Файл: Білім беру процесін дістемелік сйемелдеу бліміні басшысы ШО ксіптік білім беру орталыы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 08.02.2024

Просмотров: 3

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


«Келісілді»

Білім беру процесін әдістемелік сүйемелдеу бөлімінің басшысы

«ШҚО кәсіптік білім беру орталығы»

КММ

_________ З.Ш.Утепова.



«Бекітемін»

Оқу ісі жұмысы бойынша

директордың орынбасары _________ Слямбекова Ж.А.

«____» ________ 2021ж



Облыстық ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі

Пән: «Қазақстан тарихы»

Сабақтың тақырыбы: « Мәңгілік Ел жалпыұлттық идеясының тарихи негізі»

Оқытушы: Эльчибаева Д.М.

«Келісілді»

Қоғамдық ғылымдар негіздері пәні

оқытушыларының ОӘБ төрағасы

__________ Н.А.Сагимбеков

«____» _______ 2021ж

Өскемен, 2021

Сабақтың әдістемелік әзірлемесі

ҰМЖ бөлімі: Мемлекет тарихы және қоғамдық-саяси ойдың дамуы

Абай атындағы Шығыс Қазақстан гуманитарлық колледжі

Топ: 20-ФМ-1

Мұғалімнің аты-жөні: Эльчибаева Д.М.

Күні: 29.03.2021ж. сағ: 9:45

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы


"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

  • «Мәңгілік ел» ұлттық идеясының тарихи мaңыздылығын бағaлау;

  • «Мәңгілік ел» ұлттық идеясының тарихи мaңыздылығын түсіндіру;

  • «Мәңгілік ел» ұлттық идеясының тарихи мaңыздылығын сипаттау.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар орындайды: "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының маңызын, тарихи негіздерін анықтайды; Оқулықтағы 7 құндылықтарды анықтайды; (білу, түсіну)

Басым бөлігі орындайды: Ұлттық идея төңірегіндегі қызу пікірталастарға көрнекті ғалымдар қоғам және мемелекет қайраткерлері: Ә.Кекілбаев, М.Жолдасбеков, А.Сейдімбек, С.Қасқабасов, М.Әшімбаев, Ә.Нысанбаев пікірлеріне сипаттама береді, талдайды (қолдану, талдау)

Кейбір оқушылар орындайды: ҚР Тұңғыш Президенті –Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың ұсыныстарына сипаттама беріп, баға береді; Қосымша деректерді пайдалана отырып, Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде қандай жалпыұлттық идея бар екенін анықтап, салыстырады (қолдану, бағалау)

Сабақтың типі:

Аралас сабақ, онлайн режимде ZOOM бағдарламасы арқылы өтеді.

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану, талдау, бағалау

Бағалау критерийі

  • "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының маңызын, тарихи негіздерін анықтайды;

  • Оқулықтағы 7 құндылықтарды анықтайды;

  • Ұлттық идея төңірегіндегі қызу пікірталастарға көрнекті ғалымдар қоғам және мемелекет қайраткерлері: Ә.Кекілбаев, М.Жолдасбеков, А.Сейдімбек, С.Қасқабасов, М.Әшімбаев, Ә.Нысанбаев пікірлеріне сипаттама береді, талдайды;

  • ҚР Тұңғыш Президенті –Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың ұсыныстарына сипаттама беріп, баға береді;

  • Қосымша деректерді пайдалана отырып, Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде қандай жалпыұлттық идея бар екенін анықтап, салыстырады

Тілдік мақсаттар

«Аялдама» әдісімен мәтінді топта оқиды, талқылайды, келесі топтарға түсіндіреді (оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым)

«Кестемен жұмыс» (айтылым, оқылым, жазылым)

«Аспалы кір жайғыш» әдісі (айтылым,тындалым)

«Кестемен жұмыс» (айтылым, жазылым)

Құндылықтарға баулу

- «Мәңгілік Ел» идеясының 7 құндылықтары;

- Патриотизм, көшбасшылық, бірлік, төзімділік, бостандық;

- Сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын дамыту.

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ барысында интернет ресурстарымен танысады.

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті, дүниежүзі тарихы, география.

Алдыңғы білім



«Алаш» қозғалысы және қазақ ревлюционер-демократтарының саяси көзқарастарын еске түсіру үшін, мен білім алуышылардан алдыңғы білімді «Бинго» әдісімен ашық сұрақтар қоя отырып, қорытындылаймын.

Сабақтың барысы:

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

(Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру) 

Оқытушы білім алушылармен амандасып, интернет байланысын тексеру. Білім алушыларды түгендеп, жоқ студенттердің себебін анықтап белгілеу. Жұмыс дәптерлерін, білім алушылардың формаларын тексеру.

Тақырыпты болжап көріңіз.

Бастапқы ынталандырушы материал:

«Құпия хат» әдісі

Құпия хаттың шешуін табу үшін сұрақтарға жауап береміз.

Мына суреттердің бүгінгі сабағымызға қатысы барма?




Сабақ тақырыбы бойынша презентация

Суреттер, ғаламтор ресурстары, интербелсенді тақта.

Сабақтың ортасы

20 мин

Барлық оқушылар орындайды: «Аялдама» әдісімен мәтінді топта оқиды, талқылайды, келесі топтарға түсіндіреді

1-ТАПСЫРМА:

1-топ: "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының маңызын анықтаңдар

кесте

Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының

маңызын анықта







2-топ: "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтаңдар

Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы

тарихи негіздерін анықта







3-топ: Оқулықтағы 7 құндылықтарды анықтаңдар
Дескриптор: білім алушы-

- мәтінді топта оқиды, талқылайды, келесі топтарға барып, түсіндіреді;

-"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының маңызын анықтайды

-"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтайды;

- «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының тарихи негіздеріне талдау жасайды.

-бірінші құндылық, Қазақстанның тәуелсіздігі мен Астанасы екенін анықтайды;

-екінші қүндылық, Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісімді анықтайды;

-үшінші құндылық, Зайырлы қоғам және жоғары руханият негіздерін анықтайды;

-төртінші құндылық, Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім туралы анықтайды;

-бесінші құндылық, Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамды анықтайды;

-алтыншы құндылық, Тарихтың,мәдениет пен тілдің ортақтығы туралы анықтайды;

-жетінші құндылық, Еліміздің ұлттық қауіпсіздігі, бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуын анықтайды;

- Кестеге жазады, өздерінің жұмыстарын сынып алдында таныстырады;

-Топтық бағалау
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам

Басым бөлігі орындайды: «Кестемен жұмыс» жұппен орындайды
2-тапсырма: Ұлттық идея төңірегіндегі қызу пікірталастарға көрнекті ғалымдар қоғам және мемелекет қайраткерлері: Ә.Кекілбаев, М.Жолдасбеков, А.Сейдімбек, С.Қасқабасов, М.Әшімбаев, Ә.Нысанбаев пікірлеріне сипаттама беріңдер

көрнекті ғалымдар қоғам және мемелекет қайраткерлері

Пікірлері

Ә.Кекілбаев




М.Жолдасбеков




А.Сейдімбек




С.Қасқабасов




М.Әшімбаев




Ә.Нысанбаев





Дескриптор: білім алушы-

- Көрнекті ғалымдар қоғам және мемелекет қайраткері Ә.Кекілбаевтың пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады;

- М.Жолдасбеков пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады;

- А.Сейдімбек пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады;

- С.Қасқабасов пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады;

- М.Әшімбаев пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады;

- Ә.Нысанбаев пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады;

- Кестеге жазады, өздерінің жұмыстарын сынып алдында таныстырады;

-Топтық бағалау
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам
Кейбір оқушылар орындайды: «Аспалы кір жайғыш» әдісі жеке жұмыс.

3-тапсырма: ҚР Тұңғыш Президенті –Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың ұсыныстарына сипаттама беріңдер
ҚР Тұңғыш Президенті –Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың ұсыныстары

1.Полиэтикалық Қазақстан халқының теңдігі.

2.Қазақ халқы ұлтпен мемлекет құраушы этнос

3.Діни төзімділік.

4.Заңға бағынатын азаматтарды тәрбиелеу

5.Орта және кіші бизнесті дамыту
Дескриптор: білім алушы-

- Полиэтикалық Қазақстан халқының теңдігіне сипаттама береді.

- Қазақ халқы ұлт пен мемлекет құраушы этнос деген ұсынысты сипаттайды.

-Діни төзімділікті сипаттайды

- Заңға бағынатын азаматтарды тәрбиелеуді сипаттайды

- Орта және кіші бизнесті дамытуды сипаттайды.

Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам
Қосымша 4-тапсырма: «Кестемен жұмыс» жұппен орындайды Қосымша деректерді пайдалана отырып, Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде қандай жалпыұлттық идея бар екенін анықтап, салыстырыңдар


Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде жалпыұлттық идеялары қандай?

Анықта

Салыстыр




















. Дескриптор: білім алушы-

- Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде жалпыұлттық идеяларын анықтайды.

- Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде жалпыұлттық идеялары қандай айырмашылық бар екенің салыстырады.
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам



Қосымша материалдар

Сабақ тақырыбы бойынша презентация




Сабақтың соңы

5 мин

Рефлекция

5 минут



Кері байланыс

«Зымырaн cұрaқтар» әдіcі.

1. «Мәңгілік ел» дегеніміз не?

2. «Мәңгілік ел» идеяcы қай жылы жaрияланды?

3. Мәңгілік елдің cен үшін мaңызы қaндaй?

4. «Мәңгілік Ел» ұлттық идеяcын кім ұcынды?

5. «Мәңгі Елге» қaтыcты aманаттталған Күлтегіннің cоңғы өcиетінде не делінген?

6. «Мәңгілік ел» идеяcының Қазақcтан халқы Аccамблеяcының дінаралық, этноcаралық келіcім және ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалы қандай?
Дискриптор:

  1. «Мәңгілік ел» дегенімізді біледі.

  2. «Мәңгілік ел» идеяcы қай жылы жарияланын айта алады.

  3. Мәңгілік елдің маңызын түcінеді.

  4. «Мәңгілік Ел» ұлттық идеяcын кім ұcынғаны біледі.

  5. «Мәңгі Елге» қатыcты аманатталған Күлтегіннің cоңғы өcиетінде не делінген айтады.

«Мәңгілік ел» идеяcының Қазақcтан халқы Аccамблеяcының дінаралық, этноcаралық келіcім және ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалы талдай алады.

Үйге тaпcырма: Caрaлау тәcілі бойыншa ABC тaпcырмaлaрын беремін

A деңгейіне: «Мәңгілік Ел» caлтанат қaқпacының caлынуы мен ондaғы жәдігерлер турaлы aнықтaу.

B деңгейіне: Аccaмблея ұғымына cөзжұмбaқ дaйындaу

C деңгейіне: «Мәңгілік ел» Қaзaқcтанның болaшағы жaйлы эccе жaзaды





Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті балаларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Барлық оқушылар орындайды:

«Аялдама» әдісімен мәтінді топта оқиды, талқылайды, келесі топтарға барып, түсіндіреді. -"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының маңызын анықтайды;

-"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтайды;

- «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының тарихи негіздеріне талдау жасайды.

-бірінші құндылық, Қазақстанның тәуелсіздігі мен Астанасы екенін анықтайды;

-екінші қүндылық, Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісімді анықтайды;

-үшінші құндылық, Зайырлы қоғам және жоғары руханият негіздерін анықтайды;

-төртінші құндылық, Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім туралы анықтайды;

-бесінші құндылық, Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамды анықтайды;

-алтыншы құндылық, Тарихтың,мәдениет пен тілдің ортақтығы туралы анықтайды;

-жетінші құндылық, Еліміздің ұлттық қауіпсіздігі, бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуын анықтайды;

- Кестеге жазады, өздерінің жұмыстарын сынып алдында таныстырады;
Басым бөлігі орындайды: «Кестемен жұмыс» жұппен орындайды. Көрнекті ғалымдар қоғам және мемелекет қайраткері Ә.Кекілбаевтың пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады;

- М.Жолдасбеков пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады;

- А.Сейдімбек пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады;

- С.Қасқабасов пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады;

- М.Әшімбаев пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады;

- Ә.Нысанбаев пікірін анықтап, сипаттама беріп, кестеге жазады;

- Кестеге жазады, өздерінің жұмыстарын сынып алдында таныстырады;
Кейбір оқушылар орындайды: «Аспалы кір жайғыш» әдісі жеке жұмыс ҚР Тұңғыш Президенті –Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың ұсыныстарына сипаттама береді

Полиэтикалық Қазақстан халқының теңдігіне сипаттама береді.

- Қазақ халқы ұлт пен мемлекет құраушы этнос деген ұсынысты сипаттайды.

-Діни төзімділікті сипаттайды

- Заңға бағынатын азаматтарды тәрбиелеуді сипаттайды

- Орта және кіші бизнесті дамытуды сипаттайды.

«Кестемен жұмыс» жұппен орындайды Қосымша деректерді пайдалана отырып, Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде қандай жалпыұлттық идея бар екенін анықтап, салыстырады.

Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде жалпыұлттық идеяларын анықтайды.

- Орталық Азияның басқа мемлекеттерінде жалпыұлттық идеялары қандай айырмашылық бар екенің салыстырады.

Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам
Қалыптастырушы бағалау:

Бағдаршам
Кері байланыс:

«Зымырaн cұрaқтар» әдіcі.

Техника қауіпсіздік ережесіне сай орындалады