 1.3.1.1 геометриялық фигураларды: нүкте, түзу, қисық және сынық сызықтар, тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрышты бір-бірінен ажырату және атау; 1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш)/кеңістік фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллелепипед) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру; 1.3.2.4 геометриялық фигуралар арасындағы негізгі қатынастарды анықтау (үлкен – кіші, жоғары – төмен, кең – тар, жуан – жіңішке, қалың – жұқа). | |||||
Сабақтың мақсаты | Геометриялық фигуралармен танысады | |||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу Түсіну Геометриялық фигураларды біледі, білетінін қолдана алады | |||||
| | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут | Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Сиқырлы қарындаш» ойыны Бүгін біз сиқырлы қарындашпен жұмыс жасауды жалғастырамыз және оның жаңа құпияларын білеміз. Өткенді пысықтау Қарындаш пен сызығы жоқ қағазды пайдаланып практикалық жұмыс жүргізіледі. – Қолдарыңа қарындаш алып түзу, қисық сызықтар жүргізіңдер. Сіз тұйықталған қисық сызық жүргізе аласыз ба? Ол неге осылай аталады? Тақырыпты ашу Есіңе сақта Жаңа тақырып №1 тапсырма. Практикалық жұмыс. Қағаз бетіне нүкте қой. Сәуле жүргіз. Бір парақ қағаз бен қарындаш алып, парақтың бетіне екі нүкте қой. Нүктелерді түзу сызық арқылы қосады. Қандай фигура алдық? (Кесінді.) Дәптердегі №1 тапсырмамен жұмыс. Суреттегі фигураларды ата? (кесінді, сәуле, түзу, қисық сызық) Кесіндіні көк түспен, сәулені жасыл түспен қоршап сызуды ұсынады. Дәптердегі №2 тапсырманы орындауға ұсынуға болады. Көрсетілген түспен қажетті фигураларды салуды ұсынады. «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі. Оқулықтағы №2 тапсырманы жұппен орындауды ұсынады. Алдымен оқушыларға әрбір фигурадан нешеу берілгенін анықтап алуды ұсынады. Осыдан кейін оқушыларға сұрақтар қояды: Қай фигуралар тең? (үшбұрыш, дөңгелек, кесінді), (шаршы, сәуле) Қандай түстегі фигуралар тең? (Көк және жасыл түсті), (көгілдір түсті, сары түсті, қызғылт сары түсті,ашық қызыл түсті) Суреттегі фигураларды санайды. Шаршы – 2 Үшбұрыш – 4 Кесінді – 4 Сәуле –2 Дөңгелек – 4 Көк түсті фигуралар – 5 Көгілдір түсті фигуралар –1 Жасыл түсті фигуралар– 5 Қызыл түсті фигуралар –2 Сары түсті фигуралар–1 Қызғылт сары түсті фигуралар–1 Ашық қызыл түсті фигуралар – 1 ФС тапсырма Зерттеушілік тапсырма №3 тапсырманы өзбетімен орындауды ұсынады. Бірінші қатардағы фигуралар қандай белгісі бойынша жинақталған? (өлшемі) Бірінші қатардағы фигуралар қандай белгісі бойынша жинақталған? (пішіні) Бірінші қатардағы фигуралар қандай белгісі бойынша жинақталған? (түсі) Бірінші қатардағы фигуралар қандай белгісі бойынша жинақталған? (пішіні) Белгілердің бірі бойынша4 геометриялық фигура сал. 4-тапсырма Өтілген материалды пысықтау жұмысы оқулықтағы №4 тапсырма материалымен жүргізіледі. Қосу мен азайтудың әрқайсысына екі мысалдан құрастырады. 5 + 2 = 7 7 – 2 = 5 2 + 5 = 7 7 – 5 = 2 «Бірлескен жұмыс» әдісі ЕБҚ мен ЕҚБ 10-ға дейінгі сандарды қосу және азайту 8+2=10 9+1=10 3+4=7 3+4+2=9 6+2-5+1-3=1 ҚЖ: Суреттегі сызықтардың атын ата. Оларды сыз. | Параққа қарындашпен сызып, сурет шығарады Қарындаш және сызығы жоқ қағазды пайдаланып практикалық жұмыс жүргізеді. Ережемен жұмыс жасайды Сәуле және кесінді ұғымдарымен танысады. Сәуле және кесіндініалгоритм бойынша сызады. Дәптермен жұмыс жасайды Оқушылар көк, сары, қызыл түспен берілген қисық, сәуле мен кесіндіні салады Суреттегі фигураларды санайды Фигураларды салыстырады Фигуралар дың түсін атайды Жаттығулар жасайды Сұрақтарға жауап береді. Белгілердің бірі бойынша4 геометриялық фигура салады. Қосу мен азайтудың әрқайсысына екі мысалдан құрастырады.Дәптеріне жазады. Өз ойларынан амалдарын шығарады Сызықтарды сызады Сызықтарды атайды Кері байланыс жасайды | Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Сызық түрлерін біледі Сызықтарды талапқа сай сызды Дескриптор: Нүктелерді түзу сызық арқылы қосады Кесінді сызуды біледі Дескриптор: Суреттегі фигураларды атады Көрсетілген түспен қажетті фигураларды салады Мұғалім жұптық жұмыста белсенділік танытқан оқушыларды «Фигуралар» әдісі бойынша бағалайды. Жұлдызша – «Жарайсың», Төртбұрыш – Жақсы, Үшбұрыш – Талпын Дескриптор: Фигураларды санады Фигуралардың түсін ажырата алды Оларды салыстырды Тамаша! Дескриптор: Фигуралардың белгілерін атайды Белгілердің бірі бойынша 4 геометриялық фигура салды Қосу мен азайтудың әрқайсысына екі мысалдан құрастырды Өткен тақырыптарды біледі Дескриптор: 10-ға дейінгі сандарды қосу және азайтты Бірлескен жұмыс барысында бір-біріне көмектесті Дескриптор: Сызықтарды сызды Сызықтарды атады «Алма ағашы» әдісі | суреттер Суреттер оқулық оқулық оқулық Фигуралар Оқулық Суреттер Фигуралар Оқулық Қималар Суреттер Сызықтар Алма стикерлері |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Математика | |||||
Бөлім: | Өзім туралы. Менің мектебім | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: | 1 сынып | | ||||
Сабақтың тақырыбы: | №26 сабақ. Заттар мен фигуралардың қасиеті | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 1.4.1.2 жиындарды элементтерінің белгілері (нысандардың түсі, пішіні, өлшемі, материалы, әрекеті) бойынша жіктеу; 1.3.2.3 жазық фигуралардың модельдерінен және бөліктерінен композиция құрастыру; 1.3.2.5 заттардың кеңістікте (оң жақта, сол жақта, жоғарыда, төменде, үстінде, астында, арасында, алдында, артында) орналасуын анықтау. | |||||
Сабақтың мақсаты | Фигуралар мен заттардың қасиетін ажыратады, салыстырады | |||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу Түсіну Фигуралар мен заттардың қасиетін біледі, ажыратады, салыстырады Үйренген білімін сабақ барысында қолданады | |||||
| | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут | Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Бұл не? Ол кім?» әдісі Мұғалім оқушылардан олардың сыныптан және терезеден көріп тұрған заттарын атауды сұрайды. -Бұл кім? -Мұғалім -Ол не? -Ағаш. Өткенді пысықтау «Пішіндерді ата» ойыны Тақтада ілулі тұрған пішіндердің атын ата, салыстыр. Олардың ерекшеліктерін айт. Нүктелерді қосу арқылы фигураларды салып көріңдер. Тақырыпты ашу Оқушыларға жеке немесе жұппен жұмыс жасау үшін геометриялық фигуралар жиынтығын үлестіру Бұл фигуралар қандай фигуралар? -Фигураларға қараңдар, олар бірдей ме, әлде әртүрлі ме? Оқушылардың назарын заттардың кішкентай және үлкен, олардың әртүрлі түсті және әртүрлі пішінді болатынына аудару. Жаңа тақырып №1 тапсырма Дөңгелек пішінді заттарды ата. Қызыл түсті заттарды ата. Мұғалім белгілі пішінді фигураны көрсетеді – балалар суреттен осындай пішінді затты атайды. – Біз бүгін заттарды пішіні, түсі және өлшемі бойынша ажыратуға және салыстыруға үйренеміз.Жазық және кеңістіктік фигураларды тануды және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіруді үйренеміз. Суреттегі жазық фигураларға ұқсас заттарды ата (картина, терезе, кілем т.б.) Кеңістіктік фигураларға ұқсас заттарды ата (доп, қалпақ, қолшам, құрастырушы текшелер т.б.) Фигуралардың суретімен карточкалар ұсынады: жазық және кеңістіктік. Оларды екі топқа бөлуді ұсынады. ФС тапсырмасы 2-тапсырма Геометриялық фигуралар қиып алып, олардан аппликация құрастыр. -Балалар қандай аппликация құрдық? -Зымыран -Аппликация қандай фигуралардан тұрады? -Шаршы, үшбұрыш . ЕБҚ Фигуралардан үй құрастыр Жұптық жұмыс №3 тапсырма Бір затты таңда. Оның орналасқан орнын мына сөздермен сипатта: алдында – артында, оң жақта – сол жақта, жоғарыда – төменде, арасында, жанында, үстінде, астында, ішінде, сыртында, ортасында. Досыңнан ол затты тауып, атауын айтуды сұра. Суреттегі жазық фигураларға ұқсас заттарды ата Кеңістіктік фигураларға ұқсас заттарды ата Дәптермен жұмыс №1 тапсырма Фигураларды санап, кестені толтыр. Үшбұрыш-4 Төртбұрыш-5 Дөңгелек-5 №2 тапсырма Не өзгерді? Басқа түспен боя. Заттардың үлгісіне қарап бояп шығыңдар ЕҚБ Жазық және кеңістік фигураларды сыз. Оларды боя Зерттеушілік тапсырма 4-тапсырма Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды: -Бірінші суретте не өзгерді? (көлемі) - Екінші суретте не өзгерді? (пішіні, түсі) - Үшінші суретте не өзгерді? (көлемі) - Төртінші суретте не өзгерді? (көлемі, түсі) Доптың көлемі өзгерді (үлкейді). Кітаптың көлемі өзгерді (кішірейді). Текшенің пішіні, түсі өзгерді (дөңгелек, сары түсті қызыл жолақпен). Сөмкенің көлемі және түсі өзгерді. ҚЖ: Фигуралар түрлерін салыңдар | Сұрақтарға жауап береді. Айналадағы дүниені бақылайды Өткен тақырыпты пысықтайды Фигуралар сызады Геометриялық фигуралар дың пішінін, түсін, көлемін анықтайды Жазық фигураларға ұқсас заттарды атайды. Кеңістіктік фигураларға ұқсас заттарды атайды Мұғалім оқушыларға әртүрлі аппликация лар жасауға практикалық тапсырма ұсынады. Досына бір затты жасырады. Егер төсекті жасырса, онда үстінде картина, жанында қолшам орналасқан деп сипаттауға болады. Сергіту жаттығуын жасайды Оқушылар фигураларды санап, кестені толтырады Заттарды бояйды Фигуралар сызып, бояйды Оқушылар сұраққа жауап іздейді. Жауапты толық айтуды үйренеді Фигуралар сызады Кері байланыс жасайды | Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Фигураларды ажырата алады, салыстыра алды Фигуралардың атауын біледі, ерекшелігін айтты Нүктеледі қосу арқылы фигура сызу әдісін қолдана алды Дескриптор: Геометриялық фигуралар дың пішінін, түсін, көлемін анықтады Фигуралардың ерекшеліктері туралы біледі Дескриптор: Жазық фигураларға ұқсас заттарды атады Кеңістіктік фигураларға ұқсас заттарды атады Дескриптор: Геометриялық фигураларды қиып алды Олардан аппликация құрастырды. Дескриптор: Суреттегі жазық және кеңістіктік фигураларға ұқсас заттарды атады Заттардың қай тұста тұрғанын айта алды Тамаша! Өзін-өзі бағалау Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды Керемет жұмыс болыпты! Дескриптор: Суреттегі заттардың қалай өзгергенін айтты Заттардың пішіні өзгеретінін түсінді Дескриптор: Фигуралар түрлерін ажырата алды Оларды сыза алады Жеміс – сабақ пайдалы, жемісті болды; Гүл – сабақ жақсы өтті; Жасыл жапырақ – сабаққа көңілі толмады; Сары жапырақ – сабақ ұнамады, зеріктірерлік болды. | суреттер Айналадағы заттар мен адамдар Суреттер оқулық Геометрия лық фигуралар жиынтығы оқулық Фигуралар оқулық Оқушы жұмыстары Оқулықтағы суреттер Оқулық Суреттер Жұмыс дәптері Суреттер Фигуралар Алма ағашы |
Ресурстар: