ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.03.2024

Просмотров: 20

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Бөлім

Өзім туралы

Пәні:

Жаратылыстану

Күні:

20.09.2022

Педагогтің аты-жөні:

Дарханбаева А.И.

Р.Л Сынып: 1

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Зерттеу кезеңдері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Айналадағы құбылыстарға, нысандарға зерттеу жүргізу үшін қажет затты белгілейді

Зерттеуге қатысы бар суреттерді белгілейді

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы (3 мин)

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Сәлемдесу.

2.Оқушыларды түгендеу.

Психологиялық ахуал

Қайырлы күн, күнім, далам, орманым,
Қайырлы күн, гүлім, құсым, көлдерім.
Қайырлы күн, өсімдіктер, жәндіктер
Қайырлы күн, бар тіршілік иесі!

Оқушылар сабаққа назар аударады.
Өлеңге сәйкес қозғалыс жаттығуларын жасайды.

«Отшашу» арқылы бір – бірін бағалау




Сабақтың ортасы

(5 мин)


7 мин

«Миға шабуыл» әдісі

«Бақылау» сөзі қандай мағынаны білдіреді?

- Бақылаушы қоршаған әлемді қалай бақылайды?

- Кім бақылаушы рөлін орындай алады?

Өмірден мысалдар келтір.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Айналадағы құбылыстарға, нысандарға зерттеу жүргізесің

1-тапсырма

Ұжымдық жұмыс

«Кубизм» әдісі

1.Айналаны танып – білуге кімдердің көмегі қажет?

2.Қоршаған әлем құбылыстарын зерттеу қажет пе?

3.Біз зерттеуші бола аламыз ба?

4.Ол үшін бізге не қажет болады?

Дескриптор:

- сұрақты түсінеді

-сұраққа жауап береді

Сұрақтарға жауап береді

Мысалдар келтіріп айтады

1.Сұрақтарға жауап береді


Мадақтау

Басбармақпен бағалау

Оқулық

6- 7 бет

Табиғат құбылыс

тарының суреті


Оқулық

6 бет

Сұрақтар жазылған

кубик

7 мин


Сергіту сәті

2 минут

2- тапсырма

«Сәйкестендір» әдісі

1.Жұбын тауып сәйкестендір.

2.Зерттеуге қатысы бар суреттерді белгіле

Дескриптор:

- заттардың жұбын тауып сәйкестендіреді

- зерттеуге қатысы бар суреттерді белгілейді

Нейрогимнастикалық жаттығу

«Ағаш және алма»



1.Заттардың жұбын тауып сәйкестендіреді

2. Зерттеуге қатысы бар суреттерді белгілейді

Оқушылар ағаш пен алманы саусақтары арқылы көрсетеді

«Комментарий» арқылы бір-бірін бағалау»

Таратпа

қалам

Сабақтың соңы

6 мин

3 –тапсырма “Дәл тап” әдісі

Жеке жұмыс

Зерттеушіге не қажет? Белгіле

Дескриптор:

- сұраққа жауап береді

- қажет затты белгілейді

-қолдануын түсіндіреді

1. Сұраққа жауап береді

2.Қажет затты белгілейді

3.Қолдануын түсіндіреді


«Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау»

Таратпа

Қаламсап

Рефлексия

5 мин

«Бес саусақ» әдісі

Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім?

Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?

Бүгінгі сабақтан алған білімдерін саусақтар арқылы әңгімелейді




Бес саусақтың

суреті




































Бекітемін:

ОТІЖ орынбасары Г.Е.Базаргалиева

Пәні:

Жаратылыстану

Күні:




Педагогтің аты-жөні:




Р.Л Сынып: 1

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Түрлі денелердің қозғалуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;

1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Табиғат құбылыстарын атайды

Суретте бейнеленген заттарды сезім мүшелерімен сәйкестендіреді

Қораптағы заттың атын сипап сезу арқылы табады

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы (3 мин)

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Сәлемдесу.

2.Оқушыларды түгендеу.

Психологиялық ахуал

Қайырлы күн, күнім, далам, орманым,
Қайырлы күн, гүлім, құсым, көлдерім.
Қайырлы күн, өсімдіктер, жәндіктер
Қайырлы күн, бар тіршілік иесі!

Оқушылар сабаққа назар аударады.
Өлеңге сәйкес қозғалыс жаттығуларын жасайды.

«Отшашу» арқылы бір – бірін бағалау




Сабақтың ортасы

(5 мин)


7 мин

«Миға шабуыл» әдісі

1.Жұмбақтардың жауабын тап

Жөңкиді бұлттар дүркіреп,

Жауады жаңбыр күркіреп.

Аспанның жүзі жарқ етті,

Ақ найза жерге сарт етті. (Найзағай)

2.Үй үстінде ұсақ тас. (Жұлдыз)

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Қоршаған әлем құбылыстарын зерттеу қажет екенін түсінесің

Көрсетілген тәжірибені түсіндіресің

1-тапсырма

Ұжымдық жұмыс

«Сәйкестендір» әдісі

Суретте бейнеленген заттарды қай сезім мүшелері арқылы зерттей аласың?

Сәйкестендір.

Дескриптор:

-көру мүшесін сәйкестендіреді

-есту мүшесін сәйкестендіреді

-иіс сезу мүшесін сәйкестендіреді

-дәм сезу мүшесін сәйкестендіреді

-сипап сезу мүшесін сәйкестендіреді

Жұмбақтардың жауабын табады

Суретте бейнеленген заттарды сезім мүшелерімен сәйкестендіреді


Мадақтау

Басбармақпен бағалау

Оқулық

8- 9 бет

Табиғат құбылыс

тарының суреті

Таратпа

қалам

7 мин


Сергіту сәті

2 минут

2- тапсырма

Бейнебаян ұсынылады

«Бояулар сыры» әдісі

Суретті бастырып сыз

Дескриптор:

- суретті бастырып сызады

- түсіне қарай бояйды

-сурет бойынша әңгіме құрастырады
Нейрогимнастикалық жаттығу

«Ағаш және алма»



Бейнебаян тамашалайды
1.Суретті бастырып сызады

2.Түсіне қарай бояйды

3.Сурет бойынша әңгіме құрастырады

Оқушылар ағаш пен алманы саусақтары арқылы көрсетеді

«Комментарий» арқылы бір-бірін бағалау»

Таратпа

Түрлі – түсті қарындаш

Сабақтың соңы

6 мин

3 –тапсырма “Сиқырлы қорап” әдісі

Жеке жұмыс

Қораптағы заттың атын сипап сезу арқылы тап.

Дескриптор:

- қораптағы заттың сыртқы сипатын анықтайды

-заттың атын табады

1.Қораптағы заттың сыртқы сипатын анықтайды

2.Заттың атын табады

«Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау»

Қорап

Әртүрлі заттар

Рефлексия

5 мин

«Бес саусақ» әдісі

Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім?

Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?

Бүгінгі сабақтан алған білімдерін саусақтар арқылы әңгімелейді




Бес саусақтың

суреті











Көру мүшесі





Есту мүшесі




Иіс сезу мүшесі





Дәм сезу мүшесі




Сипап сезу мүшесі






Табиғат туралы білім арнайы зерттеу әдістерін қолдану арқылы жинақталады. Табиғатты зерттеу әдістерінің ішінен кең тараған үш ғылыми әдісті атап өтуге болады. Олар: бақылау, эксперимент және теориялық зерттеу әдістері. Табиғат құбылыстарының заңдылықтарын ашу үшін ғалымдар логикалық ой қорыту амалдарын рет - ретімен пайдаланады. Әуелі олар бақылау арқылы деректер жинайды. Жаңа деректерді бұрыннан белгілі деректермен салыстырып, олардың арасында себеп - салдарлық байланыстар бар ма? Деген негізгі сұраққа жауап іздейді. Найзағайдың пайда болуы туралы шынайы ғылыми болжамды В. Франклин (1706 - 1790жж) ұсынды. Оның болжамы бойынша найзағай – әр түрлі зарядталған бұлттардың арасындағы немесе бұлт пен Жердің арасындағы аса қуатты электр электр ұшқыны. Ондай ұшқын әр түрлі электрленген (зарядталған) денелердің араларында байқалады. Астрономиялық бақылау үшін де әр түрлі құралдар мен аспаптар қолданылады. Астрономиядағы ең негізгі зерттеу құралы – телескоп. Оның жәрдемімен жақын тұрған аспан денелерінің (Айдың, Күн жүйесіндегі планеталардың және олардың серіктерінің) беткі дедерлерін көруге болады. Телескоптың арқасында көзге көрінбейтін басқа да аспан денелерін бақылап, ғылыми деректер жинақталады.

Бөлім

Өзім туралы

Пәні:

Жаратылыстану

Күні:




Педагогтің аты-жөні:




Р.Л Сынып: 1

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өсімдіктердің негізгі бөліктері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.1.1 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату

Сабақтың мақсаты

1.Өсімдіктердің негізгі бөліктерін атайды және әңгімелейді

2.Өсімдіктердің негізгі бөліктерінің қызметін анықтайды

3.Өсімдіктердің даму ретін белгілеп көрсетеді

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы (3 мин)

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Сәлемдесу.

2.Оқушыларды түгендеу.

Психологиялық ахуал

Қайырлы күн, күнім, далам, орманым,
Қайырлы күн, гүлім, құсым, көлдерім.
Қайырлы күн, өсімдіктер, жәндіктер
Қайырлы күн, бар тіршілік иесі!

Оқушылар сабаққа назар аударады.
Өлеңге сәйкес қозғалыс жаттығуларын жасайды.

«Отшашу» арқылы бір – бірін бағалау




Сабақтың ортасы

(5 мин)


7 мин

«Сиқырлы қорапша» әдісі

Қорапта тамыр, сабақ, гүл, жапырақ бейнесі бар.

Осы суреттерді пайдалана отырып, көктемнің алғашқы гүлі бәйшешекті бейнеле.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Өсімдіктерге сипаттама беріп, олардың тіршілік ортасын анықтайсың

Өсімдіктердің негізгі бөліктерімен танысасың

Жанды,жансыз табиғатты ажыратасың

1-тапсырма

Ұжымдық жұмыс

«Біліміңді қолдан» әдісі

Суретте не бейнеленген?

Оларды қалай топтастыруға болады?

Бос тор көзге шартты белгіні сал.

Дескриптор:

-сұрақтарға жауап береді

-өсімдіктердің тобын ажыратады

-ұқсастығы мен айырмашылығын айтады


Суреттерді пайдалана отырып, көктемнің алғашқы гүлі бәйшешекті бейнелейді

1.Сұрақтарға жауап береді

2.Өсімдіктердің тобын ажыратады

3.Ұқсастығы мен айырмашылығын айтады


Мадақтау

Басбармақпен бағалау

Оқулық

11- 13 бет

тамыр, сабақ, гүл, жапырақ, жеміс бейнесі қима қағаз

https://www.youtube.com/watch?v=RhIarphCpnk

Таратпа

Қалам

https://qrmedia.kz/SJ87x


7 мин


Сергіту сәті

2 минут

2- тапсырма

«Балмұздақ таяқшалары» әдісі

Суретке назар аудар.

Өсімдіктің бөліктерін ата.

Тамыр қандай қызмет атқарады?

Сабағы қандай қызмет атқарады?

Дескриптор:

- өсімдіктің бөліктерін атайды

-тамырдың қызметін айтады

-сабағының қызметін айтады

Нейрогимнастикалық жаттығу

«Ағаш және алма»



1.Өсімдіктің бөліктерін атайды

2.Тамырдың қызметін айтады

3.Сабағының қызметін айтады

Оқушылар ағаш пен алманы саусақтары арқылы көрсетеді

«Комментарий» арқылы бір-бірін бағалау»

Оқулық

13 бет


Сабақтың соңы

6 мин

3 –тапсырма «Мен зерттеушімін»

Жеке жұмыс

Өсімдіктің даму ретін белгілеп көрсет.

Дескриптор:

-өсімдіктің даму ретін біледі

-белгілерді түсінеді

-даму ретін белгілеп көрсетеді

1.Өсімдіктің даму ретін біледі

2.Даму ретін белгілеп көрсетеді



«Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау»

Таратпа

қалам

Рефлексия

5 мин

«Бес саусақ» әдісі

Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім?

Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?

Бүгінгі сабақтан алған білімдерін саусақтар арқылы әңгімелейді




Бес саусақтың

суреті