ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.02.2024
Просмотров: 13
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Пәні: | Құқық негіздері | |||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 9.2 Қылмыс ұғымы | |||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Омаров Ақнар Нұрлыбекұлы | |||||||||||||||||||||||||
Күні: | 21.12.2022 | |||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: 2 | Қатыспағандар саны:0 | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Қандай әрекет қылмыс деп танылады? | |||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.7.2.1 қылмыстың белгілері мен түрлерін ажырату | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қылмыс ұғымы, қылмыс жасау сатылары мен жіктелуінтүсіндіру. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой салу 1 .Суреттерде не көріп отырсыздар? 2.Не ерекше болды? 3.Тақырыпты болжап көріңіз.... Болжамдарын негіздейді М Оқушылар тақырыптыңқылмыспен байланысты болатынын болжайды. Мұғалім сабақ тақырыбы, оқу мақсаты және жетістік критерийлерімен таныстырады. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБОқушылар жауабына бірден ауызша кері байланыс беріледі. | Тақырып тық суреттер | ||||||||||||||||||||||
Жаңа білім | Болжау әдісі.
тақтада қылмыстың анықтамасы мен белгілері көрсетіледі М Қылмыстың анықтамасы және белгілері бойынша қысқаша шолу жасап, мысал келтіреді. Қылмыс- ҚР Қылмыстық Кодексі бойынша жазалау мүмкіндігімен тыйым салынған, қоғамға қауіпті әрекет немесе әрекетсіздік. Қылмыстың белгілеріне мыналар жатады:
Зерттеу және талдау сұрақтары
Оқушылардың міндеті: өз тақырыптары бойынша таратпа материалдардан ақпаратты жинақтап түсіндіру. 2-тапсырма. 1-жағдаят: Достар бірігіп табиғатқа дем алуға шығады. А деген азамат өзімен бірге тапанша алып шығады. Ойын кезінде В деген азамат тапаншаны алып, С деген азаматқа кезейді. Бірақ А деген азамат оның қолын бұрып қалғанда оқ Д деген азаматқа тиеді. Қылмыс субъектісі Қылмыстың субъективті жағы Қылмыс объектісі Қылмыстың объективті жағы 2-жағдаят: Ауылында қысқы демалыс кезінде 9-сынып оқушысын сыныптастары соққыға жығып, жазым қылды. Ауылда өтіп жатқан «Көңілді тапқыштар клубы» сайысына кеткен 9-сынып оқушысы Медет Жасымбай сол күні үйіне қайтып оралмады. Отбасына суық хабарды жасөспірімнің сыныптастары жеткізген. Әзіл кешінен кейін Медетті үш құрдасымен бірге 11-сыныпта оқитын топ оқушы мектеп маңындағы ескі ғимаратқа шақырып алып, «ақша әкелмедіңдер» деп соққыға жыққан. Куәгерлердің айтуынша, Медет сол жерде-ақ жан тапсырыпты.
| Оқушылар қылмыстың анықтамасын жазып, қылмыстың белгілерін жұппен талқылап, мысал келтіреді. Мәтінмен жұмыс Оқушылар өз жауаптарын тексереді Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Оқушылар жағдаяттың не біреуін не екеуіне де жауап беруге болады. /жасырын дифференциация/ Жағдаятты оқып, берілген сұрақтарға жауап береді. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады өзін-өзі бағалау. «Ең үздік жауап» ҚБОқушылар жауабына бірден ауызша кері байланыс беріледі. «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» | http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K1400000226 ҚР Қылмыстық кодексі Ақпараттық мәтін Зерттеуге негізделген таратпа материалдар Үлстірмелі қағаздар Тірек-сызбалар суреттер Таратпа материалдар | ||||||||||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Қылмыстық құқықты қандай қатынастар реттейді? Қылмыс деп тану және қылмыс деп танымау туралы өз пікіріңіз қандай? Үйге тапсырма Қылмыстық құқықтық функциялары
| Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||||||||||||||
Кері байланыс | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |